Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 17.01.2015 16:48:26   Re: ja nie som Charlie

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
anux píše:
...teda dievca, ja uz nemam slov...nerozumies ani jednym, ani druhým, vlastne mylne domnienky dokolecka pouzivas ako bic na nas, je toto normalne? neunavuje ta to?
lebo mna az dost...
tak ma preskakuj, nie? :D

Poslať 17.01.2015 16:54:22   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
ale ba tomix, ja moc dobre rozumiem tomu, ze Biblia je LUDSKA kniha opisujuca ludsky svet a ludske vnimanie pred x tisic rokmi a ich ludske konanie chapem v historickom kontexte :)

Poslať 17.01.2015 17:11:47   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
anux píše:
...teda dievca, ja uz nemam slov...nerozumies ani jednym, ani druhým, vlastne mylne domnienky dokolecka pouzivas ako bic na nas, je toto normalne?
asi preto je hľadajúca hľadajúca, nie? ;)

Poslať 17.01.2015 17:35:14   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
hladajuca píše:
ma to "zakazane" v tom zmysle, ze keby si to pomyslel, prestal by byt veriacim.
preto on uz vopred musi obhajovat Bozie ciny v SZ, lebo keby mal s nimi problem, stratil by vieru, co nechce. Z toho vyplyva, ze uz vopred ma jasno v tom, k akemu zaveru musi dospiet, ak sa chce nazyvat veriacim. Cize nema v tomto tak celkom moznost slobodneho nazoru.
On sa vopred rozhodne, ze chce verit a chce si o Bohu mysliet len dobre.
toto iste poznáš ;) zas ten Abrahám...

Mužovia sa potom odtiaľ obrátili a išli do Sodomy, kým Abrahám ostal ešte stáť pred Pánom. 23Tu Abrahám pristúpil bližšie a povedal: „Zahubíš azda spravodlivého spolu s bezbožným? 24Možno, že je v meste päťdesiat spravodlivých. Vari ich zahubíš, alebo radšej odpustíš mestu kvôli päťdesiatim spravodlivým, čo sú v ňom? 25Nech je ďaleko od teba, že by si takto robil, usmrcoval spravodlivého s bezbožným! Takto by sa rovnako vodilo spravodlivému i bezbožnému. To nech je ďaleko od teba! Ty, ktorý súdiš celú zem, nebudeš takto súdiť!“ 26Pán mu povedal: „Ak v meste Sodome nájdem päťdesiat spravodlivých, kvôli nim odpustím celému mestu.“ 27Abrahám však začal znova a povedal: „Hľa, opovážil som sa rozprávať s Pánom, hoci som len prach a popol. 28Možno, že do päťdesiat budú chýbať piati spravodliví. Zničil by si kvôli piatim celé mesto?“ On odpovedal: „Nezničím, ak ich tam nájdem štyridsaťpäť.“ 29A on mu ďalej hovoril: „A čo, keď sa ich tam nájde len štyridsať?“ On odpovedal: „Neurobím to kvôli štyridsiatim.“ 30Potom povedal: „Ach, nehnevaj sa, Pane, keď ešte hovorím. A ak sa ich tam nájde len tridsať?“ Odpovedal: „Neurobím to, ak ich tam nájdem tridsať.“ 31A zasa povedal: „Hľa, začal som hovoriť svojmu Pánovi: Čo bude, ak sa ich tam nájde len dvadsať?“ A on odvetil: „Nezahubím (ich) kvôli dvadsiatim.“ 32A ešte povedal: „Ach, nehnevaj sa, Pane, že ešte raz vravím. Ak sa ich tam nájde len desať?“ On odpovedal: „Nezahubím kvôli desiatim.“ Keď Pán dokončil rozhovor s Abrahámom, odišiel a Abrahám sa vrátil na svoje miesto. (Gn 12)

ale inak súhlasím s viacerými vecami, čo si tu písala*. a mišo, to s tým právom trestať podľa toho, ktoré náboženstvo je pravé, si snáď nemyslel vážne :) samozrejme, že pre každého je to pravé náboženstvo to jeho. a práveže kresťania by mali najlepšie vedieť, že "tresty" (v tom zmysle, o akom tu bola reč) majú nechať na súdny deň
*(chcela som to trochu podrobnejšie rozvinúť, že s čím súhlasím atď., ale nejak som to nevedela dobre sformulovať a nemám toľko času, aby som tu nad tým tak dlho meditovala :) možno inokedy...)

Poslať 17.01.2015 17:52:45   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5241 príspevkov
...mne to uz ako hladanie nepripada...

...k teme: s potesenim coraz hlasnejsie pocut hlasy proti tamtomu primitivnemu platku aj v serioznych mediach, mozbyt sa uz niektorym zacina vyjasnievat v hlavach...len mam obavy, ze to nebude stacit.
...a liberalni krikluni o slobode slova raz-dva popru vlastne hlasanie, ak pride rec na teplosov, len skuste nieco proti nim nahlas povedat, presne ako vravi Vespa vzadu...

Poslať 17.01.2015 18:30:13   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
Vdaka Physis :)

Poslať 17.01.2015 18:32:27   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
Veru, to aku titulku spravili v tomto cisle je uz skutocne neskutocne... :(
Ked som to videla, tak sa mi uz vyslovene zhnusili.

Poslať 17.01.2015 18:42:37   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5241 príspevkov
...mne bolo viac zle z tych zufalcov pred trafikami...a tie vyrazy v tvarach "stastlivcov", ktorym sa usiel jeden vytlacok...ako hlboko sa da este padnut v tom bahne? zeru odpadky a chrochtaju blahom...ospravedlnujem sa, nepoznam zial priliehavejsi opis videneho...

Poslať 17.01.2015 19:49:17   Re: ja nie som Charlie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
anux píše:
...mne bolo viac zle z tych zufalcov pred trafikami...a tie vyrazy v tvarach "stastlivcov", ktorym sa usiel jeden vytlacok...ako hlboko sa da este padnut v tom bahne? zeru odpadky a chrochtaju blahom...ospravedlnujem sa, nepoznam zial priliehavejsi opis videneho...
Zamysli sa nad tym hlbsie. Preco je to tak ?
Ja si myslim, ze mnohym z nich je nejaky Charlie ukradnuty.
Iba v danej situacii vidia nadej (=zamienku) na "riesenie" davno neriesenych problemov.
Napriklad "strachu z islamu" a v prenesenom vyzname na slovenske pomery - strachu z ciganov.
Podla nich to "treba teraz riesit radikalne" - a toto je pre nich "dobra zamienka".
Aj ked smrdi.

P.S. To vsetko, samozrejme, neospravedlnuje ani jednych, ani druhych. Je to iba taka "cesta do hlubin chudakovy duse" ... :)

Poslať 18.01.2015 3:02:57   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
Citácia:
Ty zidov obhajujes, lebo mali podla teba slachetny motiv, zatial co moslimov zatracujes, pricom ich motiv je rovnaky. Fakt, skus sa na to pozriet zvonka, nezaujato, ze co vlastne tvrdis. A skus na chvilu zabudnut, ze si krestan a mas v podstate zakazane mysliet si o Bohu cokolvek zle. Predstav si, ze si buddhista alebo martan.
v prvom rade priznavam ze toto nemam premyslene uplne do hlbky ale rozmyslam za pochodu
cize pripustam ak som sa nie celkom presne niekedy vyjadril
dalej neda sa povedat ze zidov obhajujem ani ze moslimov zatracujem
az tak to zo mojej strany myslene nebolo ...

skusim to povedat inak
keby zidia (alebo dokonca krestania) teraz robili to iste co moslimovia zasluzili by si tu istu kritiku

druha vec
V Abrahamovej dobe bolo bezne ze ludia obetovali Molochovi svoje deti ked im na niecom velmi zalezalo (vitazstvo vo vojne a pod.) a Abraham to tak aj bral ....
ale zamer zo strany Boha nebolo aby Abraham obetoval svoje dieta (svojho syna Izaka)
ale zamer bol pedagogicky: aby zidia mali vtlcene do hlavy ze keby bol Izak obetovany tak by tu ani jeden z nich nebol (lebo vsetci su potomkovia Izaka)
a pod trestom smrti mali zidia zakazane obetovat svoje deti (najdes to uz v SZ klucove slovo je: "neprevedies svoje dieta cez ohen" alebo "nebudes obetovat Baalovi" atd) a samozrejme to tak chapu zidia doteraz.
(u zidov je ludsky zivot v ucte)

tretia vec
Ano aj v biblii najdeme drsne pasaze
ALE
aj zidia to chapu ako nieco prekonane a to uz nehovorim o krestanoch ktori beru SZ len ako predobraz NZ
mozno s vynimkou nejakych ultras skupin
ZATIALCO
mohamedani VSETCI uznavaju sariu ako ten jediny spravny sposob organizacie statu
a co sa tyka extremneho chapania koranu tak to rozhodne nie je zanedbatelna skupinka
ale napr v EU podla prieskumov je to cca 50% vsetkych mosimov ktori taketo chapanie schvaluju
Citácia:
Nemecký sociologický ústav “Vedecké sociálne centrum” (WZB) analyzoval údaje masívneho výskumu v islamskej komunite v 6 krajinách Európy na vzorke viac ako 9000 respondentov

http://www.wzb.eu/en/press-release/islamic-fundamentalism-is-widely-spread

Výsledky sú horšie, ako by ktokoľvek očakával aj v tých najhorších predpovediach. Napríklad :

- 50% muslimov hovorí o potrebe návratu k fundamentom
- v krajinách ako je Holandsko 70% považuje islamské právo za nadradené právu štátu
- 57-82% ľudí si myslí, že islam nedovoľuje reformu, t.j. je prípustná len jedna verzia
- v najhoršom výsledku z Rakúska vyše 67% ľudí si myslí, že Západ chce zničiť islam
- rovnako desivé čísla sú aj vo vzťahu ku gayom a Židom.

Toto všetko nasvedčuje tomu, že fundamentalizmus nie je vôbec okrajový prúd islamu. Naopak je prevládajúci, väčšinový.

cize pre porovnanie predstav si ze by 50% katolikov na Slovensko cize cca 35-40% obyvatelstva malo take nazory ako napr IRA v Severnom Irsku alebo nieco horsie
to by bol asi rozdiel nie?

a dalsia vec
zapadne krestanstvo si vybojoval oddelenie cirkvi od statnej moci (zapas o investituru a jeho zavrsenie)a aj ked samozrejme spolupraca je (a niektori by chcel zrusit pod heslom tzv oddelenia od statu aj spolupracu) tak uz vyse 1700 rokov v europe neexistuje totalitne prepojenie nabozenstva a statu
(mam na mysli zbozstenie statu pripadne chapanie vladcu ako zastupucu Boha)
pre porovnanie odporucam pozriet ake chapanie bolo v Japonsku alebo Cine
pripadne si vsimnut pokus o navrat tohto myslenia cez ideologie fasizmu a komunizmu (chapanie Stalina alebo Hitlera)

a co sa tyka chapania islamu malo ludi pozna pojmy ako TAKIJA alebo ABROGACIA
odporucam pozriet
napr tu

a nasledne porovnat s krestanstvom pripadne zidovstvom
zistis ze ten rozdiel je naozaj velky

Poslať 18.01.2015 3:18:09   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
Citácia:
Biblia je LUDSKA kniha opisujuca ludsky svet a ludske vnimanie
da sa to povedat aj takto
Biblia je ludska kniha opisujuca Bozie konanie v dejinach spasy a historii zidovskeho naroda
a to bozie konanie sposobuje odusevnenie a zbozstenie ludskeho slova
ale dolezity nie je ani tak samotny text ako skor realita za nim ktora sa udiala a ktora je opisovana ludskym sposobom.
asi zdoraznim rozdiel oproti koranu ktory je chapany ako bozie zjavenie a spravny ani nemal byt prekladany do inych jazykov lebo straca svoju hodnotu a litera je nadovsetky
zatialco u krestanov takyto pristup odmietol uz sv Pavol: "Litera zabija - duch ozivuje"

Citácia:
mišo, to s tým právom trestať podľa toho, ktoré náboženstvo je pravé, si snáď nemyslel vážne
to je abstrakcia :-D

Citácia:
...mne to uz ako hladanie nepripada...
neciti sa pochopena preto sa snazi a hlada sposob ako sa vyjadrit tak aby sme ju pochopili
ja som tiez taky preto jej rozumiem
zrejme je to hlbava bytost snaziaca sa dostat ku korenu veci a utvorit si celkovy system pohladu na svet a nielen vzorove otazky a odpovede
(poznam aj ine take pripady)
pomenovat apriorne predpoklady z ktorch vychadza urcite chapanie(a urcite otazky) nie je jednoduche mozno aj preto ze castokrat su za tym nevedome alebo podvedome pohlady, nazory a motivy

Citácia:
Napriklad "strachu z islamu" a v prenesenom vyzname na slovenske pomery - strachu z ciganov.
sledujem to a myslim si ze to tak nie je (ak tak zanedbatelne malo pripadne sa to chape oddelene) - skor je strach z inych cudzincov

...

Poslať 18.01.2015 6:19:20   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
vystizne

Text na obrazku:
Citácia:
Prezident Hollande k atentátu, jde o jeho oficiální prohlášení pro tisk: "Je to akt mimořádného barbarství."
Assad: "Ale to jsi neříkal, když jsi je posílal k nám."
K tomu není co dodat.
Obrázok

Poslať 18.01.2015 6:31:20   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
skvele

http://www.poslednykriziak.sk/neznasam-buzerantov-vyuzivam-slobodu-prejavu-1-cast/543/
http://www.poslednykriziak.sk/neznasam-buzerantov-demon-suhlasu-2-cast/548/

a dalsie skvele
http://www.cestaplus.sk/pisuinde/ahref/2675

Poslať 18.01.2015 8:44:56   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
Za posledné desaťročia nastal v chápaní slobody prejavu posun. Kedysi to znamenalo slobodu vypovedať politický názor bez hrozby sankcie, dnes je to právo na obscénne správanie a na zverejňovanie urážlivých, iracionálnych fikcií.
Naopak, vypovedanie pravdy sa často trestá. Došlo k oddeleniu práva na hovorenie pravdy od slobody obscénneho prejavu.
Najlepšie to vidno na probléme islamu.
Kto sa pokúša vecne ho kritizovať, vystavuje sa ostrakizácii zo strany mainstreamu,
kto islam iracionálne urazí, stáva sa pre mainstream hrdinom."

http://www.postoy.sk/content/vladimir-palko-falosna-volba-medzi-terorom-nihilizmom

Poslať 18.01.2015 16:40:03   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
ete na temu islam

Pod jiným statusem jsem byl diskutujícím osloven ve věci registrace Islámu a podmínkách existence církví a náboženských společností v České republice.

Myslím, že toto je téma zasluhující vlastní status a diskuzi.

----

"Mimochodem, pokud by o registraci náboženských organizací rozhodovala shoda svatých textů s naším právem ve vztahu k ženám, obávám se, že by kromě těch založených na Koránu neuspěly ani ty vycházející z Tóry...

Tady je zřetelné, v čem jste nepochopil rozdíl mezi Islámem a jinými vírami.

Starý zákon (Tóra) má mnohá ustanovení která dnes považujeme za souzeno dnešním společenským koncensem nepřípustná, nebo nepřijatelná.

Ale Tóra je už více než dva tisíce let předmětem výkladu. Judaismus prošel několika reformami a renesancemi, dnešní židé nepřináší zápalné oběti a netrestají cizoložnice ukamenováním. Na tyto pasáže Tóry pohlíží jako na historickou připomínku židovské společnosti jaká byla v časech Starého zákona. Udržují některé zvyky a tradice na ní založené a to velmi přísně, pokud se jedná o orthodoxní židy. Ale netrvají na jejím doslovném dodržování. Postupem dvou tisíc let vývoje moderního judaismu se praxe ustálila na takovém výkladu Tóry, který nijak nevylučuje dodržování občanských zákonů zemí, ve kterých židé žili a žijí.

Judaismus se modernizoval.

Totéž můžeme říci o křesťanství. Vyvíjí se posledních dva tisíce let a mění se, přizpůsobuje se době a stavu společnosti.

Islám naproti tomu žádnou reformou nikdy neprošel a projít nemůže. Slova Prorokova jsou natolik svatá, že nesmí být změněno jediné písmeno textu a použit jiný výklad, než dodal Mohamed. Co bylo v Koránu přímo nařízeno, dovoleno či zakázáno před jeden a půl tisícem let, je nařízeno, dovoleno či zakázáno podnes. Včetně toho trestu za cizoložství jímž je pro Islámské fundamentalisty dodnes ukamenování.

Pokud by se dnes musela znovu registrovat nějaká židovská nebo křesťanská církev, pak by se registrovala podle svých aktuálních vnitřních předpisů a zákonů. Rozhodně ne podle textu Starého, nebo Nového zákona. Protože má pro svou dnešní činnost své aktualizované předpisy, vzniklé neustálým vývojem.

Islám nic takového nemá a nesmí mít - zákonem stále je a vždy bude slovo Prorokovo a tím je Korán a na něm založené právo Šaríja, které je jeho jedinou dovolenou interpretací. A tak je pro Islámské fundamentalisty ukamenování stále metodou trestu smrti za cizoložství a vše je řízeno předpisy a zákonem který se nezmněnil od časů Proroka.

A v tom je ten základní rozdíl.

Judaismus a křesťanství se vyvíjí a přizpůsobují se stavu společnosti a potřebám doby.

Islám chce dobu přizpůsobit Islámu, chce nás vrátit o téměř jeden a půl tisíce let zpět.

Tomáš Haas

a toto je tiez dobre
http://www.reflex.cz/clanek/komentare/61680/tri-nejoblibenejsi-argumenty-proti-islamu-jsou-falesne.html

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť