Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.01.2015 23:09:23   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12558 príspevkov
Citácia:
zabudaju na to, co maju v Biblii,
nuz co je v tomto smere v SZ je nieco co chapem ako neplatne
(bolo to platne len vtedy z nejakeho dovodu)
pre mna je urcujuci NZ

Citácia:
ak mohol JHWH v pohode pachat genocidu pred rokom 0,
toto takto nemozeme povedat o Bohu
nie kvoli nejakej urazenosti ale preto ze z logickeho hladiska je to nezmysel
na Boha nemozeme davat rovnake meritka ako na cloveka
je to analogicke ako keby si povedala ze hnusna sopka Krakatoa spachala roku 1879 genocidu na ludstve
(rok si presne nepamatam, ak som sa sekol tak sorry)
alebo ako keby si vycitala ciernemu moru na konci stredoveku ze spachal genocidu
jednoducho Boh je ten ktory dava cloveku nielen zivot ale aj cas trvania jeho zivota a narok na to aby nas zivot trval nejaku nami pozadovanu dobu proste neexistuje
uvazovat inak je skor ako dieta ktore sa udrelo o roh stola a teraz za trest kope do "zleho" stola

skor by bola otazka preco to Boh neriesi cez prirodne zakony ale kazal to vykonat izraelitom

Poslať 17.01.2015 0:27:32   Re: ja nie som Charlie

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Akoze by bol SZ neplatny? Jezis ho predsa nezrusil.
Presne to iste, comu veris ty-ze Boh zabijal ludi (na co mal podla teba pravo) prostrednictvom izraelitov, teraz tvrdia moslimovia. Ze Boh pravom zabija nevercov prostrednictvom nich. Ziadny rozdiel :) Ved Allah dal tym ludom zivot, tak im ho moze aj vziat, ked su taki neverni a hriesni. Aj ty sam dokonca uznavas trest smrti. A kedze europania su podla islamu vinni a hriesni, maju pravo vykonat spravodlivy trest smrti.
Takze mas troska dvojity meter. Ked to iste robi zid a moslim, u zida je to svatost a u moslima hriech.
Ja tvrdim, ze hriech je to u obidvoch.

A skus sa na to pozriet nezaujato z odstupu, nie ocami krestana, ale ufona.

Poslať 17.01.2015 1:37:48   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12558 príspevkov
Citácia:
Akoze by bol SZ neplatny? Jezis ho predsa nezrusil.
SZ je predobraz NZ
je tu urcita slovna hracka ci zamena
na Slovensku hovorime Novy zakon a Stary Zakon
ale anglicky hovorime New testament a Old testament

a ked Jezis hovori "neprisiel som zakon zrusit ale naplnit" a vysvetluje (v reci na hore) co a ako sa ma zmenit
a neskorsie jeho ucenici vedeni Duchom Svatym upresnuju co ostava a co sa zmenilo
teologovia hovoria ze zruseny bol ceremonialny mojzisov zakon (zidovske obrady a predpisy vratane obriezky) ale prirodzeny zakon (napr Desatoro) v platnosti ostava
co s tyka Old testamentu (cize SZ) tak bola snaha ho uplne odmietnut (marcionizmus) ale napokon sa islo v linii toho co ucil sv Pavol ze je to predobraz toho co je naplnene v NZ, cize v istom zmysle sa da povedat ze SZ je zruseny a v istom ze nie (jednoducho povedane zo SZ nam ostava to co prepusti filter Noveho Zakona)
tolko krestansky pohlad

ovela zaujimavejsie je spytat sa prave zidov ako beru SZ (lebo ti NZ nemaju aby ho mali zmierneny)

Citácia:
Aj ty sam dokonca uznavas trest smrti.
uznavam ze su pripady ked si to ten clovek naozaj zasluzi
ale sucasne som rad ze je zruseny pretoze je to urcita prevencia justicnych omylov

Poslať 17.01.2015 1:43:31   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12558 príspevkov
Citácia:
A kedze europania su podla islamu vinni a hriesni, maju pravo vykonat spravodlivy trest smrti.
Takze mas troska dvojity meter. Ked to iste robi zid a moslim, u zida je to svatost a u moslima hriech.
taka prva odpoved je ze logicky potom zalezi od toho ktore nabozenstvo je z nich prave
a potom to ma pravo trestat a druhe nema lebo je neprave (obe prave byt nemozu)

ale citim ze by to chcelo nejaku hbsiu odpoved, ktoru momentalne nemam
mozno Didy by vedel viac

Poslať 17.01.2015 2:17:37   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
Lenze taka odpoved bude subjektivna. Samozrejme, ze krestan povie, ze prave je krestanstvo a moslim povie, ze pravy je islam.
Na sude by nepripustili dokazy ani jedneho. Ako aj na inom katolickom fore nedavno povedal katolik-pravnik, ze tie "dokazy" co ponukaju krestania by na civilnom sude neboli brane do uvahy.
Este doplnim, ze si zabudol na moznost, ze obe su neprave alebo su obe prave len ciastocne.
Navyse, aj keby jedno z nich bolo prave, vobec mi z toho nevyplyva, ze by malo pravo zabijat ostatnych.
Ohladom SZ sa opat dostavame k teme Bozej pedagogiky, ktoru nema zmysel zas omielat. Svoje nazory uz pozname.

Poslať 17.01.2015 2:23:24   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
Este sa vyjadrim k tomu tvojmu prikladu s buchnutim sa do stola alebo sopkou. Ten je nepresny- stol je nevedomy a pasivny. Boh je vedomy a zamerne sa rozhodne niekomu ublizit a kolkokrat aj nevinnym. Takze to su diametralne odlisne pripady.
Este jedna vec by bola, keby ich len zabil, ale akym sposobom...
Hlavne ze raz je clovek Bozim priatelom a ma slobodnu volu a pod a odrazu- ked sa to hodi do vysvetlenia, sa z neho stava hracka v rukach typickeho starovekeho boha v style Hery.

Poslať 17.01.2015 3:33:40   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12558 príspevkov
Citácia:
Boh je vedomy a zamerne sa rozhodne niekomu ublizit a kolkokrat aj nevinnym.
toto nemozes takto povedat
lebo na Boha davas ludske meritko co nesedi a vychadza nezmysel

Poslať 17.01.2015 9:15:19   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
štát trestá zabíjanie - ale neznamená to, že nemôže mať trest smrti, či armádu.
ak policajt zastrelí zločinca, útočníka apod. nebudeš tvrdiť, že zabíjanie je normálne.
to môžu takí slniečkoví posthipisáci...

Ale k "jasom karolko"
si robili srandu zo všetkého - nekorektnú, urážlivú - ma zaujíma, prečo nevidím karikatúry teplých, černochov a iné kontroverzné témy - pretože ak sloboda prejavu znamená "urážať toho, koho všetci" tak aj sovieti mali slobodu prejavu (tiež mohli urážať prezidenta USA, ako aj američania)
a keď si robí srandu iný komik z ich mŕtvol, tak zrazu je to fuj...
zas je to o hranici, nie o absolútnej slobode.

Poslať 17.01.2015 12:22:22   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
http://www.sme.sk/c/7593723/charlie-hebdo-sa-v-bratislave-ihned-vypredal-je-nan-poradovnik.html

za 6 eur, no nekúp to... :facepalm:

Poslať 17.01.2015 12:55:57   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Boh je vedomy a zamerne sa rozhodne niekomu ublizit a kolkokrat aj nevinnym.
toto nemozes takto povedat
lebo na Boha davas ludske meritko co nesedi a vychadza nezmysel
Ty fakt nevidis ten rozdiel, ze ked presne to iste robi/kaze robit Boh A, tak to vyvysujes ako nieco uzasne, spravne a nasledovaniahodne a ked presne to ISTE robi Boh B (ktory nahodou nepatri do tvojej kultury) uz je to fuj? Predsa moslimovia si teraz myslia to iste, maju rovanky motiv a vysvetlenie, ake mali kedysi zidia. Ty zidov obhajujes, lebo mali podla teba slachetny motiv, zatial co moslimov zatracujes, pricom ich motiv je rovnaky.
Fakt, skus sa na to pozriet zvonka, nezaujato, ze co vlastne tvrdis. A skus na chvilu zabudnut, ze si krestan a mas vpodstate zakazane mysliet si o Bohu cokolvek zle. Predstav si, ze si buddhista alebo martan. Moslimovia zabijaju s rovnako pevnou vierou a poslusnostou Bohu, s akou chcel Abraham zabit vlastneho syna. Akurat v jednom pripade je to super, v druhom dovod na odsudenie.

Poslať 17.01.2015 12:57:52   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
si robili srandu zo všetkého - nekorektnú, urážlivú - ma zaujíma, prečo nevidím karikatúry teplých, černochov a iné kontroverzné témy - pretože ak sloboda prejavu znamená "urážať toho, koho všetci" tak aj sovieti mali slobodu prejavu (tiež mohli urážať prezidenta USA, ako aj američania)
a keď si robí srandu iný komik z ich mŕtvol, tak zrazu je to fuj...
zas je to o hranici, nie o absolútnej slobode.
pekne povedane

Poslať 17.01.2015 13:00:00   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
Citácia:
A skus na chvilu zabudnut, ze si krestan a mas vpodstate zakazane mysliet si o Bohu cokolvek zle.
to nem celkom pravda. Preco by to mal zakazane? Na druhej strane ak mas Bohom dobry vztah tak preco by to robil?

Poslať 17.01.2015 14:58:29   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
ma to "zakazane" v tom zmysle, ze keby si to pomyslel, prestal by byt veriacim.
preto on uz vopred musi obhajovat Bozie ciny v SZ, lebo keby mal s nimi problem, stratil by vieru, co nechce. Z toho vyplyva, ze uz vopred ma jasno v tom, k akemu zaveru musi dospiet, ak sa chce nazyvat veriacim. Cize nema v tomto tak celkom moznost slobodneho nazoru.
On sa vopred rozhodne, ze chce verit a chce si o Bohu mysliet len dobre. Konkretne o krestanskej verzii Boha. A potom na hocijaky zidokrestansky text narazi, vzdy bude dumat dovtedy, kym nevyduma nejake vysvetlenie, preco je nieco biele, hoci je to cierne. A ked rovnake spravanie vidi v sucasnosti, spravne ho oznacuje za zvratene. No v tom momente ked zisti, ze to iste konal jeho Boh, okamzite meni nazor a uz to ospravedlnuje.
Preto si myslim, ze to, ked krestania poukazuju na skarede pasaze v Korane a na zaklade nich odsudzuju islam a povazuju to za dokaz, ze je nepravy, je troska odveci.
Tak ako je v Biblii kopa zla ciastocne vyvazena ucenim Krista, rovnako je aj v Korane kopa zla tiez ciastocne vyvazena peknymi myslienkami a povzbudzovanim k charite atd.
Takze ked chcu krestania kritizovat islam, mozu, ale mali by si najst nieco, co by sa nemohlo otocit proti nim samym.

Poslať 17.01.2015 16:15:18   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5241 príspevkov
...teda dievca, ja uz nemam slov...nerozumies ani jednym, ani druhým, vlastne mylne domnienky dokolecka pouzivas ako bic na nas, je toto normalne? neunavuje ta to?
lebo mna az dost...

Poslať 17.01.2015 16:21:19   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
Vkladas veriacemu svoje vlastne videnie kedze vychadzas zo zlych predpokladov a obavam sa,ze sa velmi pleties v tom,ze ked mam ja a lebo ktokolvek voci Bohu nejake namietky musim automaticky stratit vieru. Vobec nie. Mozem kludne vyjadrit svoj nazor na to co sa nieco deje ci nedeje spravne, mozem to povedat a nie raz som to Bohu "od pluc povedal co sa mi nepaci, ale kedze vychadzam alebo sa snazim vyjst a mam vieru, ze vsetko co sa deje ma nejaky skryty vyznam tak sa snazim tomu prist na koren veci a pytam sa. O tomto je viera. A nepytam sa to Jozka Mrkvicku, ale spytam sa to Boha. Toto je tiez vyraz viery.

Citácia:
krestania poukazuju na skarede pasaze v Korane
Krestania neodkazuju na skarede pasaze v Korane, nemusia to, vidia to kazdy jeden den o com Koran je, vidia to uz 1400 rokov. A nielen krestania, ale aj ludia vsetkych vierovyznani a vidia to aj ludia bez vyznania. A napriek tomu stake poukazujeme na spolocne spojivko, ktore spaja krestanstvo, judaizmus a islam a to Abrahama. Napriek vsetkemu co sa deje.

Citácia:
Tak ako je v Biblii kopa zla ciastocne vyvazena ucenim Krista
Kristovo ucenie nie je o nejakom vyvazovani niecoho, ale je naplnenim Stareho Zakona. Stary Zakon popisuje cestu, dejiny spasy a niekedy aj zapas o holy zivot, ktory Izrael musel podstupit v zapase o to, aby sa v ich narode mohol Kristus, tak ako to Boh slubil, narodit. Podaktori su pohodlne sediaci za pocitacom citaju Bibliu a bez stipku historickeho nadhladu a kontextu hovoria o tom ako bol ten svet zly a kruty pred iks 1000 rokmi a ze ho niektore knihy popisuju v detailoch kde nasa rozmaznanost a zhyckanost humanizmom 21.storocia dostava riadne zabrat.

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť