Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 08.11.2012 18:33:48   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
misionar3 píše:
Vzdelanie kňazov a laikov už dnes nie je veľmi rozdielne (ak má laik vyštudované teologickú fakultu), pritom skúsenosti laikov z praktického života sú neporovnateľne väčšie ako skúsenosti kňazov - mnohí kňazi, žial, nemajú ani predstavu "koľko stojí funt soli".

to je inak skor na vyzvu, aby sa knazi stale vzdelavali a ucili - ked uz neziju v manzelstve, tak napriklad aj pocuvanim manzelov.
(mimochodom, stavil by som sa, ze 99% opytanych nebude vediet ani kolko funt soli vazi)

Poslať 09.11.2012 13:07:46   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Vespa píše:
(mimochodom, stavil by som sa, ze 99% opytanych nebude vediet ani kolko funt soli vazi)
vidím, že v tomto som aj ja 99% : D

misionar3 píše:
žial osobne poznám takého: kávička v kaviarni, cigaretka, príjemná spoločnosť
to mi pripomína b.Bezáka, mimochodom... ale nechcem tu teraz o ňom...

a inak ono ja chápem, ľudia čakajú od kňazov viac... Aj keď niekedy vyznie divne, ako kňazovi niečo vytýkajú často práve takí, ktorí sami sú na tom ešte horšie. Ale niekedy aj ľudia, čo sa možno trochu osobne snažia byť horliví, a potom všetkých, na ktorých sa im nezdajú, že sú tak horliví, tak sú voči nim o to kritickejší.

misionar3 píše:
Vzdelanie kňazov a laikov už dnes nie je veľmi rozdielne (ak má laik vyštudované teologickú fakultu), pritom skúsenosti laikov z praktického života sú neporovnateľne väčšie ako skúsenosti kňazov - mnohí kňazi, žial, nemajú ani predstavu "koľko stojí funt soli".
je to individuálne. mnohí laici tiež nevedia koľko stojí funt soli, kým mnohí kňazi to vedia. takže negeneralizoval by som to. je to len o tom, kto u nich nakupuje soľ. Skôr by som poznamenal, že kňazi obvykle majú lepšie možnosti byť v tej duchovnej oblasti zorientovanejší. Keďže hoci aj laici môžu študovať teológiu, predsa kňaz sa tým zaoberá prakticky sústavne, a hlavne ak ide o kázanie, v tom má denno-dennú prax narozdiel od laikov. Ja poznám kopu laikov, ktorí vyštudovali teológiu, ale neviem si ich predstaviť ako kazateľov s kostole (ako ani seba, to by som veru absolútne nevedel)... jednoducho kňazi v tom majú aj väčšiu prax, atď. A tiež - a hlavne (ako už aj bolo spomínané) - oni kážu ľudu ako pastieri, kým laik nie je v takej pozícii. A tu je tiež ten rozdiel. Ak ide o laikov, to sa môžu poradiť aj medzi sebou, alebo laik môže urobiť nejakú prednášku mimo omše. Ale na omši kňaz káže aj z titulu svojej funkcie - čo by už v prípade laika tak nebolo. Už teda ani nehovoriac o tom, že v praxi ozaj to zväčša býva tak - aspoň čo mám skúsenosť, že kňazi predsa už sú v tom zbehlejší atď. než laici, hoc študovaní laici.

Poslať 09.11.2012 20:39:48   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Martin Petrovic píše:

Kazanie Slova v Mudrosti.
Slova cloveka naplneneho Mudrostou to je este nieco ine, je to premienajuci zazitok.
Kiez by to v cirkvi dostalo priestor.

som si spomenul co je dolezite pripomenut - ono to niekedy vyznieva, ze treba Ducha aby prisiel a take veci.
lenze zabuda sa na to, ze knaz v liturgii prave toho Ducha predstavuje
ludia sa mozu modlit a maju, ale knaz je ten, ktory vykonava liturgiu - teda bohosluzbu.
ked sa modli plny kkostol ludi, je to ludova poboznost, ale ked sa modli knaz, je to sluzba, ktoru kona Cirkev.
to sa samozrejme tyka aj hlasaniu na omsi.
(preto aj knaz nemoze hovorit za seba a svoje - ma tvrdit, co tvrdi Cirkev)
inak je to relativne dost casty problem roznych charizmatikov, ktori by sa akoby chceli povysit nad riadnu Cirkev.
nevravim ze nemozu obohatit, ale ide sa velmi blizko nebezpecnej hranici a co som pocul o niektorych spolocenstvach (kde si dokonca laici vykladali sviatost) tak naozaj treba opatrnost.

Poslať 10.11.2012 11:02:35   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
Pozor - biskup, kňaz, diakon a tiež lektor by mohli kázať.
Ale s tým posledným som sa v praxi nestretla i keď teoreticky táto možnosť je.

Kán. 230 - § 1. Laickí muži, ktorí majú vek a vlohy stanovené dekrétom Konferencie biskupov, môžu byť predpísaným liturgickým obradom nastálo prijatí do služby lektora a akolytu; toto udelenie služieb im však nedáva právo na poskytovanie materiálneho zabezpečenia alebo remunerácie zo strany Cirkvi.
§ 2. Na základe dočasného poverenia laici môžu pri liturgických úkonoch plniť úlohu lektora; takisto všetci laici môžu vykonávať úlohu komentátora, speváka a iné úlohy podľa normy práva.
§ 3. Kde to potreba Cirkvi vyžaduje, pri nedostatku služobníkov môžu aj laici, hoci nie sú lektori ani akolyti, zastávať niektoré ich služby, totiž vykonávať službu slova, viesť liturgické modlitby, udeľovať krst a rozdávať sväté prijímanie podľa predpisov práva.

Poslať 10.11.2012 12:00:34   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
nie som si isty ci to spravne interpretujes

Didy vysvetlí ?

Poslať 10.11.2012 12:30:57   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Komentátor neznamená kazateľ, podobne lektor zasa len číta ("lektor" - z latinčiny - doslova znamená: "čitateľ"). Ten kánon 230 je proste o inom. Kázania sa týkajú iné kánony, a síce kánony 762-772, kde sa síce za nejakých okolností povoľuje kázanie aj laikom (kán. 766), ale o kázaní homílie sa hovorí, že tú smú už len kňazi a diakoni (kán. 767):
CIC:
Kán. 762 - Pretože Boží ľud sa zhromažďuje predovšetkým slovom živého Boha, ktoré sa plným právom vyžaduje z úst kňazov, úlohu kázania si majú veľmi ceniť posvätní služobníci, ktorých jednou z hlavných povinností má byť ohlasovanie Božieho evanjelia všetkým.
Kán. 763 - Biskupi majú právo kázať Božie slovo všade ... presbyteri a diakoni majú splnomocnenie kázať všade, ktoré treba uplatňovať s aspoň predpokladaným súhlasom rektora kostola, ak toto splnomocnenie kompetentný ordinár neobmedzil alebo neodňal alebo ak partikulárny zákon nevyžaduje výslovné povolenie.
Kán. 765 - Na kázanie rehoľníkom v ich kostoloch alebo kaplnkách sa vyžaduje povolenie predstaveného, kompetentného podľa normy stanov.
Kán. 766 - Podľa predpisov Konferencie biskupov a pri neporušení kán. 767, § 1, na kázanie v kostole alebo v kaplnke možno pripustiť laikov, ak sa ukáže, že je to v istých okolnostiach potrebné alebo v jednotlivých prípadoch užitočné.
Kán. 767 - § 1. Medzi formami kázní vyniká homília, ktorá je časťou samej liturgie a je rezervovaná kňazovi alebo diakonovi; v nej sa počas liturgického roka majú z posvätného textu vykladať tajomstvá viery a normy kresťanského života.
§ 2. Vo všetkých omšiach v nedele a prikázané sviatky, ktoré sa slávia za účasti ľudu, treba povedať homíliu a nemožno ju bez vážneho dôvodu vynechať.
§ 3. Veľmi sa odporúča, aby pri dostačujúcej účasti ľudu, sa povedala homília aj v omšiach slávených v týždni najmä v adventnom a pôstnom období alebo z príležitosti nejakého sviatku alebo smutnej udalosti.
§ 4. Je úlohou farára alebo rektora kostola starať sa, aby sa tieto predpisy svedomito zachovávali.
a Generálna inštrukcia rímskeho misála, ktorá sa od roku 1969 tlačí v misáloch, v bode 65 hovorí:
Institutio Generalis Missalis Romani, 65-66 píše:
The homily

65. The homily is part of the Liturgy and is strongly recommended,[63] for it is necessary for the nurturing of the Christian life. It should be an exposition of some aspect of the readings from Sacred Scripture or of another text from the Ordinary or from the Proper of the Mass of the day and should take into account both the mystery being celebrated and the particular needs of the listeners.[64]

66. The homily should ordinarily be given by the priest celebrant himself. He may entrust it to a concelebrating priest or occasionally, according to circumstances, to the deacon, but never to a lay person.[65] In particular cases and for a just cause, the homily may even be given by a Bishop or a priest who is present at the celebration but cannot concelebrate.

There is to be a homily on Sundays and holy days of obligation at all Masses that are celebrated with the participation of a congregation; it may not be omitted without a serious reason. It is recommended on other days, especially on the weekdays of Advent, Lent, and the Easter Season, as well as on other festive days and occasions when the people come to church in greater numbers.[66]

After the homily a brief period of silence is appropriately observed.

[63] Cf. Second Vatican Ecumenical Council, Constitution on the Sacred Liturgy, Sacrosanctum Concilium, no. 52; Codex Iuris Canonici, can. 767 

[64] Cf. Sacred Congregation of Rites, Instruction Inter Oecumenici, On the orderly carrying out of the Constitution on the Sacred Liturgy, 26 September 1964, no. 54: AAS 56 (1964), p. 890

[65] Cf. Codex Iuris Canonici, can. 767 §1; Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law, response to dubium regarding can. 767  1: AAS 79 (1987), p. 1249; Interdicasterial Instruction on certain questions regarding the collaboration of the non-ordained faithful in the sacred ministry of priests, Ecclesiae de mysterio, 15 August 1997, art. 3: AAS 89 (1997), p. 864.

[66] Cf. Sacred Congregation of Rites, Instruction Inter Oecumenici, On the orderly carrying out of the Constitution on the Sacred Liturgy, 26 September 1964, no. 53: AAS 56 (1964), p. 890.

---- http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... le_en.html
---- LATIN: http://www.ewtn.com/library/CURIA/cdwlgrm.htm
T.j. v tom bode 66 sa hovorí, že homíliu má robiť kňaz, za nejakých okolností ju môže aj diakon, no NIKDY nie laik.

A v poznámke je referencia na vyššie citovaný kánon 767 - § 1.

A ďalej je tam referencia na AAS 79, 1249 kde je nasledovné:
Citácia:
Dubium: «Utrum Episcopus dioecesanus dispensare valeat a praescripto
can. 767 § 1, quo sacerdoti aut diacono homilia reservatur ».
Resp. Negative.

Summus Pontifex Ioannes Paulus II in Audientia die 20 iunii 1987
infrascripto impertita, de supradicta decisione certior factus, eam
pubblicari iussit.
--- http://www.vatican.va/archive/aas/index_sp.htm
T.j. na otázku, či diecézny biskup môže dať dišpenz od kánona 767 § 1 (v ktorom sa homília rezervuje len kňazom a diakonom) sa odpovedá negatívne.

Podobne sa tam referuje na AAS 89:864, kde sa to znova len opakuje, že homíliu smú hovoriť len diakoni a pesbyteri, no nie nevysvätení veriaci.
Citácia:
§ 1. Homilia, eminens praedicationis forma « qua per anni liturgici cursum
ex textu sacro fidei mysteria et normae vitae christianae exponuntur
»,68 ipsius liturgiae partem constituit.
Quapropter homilia intra Eucharisticam celebrationem sacro reservatur
ministro, vel presbytero vel diacono.69 Excluduntur fideles non ordinati, etsi
illud impleant munus quod esse dicitur « assistentium pastoralium » vel catechistarum
apud quodlibet genus communitatis vel associationis. Etenim
non agitur de maiore speciali ingenio ad rem exponendam vel praeparatione
theologica, sed de munere reservato illi qui sacramento Ordinis est insignitus,
circa quod ne Episcopus quidem facultate gaudet dispensationis ad
normam iuris,70 ex eo quod non agitur de lege tantum disciplinan, sed de
lege quae munera respicit docendi et sanctificandi stricte inter se conexa.
Admitti nequit ipsius ille agendi modus, certis in casibus iam usurpatus,
cuius vi homiletica praedicatio committitur disciplinae theologicae
auditoribus, nondum ordinatis.71 Homilia enim minime haberi potest uti
exercitatio quaedam ad futurum ministerium.
Abrogata censeatur ad praescriptum canonis 767, § 1 quaelibet praecedens
norma quae fideles non ordinatos admiserit ad homiliam habendam in
Eucharistica celebratione.72
Instructio Actio pastoralis ( 1 5 Maii 1969), 6, d: AAS 61 (1969), p. 809; ID., Institutio Generalis
Missalis Romani (26 Martii 1970), 41, 42, 165; ID., Instructio Liturgicae instaurationes (15
Septembris 1970), 2a: AAS 62 (1970), p. 696; SACRA CONGREGATIO PRO SACRAMENTIS ET CULTU
DIVINO, Instructio Inaestimabile donum (3 Aprilis 1980), 3: AAS 72 (1980), p. 331.

[70] PONTIFICIA COMMISSIO CODICI IURIS CANONICI AUTHENTICE INTERPRETANDO, Responsio ad
propositum dubium (20 Iunii 1987): AAS 79 (1987), p. 1249.

--- http://www.vatican.va/archive/aas/index_sp.htm

a sú tam aj ďalšie referencie, napr. Ján Pavol II:
Kázne, sústredené na biblické texty, majú teda umožniť veriacim zoznámiť sa so všetkými tajomstvami viery a s normami kresťanského života. Homílii treba venovať veľkú pozornosť: nesmie byť pridlhá, ani veľmi krátka. Vždy starostlivo pripravená, obsažná a primeraná a zverená ordinovaným služobníkom.

P.S.: ale nejaký pokec na túto tému asi bude aj v tom článku, ktorý dal v úvode misojogi. (nečítal som ho celý).

Poslať 10.11.2012 16:05:34   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
No zase som o niečo múdrejšia.
Len kto to potom s nami vydrží,
keď budeme tak múdri. :-!

Poslať 10.11.2012 23:22:12   Re: Moze laik kazat pri sv.omsi?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
podla mna to vychadza z toho ze sv.omse sa deli na dve casti
obeta slova a obeta chleba

a pochopitelne obetu chleba cize premienat smie jedine knaz
z toho mozno usudzovat ze aj obetu slova by mal robit predovsetkym knaz
aj ked mu v tom mozu pomahat laici (lektori)
ale zhrnutie citani do vykladu pre veriacich, cize homilia
tak to by mal robit knaz
a to nie preto ze by neexistovali laici ktori sa v tom viac vyznaju ale preto ze je na to povolany vysviackou ...
takze z toho plynu specialne bozie milosti

obdoba toho je problem co sa riesil inde a to ci ma Solciansky pravdu v tom, ze clovek ma predovsetkym chodit do kostola vo svojej farnosti
Opat plati ze ak chodime do kostola vo svojej farnosti v dovere v cirkev a jej bozske usporiadanie
tak opat to moze priniest specialne milosti aj napriek nehodnosti dotycneho knaza

Na druhej strane neslobodno to brat otrocky
a ja sa tiez priznavam ze chodim do kostola na omse casto aj mimo svojej farnosti a aj som v minulosti chodil ...

Ide skor o dovod preco clovek chodi inde ako vo svojej farnosti
ak je ten dovod duchovna pycha a opovrhnutie vlastnou farnostou
tak to moze byt naozaj problem
ale nikomu nevidime do duse, takze preto by som bol proti posudzovaniu druhych ktori na to mozu mat aj dobre a spravne dovody

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť