Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život


 [ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
Houk domluvil sem... som pridal práve ešte jeden dodatok ku koncu o hádke: viewtopic.php?p=236930#p236930 - a čo tu bude nasledovať teraz? dúfam, že nie len ďalšie hádky, etc...
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
 

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
admin píše:
tak sa mi teda vidí, že keď sa budeme voči sebe správať ako kresťania, tak by sme boli skutočne kresťanským fórom i v prípade, že by sme sa tu do žiadnych teologickejších tém ani nepúšťali.


Co to znamena podla teba spravat sa ako krestania ?
A) ze budeme mat jeden nazor
B) ze budeme k sebe uctivy, aj ked mame rozne nazory
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3938 príspevkov
Bydlisko: Žilina
B je správna odpoved
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13025 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
B je správna odpoved

suhlas a tesat do kamena
Hore
 Profil  
 
 

od 12.03.2005 23:41:33
napísal 2688 príspevkov
Bydlisko: Trnava
Kresťania nekrestania...snáď ľudia. Kresťanske fórum je u mna to, že je tu príliš vysoká frekvencia slov ako pán, boh, Ježiš, atd


Btw kde si zohnal toho Tertuliana? Rad by som si od neho niečo prečítal kedže ten chlapík bol pritom keď založili cirkev a tuším on povedal, že dobre náboženstvo trvá vytvoriť 300 rokov - za 300 rokov všetci čo vedeli pravdu o tom ako vzniklo sú mŕtvi :)
_________________
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win."
Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
ewing píše:
Btw kde si zohnal toho Tertuliana?
latina.patristica.net - skratka PL, prvé dva zväzky sú jeho spisy ; )
ewing píše:
Rad by som si od neho niečo prečítal kedže ten chlapík bol pritom keď založili cirkev
nie, nie, on žil v iných časoch, neviem s kým si ho to vari pletieš. keď budeš mať niečo seriózne, tak uveď súradnice na PL zväzok, strana, etc., alebo nejaký iný všeobecný zdroj jeho spisov.
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
 

od 12.03.2005 23:41:33
napísal 2688 príspevkov
Bydlisko: Trnava
dik aj ked neviem po latinsky takze si toho moc neprecitam. pozeral som na tertullian.org ale nevedel som sa z toho vysomarit.

zevraj povedal toto:
"We must keep them impoverished and ignorant for if they ever discover this, this whole things falls [christianity]."

V druhom storoci to nebolo az take tazke kedze pristup k informaciam bol velmi obmedzeny a taktiez on bol biskup takze tie informacie urcite mal. Ak by si mal viac info, daj prosim vediet.
_________________
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win."
Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
ewing píše:
V druhom storoci to nebolo az take tazke kedze pristup k informaciam bol velmi obmedzeny a taktiez on bol biskup takze tie informacie urcite mal. Ak by si mal viac info, daj prosim vediet.
nebol to biskup, ničmenej na jeho vzdelanosti to nič neuberá. a btw. žil počas druhej polovice 2. st. a začiatku 3. st.

ewing píše:
zevraj povedal toto: "We must keep them impoverished and ignorant for if they ever discover this, this whole things falls [christianity]."
to je nejaký falošný citát - a to je častý jav, ako si neprajníci kresťanstva vymýšľajú neexistujúce citáty, nevedia ich samozrejme doložiť súradnicami, že z akého spisu, kapitoly, etc. to je, nevedia uviesť kontext a už duplom nie text v pôvodine, etc., lebo nič také vlastne ani nie je možné, keďže je to celé z ich strany podvrh: vskutku, každý taký kontroverznejší citát uvádzaný od neprajníkov kresťanstva keď som si preveroval, tak buď to bolo úplne vymyslené, alebo prekrútené, zle preložené, či vytrhnuté z kontextu na spôsob tvrdenia, že v Biblii je napísané: "Boha niet". Nuž hej, také slovné spojenie je v žalmoch, avšak v presne opačnom kontexte: Ž 10,4; Ž 14,1; Ž 53,1.

A podobne ako výrok "Boha niet" by Biblia netvrdila v tom normálnom zmysle, ale práve v opačnom - tak aj Tertulián by určite netvrdil, že ľudia majú byť nevedomí a poznaním by kresťanstvo padlo - ALE PRESNÝ OPAK, veď nielenže on sám bol vzdelaný a kresťanstvo si zastával, ale práve toto bola jeho hlavná téza, že práve POZNANIE vedie ľudí ku kresťanstvu, kým neznalosť kresťanstva je práve to, prečo pohania nenávidia kresťanov, lebo ich nepoznajú, a len falošné predsudky voči kresťanom majú. A práve túto nevedomosť odsudzoval, že pohania kresťanov zabíjajú, a pritom ani nevedia, že o čom kresťanstvo naozaj je, a ani ich nezaujíma, nepočúvajú to: a tak sa Tertulián pýta, že ako ich teda môžu odsudzovať, keď ich nepoznajú? Že predsa na to, aby ich niekto niekoho mohol odsúdiť, by mal najprv poznať pravdu - avšak o tom on hovorí, že práve keby pravdu poznali, tak by kresťanov nesúdili, ba sami by konvertovali na kresťanstvo:

Tak už v 1. kapitole spisu Apologeticus (PL 1, 258nn.) píše Tertulián:
Představení římského imperia! ... Nechť je dovoleno, aby aspoň tímto zamýšleným spisem se dostala k vašemu sluchu pravda. Křesťané neprosí za sebe, a nelze se divit jejich jednání. Vědí, že jsou na zemi jen poutníky, že se snadno najdou nepřátelé mezi těmi, kteří k nim nepatří, a že mají domov, naději i milost v nebi. O jedno usilují: Aby nebyli trestáni bez řádného vyšetření. ... Co je totiž větším nepřítelem, než když lidé nenávidí to, co neznají, i když by sama skutečnost třeba zasloužila nenávistí? Až se pozná pravá skutečnost, teprve tehdy se pozná, co by si křesťané zasloužili či měli zasloužit. Když chybí znalost viny, proč je nenávistí hájena spravedlnost, která má být dokazována ne nějakým rozhodnutím, ale poznáním skutečnosti. Když tedy lidé nenávidí, poněvadž neznají to, co nenávidí, proč by nemělo být dovoleno stejným způsobem hájit to, co by neměli nenávidět? Tak jedno usvědčujeme druhým: Neznají, co nenávidí, a "spravedlivě" nenávidí, co neznají.
O neznalosti provinění, která poněkud omlouvá nepřátelství, svědčí to, že všichni, kteří předtím nenáviděli, poněvadž neznali, a když poznali pravou skutečnost, přestávají i nenávidět. Z těch se stávají křesťané. Když poznali pravou skutečnost, začínají nenávidět to, čím byli, a vyznávat to, co nenáviděli, a jsou takovými, jak jsme uvedli. Říká se, že křesťané obsadili celý stát, jsou na venkově, v kasárnách, na ostrovech. K tomuto jménu přestupují lidé bez rozdílu pohlaví, věku a postavení a jako by toho nelitovali.
A přece nedovedou lidé ocenit ono skryté dobro. Není dovoleno křesťany řádně vyslýchat, nechtějí je blíže poznat. Tak je v jejich případě lidská zvědavost malátná. Mají raději neznalost, ač jiní mají z poznání radost. Neoznačil by Anacharsis za nerozumné ty, kteří tak soudí moudré, jako soudí nevzdělaní vzdělané? [pozn. prekladateľa: filozof Anacharsis zo 6. storočia pnl. sa zvykol diviť takým spôsobom, napr. si kládol otázku: "proč u Hellénů závodí odborníci a posuzují je neodborníci?"].
Poněvadž nenávidí, proto raději chtějí nevědět. Proto předem odsuzují, co neznají. Kdyby to znali, nemohli by nenávidět. Jestliže z nenávisti neplyne žádný užitek, bylo by nejlepší přestat nespravedlivě nenávidět. I kdyby to byl hněv spravedlivý, nic se hněvem nezíská, ale spíše to vede k zatvrzelosti a k touze po spravedlnosti.
Nelze křesťanství předem považovat za něco dobrého, namítne někdo, jen proto, že mnohé přivedlo na lepší cestu; kolik však se jich změnilo ke špatnému, kolik jich přeběhlo na špatnou cestu. Kdo to popírá? Přece je zlo něčím špatným. Ani ti špatní se neodvažuji hájit zlo jako něco dobrého. Přirozenost zakrývá každé zlo strachem či studem. Špatní lidé jednají tajně, varují se ukázat špatnost veřejně, bojí se, že budou dopadeni, popírají obvinění, aby se nemuseli na mučení přiznat; když jsou potrestáni, pláčou, naříkají, svalují vinu na nápor špatných myšlenek, na osud či na hvězdy. Nechtějí přiznat svou špatnost, ač poznávají svou špatnost. Je něco podobného u křesťana? Nikdo se nebojí, nikdo nelituje, že je křesťanem, leda že by se zřekl víry. Jestliže je označen jako křesťan, honosí se tím. Jestliže je obžalován, nehájí se. Jestliže je vyslýchán, dokonce se i přizná. Jestliže je odsouzen, děkuje Bohu6. Co je na tom špatného, že nemá strach, že se za to nestydí, že toho nelituje, že neběduje? Je na tom něco špatného, když se obviněný raduje, když si přeje být obžalován a když trest pro něho znamená vítězství? Nemůžeš mluvit o bláznovství, když víš, oč jde křesťanům.


btw. tá pasáž má veľa podobného s tým, o čom okolo r. 200 poeticky píše aj List Diognetovi 5-6:
Kresťania ... bývajú síce vo svojom, ale žijú ako cudzinci.
Cudzina je im vlasťou a vlasť cudzinou. ... Žijú na zemi, domov však majú v nebi.
Všetkých milujú a od všetkých sú prenasledovaní.
Ľudia ich nepoznajú a predsa ich odsudzujú.
Ľudia ich zabíjajú a oni dostávajú život.
Žobrú a predsa mnohých obohacujú.
Všetkého sú zbavovaní a predsa majú všetkého nadbytok.
Ľudia ich znevažujú, a im sa uprostred hanby dostáva slávy.
Osočujú ich a oni podávajú dôkaz svojej spravodlivosti.
Zlorečia im, a oni dobrorečia/žehnajú.
Ubližujú im, a oni preukazujú úctu.
A keď preukazujú dobrodenia, trestajú ich ako zločincov.
A keď sú takto trestaní, radujú sa, ako by znovu dostávali život.
Židia proti nim bojujú ako proti cudzincom. Pohania ich prenasledujú.
A tí, ktorí ich nenávidia, nemajú k nepriateľstvu žiaden dôvod.
--- Patrológia Grécka, 2:1173-1176


Takže ten "výrok", ktorý uvádzaš, by Tertulián proste netvrdil, ale presný opak, teda ide o vymysleninu, čo tu uvádzaš, alebo nanajvýš tak, že by išlo o nejaký ironický výrok, ktorý v nejakom vhodnom kontexte by mal zjavne zmysel opačný: ale skôr sa mi zdá prvá možnosť, že ide o úplnú vymysleninu. Už tým, že je to anglicky, tak mi je to podozrivé, lebo keď takýto prekrúcači kresťanstva ešte aj niečo z kontextu vytrhnú, tak ešte aj "preklad" prispôsobia svojmu prekrúcačskému zámeru. Takže naozaj, veď páč, priateľu, veď aj ten najposlednejší študent vysokej školy vie, že keď niečo cituje tak MUSÍ uviesť k tomu citátu súradnice na spis citovaného autora (a najlepšie uviesť citát i v originálnom znení). Tak aká je potom serióznosť tvojho "zdroja", keď nesiaha ani po päty ani tomu najposlednejšiemu študentovi VŠ?
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
 

od 12.03.2005 23:41:33
napísal 2688 príspevkov
Bydlisko: Trnava
Ej ale si sa rozpisal.

Tomu zdroju doverujem kedže má knihy a spisy ktoré sú ťažko dostupné priamo z Vatikanu ale samozrejme si to ďalej preverim.

Čo sa týka toho citatu, prečo by to nemohol povedať? Veď vedel ako to celé funguje a podľa toho čo popísal, hlúpy a nevedomi určite nebol. V tom čase išlo taktiež hlavne o kontrolu obyvateľstva kedže sa zrejme nevedeli kontrolovať samo (niezeby to bolo dnes úplne inak...)
_________________
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win."
Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
ewing píše:
Tomu zdroju doverujem kedže má knihy a spisy ktoré sú ťažko dostupné priamo z Vatikanu ale samozrejme si to ďalej preverim.
len krútim hlavou nad tým, ako ľahko sa nechávaš oklamať... viem, že čítavaš všelijakých ufológov a spol., ktorí si vymýšľajú fantastiké konšpiračné teórie o tom, aké majú "zdroje priamo z Vatikánu", a pritom keď príde na lámanie chleba, tak sa ukáže, že nemajú NIČ. Veď sa pýtam: Uveď mi názov toho Tertuliánovho spisu a kapitolu. Úroveň tvojho zdroja však nesiaha ani len na úroveň najposlednejšieho školáčika na vysokej škole, keďže neuvádza takéto údaje. Lenže on to ani nevie uviesť, lebo ide len o FIKCIU!!! A aj tie zdroje "ťažko dostupné priamo z Vatikanu" sú rovnaké fikcie ako tento akože citát Tertuliána. Práve to je to, že ide o fikciu, tak balamúti čitateľa, že má "ťažko dostupné zdroje priamo z Vatikánu" no v skutočnosti nemá nič!

Som naozaj znechutený z tvojho neseriózneho prístupu, ako naletíš bárs akému podvodníkovi, veď to je tak priehľadné, že si naletel fikcii, hoaxu, proste, myslel som najprv, že máš aspoň nejako poloseriózne sa tváriaci zdroj, no po tých "ťažko dostupných spisoch priamo z Vatikánu" mi je už úplne jasné, koľkú bije...
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
 

od 12.03.2005 23:41:33
napísal 2688 príspevkov
Bydlisko: Trnava
:)
_________________
"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win."
Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
terézia píše:
Vespa píše:
Martin Petrovic píše:
T
Neexistuje tu pomaly ziadna ziva duchovna tema.
Nik z vas nic podobne ani nezalozil.

.

čo si predstavuješ pod pojmom duchovná téma?
ja sa tak isto môžem sťažovať, že si nezaložil ani jednu náučnú tému...
napr. aký je vplyv silnejúcich prepojení pravoslávnych a vlády v Rusku, napr. o tom, že KDH ktorá verejne žiada podporu od katolíkov s tým, že bráni kresťanské učenie na politickej scéne, a podobne - to sa netýka duchovného života mnohých ľudí?
takže to, že sa nespomínajú priamo nejaké úžasnosti neznamená, že rôzne témy nemajú miesto.
nemôžeš zredukovať duchovný život len na očakávanie zázrakov - aj bežný život totiž má vplyv a kresťanstvo musí mať vplyv naň.
žijeme v tomto svete, hoc vlasť máme v nebesiach - čo nemôže znamenať, že len tento svet máme žiť, ale nemôžeme sa zas správať ako odtrhnutí z reality.


Pýtate sa o čom má byť duchovná téma? Predsa o Bohu a živote s ním.
...

Isto majú miesto aj témy - čo s kresťanskou stranou, čo šliape po kresťanskom učení. A či vôbec takú stranu kresťan potrebuje? Prispejem čo by nie, ale na môj vzťah k Bohu to nebude mať žiadny vplyv a ak tak negatívny.

isto - preto napríklad téma mnohí x všetci vôbec nie je duchovná, veď sa týka len poučenia o tom, ako sa rôzni nepriatelia Cirkvi snažia dehonestovať vieru a zviesť ľudí na scestie!
vieš, ja môžem o negatívnych veciach rozprávať dloho v súvislosti s "mávačmi rukami" na duchárskych stretkách - ale keďže viem, že im to niečo dáva na povzbudenie k živoru s Bohom, tak nech, ale nech mi láískavo netvrdia, že to je jediný správny spôsob, najmä ak nevedia ani vysvetliť, čo znamená nepoškvrnené počatie.
vieš, že citát o ktorý saMP opiera pokračuje aj braním hadov do rúk? a bola by nebotyčná hlúposť hádzať z chóru hadov pri omši, s tvrdením, že tí, ktorí neprežijú nemali vieru a škoda ich teda nebude...

terézia píše:
A k tomuto:
Citácia:
nemôžeš zredukovať duchovný život len na očakávanie zázrakov - aj bežný život totiž má vplyv a kresťanstvo musí mať vplyv naň.
žijeme v tomto svete, hoc vlasť máme v nebesiach - čo nemôže znamenať, že len tento svet máme žiť, ale nemôžeme sa zas správať ako odtrhnutí z reality

Už som to tu písala, bežný život kresťana je svätosť. Niekedy si medzi tými spojenými s realitou pripadám ako blázon.
To čo je skutočnou realitou pre túto matku, mojou nie je. Pre to si myslím, že "skutočnou" realitou pre človeka, je len a len jeho život. Čím vyšší stupeň svätosti, tým človek žije reálnejšie avšak nie v realite. Vy si však myslíte niečo úplne iné.

a teraz neviem, či som pochopil tebha, alebo ty mňa alebo sme úplne mimo.
tak ešte raz:
aby sme sa dožili večnosti, musíme žiť časnosť.
nie sme mimo časnosti (pozemskej reality), sme v nej a ju máme ovplyvňovať, zatiaľčo táto realita ovplyvňuje nás.
táto vzájomná interakcia realít však predpokladá, že máme stanovenú prioritu v hodnotách.
pretože svet, ktorý máme je naše pôsobisko, nemôžeme chcieť byť odtrhnutí z reality v ňom sa nachádzajúcej, ale je našou úlohou v nej žiť a pôsobiť, aby sa časnosť stala vhodnejšou pre duchovný (t.j. večný) život.

ty ale dávaš príklad s odtrhnutím sa od reality duchovného života a ja zas o odtrhnutí sa z pozemského života.
a tie sú natoľko v časnosti (osobnej) previazané, že sa to nedá.
pretože aj časnosť (ovplyvnená zlom) má svoje zákonitosti, je tu istý boj, pred ktorým sa akoby niektorí snažili "rezignovať útekom" do inej reality.
áno, sú mystici a klauzúrne kláštory, ale tiež nie pre každého, preto si dovolím tvrdiť, že dehonestácia iných tém, ktoré ovplyvňujú tento zápas (a to je aj politika) je nesprávne, pretože ako tvrdím, tento svfet sa dá ovplyvniť natoľko, aby sa ľahšie žilo duchovne.
(nakoniec aj varenie pre rodinu pomáha k jej upevňovaniu, čo má pozitívny vplyv na pokoj v rodine v pozemskej oblasti a tým pádom aj ten duchovný život sa dá lepšie prežívať - čo ostatne som tvrdil už výrokmi o "normálnom kresťanskom živote")

(písané na sviatok sv. Tomáša Akvinského, o ktorom neviem, že by vzkriesil nejakého mŕtveho, ale pre život Cirkvi urobil neskutočne veľa na poli vzdelávania, a dokonca v jednom svojom diele ani nepoužíva argumenty z viery, pretože chce dokázať učenie "len" rozumom)
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: