Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.05.2019 13:03:11   Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
https://tech.sme.sk/c/22122561/vytvorili-najumelejsiu-formu-zivota-doteraz-bakterii-prepisali-celu-dna.html?ref=trz

Pred rokmi, ked vytvorili umely virus schopny zivota, bolo najvacsim "protiargumentom" tvrdenie, ze "virus este nie je zivy (potrebuje prostredie bunky)".
Vtedy sa zhodli na tom, ze az bakterie mozno povazovat za zive.
Nuz, dnes tu mame zivu "skonstruovanu" bakteriu.
Stavim 100:1, ze zase sa "dozvieme", ze "to predsa este nie je bunka", ktore je "zazracne a dokonale stvorena" a clovek to proste nedokaze, to musel urobit Boh.
Takze kolko rokov este ? 20 ? 50 ? 100 ?
Voci ludskej (ako-tak civilizovanej) historii (cca.12000 rokov) to je takmer nic ...

Poslať 18.05.2019 13:22:00   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12562 príspevkov
Citácia:
clovek to proste nedokaze, to musel urobit Boh
minimalne pre katolikov plati ze tento argument sa nebral prilis vazne presne z dovodu ktory uvadzas
Ano vsimol som si to v mediacha viem ze ide o prelom .... aj v mysleni aj vo filozofii
je to v podstate dalsie potvrdenie evolucnej teorie (pozor nie Darwinovej pretoze Darwinova teoria bola viackrat menena vo svetle novych poznatkov)

Poslať 18.05.2019 13:30:37   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
clovek to proste nedokaze, to musel urobit Boh
minimalne pre katolikov plati ze tento argument sa nebral prilis vazne presne z dovodu ktory uvadzas
Ano vsimol som si to v mediacha viem ze ide o prelom .... aj v mysleni aj vo filozofii
je to v podstate dalsie potvrdenie evolucnej teorie (pozor nie Darwinovej pretoze Darwinova teoria bola viackrat menena vo svetle novych poznatkov)
Ale ano - Darwinovej !
Aj ked sa menila, doplnala, spresnovala ...
Nesie jeho meno, lebo on bol PRVY, kto to "trafil".
Aj Newtonove zakony dnes "neplatia" (aj ked za urcitych podmienok platia). :)
Ale stale sa volaju "Newtonove" ... :)

Je to takzvany "vyvojovy tinkering" (=nic sa nikdy nezacina "nahodne od nuly", ale vsetko je postavene na "nahodnom skladani a pretvarani uz existujuceho").
Bolo by predsa nevyslovne cudne a nepravdepodobne, keby prisiel jeden clovek a hned na prvy sup uplne presne a bezchybne spisal vsetky najdokonalejsie zakony prirody. :lol: :lol: :lol:
A my (a vsetky generacie po nom) by sme uz iba cumeli na telku ...

Poslať 18.05.2019 13:48:40   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
Citácia:
ano viem ako je to s newtonom a jeho zakonmi - tam ide o rozsirenie jeho myslienky pre "ine okrajove podmienky" (dif rovnice)
ale pri Darwinovi je to trocha ine
ostala myslienka ze vyvoj nastal evoluciou ale rozdiel je v chapani ako ta evolucia prebiehala
podla povodnej Darwinovej predstavy vyvoj prebiehal podla 4 zakonov ktore postuloval Darwin vo svojej knihe "O povode druhov"
ale ukazalo sa neskorsie ze to nie je pravda, ze tie zakony neplatia a ze vyvoj prebiehal inym sposobom
Kedysi som sem na forum daval o tom nejaku studiu ale teraz ju neviem dohladat

Poslať 18.05.2019 14:54:15   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ano viem ako je to s newtonom a jeho zakonmi - tam ide o rozsirenie jeho myslienky pre "ine okrajove podmienky" (dif rovnice)
ale pri Darwinovi je to trocha ine
ostala myslienka ze vyvoj nastal evoluciou ale rozdiel je v chapani ako ta evolucia prebiehala
podla povodnej Darwinovej predstavy vyvoj prebiehal podla 4 zakonov ktore postuloval Darwin vo svojej knihe "O povode druhov"
ale ukazalo sa neskorsie ze to nie je pravda, ze tie zakony neplatia a ze vyvoj prebiehal inym sposobom
Kedysi som sem na forum daval o tom nejaku studiu ale teraz ju neviem dohladat
Tak na to by som bol zvedavy, na tu studiu.
Darwin v tych postulatoch nikde nepovedal AKO sa nieco dedi.
Precitaj si ich este raz a povedz, ktory z nich neplati.
Darwin sam mal vela pochybnosti, lebo na svoju teoriu potreboval velmi velke casove obdobia, ktore vtedy ludstvo neakceptovalo (vek Zeme). Taktiez nevedel nic o genetike, ktora sa rozvinula neskor.
Ale vysvetli nam teda, ako "inak" pracovala evolucia ?

Poslať 18.05.2019 14:57:21   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
Este k tomu Newtonovi.
Rozdiel medzi nim a Einsteinom urcite nie je "iba" v okrajovych podmienkach ... :)

Poslať 18.05.2019 15:12:41   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
Citácia:
Rozdiel medzi nim a Einsteinom urcite nie je "iba" v okrajovych podmienkach ... :)
no ja si pamatam zo skoly, ze rozdiel bol v tom ze Einstein popisuje situacie ked zacne byt relevantna rychlost svetla
inak sa Einsteinova rovnica zmeni na newtonovu (ostatne casti su zanedbatelne male)
mylim sa alebo zle si pamatam ?
Citácia:
Darwin v tych postulatoch nikde povedal AKO sa nieco dedi.
Precitaj si ich este raz a povedz, ktory z nich neplati.
skusim ich pohladat
Citácia:
Darwin sam mal vela pochybnosti, lebo na svoju teoriu potreboval velmi velke casove obdobia, ktore vtedy ludstvo neakceptovalo (vek Zeme). Taktiez nevedel nic o genetike, ktora sa rozvinula neskor.
ak si dobre pamatam tak povodna teoria pracovala s predstavou nahodneho vyberu (ciste statisticky nahodny) co sa ukazalo ze neplati (vid zname riesenia rovnic o cyklickych vlnach populacia zajacov a lisok, ktore kolisu urcitom rozmedzi) (alebo matematicke modelovanie vyskytu ciernych ovci v populacii)
cize predstava ciste nahodneho vyberu padla
a druha vec je ze Darwin nepoznal genetiku a to je tiez dolezity faktor evolucie
no minimalne tieto dve veci sa zmenili oproti povodnej teorii (som si spomenul aj vdaka Tebe)

Poslať 18.05.2019 16:21:26   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
no ja si pamatam zo skoly, ze rozdiel bol v tom ze Einstein popisuje situacie ked zacne byt relevantna rychlost svetla
inak sa Einsteinova rovnica zmeni na newtonovu (ostatne casti su zanedbatelne male)
mylim sa alebo zle si pamatam ?
Veru zle. :)
Lorentzova transformacia bola znama uz PRED Einsteinom. (Preto sa aj vola Lorentzova, nie Einsteinova).
V specialnej TR ide o to, ze Einstein postuloval, ze rychlost svetla je maximalna a rovnaka vo vsetkych inercialnych sustavach - a z toho mu potom vsetko "vyslo", vratane tych Lorentzovych transformacii.
(Postuloval neznamena, ze "vymyslel" ! Proste interpretoval vysledok Michelson-Morleyho pokusu tak paradoxne, ako sa nikto iny pred nim neodvazil.)
Ale ja som nehovoril o specialnej, ale o obecnej TR.
Ta predsa "suvisi" s Newtonovym gravitacnym zakonom.
A tam je zasadny rozdiel v PODSTATE chapania gravitacnej sily a gravitacneho siloveho posobenia.
U Einsteina sa totiz uz ziadna sila nevyskytuje. :)
Su iba 2 postulaty:
1. Hmota svojim rozlozenim zakrivuje casopriestor okolo seba.
2. Hmotne telesa sa v tomto zakrivenom casopriestore pohybuju najrovnejsie ako vedia.
A to je vsetko ...
misojogi píše:
ak si dobre pamatam tak povodna teoria pracovala s predstavou nahodneho vyberu (ciste statisticky nahodny) co sa ukazalo ze neplati (vid zname riesenia rovnic o cyklickych vlnach populacia zajacov a lisok, ktore kolisu urcitom rozmedzi) (alebo matematicke modelovanie vyskytu ciernych ovci v populacii)
cize predstava ciste nahodneho vyberu padla
Ako sa ukazalo, ze to neplati ???
1. postulat stale plati: V kazdej generacii populacie urciteho druhu existuju NAHODNE fluktuacie vlastnosti. Uplne nahodne ! (=mutacie, ako neskor dolozila genetika)
Cyklicke vlny populacii zajacov a lisok su zalozene na ich vzajomnom VZTAHU (=diferencialne rovnice rastu a vzajomneho zrania). Cize s 1. postulatom Darwina to nema nic spolocneho (on hovori o fluktuaciach V RAMCI jedneho druhu).
Cierne ovce v populacii zase suvisia s genetikou, cize nejde o "cistu nahodu" v zmysle "hadzania kocky, ci bude biela, alebo cierna - to by bolo 50-50", ale o nahodu "ako sa zmeni DNA potomkov pri splynuti konkretnych dvoch DNA rodicov + zmeny v presne danych genoch (kombinacie, mutacie)).
Ked pridas este statistiku, dostanes tie cisla ciernych oviec, ktore vidis. (Navyse nie iba ciernych, ale aj sivych a inych)

Poslať 18.05.2019 17:47:13   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
da sa na to aj tak pozerat ze Darwin nepoznal genetiku a tiez ze nepoznal matematicke modelovanie tychto suvislosti

(ovce, pripadne lisky)
ano mozeme povedat ze v tomto pripade ide o fluktuaciu v ramci druhu, ale podobne sa daju modelovat aj evolucny vyvin ale detaily si uz nepamatam, bolo to dost davno - urcite tieto veci Darwin vtedy este nepoznal

Poslať 18.05.2019 18:11:14   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
da sa na to aj tak pozerat ze Darwin nepoznal genetiku a tiez ze nepoznal matematicke modelovanie tychto suvislosti

(ovce, pripadne lisky)
ano mozeme povedat ze v tomto pripade ide o fluktuaciu v ramci druhu, ale podobne sa daju modelovat aj evolucny vyvin ale detaily si uz nepamatam, bolo to dost davno - urcite tieto veci Darwin vtedy este nepoznal
Michal, asi si nerozumieme.
Ty tvrdis, ze "jeho postulaty DNES NEPLATIA, lebo nepoznal genetiku".

Ja sa Ta pytam: KDE v tych postulatoch vidis nieco, co by od toho zaviselo az tak, ze by neplatili ?
On nevysvetloval mechanizmus dedenia, ani tych fluktuacii.
On iba odpozoroval nieco z prirody a (kupodivu) velmi spravne trafil zopar veci, ako by to mohlo fungovat.
(Tie fluktuacie vlastnosti a prirodzeny vyber proste "skonstatoval").

Ad "lisky": Uz som Ti ukazal, ze to je INY zakon, nie Darwinov postulat. :roll:

Mal vela kritikov, ktori postupne coraz "uspesnejsie" napadali jeho teoriu - az po objav a rozvoj genetiky.
Tam sa to jednoznacne zlomilo v jeho prospech (s tymi 'malymi upravami'). :)
Preto dnes nehovorime, ze plati Darwinova teoria v zmysle, ze plati presne ta, s ktorou prisiel, ale plati Darwinova teoria, ktora sa vyvinula z jeho predstav do dneska a NESIE JEHO MENO. Ale neznamena to, ze tie postulaty prestali platit.

Mnohi ludia jej proste nechcu uverit, lebo za svoj zivot a svojimi ocami jednoducho tie zmeny nemozu zaregistrovat.
Ale funguje to tak.
(Svojimi ocami clovek nevie rozoznat ani infracervene/ultrafialove fotony. Ale niet pochyb, ze existuju a "funguju" tak, ako to predpovedaju Maxwellove rovnice)

Poslať 18.05.2019 22:06:55   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
Citácia:
plati Darwinova teoria, ktora sa vyvinula z jeho predstav do dneska
aj tak sa to da povedat
musim niekde pohladat ten clanok ale urcite tam boli aj veci ktore sme tu hovorili

Citácia:
Ad "lisky": Uz som Ti ukazal, ze to je INY zakon,
to bol len priklad na matematicke modelovanie , ktore sa da pouzit aj na evoluciu

Citácia:
Mnohi ludia jej proste nechcu uverit,
nemam problem akceptovat evoluciu ako taku, len podotykam ze veda sa od cias Darwina posunula dalej (ale to tvrdis aj ty)

Poslať 18.05.2019 22:39:34   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Mnohi ludia jej proste nechcu uverit,
nemam problem akceptovat evoluciu ako taku, len podotykam ze veda sa od cias Darwina posunula dalej (ale to tvrdis aj ty)
O tom tak trochu pochybujem. :)
Pretoze kazdy, kto povie, ze akceptuje Darwina a vzapati tvrdi, ze Boh vlozil do prirody zakony, podla ktorych sa ona vyvija az k cloveku, zrejme Darwina vobec nepochopil.
Totiz ten "zakon", ktory tu "funguje" ako motor vyvoja, je SLEPA NAHODA - ziaden zakon, ani Bozi poriadok, ani Bozi zamer ...
To si treba ujasnit.

Poslať 18.05.2019 22:57:33   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
ja to chapem tak ze Boh dal ten zakon do fungovania prirody a Darwin ho objavil

Poslať 18.05.2019 23:01:46   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18698 príspevkov
misojogi píše:
ja to chapem tak ze Boh dal ten zakon do fungovania prirody a Darwin ho objavil
Vsak to je ten problem, o ktorom Ti hovorim - to ziaden zakon NIE JE. :)

Poslať 18.05.2019 23:47:23   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12562 príspevkov
Citácia:
to ziaden zakon NIE JE. :)
tak najprv mi tvrdis ze existuje evolucia (a samozrejme prebieha podla nejakych zakonisti genetiky matematiky atd. a teraz povies ze nic take neexistuje?) ako mam tomu rozumiet

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť