Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 12.06.2008 10:06:02
napísal 1512 príspevkov
Vespa píše:
benajah píše:
Takže viera v zázraky bola bežná.Aké očakávania prekročil?

namiesto hmotnych veci na zemi ponuka duchovne veci.
dost malo aj teraz pre niektorych.
niekedy aj pre mna :(

Priznám sa, že som si dlho lámala hlavu, prečo vy v tom "boji" o katolíckosť tohto fóra stojíte tak bokom. A hľa odpoveď došla a poviem vám, vôbec ste ma nepotešili.

Dovolím si tvrdiť, že taký prístup k duchovnu (príznačný pre drvivú väčšinu veriacich) je len a len preto, že Boha nezažili. Ísť k Bohu len vierou, je neustále podkýňanie sa. Nechcem samozrejme tvrdiť, že tí čo Boha zažívajú sú chranení pred tým, avšak aj to u nich má príchuť neba, a preto ich to zoceľuje vo vernosti (proti nádeji, v nádeji ) a dôvere v Boha. Vo Veľpiesni sa píše ako nevesta hľadá svojho Božského ženícha. Túla sa po námestí a odmieta všetkých poslov, lebo už nechce len spomienku, ale túži po Jeho reálnej prítomnosti. Nič menej, už nemôže uhasiť jej smäd (po láske). Takto sa správajú duchovní ľudia.
Bolo a je pre mňa záhadou ak táto duchovnosť chýba ešte aj Bohu zasväteným ľuďom. Potom počúvam od nich - modlil som sa a nič som nevymodli, zažil som Božiu prítomnosť po trinástich rokoch kňazstva, zažil som účinky požehnania, ľudia prišli a vydali svedectvo o tom ako im pomohlo vkladanie rúk s príhovornou modlitbou. Roky nasledovania (skôr prenasledovania) Ježiša a stále to bola len taká platonická láska. Stačilo však stretnúť človeka čo žije v Božej prítomnosti a všetko sa zmenilo. Svedectvo a modlitba takéhoto človeka je zdrojom mnohých milostí. Nič už nebude tak ako bolo predtým. Peter to krásne vyjadril - Pane a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života.Mala som to "šťastie" a stretla som takých ľudí. Pomohli mi a preto aj ja sa snažím iným pomôcť, predovšetkým modlitbou.
Píšem to aj z iného dôvodu. Toto fórum prežíva krízu a prežije ju len vtedy ak všetci aktéry (o tých hlavných ani nehovorím) konečne pochopia, že s mocou ide ruka v ruke aj zodpovednosť. A tá je v prípade evanjelizácie nesmierna. Len preto sa ešte stále nevzdávam...

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18802 príspevkov
terézia píše:
Vo Veľpiesni sa píše ako nevesta hľadá svojho Božského ženícha. Túla sa po námestí a odmieta všetkých poslov, lebo už nechce len spomienku, ale túži po Jeho reálnej prítomnosti. Nič menej, už nemôže uhasiť jej smäd (po láske). Takto sa správajú duchovní ľudia.

Hla, kam az dokaze zajst "tuzba po duchovne".
"Velpiesen" je tvrda erotika staroveku - ziadne "duchovno" ... :)

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Vo Valtorte sa opisuje pribeh ako prisla Maria Magdalena k Jezisovi na hostine u jedneho farizeja,
rozbila drahu nadobu plnu nardovej masti a tam na lezadle mu pred vsetkymi pomazala hlavu
a potom aj nohy, prst za prstom kazdy dotyk plny uctievania a lasky a neustale ho bozkavala a plakala,
lebo tieto nohy jej priniesli Spasu,
do svojich vlasov Mu utierala Jeho nohy.
Jej srdce sa rozplyvalo vdakou a tuzbou uctit si svojho Zachrancu a pomazat milovaneho svateho Boha,
ktory sa znizil k nej a priniesol je odpustenie a vykupenie a miluje ju cistou laskou bez stopy zmyselnosti,
vysokou a povznasajucou nad vsetko.
Tato laska je teraz jej novym bytim a ona sa cela hlboko oddana Jemu, sklana k Nemu v cistom uctievani Dokonaleho a Svateho.
Sama uplne naplnena cistotou a vyjadrujuca vsetkym co robi,
ze On je jej Zivot na Veky Cisty a Svaty.

A to bola povodne super zmyselna verejna hriesnica, kralovna nad vsetkymi podobnymi,
hotova bohyna nehanebnic a nerestnikov.

Ake boli reakcie spolustolovnikov?

Vsetci vedeli kto bola Maria Magdalena a viaceri to zazili sami alebo tuzili zazit. Ich mysel bola uplne prehnita, zmyselna a ziarliva.
Videli co chceli vidiet a tuzili po telesnej rozkosi, ktoru jedinu hladne hladali a chceli najst v tomto cistom co sa im odohralo pred ocami.
Ich utroby si predstavovali co by oni robili keby sa ich chcela dotykat a skucali tuzbou a chticom.
Az sa tak triasli a dusili zmyselnostou a celi cerveni a zadychcani z tychto svojich predstav, pot im vystupil na cela
a stavali sa na spicky noh (tak to pozoroval aj Judas) aby lepsie videli aby im nic neuniklo a mohli si past nehanebne oci.
A plni ziarlivosti posudzovali Jezisa.

podobne ako to vidis ty, legionar, ked citas Velpiesen.

Cistemu je vsetko ciste a Jezis je Dokonale Cisty, Svaty, bez poskvrny,
Svetlo zo Svetla,
Boh z Boha,
Pravy Boh z Boha praveho.

Aku slepotu musi mat clovek aby toto ignoroval.
Zial toto nevidi, kym sa diva ocami svoje zmyselnosti.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3936 príspevkov
Legiho postoj a názor je úplne pochopiteľný, Ak berie Bibliu, konkrétne veľpieseň ako starovekú orientálnu skladbu bez väzby na Boha (čo ako neveriaci môže) má pravdu. Duchovný zmysel uniká každému kto nevidí Bibliu ako duchovnú knihu opisujúci vzťah Boha a človeka, proroctvá vzťahujúce sa ku Kristovi a Cirkvi, ako aj ponaučenia ako dosiahnuť spásu. Ale ak to niekomu uniká pre jeho postoj, to neznamená že tí ktorý vidia v Biblii list napísaný od Boha ludom tí vidia aj tú duchovnosť a nevidia v tom nijaké násliné vyhladávanie duchovna tam kde nie je.

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
misionar3 píše:
Legiho postoj a názor je úplne pochopiteľný, Ak berie Bibliu, konkrétne veľpieseň ako starovekú orientálnu skladbu bez väzby na Boha (čo ako neveriaci môže) má pravdu. Duchovný zmysel uniká každému kto nevidí Bibliu ako duchovnú knihu opisujúci vzťah Boha a človeka, proroctvá vzťahujúce sa ku Kristovi a Cirkvi, ako aj ponaučenia ako dosiahnuť spásu. Ale ak to niekomu uniká pre jeho postoj, to neznamená že tí ktorý vidia v Biblii list napísaný od Boha ludom tí vidia aj tú duchovnosť a nevidia v tom nijaké násliné vyhladávanie duchovna tam kde nie je.

Legi to dobre vystihol, aj keď sa skôr jedná o jemnú erotiku, nie až takú tvrdú ako on napísal, veď Veľpieseň sa spievala na svadbách, duchovné významy sa jej začali dávať až neskôr.

napísal 18802 príspevkov
benajah píše:
Legi to dobre vystihol, aj keď sa skôr jedná o jemnú erotiku, nie až takú tvrdú ako on napísal, veď Veľpieseň sa spievala na svadbách, duchovné významy sa jej začali dávať až neskôr.

Myslel som "tvrdu" voci vseobecnemu katolickemu povedomiu.
Ide predsa o este nezosobaseny par MILENCOV, ze ? ;)
Viem, ze v staroveku na tej urovni (Salamun) sa z toho nerobila ziadna 'veda', ale katolici to zaradili do Pisma Svateho (!), takze je relevantne porovnavat to s katolickymi nazormi.
A tomto kontexte to naozaj je dost "tvrde" ... :)

od 18.07.2011 0:48:10
napísal 128 príspevkov
:lol: :lol: :lol: ty si truba legi.. :lol: toto je analogia jak svet!! :lol:

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
benajah píše:
Jezis, Clovek-Boh prekrocil ocakavania, preco JE odmietany?

Niektorí Židia očakávali že mesiáš bude vesmírny sudca (Syn človeka z Daniela) ktorý zničí sily zla a zriadi Božiu vládu na zemi. V Židovských očiach bol PJK všetkým, čím mesiáš byť nemohol. Pokorný, bezmocný ukrižovaný zločinec. Vzkriesenie by pre nijakého Žida nebolo dôkazom že PJK je mesiáš, lebo od mesiáša sa nič také neočakávalo.

Dobre na to ides. :-)

Citácia:
Neskôr kresťania použili texty, napríklad Izaiáš 53.kap., a Žalm 22 napriek tomu že sa tam slovo mesiáš ani raz nespomína.

Toto nie je celkom tak. Sam Kristus pri stretnuti s emauskymi ucenikmi poukazuje na slova prorokov, ktore sa nanho vztahovali. Po zoslani Ducha Svateho to uz pochopili vsetci.

Citácia:
Čo sa týka zázrakov, Mojžišovi v Pentateuchu sa pripisuje 124 zázrakov alebo kontaktov zo zázračnou mocou. Elizeovi sa pripisuje 38 zázrakov, Apolloinusovi z Tyany (Ježišovmu súčasníkovi) 107 zázrakov, Ježišovi vyše 200 (Matúš 4:23-25 jeho zázrakov bolo 1 000 aj viac)
Takže viera v zázraky bola bežná.

Bezna asi az tak nie, ale jedna vec je vidiet zazrak a druha pripustit, ze ten chudobny tulak, co sa obklopoval hriesnikmi a chudakmi, by mohol byt Mesias. A este ho aj potupne popravili-a vtedy neurobil ziadny zazrak, ani Boh, ktory je udajne jeho otcom, mu nepomohol.

Citácia:
Aké očakávania prekročil?

Z pohladu vyvoleneho naroda ocakavania nenaplnil. Preto ho ani po 2000 rokoch neprijali.

napísal 18802 príspevkov
bellatrix píše:
:lol: :lol: :lol: ty si truba legi.. :lol: toto je analogia jak svet!! :lol:

100:1 ze nie. :-)
Analogiu tam vidia iba ti, co ju tam chcu vidiet ...

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Zoberme si narok na dobrovolnu ochotu ponad prosby nudzneho.
Ak ta niekto prosi o koselu daj mu aj kabat...

To je este len nasa laskavost ale co ked nas niekto nuti?
Ak ta niekto nuti ist s nim milu chod aj dve...

Ako sa vam pozdava toto a kedy sa vam dari takto aj konat?
Je to vas program stale?

napísal 1512 príspevkov
legionar píše:
terézia píše:
Vo Veľpiesni sa píše ako nevesta hľadá svojho Božského ženícha. Túla sa po námestí a odmieta všetkých poslov, lebo už nechce len spomienku, ale túži po Jeho reálnej prítomnosti. Nič menej, už nemôže uhasiť jej smäd (po láske). Takto sa správajú duchovní ľudia.

V predslove je napísané toto: Duchovná pieseň je syntézou, zhrnutím celého Jánovho posolstva o rozvoji duchovného života, o ideálu zjednotenia s Bohom, o tom, kým je Boh a akú starostlivosť venuje človeku. (otec Vojtech od sv. Hedvigy OCI).
Sv. Ján z Kríža používa na vyjadrenie vzťahu duše a Boha milostný vzťah medzi mužom a ženou. Nedostatočné, ale aspoň trochu ľudsky pochopiteľné. Ide o to, že nato slová nestačia.

Nechcem sa ťa dotknúť, ale tvoje slová vyznievajú ako ten vtip, keď slepý povedal- uvidíme a išiel do kina na farebný film :wink: .

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Draha Terezia - to, ze je niekto milovany svojim partnerom ale neznamena, ze su stale len v objati - niekedy je vzdialenost skratka dost velka na to, aby clovek zacitil smutok ci dokonca aj znepokojenie.
ked dievca nedostane prejav lasky, nie je znepokojena?
ked partner meska a neozve sa, nie je dovod na nervozitu?
a je naozaj otazne, co presne znamena pojem katolicnost fora.
ak to znamena, ze to nie je presne podla niekoho predstav - v com sa to nakoniec odlisuje od tych zidov, ktori Krista odmietli, kedze nebol presne podla ich predstav (ked nakoniec ani niekedy nevedeli, ake predstavy maju byt tie spravne)?

napísal 18802 príspevkov
terézia píše:
legionar píše:
terézia píše:

V predslove je napísané toto: Duchovná pieseň je syntézou, zhrnutím celého Jánovho posolstva o rozvoji duchovného života, o ideálu zjednotenia s Bohom, o tom, kým je Boh a akú starostlivosť venuje človeku. (otec Vojtech od sv. Hedvigy OCI).
Sv. Ján z Kríža používa na vyjadrenie vzťahu duše a Boha milostný vzťah medzi mužom a ženou. Nedostatočné, ale aspoň trochu ľudsky pochopiteľné. Ide o to, že nato slová nestačia.

Nechcem sa ťa dotknúť, ale tvoje slová vyznievajú ako ten vtip, keď slepý povedal- uvidíme a išiel do kina na farebný film :wink: .

Akeho Janovho posolstva, dofrasa ?
Hovorime predsa o casoch Salamuna. :-)
Neboj, nemas sa ma ako dotknut - necitim sa vobec slepym ...

napísal 1512 príspevkov
Vespa píše:
Draha Terezia - to, ze je niekto milovany svojim partnerom ale neznamena, ze su stale len v objati - niekedy je vzdialenost skratka dost velka na to, aby clovek zacitil smutok ci dokonca aj znepokojenie.
ked dievca nedostane prejav lasky, nie je znepokojena?
ked partner meska a neozve sa, nie je dovod na nervozitu?

To o čom ste písali teraz je v láske normálne a o tom nebola reč.

Z toho čo ste napísali:
Citácia:
namiesto hmotnych veci na zemi ponuka duchovne veci.
niekedy aj pre mna

mne vyšlo, že dávate niečomu prednosť pred duchovnom. A to je nevernosť, ktorá lásku zabíja.

Kód:
a je naozaj otazne, co presne znamena pojem katolicnost fora.

Katolícke fórum má byť priestorom, kde sa bude šíriť obsah našej katolíckej viery a tomu bude zodpovedať aj spôsob komunikácie tých čo sa k nej hlásia. Máte dojem, že to je tu prvoplánový motív a že všetci katolíci (a najmä ľudia zodpovední za fungovanie tohto fóra) sú vedení Duchom Svätým?
Ja som sa učila, že priznanie chyby a jej vyznanie pred Bohom a pred ľuďmi je základom preto, aby nám mohlo byť odpustené. Po zjavných prešľapoch sa nič také nestalo.
Taktiež som sa učila, že nesmiem súhlasiť so zlým konaním iného, lebo to je podiel na cudzom hriechu. A vyplývajú z toho ďalšie povinnosti - napomínať, naprávať a žiadať nápravu.
Prečo na katolíckom fóre jeho aktérom a tiež diskutujúcim na tom nezáleží (až na malé výnimky)?
Vy ste toto prešli konštatovaním:

Citácia:
takze mohol, skusil, zistil ze par ludom sa to nepaci, ostatni ostali kus prekvapeni a mnohym=nie vsetkym to je jedno.
je po volbach, zvyknite si.
ALE asi treba do buducna opatrnejsie...

Myslíte si, že tým ste zadosťučinili Pravde? Nie, bola to len taká mätúca póza.

Kód:
ak to znamena, ze to nie je presne podla niekoho predstav - v com sa to nakoniec odlisuje od tych zidov, ktori Krista odmietli, kedze nebol presne podla ich predstav (ked nakoniec ani niekedy nevedeli, ake predstavy maju byt tie spravne)?

Veľmi diplomaticky ste napísali to, že toto fórum nemá spĺňať moje predstavy ako keby mi o to niekedy išlo. Paradoxne toto fórum kolabuje, lebo sa tu napĺňajú niekoho iného predstavy.
Jediné čo sa dá použiť z uvedeného príkladu je farizejstvo. My sme možno odborníci nato ako by sme mali konať, ale v nasledovaní Krista zlyhávame. Zahŕňa to totižto v sebe okrem obety, potupovania atď aj schopnosť plávať proti prúdu a to nám neprinesie ani priateľov ani popularitu a o to stojí len málokto. Vari už neplatí, že žiak nie je nad učiteľa?
To je dôvod prečo vypisujem. Alebo si vážne myslíte, že by som niekomu predhadzovala jeho verejné hriechy ak by som neverila tomu, že to je jediná cesta k povstaniu do niečoho nového a lepšieho?
Paradoxné na celej situácii je, že ja napriek ťaživej situácii cítim Jeho pokoj... Prečo asi?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
terézia píše:
[quote="Vespa"namiesto hmotnych veci na zemi ponuka duchovne veci.
niekedy aj pre mna

mne vyšlo, že dávate niečomu prednosť pred duchovnom. A to je nevernosť, ktorá lásku zabíja.[/quote]
no, pretoze clovek zije na zemi, je nachylny padnut na pozemskych veciach.
podobne moze padnut clovek, co zije velmi duchovne svojimi druhmi hriechov.
mame 7 hlavnych hriechov - a su telesne a duchovne.
kazdy je nachylny na iny druh - prizemny primitiv ma mensiu sancu padnut zavistou ako obzerstvom.
clovek na vysokej duchovnej urovni skor padne pychou, ako smilstvom.
nik nie je dokonale odolny.
mozno niekto odmietol Krista pre pychu, niekto pre smilstvo, nbiekto pre lakomstvo, niekto pre hnev.
navyse, to, ze niekto cely den maka v praci a potom doma, ze sotva ma silu sa pomodlit, isto nemusi predpokladat, ze je "neverny Bohu", lebo chodi do kostola len v nedelu.
problemom ale je, ze ak niekto LEN pozemske veci vnima ako normu spravnosti - co sa stalo prave v odmietnuti Krista, kedy ako sa zda, islo len o pozemske kralovstvo.
mruzi ma, ze v tomto zmysle doslo k nepochopeniu, a tak isto ma mrzi, ze toto som vnimal ako nejake podozrenie z nedostatku duchovnosti.
dufam, ze sme si to vyjasnili.

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť