Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.01.2015 17:06:10   ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
http://www.lidovky.cz/halik-ja-nejsem-charlie-ke-svobode-totiz-patri-zodpovednost-pqy-/nazory.aspx?c=A150112_153452_ln_nazory_hm
Citácia:
Hluboce se solidarizuji se všemi, kdo odsuzují jakékoliv projevy násilí a nesnášenlivosti, vraždy jsou neospravedlnitelné. Před chobotnicí „Islámského státu“ a jejími chapadly v podobě teroristických bojůvek nelze ustupovat.

Vážím si však těch, kdo i v nynější emocionálně vypjaté situaci dokáží s chladnou hlavou rozlišovat mezi islámem a mezi extremisty, zneužívajícími symboly a rétoriku islámu, a kdo se umí jasně vymezit jak vůči terorismu, tak vůči nepřiměřeným reakcím na terorismus v podobě šíření nenávisti vůči muslimům a pogromistických nálad vůči menšinám a imigrantům, kteří s terorismem nemají nic společného.

Je třeba říci „ne“ jak terorismu, tak populistům, kteří ze strachu z islámu chtějí získávat politické body.

Jiná tvář naší kultury Co mne však uvádí do rozpaků, je snaha oslavovat nešťastné oběti z řad redakce satirického časopisu jako hrdiny a symboly naší kultury. Pokud prezident Hollande nazývá redaktory Charlie Hebdo „našimi hrdiny“, ukazuje se tím mělkost a prázdnota nejen tohoto politika, ale také politické kultury, kterou reprezentuje.

Když jsem viděl „karikatury“ časopisu Charlie Hebdo, silně připomínající znevažující obrázky Židů v antisemitském tisku, vnímal jsem je nejen jako urážku posvátných symbolů tu islámu, tu křesťanství, nýbrž také jako porušení zásadní hodnoty naší kultury, kterou je úcta k druhým –hodnoty, která není nižší než svoboda tisku.

Přes všechny sympatie k obětem a jejich blízkým bych si osobně nikdy nepřipnul odznáček Já jsem Charlie; hlásím se totiž k jiné tváři naší kultury, k té, která jistě zná laskavý osvobozující humor a ironii, polemiku vůči fanatismu a fundamentalismu, avšak odmítá vulgární projevy neúcty a nezodpovědné přilévání oleje do ohně nenávisti mezi lidmi a kulturami.

Ještě jednou: naprosto nesouhlasím s násilím a ničím nechci zlehčovat a omlouvat vinu vrahů, ta je neospravedlnitelná. Možná patří k svobodné kultuře i prostor pro dekadenci, nevkus a laciné provokace; ale hájíme-li svobodu kultury proti násilí a nenávisti, asi bychom se měli vyvarovat druhého extrému, totiž toho, abychom oslavovali dekadenci a cynismus jako symbol naší kultury a naší svobody: k svobodě patří zodpovědnost.

Ne cynismu

Je zdravé, je-li lidská stránka náboženství předmětem humoru, a humor jistě může být legitimní zbraní proti nelidské podobě náboženství, která ve jménu posvátného vraždí; ale pokud by náboženstvím budoucnosti měl být všepohlcující průmysl zábavy a stav, v němž nikomu není nic svaté, pokládám za svou povinnost varovat také před tímto cynickým trendem naší západní kultury.
ako to vnimate vy?

Poslať 13.01.2015 17:52:27   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
asi podobne ako on. dokonca som sem včera práve tento text chcela dať, len sa mi potom akosi nechcelo zakladať tému... nakoľko som mala možnosť posúdiť "humor" toho časopisu, na žiadny hlbší zmysel než obyčajný výsmech a provokácia som neprišla. ešte aj šútovec (shooty) povedal, že tento druh karikatúr je už mimo jeho vkus... takže toľko k tomu. pravda, sloboda slova atď je pekná vec a vlastne mi to môže byť jedno, čo si publikujú, ale zmysel toho mi uniká, takisto aj zmysel toho, keď sa z nich teraz robia hrdinovia... takže ani ja nie som Charlie, hoci je mi ľúto, čo sa stalo :(

tu je ešte nejaký článok k tomu http://www.postoy.sk/content/siedmy-den-po-utoku-na-charlie-hebdo-sedem-reakcii-zo-zahranicia

Poslať 13.01.2015 18:07:27   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
ja som uz hned "po" mal v plane napisat nieco dost podobne, len nic nestiham akosi. . .a myslim, ze biskup Halik to zhrnul celkom dobre, nie vzdy s nim suhlasim, ale v tomto urcite ano.

ten platok bol uz na bankrot a po obsahovej stranke vhodne akurat tak do latriny. . .no teraz si z nich idu vyrobit modlu, ci co. . .uprimne-je mi z toho zle.

Poslať 13.01.2015 19:03:00   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
frederix píše:
myslim, ze biskup Halik
biskup nie je : ) http://sk.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Hal%C3%ADk
    Právny zástupca Charlie Hebdo Richard Malka v pondelok vo vysielaní francúzskeho rozhlasu povedal, že nové číslo bude "evidentne" obsahovať karikatúry proroka Mohameda. A zdôraznil, že za 22 rokov sa nevyskytlo ani jedno číslo týždenníka bez karikatúr pápeža, Ježiša, kňazov či rabínov, imámov alebo proroka Mohameda.

"Bolo by prekvapujúce, ak by v ďalšom čísle neboli" žiadne kresby Mohameda, citovala ho agentúra DPA. Pred minulotýždňovými útokmi v Paríži vychádzal týždenník Charlie Hebdo v náklade približne 60.000 výtlačkov.
no to je zaujímavé, takže oni už 22 rokov majú v každom čísle karikatúru Mohameda a až doteraz nič, až teraz? to je nejaké divné... ale tak, samozrejme, chváliť ich za také výslovné provokácie je už poněkud...

Poslať 13.01.2015 19:31:15   Re: ja nie som Charlie

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
plne sa stotoznujem s tym textom a tiez som chcela nieco podobne napisat.

Poslať 13.01.2015 20:01:27   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12559 príspevkov
vnimam to rovnako
zavrazdenie nedava legitimitu ich nechutnostiam

Poslať 15.01.2015 10:18:09   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
    frederix: ako to vnimate vy?
      Physis: asi podobne ako on
      frederix: ja som uz hned "po" mal v plane napisat nieco dost podobne
      hladajuca: plne sa stotoznujem s tym textom a tiez som chcela nieco podobne napisat
      misojogi: vnimam to rovnako

no a to vari niekto nečakal, že to budeme vnímať podobne? ... hmmm ... totiž čo sa týka taktých trivialít, že tu predsa nikto nebude schvaľovať moslimských extrémistov, a vlastne ani opačných extrémnistických provokatérov...

to sa skôr teda divím tým, čo by to chceli neviem ako obšírne vysvetľovať - bych na to zacitoval klasika:

"To ani nemusel psát. To každý ví."
    (Učitel v Cimrmanovom Dobytí severního pólu).

nie?

... takže takto to vnímam ja ...

AJ KEĎ, jedna vec, ktorá sa však už netýka priamo tamtoho, ale objavuje sa v takýchto článkoch, že už pomaly akoby nejaká povinná mantra sa poznamenáva, že treba rozlišovať medzi islamom a medzi extrémistami... nuž hej, ako ani kresťania všetci neberú kresťanstvo vážne, tak ani moslimovia nie sú všetci teroristi... no tí, čo kresťanstvo berú vážne a chcú nasledovať Krista, tak tým je nanaviazanosť na majetky, pokoj, odpúšťanie, nastavenie druhého líca, láska k blížnemu, ba i k svojim neprajníkom, atď... zatiaľ čo nasledovanie Momaneda by znamenalo čo? aký mal životopis Mohamed? proste by som na to nepozeral tak jednoducho, žeby fakt, že nie všetci moslimovaia sú teroristi, implikoval, že to s islamom nesúvisí. A ak by o tom chceli aspoň zdánlivo presvedčiť ostatných, tak by svetoví predstavitelia islamu už dávno odsúdili terorizmus a pod., lenže to veľmi nevídať, skôr naopak, to, čo má islam vo svojich zákonníkoch, ktoré platia v islamskom štáte, a o ktorom sa moslimovia netaja, že by ho chceli zaviesť aj v iných štátoch, keď už tam budú mať dostatočnú väčšinu... toto je reálna hrozba súčanosti, ktorú by som nebagatelizoval... a pripadá mi to skôr len ako také jednostranné masírovenie verejnej mienky, že islam znamená mier a s teroristami to nesúvisí... tak myslím, že by sa zišlo také jednostranné masírovanie mienky naprávať na trochu realistickejší obraz... súčasné islamské štáty sú len aplikáciou islamského práva do praxe... takže taká sa mi skôr vidí byť realita... žiaľ... tiež bych bol radšej, keby to tak nebolo...

Poslať 15.01.2015 12:14:27   Re: ja nie som Charlie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
Je ne suis pas Charlie, je suis legionar. ;)

Poslať 15.01.2015 15:23:44   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12559 príspevkov
Citácia:
zatiaľ čo nasledovanie Mohameda by znamenalo čo? aký mal životopis Mohamed?
prepadaval karavany
vrazdil oponentov(skladatelka basni na neho zlozila kriticku basen a nechal ju zavrazdit)
bol pedofil, sexualne zneuzival 6 rocnu Aishu(mufkhaza)
nedodrziaval dohody (takija plati dodnes - znamena mier ked som slabsi a utok ked som silnejsi a tiez ze mam pravo klamat v zaujem vitazstva)
Tiez tzv sexualny dzihad, normalne plati zdrzanlivost, ale v dzihade je povolene uspokojovat bojovnikov
dalej zasada ucel svati protriedky v tom najhorsom slova zmysle
unosy do otroctva a hlavne unosy zien do haremov

a mnohe dalsie, staci si nalistovat, otoci sa Vam zaludok
to uz Hitler bol proti nemu hotovy anjel :-(

zatial co Jezis hovori:
"Kto z Vas ma usvedci z hriechu?"

Poslať 15.01.2015 18:05:51   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
No pozor, kto vravi, ze moslimovia maju nasledovat Mohameda? Ano, maju knihu jeho skutkov, avsak nemyslim, ze nasledovanie M. by sa malo brat v takom zmysle, ako krestanske nasledovanie Jezisa. Moslim sa ma podriadit Bohu a ma vyslovene zakazane ucitievat kohokolvek ineho.
Btw, ked ospravedlnujes ciny ludi v SZ, musis rovnako pristupovat aj k Mohamedovi. Aj on zil v inej dobe a kulture. Ak je masove vrazdenie prikazane starozakonnym Bohom OK, potom to musi byt vporiadku aj v pripade islamu. Hovorime o 7. storoci a arabskych kmenoch na pusti, co sa podoba na situaciu Zidov.
Takze mi nepride fer tu vytahovat krvilacne kapitoly z dejin islamu ako nieco, co by sa v zidokrestanskej kulture nevyskytovalo.
Mali by sme sa skor sustredit na porozumenie toho, preco prave teraz reaguju moslimovia takymto sposobom. Kedze historicky myslim, ze okrem kriziackych vyprav medzi nasimi kulturami neboli strety a neboli (pokial mi je zname) ani v 20. storoci.
Cize otazka by mala zniet, co sa TERAZ zmenilo, ze dochadza k takymto cinom?

Poslať 15.01.2015 20:50:27   Re: ja nie som Charlie

od 04.03.2014 11:02:00
napísal 108 príspevkov
http://www.sme.sk/c/7590362/pavel-branko-koran-nie-je-krvilacnejsi-ako-biblia-islam-je-ale-pozadu.html

Poslať 15.01.2015 21:20:22   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
Vraj francúzsky satiristický časopis Charlie Hebdo roky publikuje karikatúry proti Bohu – Ježišovi, Matke Božej, Svätému Otcovi. Obrázkami a textami na titulných stranách, ktoré sa veriaci Kresťan ani neodváži vysloviť- karikatúru Matky Božej, rodiacu Ježiška, ktorého nakreslili s prasacím rypákom. Ďalšie karikatúry vyjadrovali súlož kardinálov medzi sebou na konkláve, ktoré zvolilo Svätého Otca Františka, súlož medzi Svätou trojicou, narodeného Ježiška na záchode, masturbujúce mníšky, Svätého Otca s kondómom... Títo redaktori dobre vedia, ako svojimi publikáciami zraňujú dušičky veriacich Katolíkov. Katolícka Cirkev podala vo Francúzku na redakciu 14 súdnych žalôb. Cirkev prehrala všetkých 14 súdov. Tu je vidieť, že proti Katolíckej Cirkvi môže útočiť každý, ako sa mu len zachce.
Pritom odsúdeniahodné sú násilné riešenia moslimov, ktorí za urážky Mohameda v tomto časopise vystrieľali redaktorov tejto redakcie. Pri útokoch zahynuli aj policajti a ďalšie obete, ktoré nemali s redakciou nič spoločné.

Poslať 16.01.2015 0:38:33   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12559 príspevkov
Citácia:
Ak je masove vrazdenie prikazane starozakonnym Bohom OK,
uz mame NZ na rozdiel od moslimov, ktori nieco ako NZ nemaju

Citácia:
Hovorime o 7. storoci a arabskych kmenoch na pusti,
pozri si toto a skus potom vyjadrit svoj nazor, pripadne oponovat
http://www.mrctv.org/videos/bill-warner-1400-years-fear-czech-titles

ono to bolo totiz troska dlhsie ako len 7 storocie

Poslať 16.01.2015 0:45:43   Re: ja nie som Charlie

Obrázok užívateľa

napísal 12559 príspevkov
Anton Hykisch
Islam a európska civilizácia – utajované problémy
http://www.impulzrevue.sk/article.php?838

Lucie Amálie Sulovská
Jak jsme si přivodili vystřílené redakce ve třech krocích
http://lucieamaliesulovska.blog.idnes.cz/c/442985/Jak-jsme-si-privodili-vystrilene-redakce-ve-trech-krocich.html?nm

Poslať 16.01.2015 19:14:57   Re: ja nie som Charlie

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ak je masove vrazdenie prikazane starozakonnym Bohom OK,
uz mame NZ na rozdiel od moslimov, ktori nieco ako NZ nemaju

Citácia:
Hovorime o 7. storoci a arabskych kmenoch na pusti,
pozri si toto a skus potom vyjadrit svoj nazor, pripadne oponovat
http://www.mrctv.org/videos/bill-warner-1400-years-fear-czech-titles

ono to bolo totiz troska dlhsie ako len 7 storocie
No a co, ze my mame NZ, tu ide o princip, ze ak mohol JHWH vpohode pachat genocidu pred rokom 0, moze ju nadalej pachat rukami moslimov. Ved predsa Boh je nemenny. Ti moslimovia su teraz presne v tej urovni Bozej pedagoiky ako boli kedysi zidia.
Ja to spravanie neobhajujem, len nastavujem zrkadlo. Ze rovnake spravanie vo svojom vlastnom nabozenstve oslavujes ako hrdinstvo, a ked presne to iste a z rovnakych dovodov robia ludia ineho nabozenstva, uz je to cosi strasne. Troska divna matematika.
Chapes, ze krestan vytyka moslimom krvilacnost koranu a ignoruje krvilacne pasaze vo vlastnej svatej knihe je troska... ako by som to povedala... trieska v cudzom oku? :)
Video si kuknem asi zajtra.
Ja samozrejme moslimov neobhajujem. Akurat vravim, ze ked krestania pisu, ze v Korane su hnusne pasaze a zabudaju na to, co maju v Biblii, je to take zvlastne.

[ Príspevkov: 54 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť