Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 13 ] 
Autor Správa
Poslať 26.09.2014 20:11:34   bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
tak tu (Brno) zase raz máme výstavu mŕtvych ľudských tiel... http://www.bodiesrevealed.cz/

každý deň chodím okolo bilbordu, ktorý pozýva na výstavu a premýšľam, či som divná ja alebo organizátori (a nadšení návštevníci)... :-|

ale práve som čítala negatívne stanovisko Českej anatomickej spoločnosti; úryvok:
Česká legislativa umožňuje pitvu pouze jako výukový nebo diagnostický proces a naprosto přesně stanovuje podmínky jejího provádění. To je vázáno na objasnění příčin úmrtí, nebo pro potřeby výuky a výzkumu na lékařských fakultách. Z toho vyplývá, že pitvu a preparaci orgánů nelze provádět za účelem komerčním. Česká legislativa jednoznačně vylučuje použití těla zemřelého jako zdroje finančního prospěchu fyzických nebo právnických osob.
Obdobná situace byla řešena ve Francii v roce 2010. Výstava Our Body byla tehdy zakázána rozhodnutím kasačního soudu, který je nejvyšší francouzskou státní soudní autoritou. Soud rozhodl, že vystavování mrtvých těl pro komerční účely porušuje občanský zákoník, který stanovuje, že „s lidskými pozůstatky by mělo být nakládáno s úctou, důstojností a patřičnou slušností“.
Důvody negativního stanoviska České anatomické společnosti k vystavování plastinovaných lidských těl jsou tedy v rovině právní a etické.

Poslať 08.10.2014 20:13:12   Re: bodies revealed - už zasa

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Ono pokial by ten clovek pocas zivota vedome a dobrovolne s tym suhlasil, tak nemam nic proti. Ved na tom nie je nic zle. Vsetci tak zvnutra vyzerame, tak preco sa nad tym pohorsovat.
Takze v principe ja nemam nic proti tomu.
Akurat v tomto pripade nie je jasne, z akych zdrojov tie tela pochadzaju, ci to nie su cinski vazni a pod. Ak s tym ti ludia nevyjadrili suhlas, potom to nie je v poriadku.

Poslať 08.10.2014 20:19:59   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Vsak staci doma cistit zajaca a vsetko je analogicke... A clovek si moze vsetko aj chytit :D

Poslať 08.10.2014 20:28:55   Re: bodies revealed - už zasa

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 359 príspevkov
Hej, ale ten pocit je predsa iný. Mňa by to asi zaujalo.

Poslať 08.10.2014 20:44:15   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
hladajuca píše:
Ono pokial by ten clovek pocas zivota vedome a dobrovolne s tym suhlasil, tak nemam nic proti. Ved na tom nie je nic zle. Vsetci tak zvnutra vyzerame, tak preco sa nad tym pohorsovat
toto ale vážne nie je to, nad čím by som sa pohoršovala, keby boli exponáty z umelej hmoty, tak sa tam pokojne aj prídem pozrieť. tu ide o to, že sú to telá skutočných ľudí vystavené ako nejaká senzácia... a niektoré veci sú zlé aj keby s tým dotyční stokrát súhlasili... proste toto nepochopím

Poslať 08.10.2014 21:14:56   Re: bodies revealed - už zasa

napísal 646 príspevkov
A co konkretne je podla teba na tom zle, ak s tym dotycni suhlasili?

Poslať 09.10.2014 12:14:23   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
problem je podla mna v tom, ze sa jedna predtym realnych a mozno este nedavno zivych ludi. Ludi s menami, s nejakym zivotnym pribehom skratka ludia ako my ostatni. V momente ked by som vosiel na tu vystavu tak sa to stava pre mna dost osobne a pozeral by som na tu osobu ako na cloveka nie ako objekt studia jeho vnutornosti pretoze viem,ze nejde o nejaku umelu nahrazku. Odvtedy co sa zacal systematicky vyskum v medicine, tak ludia davaju (niekedy aj nie) suhlas aby sa ich tela posluzili pre vedecke a vyucbove ucely,ale v momente ked uz sa to telo vystavi na verejnosti tak sa z toho cloveka stava putova atrakcia a nie predmet vyskumu a vzdelavania sa aj keby motivacia vystavy by bola ina.

Poslať 09.10.2014 15:02:26   Re: bodies revealed - už zasa

napísal 646 príspevkov
Mnoho ludi este za zivota svoje telo predava ako senzaciu, putovu atrakciu. Napriklad rozni cirkusanti, umelci, tanecnici, sialenci co sa nechaju zvazovat pod vodou a pod. riskujuc vlastny zivot kvoli sou... Ale aj tela sportovcov su dnes uz len veci, sluziace na vystavenie reklamy (kolko stoji reklamna plocha na tricku ci teniskach tych ludi?) a ktore sa bez ostychu kupuju a predavaju.
No a tito sa jednoducho rozhodli vystavit svoje telo po smrti, ked im samym uz bude davno ukradnute, kto sa na nich pozera. Chcu pouzit svoje telo na show tak isto, ako robi kopa inych ludi pocas zivota.
Ja medzi tym nevidim rozdiel.

Poslať 09.10.2014 15:11:30   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
no ved prave preto,ze to az taky rozdiel nieje tak to je dovod preco mozu mat ludia vyhraneny nazor na tuto vystavu.okrem ineho.

Poslať 09.10.2014 19:28:16   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
to Hladajuca: cirkusanti a pod. su zas trošku inak na tom, lebo oni skôr prezentujú nejaké umenie a nie svoje púhe telo: to skor by sa dalo prirovnať k nejakým prostitútkam alebo takým, čo ich fotia nahé: som počul na to takú odpoveď peknú od o. Kuffu, keď sa ho jeho chlapci pýtali, čo je zlé na pozeraní takých obrázkov, že veď je to božie stvorenie, ktoré je krásne: a on sa ich spýtal, či by odfotili nahú svoju matku, sestru či dcéru a tiež by ju išli ukazovať iným: tak na to už povedali, že to nie... a tak on im na to povedal, že každá je niekoho dcéra, sestra či matka... - a to ak by s tým aj sama súhlasila: nie všetko, s čím niekto súhlasí, je OK: sú ľudia, čo aj sami súhlasia s tým, aby ich napr. nejaký kanibal zjedol: a predsa to tiež nie je OK, atď... - NAVYŠE pri týchto je problém aj v tom, že už to nevedia zmeniť: lebo pokiaľ je človek živý a o niečom si aj povedal, že s tým súhlasí, možno neskôr, keď by už k tomu malo prísť, tak by si to rozmyslel a zrušil to: ale títo si to už nemajú možnosť rozmyslieť (už ani nehovoriac o tom, že o týchto konkrétnych ani nevieme, o akých ľudí ide, a či s tým aspoň pred smrťou naozaj súhlasili)...

Poslať 09.10.2014 20:04:16   Re: bodies revealed - už zasa

napísal 646 príspevkov
Neviem, skratka mne to hriesne nepride. Nevidim na tom nic pohorsujuce.
Ale tak to je vec nazoru/svedomia.

Poslať 09.10.2014 20:13:35   Re: bodies revealed - už zasa

Obrázok užívateľa

napísal 1163 príspevkov
vďaka, milí moji t. a d., obaja ste vyjadrili časť z toho, čo aj mne chodilo po rozume... takže na oba tomixove príspevky + na didyho by som dala lajk, ale nedám, aby neboli namyslení :)

a teda... presne, hľadajúca, sú aj ľudia, ktorí si už za života nevážia svoje telo (hoci cirkusantov by som tam naozaj nezaradila) a podľa toho sa správajú, ale to, že na niečo dávajú súhlas, neznamená, že je to správne... ani také otroctvo sa nestane morálnym, hoci by sa dotyčný do otroctva sám predal... a hoci nemožno nikomu úctu k sebe samému prikázať, ešte to neznamená, že ju vtedy už k nemu nemusíme mať ani my. úcta k telám zomrelých mi príde ako niečo úplne samozrejmé (na to ani netreba citovať Bibliu, telo ako chrám Ducha Sv. atď.) - a ťažko zlúčiteľné s polohovaním zakonzervovaných mŕtvol do rôznych akčných pozícií a následným vystavovaním za 300 Kč

a druhá vec je to, čo tiež didy spomenul, že áno, tým ľuďom, ktorí sú po smrti a súhlasili s tým (ak vôbec), aby ich vystavili, to teoreticky môže byť jedno, čo sa teraz deje s ich telami, lenže tiež mali rodiny, ktoré s tým súhlasiť nemuseli, a presne toto si neviem predstaviť - lebo ja by som si možno mohla niekedy povedať, že ok, vystavte ma po smrti niekde doprostred námestia, však mne to už bude vtedy aj tak jedno... ale keby niečo také povedala mama a vážne by ju niekde vystavili, tak... tri bodky

(inak zrovna moja mama na tej výstave bola (školská exkurzia...) a páčila sa jej, akurát že keď som sa jej pýtala, či jej nevadilo, že mala pred očami ľudí s vlastnými príbehmi, ktorí chodili po zemi a milovali, tak zneistela, lebo sa nad tým vlastne takto nezamýšľala... obdivovala anatómiu (čo uznávam, že je lepšie, než keď tam ide niekto doslova okukovať mŕtvoly), ale veď už v tom je taký... redukcionizmus, keď z ľudí sú zrazu dôležité len ich svaly, kosti a šľachy... bolo by to ok, keby šlo o umelohmotné modely, ale keď ide o skutočné telá, už to za ok nepovažujem)

Poslať 16.10.2014 4:13:22   Re: bodies revealed - už zasa

od 04.03.2014 11:02:00
napísal 108 príspevkov
Citácia:
a druhá vec je to, čo tiež didy spomenul, že áno, tým ľuďom, ktorí sú po smrti a súhlasili s tým (ak vôbec), aby ich vystavili, to teoreticky môže byť jedno, čo sa teraz deje s ich telami, lenže tiež mali rodiny, ktoré s tým súhlasiť nemuseli, a presne toto si neviem predstaviť ....
ak sa rozhodnem ako sa nalozi z mojim telom, rodina mi do toho nema co kecat ...

myslis ze vsetci ty svätci cirkvi dali suhlas, okrem ineho aby boli aj vyhrabany z hrobov a ich ostatky sa stali atrakciou pre nasu cirkev ? ...

[ Príspevkov: 13 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť