Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa
Poslať 22.01.2015 1:35:56   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
hladajuca píše:
Mali by sme sa skor sustredit na porozumenie toho, preco prave teraz reaguju moslimovia takymto sposobom. Kedze historicky myslim, ze okrem kriziackych vyprav medzi nasimi kulturami neboli strety a neboli (pokial mi je zname) ani v 20. storoci.
Cize otazka by mala zniet, co sa TERAZ zmenilo, ze dochadza k takymto cinom?
tu sa toho dotýka V. Cílek
http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla

Poslať 22.01.2015 18:35:23   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
fundamentalizmus je reakcia na zneistenie hodnôt.
"neviem čo som, tak si nájdem úplné základy a tých sa silno držím"
tento proces tak významne začal v USA po liberalizácii v 19 storočí v kresťanstve.
Moslimský svet sa k liberalizmu dostal až po globalizácii, kedy prebrali pozitíva "západu" a zrazu zistili, že to nechápu a vykoreňujú sa - tak sa vracajú ku koreňom (fundamentu - základu)
inde sa podobne vracajú k nacionalizmu a podobným veciam.
otázkou ostáva schopnosť či neschopnosť komunikácie.

Poslať 23.01.2015 2:11:23   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12920 príspevkov
http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla
Pokud se podíváme na esejské náboženské svitky, zejména na Vojenský řád z izraelského Kumránu, tak nás zarazí slovník, který bychom z našeho pohledu mohli označit až jako genocidní. Cizí nepřátelská plemena je nutné vyhladit do posledního dítěte.

Historicky jsme tak konfrontováni s určitou mentalitou, která je starší než islám a v řadě bodů je společná všem národům, kteří žijí v polopouštních oblastech Blízkého východu a severní Afriky. Právě díky tomuto společnému základu formovaném pouští mohlo dojít k pozdější rychlé expanzi islámu. Podstatou zdejšího života je kontrola zdrojů, tedy původně vody a pastvin. Polopouště mají tu vlastnost, že uživí jen určitý počet lidí, a proto je nutné vytvořit nějaký poměrně stabilní, „ekologický“ model, ve kterém populace dál neroste.

V tomto prostředí vzniká instituce kmenových válek, které se podobají indiánským kmenovým válkám, jejichž hlavním cílem je rovněž udržet rovnováhu mezi zdroji potravy a velikostí populace. Zároveň je však nutné udržet si určitou, často poměrně rozvinutou kulturu. Dochází proto k ritualizaci násilí. Válka je nejenom správná, ale dokonce žádoucí a to i pohledu místního náboženství. Musí však mít určitá pravidla. V jiných zemích (viz dále) jako je rovníková Afrika se však válka o zdroje často řešila prostým vybíjením jiného kmene během nekontrolovaného výbuchu kmenového násilí.

Pouštní oblasti nám daly řadu dobrých myšlenek o řádu, spravedlnosti či existenci jednoho boha, ale určitě nám nedaly humanismus, který je základem moderní demokracie. Evropský humanismus vznikl ve městech a v podstatě říkal, že zdrojů je dost, je třeba je umět spravedlivě rozdělit a každý jich je hoden. V poušti by tento přístup nefungoval.

Starý zákon se formoval během tvrdých válečných podmínek železné doby včetně počáteční invaze mořských národů, mezi kterými rozeznáváme obyvatele Kypru a řeckých ostrovů, jež nazývá Filištejni, v čemž obvykle vidíme základ slova Palestina či Palestinci. I Korán je vázán na sice mladší, ale přeci jen podobné prostředí permanentně válčících kmenů.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla

Poslať 23.01.2015 9:22:00   Re: ja nie som Charlie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18807 príspevkov
Vespa píše:
fundamentalizmus je reakcia na zneistenie hodnôt.
"neviem čo som, tak si nájdem úplné základy a tých sa silno držím"
Ak sam seba "definujem" len podla okolitych VONKAJSICH hodnot, tak je jasne, ze pri ich lokalnej "strate" som v koncoch - a nastava to, co vravis.
Robia to vacsinou ludia, ktori nemaju VNUTORNE hodnoty - su iba pierkom vo vetre, clenom stada ovladani (naprogramovanym) strachom
Ti, co maju vnutorne hodnoty, nie su zavisli na "strate vonkajsich hodnot" (napr. Maximilian Kolbe, pater Pio, ...).
Preto sa z nich nikdy fundamentalisti nestanu.
Ak mas svoje vnutorne hodnoty, tak vzdy vies kto si ... :)

Poslať 15.03.2016 20:57:02   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
http://zpravy.idnes.cz/prestrelka-v-bruselu-05l-/zahranicni.aspx?c=A160315_154559_zahranicni_jkk

Pomodlime sa za Božiu ochranu pre Brusel...

Poslať 15.03.2016 22:06:04   Re: ja nie som Charlie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18807 príspevkov
teta píše:
Priamociarejsie a jednoduchsie by bolo "za skaranie zlych" ... :D
Necha ich tam vycinat, aby sme potom boli neskonale vdacni za to, ze sme "Jeho zasluhou" neskapali vsetci, ale iba niektori ?
Nemam pochopenie pre taku logiku ...

Poslať 16.03.2016 0:21:18   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
som mozno hnusny ale podla mna znu co zasiali

Poslať 16.03.2016 19:14:08   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
všetci zasievame...niekedy aj neplnením dobra...jeho nedostatok prináša zlé

Vraj útoky sa pripravujú stále, ale ich uskutočnenie závisí od miery Božej ochrany, ktorá niekedy čaká na modlitby.

Keď vidím, ako to funguje v duchovnom svete, akoby sa mi zdalo prípustnejšie, že isté nemenované náboženstvo je od Zlého...

Poslať 17.03.2016 2:10:27   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
Citácia:
isté nemenované náboženstvo je od Zlého...
podla Modrej knihy je to prve vtelenie Antikrista roku 666
druhe bolo slobodomurarstvo ktore vzniklo 2x666=1332
a tretie vzniklo roku 3x666=1998 ale este nevieme co to je
(mal by to byt satanov dym v cirkvi)

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť