Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 28.09.2012 11:38:31   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
Milí spolubesedníci ako debata je to určite zaujímave, ale o to v tejto stai Evanjelia vôbec neide!
Ide o viacej vecí:
1.Ježiš nehladel na ludské predsudky (žid by nikdy nevkročil do domu verejného hriešnika - takým bol kolaborant s rímskou mocou)
2. Ježiš nám odkázal že prišiel kvôli hriešnikom.
3. Zachej velmi túžil spoznať Ježiša (možno len zo zvedavosti) a nehladiac na posmech vyliezol na strom.
4. Ježiš dá vždy ovela viac ako chceme a vôbec dúfame že dostaneme - Zachej chcel vidieť Ježiša a On vošiel k nemu domov.
5. Stretnutie s Ježišom musí vyvolať zmenu života, lásku k blížnemu a nápravu spôsobenej škody.

To či Zachej mal z čoho vrátiť je irelevantné aj ked ja som presvedčený že mal a splnil čo slubil, lebo slub daný Bohu (Ježišovi) každý dodrží - okrem tých čo sa zahrávajú so svojou spásou

Poslať 28.09.2012 12:29:49   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Pekne pises co sa tam odohralo a co mame vidiet.

Otazka vsak smerovala k jednemu aspektu toho pribehu a bola tu priamo vyzva cosi pocitat.
Mna zaujalo, ako sa snazime zlozito napisat jedoduchu vec.
Dokazovat rozne veci matematicky ale tento raz sme isli mimo podstatu tej udalosti.

Chybny vypocet pre zle predpoklady - no nakoniec akoze z toho vyplynul spravny zaver.
Kedze nie z toho vyplynul ako celok je to omyl.

Pravda je o inom.
Od prveho hriechu uz neexistovala nikdy nijaka moznost vyplatit sa, kazdy ma dedicny hriech.
Minimalne ten a to je nezrusitelne pre cloveka.

V konkretnom pripade Zachej mohl mat viac majetku zo svojho nakladania s tym co ziskal na mytnici.
Podla toho ako ho spravoval.
Ak okradol po urcitu hranicu mohol mat na splatenie podla slubu ak tu hranicu prekrocil tak nie.
Jeho celkovy majetok z tohto vypoctu nijak nevyplynul , lebo nemame nadej poznat jeho rodinne pomery, jeho dedenia
jeho ine zdroje, pripadane obchodovania bokom a pod.
Neviem kolkych okradol len vieme, ze pravdepodobne nemal zabrany a aj to urobil.
Neslo o to chytat ho za slovo.

Poslať 02.10.2012 0:24:35   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
teta-txt píše:
Jednoducho toho neukradol tak veľa. Polovicu povedzme zo 100 denárov už rozdal, ostalo mu 50.
Ak ukradol povedzme 10 chudákov o 1 denár, tak každému dá 4 denáre a jemu ostane ešte 10 denárov napríklad.

To by bol fajn výpočet, ak okradol len 10 chudákov o jeden denár.
Ak by ich však bolo dvadsať?
Odkiaľ vráti Zachej štvornásobne ?

Alebo ak by tých 10 chudákov okradol o 1,5 denára?
Odkiaľ vráti Zachej štvornásobne ?

Poslať 02.10.2012 0:41:08   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12567 príspevkov
DS
tvoja uvaha o tom ze Zachej nemal na to
a z toho uvazovat smerom na potrebu odpustenia
je celkom pekna
i ked musim konstatovat ze to nie je jedine mozne vysvetlenie uvedeneho textu
a preto hoci sa mi paci Tvoja uvaha
beriem aj ine vysvetlenia uvedeneho textu

Poslať 02.10.2012 7:12:01   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Seberínyho výpočty okrem toho že sú mimo podstaty, opäť "zabudli" aj na iné možnosti. Napr. každý kto cestoval na Ukrajinu, Rumunska alebo do Chorvátska vie, že najlepšie sa okrádajú CUDZINCI (colníkmi, policajtami, diaľničné mýto, atd.) - cudzinci sú voči štátnym zamestnancom najčastejšie v horšej pozícii, ako domáci.

Ak Zachej okrádal poväčšine AJ cudzincov (čo je u vtedajších židov dosť pravdepodobné, lebo cudzincov predsa pokladali za nečistých neveriacich), potom im NEMAL AKO PENIAZE VRÁTIŤ - vo väčšine prípadov tých cudzincov už nikdy opäť NEVIDEL.

Z tohto nečestného "zisku" teda mohol vrátiť peniaze tým okradnutým, ktorých POZNAL A MOHOL IM UKRADNUTÉ PENIAZE VRÁTIŤ.

Inou možnosťou je, že Zachej mal veľký majejtok UŽ PREDTÝM, než začal okrádať ľudí (napr. dedil) - potom mohli byť nakradnuté peniaze v pomere k tým, čo nadobudol legálne napr .pomere 1:4 alebo hoc aj 1:10 - takto mohol vrátiť nakradnuté štvornásobne, alebo aj desaťnásobne...

Môže to byť aj kombinácia uvedených možností - plus jeho iné legálne príjmy, ako plat, prenájmy, renta, atd.

Ja si myslím, že Zachej veľmi dobre vedel, čo hovorí - mal to asi dobre zrátané, čo je schopný vrátiť, komu a koľkonásobne to vie vrátiť.

Ale matematika a ekonomika je tu vedľajšia - Zachej sa rozhodol zmeniť a nahradiť škodu, špekulácie či na to vôbec mal sú dosť mimo.

Poslať 02.10.2012 12:29:22   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
Peter Sivák píše:
Ja si myslím, že Zachej veľmi dobre vedel, čo hovorí - mal to asi dobre zrátané, čo je schopný vrátiť, komu a koľkonásobne to vie vrátiť.
Ak to naozaj tak bolo, potom sa urcite smazi v pekle ... :)

Poslať 02.10.2012 14:18:27   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 18.07.2011 0:48:10
napísal 128 príspevkov
jooj :) vela matematiky na mna :) ale podla mna to treba čítať celé, nie len jednu vetu.. takže LK 19:

Potom vošiel do Jericha a prechádzal cezeň.
2 A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý,
3 zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol pre zástup, lebo bol malej postavy.
4 Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť.
5 Keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore a povedal mu: "Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!"
6 On chytro zišiel a prijal ho s radosťou.
7 Keď to videli, všetci šomrali: "Vošiel k hriešnemu človekovi!"
8 Ale Zachej vstal a povedal Pánovi: "Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným A AK som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne."
9 Ježiš mu povedal: "Dnes prišla spása do tohoto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom.
10 Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo."
11 Tým, čo to počuli, pridal ešte podobenstvo, lebo bol blízko Jeruzalema a oni si mysleli, že sa už zjaví Božie kráľovstvo.
12 A tak povedal: "Istý človek vznešeného pôvodu odchádzal do ďalekej krajiny prevziať kráľovstvo a potom sa mal vrátiť.
13 Zavolal si svojich desiatich sluhov, dal im desať mín a povedal im: "Obchodujte, kým sa nevrátim!
14 Ale jeho občania ho nenávideli a vyslali za ním posolstvo s odkazom: "Nechceme, aby tento nad nami kraľoval.
15 Keď sa po prevzatí kráľovstva vrátil, dal si zavolať sluhov, ktorým dal peniaze, aby zistil, koľko kto získal.
16 Prišiel prvý a vravel: "Pane, tvoja mína získala desať mín."
17 On mu povedal: "Správne, dobrý sluha; pretože si bol verný v maličkosti, maj moc nad desiatimi mestami."
18 Prišiel druhý a vravel: "Pane, tvoja mína vyniesla päť mín."
19 Aj tomuto povedal: "Ty maj moc nad piatimi mestami."
20 Iný prišiel a hovoril: "Pane, hľa, tvoja mína. Mal som ju uloženú v šatke;
21 bál som sa ťa, lebo si prísny človek: berieš, čo si si neuložil, a žneš, čo si nezasial."
22 On mu povedal: "Zlý sluha! Podľa tvojich vlastných slov ťa súdim. Vedel si, že som prísny človek že beriem, čo som si neuložil, a žnem, čo som nezasial?"
23 prečo si teda nedal moje peniaze peňazomencom a ja by som si ich bol po návrate vybral aj s úrokmi?"
24 A tým, čo tam stáli, povedal: "Vezmite mu mínu a dajte ju tomu, čo má desať mín."
25 Oni mu vraveli: "Pane, veď má desať mín!"
26 Hovorím vám: "Každému, kto má, ešte sa pridá, ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má.
27 A mojich nepriateľov, čo nechceli, aby som nad nimi kraľoval, priveďte sem a pobite ich predo mnou!"
28 Ako to povedal, išiel popredku a uberal sa do Jeruzalema.
29 Keď sa priblížil k Betfage a Betánii pri hore, ktorá sa volá Olivová, poslal dvoch učeníkov
30 so slovami: "Choďte do dediny, čo je pred vami. Len čo do nej vojdete, nájdete priviazané osliatko, na ktorom nikdy nijaký človek nesedel. Odviažte ho a priveďte!...

No - až teraz špekulujte - tu máte odpoveď! .. :wink:

Poslať 02.10.2012 14:37:18   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 18698 príspevkov
bellatrix píše:
jooj :) vela matematiky na mna :) ale podla mna to treba čítať celé, nie len jednu vetu.. takže LK 19:

Potom vošiel do Jericha a prechádzal cezeň.
...
27 A mojich nepriateľov, čo nechceli, aby som nad nimi kraľoval, priveďte sem a pobite ich predo mnou!"
...

No - až teraz špekulujte - tu máte odpoveď! .. :wink:

Niet o com spekulovat - totalne protirecenie ...

Poslať 02.10.2012 19:15:56   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 5570 príspevkov
legi,

zase veci chápeš iba vo svojom typicky obmedzenom a jednostrannomn poňatí: Zachej mohol predsa povedať, že nečestne nadobudnútý majetok vráti postihnutým - na Slovensku by už aj to bol epochálny úkaz, aby zlodej niečo dobrovoľne vrátil.

Ale on povedal, že NAVRÁTI ŠTVORNÁSOBNE - to už je niečo, s čím sa na Slovensku stretneš iba ak vo fantasy/sci-fi.

Ja si myslím, že Zachej veľmi dobre vedel čo robí, koľkokrát a komu asi môže vrátiť, aby len tak pre Pánom netrieskal do vetra: a DAL ŠTVORNÁSOBOK !

Ako sa legi vôbec v tvojej lebke objavila "myšlienka", žeby Zachej mal nejako pykať za to, že VRÁTIL NIELEN SAMOTNÚ ŠKODU, ALE DOBROVOĽNE VRÁTIL ŠTVORNÁSOBOK ???

Poslať 02.10.2012 19:26:38   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 5570 príspevkov
Čo sa týka podobenstiev o Zachejovi a následného podobenstva o pánovi, ktorý preberal v cudzine kráľostvo - je až tragikomické, ako legi nie je schopný pochopenia, najmä v duchovne jobklasti.

O legiho nepochopení Zachejovho dobrovoľného navrátenia štvornásobku spôsobenej škody som už písal - už to je jeho dosť smiešna neschopnosť chápať jeho pokánie.

Ale legiho očividne mätú aj tí POBITÍ odbojníci voči panovníkovi: je to veľmi jasné varovanie, že podobne dopadnú tí, ktorí SPUPNE ODMIETNU BOŽIE KRÁĽOVTVO, BA SNÁĎ ESŤE HORŠIE, PRETOŽE BUDÚ ZATRATENÍ !

Poslať 02.10.2012 19:52:27   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 18698 príspevkov
Ak ja som zmateny, co potom Petko, ktoremu ocividne nevadi, ze ta veta od zakladu popiera celu koncepciu Slova ako Lasky ... :roll:
To sa nijakym ekvilibristickym myslienkovym prechmatom neda kopnut pod postel.
Bud to Jezis nepovedal a mozeme pokracovat, alebo to povedal - a kludne zabudnite na cele krestanstvo.

Poslať 02.10.2012 20:18:26   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 5570 príspevkov
Práve naopak legi, zase si schopný iba úplne primitívneho a jednostranného cháopania. Ty zabúdaš, že Boh je nielen MILOSRDNÝ, ale aj SPRAVODLIVÝ ! Proti svojm zlovoľným rúhaniam proti Bohu a ODMIETANÍ BOHA na druhej strane farizejsky POPIERAŠ SPRAVOSDLIVOSŤ !

Ty legi očividne máš vo všeličom problém s Bohom - ale už dávno pradávno som ti povedal: kto odmieta Božie MILOSRDENSTVO (ako napr. neustále ty) , ten sa bude potýkať s Božou SPRAVODLIVOSŤOU. Čože sa ti na tom tak veľmi nepáči ???

Poslať 03.10.2012 0:08:22   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
Toto vlákno sa nedá moc naťahovať.
Temer všetko bolo povedané na začiatku v otázke prvého príspevku.

A možno aj tu viewtopic.php?f=6&t=4969&start=10
Takže navrhujem - ak chce niekto pokračovať, tak skúste niečím pekným.

Poslať 03.10.2012 7:18:19   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

napísal 18698 príspevkov
Peter Sivák píše:
Ty legi očividne máš vo všeličom problém s Bohom - ale už dávno pradávno som ti povedal: kto odmieta Božie MILOSRDENSTVO (ako napr. neustále ty) , ten sa bude potýkať s Božou SPRAVODLIVOSŤOU. Čože sa ti na tom tak veľmi nepáči ???

Presne to, co si prave povedal.
V ludskej reci Ti to priblizim slovami:
"Usmej sa na mna, lebo inak Ta zabijem !"

Poslať 03.10.2012 7:45:56   Re: Odkial vrati Zachej stvornasobne ?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Presne to, co si prave povedal.
V ludskej reci Ti to priblizim slovami:
"Usmej sa na mna, lebo inak Ta zabijem !"

v podstate myslienka sedi, ale upresnil by som ju jednou, nejdem presne hladat, z miesta, kedy sa odovvzdava Zakon
- predkladam ti zivot a smrt -
a clovek si naozaj moze vybrat - absolutno - bud absolutnu odmenu, alebo absolutny trest.

[ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť