Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 11 ] 
Autor Správa
Poslať 09.12.2012 13:54:06   Tridentská omša

od 09.12.2012 13:47:59
napísal 4 príspevkov
Pochválený buď Pán Ježiš Kristus!

Neviete niekto náhodou o aktuálnych možnostiach slávenia tridentskej omše v Spišskej diecéze? Teda, či sa niekde takáto omša slúži alebo či je aspoň potenciál, že v blízkej budúcnosti sa niekde slúžiť začne?

Poslať 09.12.2012 14:04:57   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
tu by mali byť aktuálne info o takých omšiach na slovensku: http://honneurs.free.fr/Wikini/wakka.php?wiki=SlovaquiE

na spiši teda zatiaľ podľa toho nie je. ale ktovie, možno časom bude.

Poslať 09.12.2012 14:31:43   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
btw. ale keď o tej spiši hovoríme, prof. Duda sa tejto téme trocha venoval, a ten je práve zo spiši, ale vraví, že sám by tú omšu neslúžil, lebo nebol k tomu učený, že skôr to prenecháva na budúcich kňazov. ale ktovie, možno časom aj sám zmení názor, ak by bol nejaký záujem tam - takže skôr odporúčam sa informovať na spiškej kapitule, lebo pokiaľ o ňu nebude záujem, tak je menšia šanca než keby tam o ňu niekto záujem prejavoval.

Na strane druhej, je otázka aj v motivácii tých záujemcov o práve také omše, lebo často to takí berú buď len ako atrakciu, že sú na niečom inom než sú zvyknutí, no ináč tomu ani moc nerozumejú (keďže latinu už dnes neovláda toľko ľudí atď), alebo - ešte horšie - to často bývajú ľudia s dosť extrémistickým duchom, nechcem to tu teraz moc rozoberať, ale tak, kto také typy pozná, tak asi vie, o čom hovorím...

Ale ináč je aj to pekná omša, zaiste, rozmýšľam, že možno raz aj na takú možno zájdem, lebo mám to tu, čo bych kameňom dohodil. Ale ináč to beriem tak, že mi je to jedno, keby sa v našom kostole slávila táto, tak by som chodil na ňu, keby sa slávila grécko-katolícka, tak chodím na ňu, etc. Nevidím v tom taký rozdiel, všade je ten istý Kristus.

prajem požehnanú nedeľu.

Poslať 09.12.2012 14:48:47   Re: Tridentská omša

napísal 4 príspevkov
Ďakujem za odpoveď.

Poznám aj horeuvedenú stránku aj články prof. Dudu. Už máme skupinku (momentálne 10-15 ľudí) zástancov tradičného rímskeho rítu, taktiež sme našli ochotného kňaza, čakáme už len na vyjadrenie biskupa, nakoľko kňaz trvá na tom, že potrebuje najprv jeho schválenie. Nebudem zatiaľ hovoriť o podrobnostiach kým to nie je defintívne.

Otázku vyššie som však položil najmä z toho dôvodu, že som už na niektorých stránkach videl informácie o tom, že tradičný rímsky rítus bol v Spišskej diecéze slúžený, avšak nebolo uvedené miesto. Taktiež chcem zistiť, či okrem našej skupinky ešte existujú nejaké podobné (či už skupinky, alebo jednotlivci) pre prípadnú spoluprácu, resp podporu tejto veci.

Poslať 09.12.2012 14:53:52   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Citácia:
Podľa nových nariadení má biskup svojim kňazom nielen zabezpečiť primeranú znalosť predkoncilovej liturgie, ale urobiť aj potrebné opatrenia, aby táto liturgia mohla byť v jeho diecéze slávená. Musí však byť o ňu záujem zo strany stabilne existujúcej skupiny veriacich. „Takáto skupina môže byť zložená aj z osôb pochádzajúcich z rôznych farností alebo rôznych diecéz, ak sa schádzajú za týmto účelom v určitom kostole, oratóriu alebo kaplnke,“ píše sa v dokumente. Dôležitou podmienkou je, že títo veriaci nesmú podporovať skupiny, ktoré odmietajú legitímnosť pokoncilovej liturgie alebo sú proti pápežovi. V prípade nespokojnosti sa veriaci môžu na biskupa sťažovať priamo na Pápežskej komisii Ecclesia Dei, ktorá má dohliadať na zachovávanie a aplikáciu týchto nariadení.
Bistricus píše:
Ďakujem za odpoveď.

Poznám aj horeuvedenú stránku aj články prof. Dudu. Už máme skupinku (momentálne 10-15 ľudí) zástancov tradičného rímskeho rítu, taktiež sme našli ochotného kňaza, čakáme už len na vyjadrenie biskupa, nakoľko kňaz trvá na tom, že potrebuje najprv jeho schválenie. Nebudem zatiaľ hovoriť o podrobnostiach kým to nie je defintívne.

Otázku vyššie som však položil najmä z toho dôvodu, že som už na niektorých stránkach videl informácie o tom, že tradičný rímsky rítus bol v Spišskej diecéze slúžený, avšak nebolo uvedené miesto. Taktiež chcem zistiť, či okrem našej skupinky ešte existujú nejaké podobné (či už skupinky, alebo jednotlivci) pre prípadnú spoluprácu, resp podporu tejto veci.

Ak si dobre pamatam, tak pocet zaujemcov by mal byt aspon 30 a nesmie ist o stupencov sedesvacantis a pod.

Poslať 09.12.2012 15:08:57   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Bistricus píše:
Otázku vyššie som však položil najmä z toho dôvodu, že som už na niektorých stránkach videl informácie o tom, že tradičný rímsky rítus bol v Spišskej diecéze slúžený, avšak nebolo uvedené miesto.
možno išlo len o nejaký individuálny prípad, že si to tak jednorazovo ktosi skúsil, alebo v seminári. (Alebo išlo o nejakú schizmatickú skupinku, takých tiež zopár je na Slovensku, aspoň čo o jednom viem, a ten je zrovna na Spiši, takže ak by išlo o takých, tak od takých už duplom ruky preč). Ozaj, stačí sa informovať u vás na Kapitule, čo ako vravíš, ste už teda zrejme urobili, tak si teda počkajte na vyjadrenie biskupa, a uvidíte.

Poslať 09.12.2012 15:15:17   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
admin píše:
Bistricus píše:
Otázku vyššie som však položil najmä z toho dôvodu, že som už na niektorých stránkach videl informácie o tom, že tradičný rímsky rítus bol v Spišskej diecéze slúžený, avšak nebolo uvedené miesto.
možno išlo len o nejaký individuálny prípad, že si to tak jednorazovo ktosi skúsil, alebo v seminári. (Alebo išlo o nejakú schizmatickú skupinku, takých tiež zopár je na Slovensku, aspoň čo o jednom viem, a ten je zrovna na Spiši, takže ak by išlo o takých, tak od takých už duplom ruky preč).

No veru, lebo ak je to on, tak ten je navyse uz roky exkomunikovany.

Poslať 09.12.2012 15:16:46   Re: Tridentská omša

napísal 4 príspevkov
Minimálny počet skupiny veriacich nie je stanovený ani v Summorum Pontificum, ani v neskoršej Inštrukcii o jeho aplikácii. Skupina v bežnom zmysle slova je v podstate aj 5 ľudí. Čo sa však týka skupiny žiadateľov o tridentskú omšu je to individuálne.

Žiadatelia nemajú byť prívrženci sedesvakantizmu - to je pravda. Akurát je to trochu nelogický bod, nakoľko sedesvakantisti považujú novovysvatených kňazov za neplatne vysvatených, tým pádom spochybňujú aj platnosť tridentských omší slúžených takýmito kňazmi - neviem teda, či by takúto omšu mohol nejaký sedesvakantista reálne žiadať.

Poslať 09.12.2012 15:18:21   Re: Tridentská omša

napísal 4 príspevkov
Viem, ktorého schizmatika máte na mysli, ale myslím, že v tých príspevkoch, ktoré som spomínal nebola reč o ňom.

Poslať 09.12.2012 15:23:14   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
Bistricus píše:
Viem, ktorého schizmatika máte na mysli, ale myslím, že v tých príspevkoch, ktoré som spomínal nebola reč o ňom.

Tak je dobre. :-)
btw-o tom pocte 30 ludi som to kdesi cital, ale mozno slo len o miestnu podmienku, neviem teraz narychlo najst onen clanok, takze tak. ;-)

Poslať 09.12.2012 16:16:50   Re: Tridentská omša

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Bistricus píše:
Žiadatelia nemajú byť prívrženci sedesvakantizmu - to je pravda. Akurát je to trochu nelogický bod, nakoľko ... neviem teda, či by takúto omšu mohol nejaký sedesvakantista reálne žiadať.
už som sa stretol s rôznymi postojmi u rôznych sedesvakantistov, a niektorí neboli až tak radikálni, že by až tak odmietali aj takéto omše, takže keď by inde nemali možnosť, tak by išli aj na takéto. Ale samozrejme, tu nejde len o nejakých sedesvakantistov, to čo f. povedal "nesmie ist o stupencov sedesvacantis a pod", to tesne nad tým v tom príspevku citoval aj presnejšie:
Citácia:
Dôležitou podmienkou je, že títo veriaci nesmú podporovať skupiny, ktoré odmietajú legitímnosť pokoncilovej liturgie alebo sú proti pápežovi.
čiže samozrejme to nesmú byť sedesvakantisti, ale ani všelijakí iní len trochu miernejší, akí napr. síce tvrdia, že uznávajú legitímnosť pápeža (t.j. nehlásia sa ku sedesvacans), ale ináč proti nemu sústavne šomrú a neposlúchajú ho, resp. si sami vyberajú, že v čom poslúchnu a v čom nie. A takíto - hoc tvrdia, že uznávajú legitímnosť pápeža - často už odmietajú napr. legitímnosť pokoncilovej liturgie. A teda takýchto tým Cirkev tiež odmieta podporovať, ktorí by chceli ísť na tú "tridentskú liturgiu" preto, lebo odsudzujú tú "pokoncilovú"...

Ináč povedané, len ak je to skupinka tých "normálnych", ktorí uznávajú pápeža i pokoncilovú liturgiu, ale len by chceli aj na takúto liturgiu chodiť, tak pre takých tu teda je takáto možnosť, že požiadajú biskupa, etc.

[ Príspevkov: 11 ] 

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia