zaujimavy clanok
https://www.theguardian.com/science/2022/jan/18/nocebo-effect-two-thirds-of-covid-jab-reactions-not-caused-by-vaccine-study-suggests?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=071876d218-briefing-dy-20220119&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-071876d218-44435569google preklad
Citácia:
"Nocebo efekt": podľa štúdie dve tretiny reakcií na očkovanie Covidom nie sú spôsobené vakcínou
Americkí vedci poukazujú na negatívnu verziu placebo efektu, ktorá sa skrýva za mnohými príznakmi, ako sú bolesti hlavy a únava
Injekčné striekačky pripravené na očkovanie liekom Covid
Americkí vedci zistili, že "nocebo efekt" je príčinou približne 76 % všetkých bežných nežiaducich reakcií po prvej dávke a takmer 52 % po druhej dávke. Fotografia: Nicolas Economou/NurPhoto/Rex/Shutterstock
Ian Sample redaktor pre vedu
@iansample
Út 18. január 2022 16.00 GMT
Viac ako dve tretiny bežných vedľajších účinkov, ktoré ľudia pociťujú po očkovaní Covidom, možno pripísať skôr negatívnej verzii placebo efektu než samotnej vakcíne, tvrdia vedci.
Vedci v USA preskúmali údaje z 12 klinických štúdií vakcín Covid a zistili, že "nocebo efekt" zodpovedá za približne 76 % všetkých bežných nežiaducich reakcií po prvej dávke a takmer 52 % po druhej dávke.
Zistenia naznačujú, že podstatná časť miernejších nežiaducich účinkov, ako sú bolesti hlavy, krátkodobá únava a bolesti rúk, nie je spôsobená zložkami vakcíny, ale inými faktormi, o ktorých sa predpokladá, že vyvolávajú nocebo reakciu, vrátane úzkosti, očakávania a nesprávneho pripisovania rôznych ochorení tomu, že ste boli očkovaní.
Reklama
Vzhľadom na svoje výsledky výskumníci tvrdia, že lepšie informovanie verejnosti o nocebo reakciách môže zlepšiť prijímanie vakcíny Covid tým, že zníži obavy, ktoré u niektorých ľudí vyvolávajú váhanie.
"Informovanie pacientov o tom, že zákrok, ktorý užívajú, má vedľajšie účinky, ktoré sú podobné placebovej liečbe ochorenia v randomizovaných kontrolovaných štúdiách, skutočne znižuje obavy a núti pacientov chvíľu uvažovať o vedľajšom účinku," povedal Ted Kaptchuk, profesor globálneho zdravia a sociálnej medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte a hlavný autor štúdie. "Potrebujeme však ďalší výskum."
Kaptchuck a doktorka Julia Haasová z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone analyzovali nežiaduce udalosti hlásené počas desiatky klinických štúdií vakcín Covid. V každej štúdii dostali osoby v placebovom ramene namiesto vakcíny injekcie s neaktívnym soľným roztokom. Štúdia sa nezaoberala závažnými, zriedkavými vedľajšími účinkami, ako sú krvné zrazeniny alebo zápal srdca.
V časopise Jama Network Open výskumníci opisujú, že po prvej injekcii sa u viac ako 35 % osôb v placebových skupinách vyskytli takzvané "systémové" vedľajšie účinky, ako napríklad bolesť hlavy a únava, pričom 16 % osôb hlásilo ochorenia špecifické pre dané miesto vrátane bolesti ramena alebo začervenania či opuchu v mieste vpichu.
Podľa očakávania sa vedľajšie účinky častejšie vyskytli u tých, ktorí dostali prvú injekciu vakcíny. Približne 46 % hlásilo systémové príznaky a dve tretiny pociťovali bolesť ramena alebo iné lokálne príznaky v mieste vpichu.
Keď sa výskumníci pozreli na vedľajšie účinky po druhej injekcii, zistili, že počet bolestí hlavy alebo iných systémových príznakov bol takmer dvakrát vyšší v skupine s vakcínou v porovnaní so skupinou s placebom, a to 61 % a 32 %. Rozdiel bol ešte väčší v prípade lokálnych ťažkostí, ktoré dosahovali 73 % v skupine, ktorá dostala vakcínu, a 12 % v skupine s placebom.
Celkovo výskumníci vypočítali, že približne dve tretiny bežných vedľajších účinkov hlásených v štúdiách s vakcínou Covid sú spôsobené nocebo efektom, najmä bolesťami hlavy a únavou, ktoré sa v mnohých príbalových letákoch vakcíny Covid uvádzajú ako najčastejšie nežiaduce reakcie po očkovaní.
Hoci dôkazy naznačujú, že informácie o vedľajších účinkoch môžu spôsobiť, že ľudia budú nesprávne pripisovať bežné ochorenia vakcíne, alebo že ľudia budú nadmerne pozorní na to, ako sa cítia, Kaptchuková sa zasadzuje za viac informácií o vedľajších účinkoch, nie menej. "Väčšina výskumníkov tvrdí, že pacientom by sa malo o vedľajších účinkoch hovoriť menej, aby sa znížila ich úzkosť," povedal. "Myslím si, že to nie je správne. Úprimnosť je správna cesta."