Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3938 príspevkov
Pozri Terézia s vyčítaním druhému je to veľmi citlivá vec. Aj tu by si mala byť citlivá a ak už chceš tak konať podľa písma: 1. medzi 4 očami upozorniť = tu cez ss. Ak nepomôže si pribrať 2 -3 a skúsiť znovu osobne cez SS. A až ked to nepomôže potom to riešiť so "staršími" t.j verejne. Okrem toho jedine Boh je kompetentný posúdiť čo je hriechom, resp posúdiť vinu každého z nás. Máš právo a povinnosť hájiť svoje názory a katolícke postoje, ale nemáš právo zraňovať iného pre jeho názory a postoje. Darmo sa oháňaš obranou viery, ak tá obrana je agresívna a potláča názory, postoje a dôstojnosť toho druhého tak samým svoji vystupovaním škodí Kristovej cirkvi bez ohladu na objektívnu pravdu.

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
To je podla Pisma spravne ak je niekto medzi vami kto sa prehresil a nechce sam urobit napravu.

Tiez je spravne ako vravi Pan ak sa proti tebe brat prehresi pokarhaj ho, ak sa kaja odpusti ...

Miera napomenutia je podla toho: napomen ho v duchu miernosti a sam si daj pozor aby si neupadol do pokusenia.

Na ktoru situaciu na fore tymto reagujes ?

Mozeme rovno skumat sulad s Pismom, ci radsej berieme Bozie prostriedky na napravu alebo si seba obhajujeme po svojom.

od 12.06.2008 9:06:02
napísal 1512 príspevkov
misionar3 píše:
Pozri Terézia s vyčítaním druhému je to veľmi citlivá vec. Aj tu by si mala byť citlivá a ak už chceš tak konať podľa písma: 1. medzi 4 očami upozorniť = tu cez ss. Ak nepomôže si pribrať 2 -3 a skúsiť znovu osobne cez SS. A až ked to nepomôže potom to riešiť so "staršími" t.j verejne. Okrem toho jedine Boh je kompetentný posúdiť čo je hriechom, resp posúdiť vinu každého z nás. Máš právo a povinnosť hájiť svoje názory a katolícke postoje, ale nemáš právo zraňovať iného pre jeho názory a postoje. Darmo sa oháňaš obranou viery, ak tá obrana je agresívna a potláča názory, postoje a dôstojnosť toho druhého tak samým svoji vystupovaním škodí Kristovej cirkvi bez ohladu na objektívnu pravdu.

Perfektne si to vystihol. Didy agresívne potlačil názory oponenta, následne uvalil naň cenzúru a tým pošliapal jeho dôstojnosť vraj preto, že škodí a dehonestuje Kristovu cirkev. Súhlasím, že bolo z toho viac škody ako úžitku. Prečo si sa vtedy neozval?
Urobil to verejne a preto aj náprava by mala byť verejná. On sa však hraje na mŕtveho chrobáka, lebo si myslí, že jediný problém je tu momentálne moja vytrvalosť v napomínaní.
Mám pre teba dobrú správu, ešte mi stále nie je ako pohan a mýtnik. Naopak vkladám ho do modlitieb.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13021 príspevkov
Citácia:
jediný problém je tu momentálne moja vytrvalosť v napomínaní. Mám pre teba dobrú správu, ešte mi stále nie je ako pohan a mýtnik. Naopak vkladám ho do modlitieb.

este tak vytrvalost v tej modlitbe
tam by mozno mala lepsie uplatnenie
:-)

Obrázok užívateľa

napísal 3938 príspevkov
terézia píše:
misionar3 píše:

Perfektne si to vystihol. Didy agresívne potlačil názory oponenta, následne uvalil naň cenzúru a tým pošliapal jeho dôstojnosť vraj preto, že škodí a dehonestuje Kristovu cirkev. Súhlasím, že bolo z toho viac škody ako úžitku. Prečo si sa vtedy neozval?
Urobil to verejne a preto aj náprava by mala byť verejná. On sa však hraje na mŕtveho chrobáka, lebo si myslí, že jediný problém je tu momentálne moja vytrvalosť v napomínaní.
Mám pre teba dobrú správu, ešte mi stále nie je ako pohan a mýtnik. Naopak vkladám ho do modlitieb.

Som rád Terézia že si uznala že som to vystihol. Jedine si nepochopila že to bolo na tvoje vyvyšovanie sa a presadzovanie tvojich postojov, a agresívne útočenie na druhých v tomto prípade Didyho. Ohaldom OO urobli to čom mal urobiť už dávno a zrejme keby sem otec Šantavý chodielva bol by OO aj vybanoval a nie len mu zmazal pár príspevkov. Ty si naozaj myslíš že Oliverove výplody o "vatikánskej sekte, Jankovi Palkovi, heretičke Matke Tereze a pod" Majú miesto na katolíckom fóre? Tu neide o názory tie má aké má a ak ich prezentuje nech, ale ide o útoky na KC a to si nemôže na katolíckom fóre dovoliť nik. Teda ak by malo dôjsť k nejakému ospravedlneniu v prvom rade by sa mal ospravedlniť OO za svoje výpady a urážky voči KC, potom ty a MP za podporu OO a tým nepriamo za podporu tieto vulgarizmov a útokov na KC.
Tvoja vytrvalosť v napmínaní je zarážajúca pretože: "pokrytec, najprv vytiahni brvno zo svojho oka...."
Ty určite nie si normou a ani nemáš nato nijaké poverenie aby si niekoho napomínala. Môžeš vyjadriť svoj názor, ale napomínať môže jedine spovedník, čo ty nie si. Ešte podotýkam niekde vyššie si napísala "neskromne podotýkam že mám pravdu" A ja skromne podotýkam že nemáš pravdu, len si myslíš že máš pravdu - pravdu má jedine Ježiš Kristus a Cirkev = ďalej žijúci Kristus. Capito?

A prečo my vyčítaš že som sa doteraz neozval k vymazaniu príspevkov OO? ved si pozri debatu: Vyjadril som sa a nie raz!!! Vždy som hovorili že admin to urobil dobre a v súlade s pravidlami. Len ty nevidíš a nepočúvaš nič okrem seba samej.

Prajem ti požehnaný den a pokorné srdce

od 17.07.2011 23:48:10
napísal 128 príspevkov
joooooj, nehovorte si tak škaredo, "ty si taký, ty taká, ty sa viac modli, ty bud vytrvalý, tebe treba toto a hento.." Všetci najprv povinne vybrať brvna zo svojich oči - šup šup! :D :wink:
Všetci sme iní, niekto chce riešiť veci medzi 4 očami, niekto verejne, niekto subjektívne za jednu veci pociťuje krivdu, iný človek za tú istú vec krivdu nepociťuje.. no.. takí sú ludia..

Obrázok užívateľa

napísal 3938 príspevkov
:oops: bella máš pravdu, ale už mi to nedalo. Snažím sa nehovoriť osobne, ale ked došlo k úplnému nepochopeniu a až prekrúteniu toho čo som povedal! Aj tak sa ospravdlnujem :oops:

od 30.11.2005 21:23:52
napísal 1043 príspevkov
legionar píše:
benajah píše:
Legi to dobre vystihol, aj keď sa skôr jedná o jemnú erotiku, nie až takú tvrdú ako on napísal, veď Veľpieseň sa spievala na svadbách, duchovné významy sa jej začali dávať až neskôr.

Myslel som "tvrdu" voci vseobecnemu katolickemu povedomiu.
Ide predsa o este nezosobaseny par MILENCOV, ze ? ;)
Viem, ze v staroveku na tej urovni (Salamun) sa z toho nerobila ziadna 'veda', ale katolici to zaradili do Pisma Svateho (!), takze je relevantne porovnavat to s katolickymi nazormi.
A tomto kontexte to naozaj je dost "tvrde" ... :)
Treba ale vziať do úvahy že predmanželský sex v dobách starého Izraela hriech nebol.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13021 príspevkov
Citácia:
Treba ale vziať do úvahy že predmanželský sex v dobách starého Izraela hriech nebol.

stretol som sa uz s tymto nazorom
ale nesuhlasim s nim
ved uz v starom zakone je za to pokuta a trest
i ked mensi ako za cudzolozstvo
mozno medzi snubencami sa to za hriech nepokladalo pretoze zasnubenie u nich bolo to deliacou ciarou na rozdiel od nas (jedna z moznych uvah)

napísal 5702 príspevkov
Aby sme sa vratili k teme. Predosly postreh nas moze upriamit na Panovo upresnenie o cistote:

Kto sa len pozrie ziadostivo na zenu uz s nou v duchu zhresil.

Ako sa vam dari zit s tymto a verite, ze mame tento hriech necistoty, teda vyznavate ho ako taky?
Alebo co s tymto robite?

Obrázok užívateľa

napísal 3938 príspevkov
Peter táto debata môže byť zaujímavá ale tu je off topic. Možno by bolo dobré založiť novú tému.

napísal 5702 príspevkov
?

Obrázok užívateľa

napísal 3938 príspevkov
o probléme čistoty

napísal 5702 príspevkov
Jezis povedal, ze mame milovat nasich nepriatelov, dobre robit tym co nam ublizuju a zehnat tych co nam skodia.

To nas zjavne radsej pohorsuje nez rozpaluje k sluzbe z lasky k Nemu, ved On tieto duse miluje a oni Ho minaju.
Ani nehovorim ci mame sucit s takto jednajucimi ludmi.

Co este pohorsuje dnesnych krestanov na Jeho uceni?
Ak nam niekto vravi strikne pravdu ale nie je to vobec prijemne, znesieme to alebo radsej toho dotycneho znesieme pod ciernu zem?

Jezis vravi a kona tak aby stary telesny clovek zomrel a povstal novy duchovny.
Stoji nam Jezis aj za znasanie utrpenia? Za utrpenie ked umierame my, aj za utrpenie ked my sluzime druhym?
Dovolime sluziacemu aby nam vytrel zrak, strhol masku a obnovil nasu dusu pravdou?
Ma nasu uctu ten kto kona nepohodlne a pre neho aj potencialne nebezpecne?

Mojmu synovi lekar drotom prepichoval slzne kanaliky a moj malicky vtedy reval ako najaty. Keby som to videl asi sa zdiviem, ale boli v ordinacii a nastastie v inej ako sme im ho odovzdali. Len podla placu som si vravel, ze to malicke reve podobne ako nas Misko. Vravim to Inke a ona mi povedala, ze to je nas Misko tie ordinacie boli prepojene a oni si ho poza dvere preniesli. Ked nam ho dali uz bol OK a odvtedy bolo po probleme so slzenim.

Ani nevravim co to bolo za pohlad, sledovat ako sa na Miska dival chirurg, ked mu mal rezat materske znamienko na tvari. Masiar nemam na to ine pomenovanie - jednoducho masiar. Nemusim vsetko vidiet, ked tomu nerozumiem. Ten chlap nam pomohol, ale v nom nieco odumiera aby to mohol robit. On nie je ani bezcitny ani surovec. Pozera sa ponad nepohodlie a bolest na vysledok. Ja vidim len moznu bolest a nepohodlie a nerozumiem preco to musi byt takto. Vidim len ako ide rezat ale necitim umrtvenie, ktore je tam tiez. U tohto mi chybal sucit...

Lekar sluzi a urcite znasa velmi tazke chvile v sluzbe inym.

Duch svaty nema problem viest nas a ked sme ochotni posluchat ho aj ked riskujeme neprijatie a doslova prenasledovanie pre Neho, tak On kona udivujuce veci. Niektore veci su neprijemne krvave - taky Kriz, to boli drsne jatky pre uzdravenie celeho ludstva. Na toto si nik z veriacich nestazuje? Jeho ranami sme uzdraveni...

Zdravie, ktore mame stoji bicovanie, trhanie koze z ran a narazanie trnov do hlavy, prebitie ruk a pritlcenie noh, pluvance do tvare a fackovanie, bodanie palicami, odrete kolena a uplne vysilenie organizmu. A nakoniec aj zhanobenie mrtvoly, lebo uz evidentne mrtveho pre istotu este prebodli kopiou. To su len fyzicke prejavy. O Getsemanoch a desivej torture psychickeho mucenia sa nik privelmi nerozpisal. To je skoro uplne mimo zorne pole mnohych nasich veriacich.

Ked to takto pisem vyzera to, ze ide o surovosti? Ano ide.
Je vari Boh surovec?
Problem je, ze kym trpi On, tak je to take chvalyhodne. Kym to ide bezpecne dost daleko okolo nas.
Ja sam vsak nechcem ani nikomu ustedrit ranu ani nechcem dostat ziadnu slinu medzi oci?
Chcem len pekne notovat uprostred tych co mi budu ladit?
Ohradit sa a sladko spat, mat radsej svoj pokoj, odsluzit si svoje denne modlitbicky i nedelny kostolik
a ohovorit tych darebnych ci uz ciganov, bezdomovcov, zlodejov, opitych soferov alebo neveriacich,
prosto niekoho ineho okrem mna...

Take krestanstvo Jezis nezalozil.
On ucil laske k hriesnikom lebo potrebuju pomoc.
On ukazal aka je to sluzba. Teba budu chciet bit, ked im pojdes sluzit.
Teba bude boliet, ze neprijimaju svoje vykupenie.

On ucil, ze apostol lasky je ako orac pred zarastenym polom,
co musi ostrym mecom Ducha Svateho, krvavymi tahmi otvorit srdce stareho cloveka aby mohlo otvorene prijat nove Slovo a Zivot z Neho.
Uci, ze apostol pri tom bude sam prvy krvacat, lebo je to zaroven aj jeho bolest ked vidi ako hlboko zasahuje.
On vsak musi aby pretal to co na povrchu zomrelo a do ziveho mohol zasiat zivotodarne Slovo.
Pre toto sa aj zivot obetuva, take je krestanstvo.
Apostoli zomieraju pre tuto sluzbu.

Tnu az do ziveho a laska boli aj tesi zaroven.

Jezis aj zivot dal aj za tych co ho surovo bicovali.
Pohorsuje vas, ze Jezis miluje takych lotrov co vrazdia a kaze Vam ich milovat? (Ali Agca a papez JPII ako priklad.)
Mate lasku k zlodejovi co vam vykradol auto?
Modlite sa za chlapika co vas prepadol?
Zehnate tomu kto vas pripravil o peniaze?

Ste krestania?
Kto takto sluzi a trpi?
Mate takeho knaza mezi sebou?
Uci vas takto zit vas duchovny pastier?
Chcete vobec tento druh krestanstva alebo to je prilis moc?
Ak ano, tak je to moc oproti comu?
Co ma taku cenu, ze duse ju nedosahuju?
Moje pohodlie?
Na co este staci nasa vlazna horlivost a na co treba skutocne oslobodenie sa od kazdej priputanosti k pohodliu, k teplucku a k "istotam", k svetu znamych veci, k zboznosti na vrchu a dnu iny svet?

Co nas pohne ku krestanstvu odidenemu do neistoty s vierou, ze On je so mnou a to staci...
Jezis je ten dovod, On je pricina tohto pohybu. Nie nase dojmy o Nom ale poznanie pravdy,
aky je On naozaj.

Aky je pre vas Jezis velky?
Ma hodnotu ako Jezis ci dokonca az JEZIS?
Alebo je viac a nestaci na neho ani maximalny font a presahuje tento svet:

...................J............EEEEEEEEEEEEEEE...........ZZZZZZZZZZZZZZ...........I.............SSSSSS
...................J............E..................................................Z..........I.........S.............S
...................J............E................................................Z............I.......S.................S
...................J............E..............................................Z..............I.......S..................
...................J............E.............................................Z...............I........S..................
...................J............E............................................Z................I..........S................
...................J............E...........................................Z.................I............S..............
...................J............EEEEEEEEEEEEEEE.....................Z...................I..............S............
...................J............E........................................Z....................I.................S.........
...................J............E.......................................Z.....................I....................S......
...................J............E......................................Z......................I......................S...
...................J............E....................................Z........................I........................S..
...................J............E...................................Z.........................I..........................S
...................J............E..................................Z..........................I...........................S
...................J............E................................Z............................I...........................S
...................J............E...............................Z.............................I...........................S
J..................J............E..............................Z..............................I.......S.................S.
..JJ.............JJ............E.............................Z...............................I.........S.............S..
.......JJJJJJJJ...............EEEEEEEEEEEEEEE.......ZZZZZZZZZZZZZZ................I............SSSSSS.....

?

Cokolvek si pomyslime je to malo.
Ale my Mu zial davame tak malo seba lebo On pre nas neznamena vela ale iba malo.
Malo Ho pozname a malo Mu verime.
Casto je to prilis malo co i len pre nas nieto este na pomoc inemu nudznemu.
Nie je nacase chciet poznat pravu tvar Jezisa a dat sa Mu zmenit?

On miluje tvojho nepriatela.
AKO TO, ZE TY NIE?

On trpi laskou k tvojmu nepriatelovi
AKO TO, ZE TY NIE?

Preco teba poburuje co Jemu trha srdce?
Jezis prekonal tvoje predstavy, musis prijat Jeho.

napísal 5702 príspevkov
misionar3 píše:
Skutky - láska - ten môj príspevok (upozornenie) bol na tvoj aktivizmus, výkriky a obviňovania že ak nekonáme skutky a tými skutkami si myslel uzdravovanie, kriesenie a pod.

A ako to píše s. Pavol ...... keby som lásky nemal ničím by som nebol a nič by mi to neosožilo.

Áno máš pravdu že láska sa prejavuje skutkami, konkrétne skutkami telesného a duchovného milosrdenstva. Vlastne správať sa tak aby ten druhý spoznal že ho máš rád: pomôcť niekomu v práci hoci to nie je tvoja povinnosť, pomôcť protivnej susedke, uvolniť miesto v autobuse, umyť schodište v paneláku, zaparkovať na nevýhodnejšiom mieste, usmiať sa, pozdraviť ako prvý, byť milý, nájsť si čas na vypočutie si druhého a milióny dalších príležitostí každý den. Tieto skutky majú pre našu spásu a spásu toho komu sa preukazujú určite väčší prínos ako vzkriesenie mŕtveho.

Chcem este dokoncit toto rozpracovane vlakno.

Misionar pri vsetkej ucte k tomu, ze sa deklarujete ako veriaci.
Predsa len mi vo vasich slovach vychadza nejake ine Evanjelium ako poznam ja:
Misionar16
14 Napokon sa zjavil samým Jedenástim, keď sedeli pri stole, a pochvalil im neveru a tvrdosť srdca, že neuverili tým, čo ho videli vzkrieseného lebo nedostali na potvrdenie najskor dekret z neba.
15 A povedal im: „Nikam nechodte a hlavne nikomu nic nevravte, vas zivot nech hovori.
16 Bude zazrak ked tomuto niekto uverí a dá sa pokrstiť a bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený.
17 A tých, čo tomuto uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú pomahat protivnej susedke, uvolnia miesto v autobuse, umyju schodište v paneláku, zaparkuju na nevýhodnejšiom mieste, usmeju sa, pozdravia ako prvý, budu milý, nájdu si čas na vypočutie si druhého a milióny dalších príležitostí každý den.
18 Tieto skutky majú pre našu spásu a spásu toho komu sa preukazujú určite väčší prínos ako vzkriesenie mŕtveho.“
Nanebovstúpenie –
19 Keď im to Pán Ježiš povedal, vzatý bol do neba a objavil sa na svatom obrazku.
20 Oni sa rozišli ale v nedelu sa stretali. Pán im pomáhal a ich slová potvrdzoval tlacivami, ktoré ich sprevádzali.

Moje Pismo mi vravi toto:
Mk16
14 Napokon sa zjavil samým Jedenástim, keď sedeli pri stole, a vyčítal im neveru a tvrdosť srdca, že neuverili tým, čo ho videli vzkrieseného.
15 A povedal im: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu.
16 Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený.
17 A tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov, budú hovoriť novými jazykmi, 18 hady budú brať do rúk a ak niečo smrtonosné vypijú, neuškodí im; na chorých budú vkladať ruky a tí ozdravejú.
Nanebovstúpenie –
19 Keď im to Pán Ježiš povedal, vzatý bol do neba a zasadol po pravici Boha.
20 Oni sa rozišli a všade kázali. Pán im pomáhal a ich slová potvrdzoval znameniami, ktoré ich sprevádzali.

Skus mi vysvetlit tie drobne odchylky, ktore ma znepokojuju:
14 ... tento fenomen je tu aj dnes. Apostoli mali zeny za blaznov a dnes vidime to iste.
15 ... na to treba Moc Ducha Svateho ale ja sa tu dozvedam, ze na to netreba stale moc. Pockam kedy date zoznam tych nevyhnutnych prilezitosti kedy aspon nejaku snad predsa len bude treba.
16 ... Comu sa to ma teda uverit? Asi to riadne presahovalo ciry rozum lebo apostoli neuverili velmi doveryhodnym svedkom, ucenickam...
Tu vsak vidim, ze mame uverit velmi vsednym bezproblemovym veciam.
17 ... Pan vravi o vlade jeho kralovstva v kazdom veriacom o jednoznacne nadprirodzenom posobeni a misionar o parkovani...
18 ... Pan Jezis stupnuje prislub a misionar tiez: uz dava miliony prilezitosti kazdy den...a rovno rusi potrebu demonstrovat ake konkretne je Bozie Kralovstvo a ze mame vecny zivot potvrdeny kriesenim mrtvych doslova rukolapne.
19 ... Toto ma znepokojuje lebo vraj je lepsie prilis nekonat a uz vobec nie ustami a rozhodne nic nadprirodzene, staci nam papier kde uz mame vsetko napisane ale zaroven to nesmieme brat vazne.

Tak neviem, snad mi niekto z vas dobre poradi a budeme sa moct radostne druzit a bratat anjelikovia...
Snad nakoniec dojdeme k tej vytuzenej zhode a upokojeniu fora, ktore si uz niektori aj vsimli,
najma ked nikto neprispieval.

Alebo je nieco tak zle, ze to treba povedat jasne?

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia