Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 3 ] 
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Nový dokument: Kto vystúpi z cirkvi, nemá právo na sviatosti

Nemeckí biskupi vydali dokument zaoberajúci sa veriacimi, ktorí vystúpili z cirkvi. Podľa neho títo ľudia nemajú právo pristupovať k sviatostiam, byť krstnými rodičmi či učiť v katolíckej škole.

Nové predpisy, ktoré vstúpili do platnosti tento pondelok, odobrila aj Svätá stolica.

Podľa Vatikánskeho rozhlasu je dokument odpoveďou na niekoľkoročnú diskusiu o tom, či možno vystúpiť z cirkvi ako z inštitúcie a zároveň zostať v jej duchovnom spoločenstve. V Nemecku sa totiž každý veriaci spolupodieľa na financovaní cirkvi prostredníctvom tzv. cirkevnej dane. Tí, ktorí ju z rôznych dôvodov odmietali platiť, častokrát vystúpili z cirkvi, no zároveň naďalej zotrvávali v cirkevnom spoločenstve.

„Niektorí toto gesto považovali len za odmietnutie platiť, ale nie za odpadnutie od spoločenstva cirkvi,“ uviedol pre Svet kresťanstva profesor cirkevného práva Ján Duda. Zároveň dodal, že „vystúpenie zo spoločenstva cirkvi je právnou, nie teologickou realitou“. Podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi je krst nezmazateľným duchovným znakom.

„Kto žiada úradne zrušiť svoju príslušnosť ku Katolíckej cirkvi, nepatrí už viac nijakým spôsobom do cirkevného spoločenstva. Nedá sa odísť, vyčleniť z cirkvi v zmysle ,občianskom´ a nazývať sa súčasne katolíkom,“ uviedol pre Vatikánsky rozhlas sekretár Nemeckej biskupskej konferencie Hans Langendoerfer.

Podľa nových predpisov musí miestny farár požiadať veriaceho, ktorý sa chce nechať vyškrtnúť zo zoznamu veriacich, o jedno stretnutie. „V tomto rozhovore budú prekonzultované motívy, ktoré viedli k rozhodnutiu a budú tiež objasnené následky viazané na vyčlenenie, resp. hľadané možnosti pre zmenenie rozhodnutia, teda zotrvanie v spoločenstve cirkvi s právami a povinnosťami vyplývajúcimi z príslušnosti,” vysvetlil sekretár nemeckých biskupov Langendoerfer.

Ak daný človek oficiálne vyhlási, že neverí v Boha alebo odmieta učenie cirkvi, môže miestny biskup začať proces vedúci k jeho exkomunikácii. Podľa českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu ide o zmiernenie doterajšieho stavu, kedy sa vystúpenie z cirkvi spájalo s automaticky nastupujúcou exkomunikáciou.

Imrich Gazda
http://www.svetkrestanstva.sk/2012/09/n ... -nema.html

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
ja som to povodne cital tak
ze kto odmietne platit cirkevnu dan tak nedostane sviatosti a to sa mi zdalo blbost
ale teraz ked som si to precital tak je to naozaj jasne ...
kto vystupi z cirkvi tak nedostane sviatosti co je presne tak ako to ma byt ...
to len u nas komunisti si vybavovali cirkevny pohreb
hoci cely zivot robili cirkvi zle

Nemci sa mi pacia
na nic sa nehraju ale povedia otvorene ako sa veci maju

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
misojogi píše:
ja som to povodne cital tak
ze kto odmietne platit cirkevnu dan tak nedostane sviatosti a to sa mi zdalo blbost
ale teraz ked som si to precital tak je to naozaj jasne ...
kto vystupi z cirkvi tak nedostane sviatosti co je presne tak ako to ma byt ...
to len u nas komunisti si vybavovali cirkevny pohreb
hoci cely zivot robili cirkvi zle

Bolo to iba nepresne a skratene napisane.
"Kto vystupi z cirkvi, ABY nemusel platit cirkevnu dan, ten nema narok ..."
A "pravdu" potom maju obe strany.

[ Príspevkov: 3 ] 

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť