Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 1935 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 124, 125, 126, 127, 128, 129  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.03.2018 20:52:03   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3878 príspevkov
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
nie všetci zdielajú rovnaký odmietavý názor plný strachu a v protiklade s kresťanskými postojmi.
https://dennikn.sk/blog/313100/som-slnieckar-a-nehanbim-sa-za-to/

Kristus zomrel aj za moslimov
Preto je tu jednoduché riešenie. Začni od seba buď príkladom a ubytovávaj ich u seba doma a staraj sa o nich. Kľudne sem daj potom aj video dokumentáciu. Buď teda ako ti kázal Ježiš a konaj podľa neho. Prečo riešiš ostatných? Veď ty sa správaj podľa Ježišových pokynov. A nie iným kážeš a sám to nerobíš.
a to už ako vieš?

Poslať 23.03.2018 10:58:17   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
nie všetci zdielajú rovnaký odmietavý názor plný strachu a v protiklade s kresťanskými postojmi.

Preto je tu jednoduché riešenie. Začni od seba buď príkladom a ubytovávaj ich u seba doma a staraj sa o nich. Kľudne sem daj potom aj video dokumentáciu. Buď teda ako ti kázal Ježiš a konaj podľa neho. Prečo riešiš ostatných? Veď ty sa správaj podľa Ježišových pokynov. A nie iným kážeš a sám to nerobíš.
a to už ako vieš?
Nerozumiem na čo sa pýtaš. To je taký problém pýtať sa celou vetou? Ak myslíš to, že ako viem, či už nepomáhaš nejakému utečencovi. No jednoducho. Ak to tak je nebude ti robiť problém sem dať dôkaz. ;) A mimo toho ak to aj robíš. Kde konkrétne toto zaväzuje ostatných aby to robili? A prečo by mali vôbec? Ale podľa formy ako si sa spýtal mi z toho vyplýva, že to nerobíš. Lebo človek čo niečo robí sa nebude pýtať štýlom ako vieš.

Poslať 25.03.2018 7:02:57   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11939 príspevkov
prave som sa rozpraval s jednou krestankou z Blizkeho Vychodu
ona si mysli ze sme mesuge s tym nasim slnieckarstvom, proste ze nam teda zdatne zasibava
ale vyjadrila sa slusnejsie a este k tomu anglicky
Oni totizto ten moslimsky teror prezivaju na vlastnej kozi kazdy den, takze sa nenechaju opit rozkom ako europski politici vratane Merkelovej

Poslať 27.03.2018 10:17:03   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 3878 príspevkov
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:

a to už ako vieš?
Nerozumiem na čo sa pýtaš. To je taký problém pýtať sa celou vetou? Ak myslíš to, že ako viem, či už nepomáhaš nejakému utečencovi. No jednoducho. Ak to tak je nebude ti robiť problém sem dať dôkaz. ;) A mimo toho ak to aj robíš. Kde konkrétne toto zaväzuje ostatných aby to robili? A prečo by mali vôbec? Ale podľa formy ako si sa spýtal mi z toho vyplýva, že to nerobíš. Lebo človek čo niečo robí sa nebude pýtať štýlom ako vieš.
nepotrebujem ti nič dokazovať a je mi jedno čo si myslíš. Ale si vyprosujem aby si ma osočoval a posudzoval. Ja nikoho nezaväzujem. Čo hovorím je v súlade s mojim presvedčením, postojom a skutkami. Ani ty nemôžeš svoje názory vnucovať druhým. Podľa viacerých z nás sú scestné ale ak chceš kludne sa klaňaj umelej inteligencii je to tvoja vec.

Poslať 27.03.2018 10:21:09   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 3878 príspevkov
misojogi píše:
prave som sa rozpraval s jednou krestankou z Blizkeho Vychodu
ona si mysli ze sme mesuge s tym nasim slnieckarstvom, proste ze nam teda zdatne zasibava
ale vyjadrila sa slusnejsie a este k tomu anglicky
Oni totizto ten moslimsky teror prezivaju na vlastnej kozi kazdy den, takze sa nenechaju opit rozkom ako europski politici vratane Merkelovej
tak prečo hádžeš všetkých utečencov do jedného vreca? Sú medzi nimi aj kresťania a aj moslimovia ktorí skutočne potrebujú pomoc. Luďom v núdzi a ohrození života treba pomáhať luďom - nezáleží či sú kresťania, moslimovia alebo hoci hotentoti či ateisti.

Poslať 27.03.2018 14:36:30   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
misionar3 píše:

a to už ako vieš?
nepotrebujem ti nič dokazovať a je mi jedno čo si myslíš. Ale si vyprosujem aby si ma osočoval a posudzoval. Ja nikoho nezaväzujem. Čo hovorím je v súlade s mojim presvedčením, postojom a skutkami. Ani ty nemôžeš svoje názory vnucovať druhým. Podľa viacerých z nás sú scestné ale ak chceš kludne sa klaňaj umelej inteligencii je to tvoja vec.
:lol: :lol: :lol: Osočovať? :D Ty tu druhým nútiš aby zachraňovali. A keď ti poviem začni od seba osočujem? A keď ti poviem ak to robíš ukáž nám to? Si trápny. A posudzovať si budem koho len chcem rovnako ako to robíš stále ty. Kto si ty aby si mi rozkazoval? :D Sa uvedom trošku. Aj ty posudzuješ mňa každú chvíľu. Okej keď to je v súlade s tvojimi skutkami prečo je taký problém napísať, že to robíš hneď na začiatku? I keď ti neverím ani slovo. ;) Neverím, že zachraňuješ moslimov niekde a ubytovávaš ich u seba doma a pomáhaš im za svoje peniaze.

Poslať 27.03.2018 18:31:47   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
Sú medzi nimi aj kresťania a aj moslimovia ktorí skutočne potrebujú pomoc. Luďom v núdzi a ohrození života treba pomáhať luďom - nezáleží či sú kresťania, moslimovia alebo hoci hotentoti či ateisti.
to sice suhlasim ale mne vadi prave to nerozlisovanie a hura system s akym sa to deje
takze prirodzene sa staviam do opacnej polohy
Jery to vysvetlil velmi dobre

Poslať 27.03.2018 21:38:15   Re: UTEČENCI

od 10.01.2017 11:23:02
napísal 348 príspevkov
Napíšem (možno trošku rozhárane), nad čím rozmýšľam v súvislosti so súčasnou utečeneckou vlnou.
Nebudem riešiť moslimov, kresťanov, ateistov... ide mi o populačný rast a migráciu tentoraz bez ohľadu na religiozitu (alebo len okrajovo na záver).

Áno, čiastočne si za migračnú vlnu môžeme sami ("my" myslím teraz všeobecne ako euroatlantickú civilizáciu), tým ako sme rozvrátili relatívne stabilné (aj keď nedemokratické) blízkovýchodné a africké režimy, ale k masovej migrácii do Európy by časom došlo tak či tak.

V 20. rokoch 20. storočia bola Afrika (a blízky východ) síce dosť zaostalé oblasti, ale relatívne (na svoje pomery) stabilné. Predovšetkým oblasti subsaharskej Afriky boli osídlené asi primerane v pomere k tomu, koľko ľudí dokázala daná oblasť uživiť (aj vzhľadom na vyspelosť týchto populácií). Pôrodnosť bola vysoká, keďže vysoká bola aj detská úmrtnosť, preľudnenie nehrozilo, lebo v takom prípade si poradila príroda sama (znie to kruto, ale je to tak), jednoducho neprežilo viac ľudí, koľko mohla uživiť produkcia potravín v regióne.
Občasné suchá síce spôsobili občasné hladomory; niečo podobné, čo poznala stredoveká Európa ako takzvané "hladové roky".

No a potom nejaký dobrý charizmatický nezištný človek v Európe prišiel na to, ako domorodé obyvateľstvo hladuje v období sucha a začal im pomáhať (a povedzme si - koľkokrát sme aj my prispeli na hladné deti v Kongu, na vodu pre Somálsko, na očkovanie pre afghanské deti... atd).. Humanitárnou dodávkou potravín, očkovaním proti chorobám na ktoré umierali v detskom veku... Pôrodnosť je stále vysoká, deti sa poväčšine dožívajú dospelosti, majú ďalšie deti...
A pomaly ale iste sme vytvorili v subsaharskej oblasti celé spoločenstvá ktoré sú závislé od potravinovej pomoci. Množstvo ľudí žije v oblastiach, ktoré nemajú šancu z vlastných zdrojov uživiť ani zlomok tejto populácie. Rovnako ako sú spoločenstvá závislé od dažďa, pravidelných záplav, rybolovu, pestovania ryže... atd... tak tu sú spoločenstvá, ktorých prežitie je závislé od humanitárnej pomoci. Z občasného hladomoru sa stal pravidelný hladomor a my sa snažíme a snažíme udržať tieto spoločenstvá nažive. Pomáhame, dotujeme, posielame pomoc, lekárov, očkovacie látky...

Pred začiatkom celosvetového "šľachetného" rozhodnutia pomáhať žilo v Afrike podľa niektorých (možno prehnaných) odhadov cca 20 miliónov osôb, ktoré v čase sucha hladovali.
Po cca 100 rokoch pomoci je odhadovaný počet hladujúcich v Afrike dnes 200 miliónov.

Nejaké čísla ohľadom Afriky a Blízkeho východu:
V roku 1946 mala Sýria 4,5 mil.obyvateľov (ako vtedajšie Slovensko), dnes ich je 22 miliónov.
Nigéria mala v roku 1952 30 miliónov obyvateľov, v roku 2006 140 miliónov, v roku 2013 175 miliónov a odhady na rok 2050 sú 440 miliónov.
atd, prakticky tieto čísla platia pre ľubovoľnú krajinu z tejto oblasti. Odhad pre celú Afriku je 2.5 miliardy v roku 2050.

Podiel obyvateľov vo veku do 24 rokov na celkovej populácii krajiny
Južný Sudán 65.4%
Afganistan 63.9%
Pásmo Gaza 63,1%
Somálsko 62.6%
Stredoafrická rep. 60.9%
Irak 59,2%
Sýria 52.3%

Áno, zdatne "pomáhame" tým krajinám vo vnútornom rozvrate, ale je jeden fakt, že takto nezvládnutý geometrický rast má za následok boj o zdroje, vodu, potraviny... a vôbec o "životný priestor". A toto by tu bolo, aj keby sme sa vykašlali na vojny v Sýrii či Líbyi... len by to prišlo o pár rokov neskôr.

A ani tá migrácia do Európy nie je pre nich riešením - pokiaľ niektoré ázijské a africké krajiny každých 20-25 rokov zdvojnásobia svoj počet obyvateľstva, tak žiadna migrácia ich ekonomické problémy z toho plynúce, ktoré potom generujú tie vojenské, to vyriešiť nemôže, pretože Európa, ktorá je hlavným cieľom migrantov, nie je nafukovacia.

Ak by podobný vývoj bol na Slovensku, tak ba nás bolo dnes 22 miliónov, a spory (a možno aj boje) o zdroje by sme mali aj tu.

Daj 10 ľuďom 1 hektár ornej pôdy, a uživia sa.
Daj 10 ľuďom 1 hektár púšte, a do mesiaca pomrú hladom.
No ak tým 10 ľuďom na púšti budeš to jedlo/vodu pravidelne dodávať, o pár rokov ich tam bude už 20.

Zjednodušene povedané, tým, ako sme začali (so šľachetnými úmyslami) Afrike a Ázii pomáhať, poskytovať im v čase sucha zdroje, očkovanie proti chorobám ... tak tým sme spôsobili to, čo tu máme teraz.
Proste sme im pomohli "preskočiť" jeden vývojový stupeň (ktorý si Európa musela sama odžiť na ceste zo stredoveku do novoveku) a dnes tu máme spoločenstvá kultúrne na úrovni stredoveku, s dodávkou liekov, očkovaním a so zbraňami na úrovni súčasnej doby.

A teraz čo s tým? Priznám sa že neviem.
V starovekej Číne bolo jedno zvláštne pravidlo (možno je to len výmysel, ale prišlo mi to pri tomto na myseľ) - ak niekto zachránil druhému život, do konca života bol povinný sa o neho starať, lebo svojim konaním narušil prirodzený beh vecí a jeho osud.
Toto mi pripadá podobné - my sme (s dobrými úmyslami) narušili tou našou pomocou prirodzený beh vecí v týchto krajinách a asi tú zodpovednosť voči nim máme tiež.
(áno, mnohí ma opravíte, že dôvodom je naše zasahovanie do ich konfliktov, ale aj tie konflikty primárne plynú z toho nezvládnutého rastu populácie kedy nestačia zdroje. A ak tvrdíte, že v Európe je vyššia hustota obyvateľstva a nemlátime sa tu - zamyslite sa, čo znamená tá žltá farba na mapách Afriky a Ázie a či to nemá vplyv na najvyššiu možnú hustotu obyvateľstva).

Áno, je najjednoduchšie (ale nemožné) si povedať - prestaňme pomáhať, už ani halier na Afriku, žiadne očkovania... ak si aj odmyslím možný vznik konfliktu - to by znamenalo odsúdiť na smrť hladom možno stovky miliónov ľudí - ktorých už dnes subsaharská oblasť nemá šancu uživiť. My z tohto pohľadu sme na rozbehnutom kolotoči a už musíme naďalej pomáhať - či chceme alebo nie.

Naozaj neviem, aké má toto dlhodobé riešenie.
Populačný pretlak, nedostatok zdrojov a toto všetko v kombinácii s agresívnou ideológiou islamu je naozaj nešťastná kombinácia.

Poslať 27.03.2018 22:16:23   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
No a potom nejaký dobrý charizmatický nezištný človek v Európe prišiel na to, ako domorodé obyvateľstvo hladuje v období sucha a začal im pomáhať
nie je pomahat ako pomahat
keby sa naucili rozvijat hospodarstvo a priemysel mohli dopadnut ako Izrael, tiez tam bola pust a teraz je to kvitnuca krajina
ale len preto ze Izraelci boli ochotni na nej pracovat (kibuce priemysel atd)
keby namiesto prace len prijmali potravinovu pomoc tak by tiez asi dopadli podobne (ako su na tom Palestinci)

ak sa mylim tak ma skorigujte ...

Poslať 27.03.2018 22:18:50   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Jednoducho to povedie ku konfliktu a ten kto bude mať lepšie technológie, stratégiu boja ostatných zničí to je celé. Prírodu neoklameš. Buď čerpáš len to čo máš k dispozícii alebo vytvoríš nerovnováhu čo vždy vedie ku konfliktu. Teraz čoskoro bude teplo. Z rôznych štátov zasa dôjdu masy do Nemecka. Som zvedavý koľko rokov to ešte udržia. Možno tento rok možno budúci ich to zlomí uvidíme. Raz darmo keď sa raz dáva možnosť niekomu existovať bez zodpovednosti za deti tak ako afričanom vzniká toto. Malo im to byť umožnené dostávať potravinovú pomoc len za predpokladu, že nebudú mať deti. Kto chce deti mal by si sám zabezpečiť na to podmienky a nie parazitovať na pomoci ak nemá schopnosti na to aby si zabezpečil jedlo, vodu atď svojimi schopnosťami nemá schopnosti ani na to aby deti vychovával a teda by mu to ani nemalo byť umožnené.Takto to nefunguje ani v prírode. Buď si vybuduješ podmienky pre deti sám alebo ich nemáš bodka.

Poslať 27.03.2018 22:22:32   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
No a potom nejaký dobrý charizmatický nezištný človek v Európe prišiel na to, ako domorodé obyvateľstvo hladuje v období sucha a začal im pomáhať
keby sa naucili rozvijat hospodarstvo a priemysel mohli dopadnut ako Izrael, tiez tam bola pust a teraz je to kvitnuca krajina
keby namiesto prace len prijmali potravinovu pomoc tak by tiez asi dopadli podobne (ako su na tom Palestinci)

Rozdiel je aj v tom, že žid je zvyknutý makať a nespoliehať sa len na ostatných ale v prvom rade na seba. Preto si vybuduje čo chce. Kdežto moslim len pozerá čo má sused a v mysli si vraví patrí to jemu lebo Alah povedal tak ide zbíjať.

Poslať 27.03.2018 22:43:57   Re: UTEČENCI

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18252 príspevkov
Ako ze nemozeme prestat pomahat ?
Problem nestoji tak, ze nemozeme prestat, lebo by sme ich zabili, ale tak, ze ak neprestaneme, zabiju oni nas.

Poslať 27.03.2018 22:54:29   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
legionar píše:
Ako ze nemozeme prestat pomahat ?
Problem nestoji tak, ze nemozeme prestat, lebo by sme ich zabili, ale tak, ze ak neprestaneme, zabiju oni nas.
Vyrieši to už len vojna. Lebo ak by sa prestalo mimovládky, cirkevní predstavitelia s ružovými okuliarmi a podobne začnú citovo vydierať a smutné oči vždy platili na europanov. Dejiny sa stále cyklicky opakujú. Ak chce niekto vytvoriť systém kde sa čerpá len koľko príroda dokáže a kde sa prerozdeľuje racionálne hneď je to zlý zlý socializmus. Tak tu máme radšej kapitalizmus čo má dve stále sa opakujúce fázy. Nekonečný rast je prvá fáza a keď sa dospeje do bodu kedy sa nekonečný rast stretne s realitou začne sa druhá fáza ničenie všetkého/vojna po skončení druhej fázy zasa sa nasadí nekonečný rast a stále dokola. Keď tu píšem ako by bol fajn Venus project väčšina to ignoruje ale pritom tak sa dá žiť aj teraz len treba sa o to snažiť.

Poslať 28.03.2018 7:46:16   Re: UTEČENCI

od 10.01.2017 11:23:02
napísal 348 príspevkov
misojogi píše:

Ja by som ťa možno trochu skorigoval v tom, že ani Izraelcom nebola pomoc nanútená vo forme "naučenia sa hospodáriť", ale obyvatelia ako celok mali sami záujem niečo s tým robiť. Izraelský Národný rozvádzač vody je obrovský nákladný projekt, ktorý stál stovky miliónov, vytvorili si ho samotní Izraelci aj ho spravujú.
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_rozvad%C4%9B%C4%8D_vody
Ako by toto fungovalo v Saheli a subsaharskej Afrike? Kto by to naprojektoval? Kto by im to postavil? Kto by to potom technicky udržiaval v prevádzke?
Nechcem pôsobiť nejak dehonestujúco, ale faktom je, že väčšina európskych židov, ktorí odišli do Izraela patrila k intelektuálnej špičke svojich krajín. A porovnaj to s tymi subsaharskými krajinami. Pastieri dobytka naprojektujú rozvádzače, zberači postavia celý vodný systém a hlavný pastier byvolov bude dohliadať na funkčnosť celého systému?
To by mohlo naozaj fungovať len tak, že by Európa tie krajiny znova kolonizovala, na stredné a vyššie manažérske miesta by boli dosadení Európania, a tí by mali rozhodovaciu právomoc. Žiadna demokracia a rovnosť.
Uznáš sám, že toto je v dnešnom svete nemysliteľné. Rovnako ako je nemysliteľné prestať pomáhať; l1ve_D to vysvetli vyššie dobre.
Takéto riešenie by bolo možné pred 100 a viac rokmi, a nie v súčasnej prehumanizovanej spoločnosti. Veď by autora všetci odsúdili ako nejakého neonacistu, xenofóba, rasistu...

Ak si spomenul Izrael a Palestínu - na tom príklade vidíš rozdiel medzi skupinami na rôznom stupni civilizačného vývoja, že to čo ide u jednych bez problémov, u druhých jednoducho nejde. Zober si napríklad už spomínané pásmo Gazy. Oblasť Gazy bola pred stiahnutím sa Izraela a odovzdaním právomocí Palestíncom jedna z najvýznamnejších oblastí pestovania citrusových plodov, hlavne mandarinok. Väčšina samozrejme na farmách židovských osadníkov, ktorých Izrael (aj násilne) po odovzdaní moci palestínskej samospráve vysťahoval. Palestínčania po prevzatí moci samozrejme na nejaké udržiavanie týchto fariem aj s infraštruktúrou (ku ktorým prišli ako slepé kura k zrnu) kašlali, zavlažovacie zariadenia (ktoré sú v tejto oblasti potrebné) schátrali... namiesto mandarinok sa exportujú doma robené rakety (na hlavnom námestí v Gaze je dokonca pamätník prvej rakety Hamasu, vystrelenej odtiaľ na Izrael), konzumujú miliardovú pomoc od EÚ (ktorá mimochodom už prekročila ročnú výšku pomoci, ktorú dostáva od USA Izrael...), vo väčšej miere produkujú iba tie rakety a deti... no a moc regulérne prevzal Hamas, ktorý má za cieľ vyhladiť Izrael z povrchu zeme. To že sa Izrael oddelil od Gazy múrom sa vôbec nedivím, ale aj ke´d sa o tom veľmi nehovorí, rovnako izoluje Gazu aj spriatelený moslimský Egypt...
a pritom je Gaza miesto s obrovským potenciálom - množstvo citrusových fariem (dnes už pravda schátralých), historické pamiatky ešte z dôb starého Egypta, Rímskej ríše... jedny z najkrajších stredomorských pláží... To by mohla byť top turistická destinácia v Stredomorí a obyvatelia by mohli vyslovene ťažiť z turistickej infraštruktúry. len... by to musel niekto vybudovať, udržiavať v chode a organizovať.

Jednoducho, ani taká pomoc ako máš ty na mysli (nedať rybu, ale naučiť chytať ryby) nemôže fungovať, ak prijímateľ pomoci nemá záujem / schopnosti / ochotu takú formu pomoci prijať.

Poslať 28.03.2018 17:44:30   Re: UTEČENCI

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
len... by to musel niekto vybudovať, udržiavať v chode a organizovať.
Jednoducho, ani taká pomoc ako máš ty na mysli (nedať rybu, ale naučiť chytať ryby) nemôže fungovať, ak prijímateľ pomoci nemá záujem / schopnosti / ochotu takú formu pomoci prijať.
smutne :cry:

[ Príspevkov: 1935 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 124, 125, 126, 127, 128, 129  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť