Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 24.09.2012 10:49:29   Jezis, odmietane Slovo Zivota?

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Pan Jezis zil medzi ludmi a svojim sucasnikom predlozil k viere tvrdenia a skutky, ktorym neboli schopni uverit.

Starocia boli vyucovani pravemu nabozenstvu.
Tvrdili o sebe, ze su jediny vyvoleny narod, kym ti ostatni su iba pohania lebo nemaju poznanie Boha.
Ti co ucili lud o Bohu a mali moc i mnohi laici tej doby neboli schopni toho o kom ucili prijat v osobe Jezisa.
Drzali sa obradov a litery zakona ale ziveho Boha medzi sebou zabili.
Mnohi rozumeli, podla toho co vravel a konal, ze musel byt s Bohom ale nevladali Mu uverit, ze to je On osobne.

Dnes tu nie je Jezis ako osoba, ktoru mozno vidiet ale isiel dalej a v mnohych ludoch kona Jeho Duch.
Tito ludia hovoria a konaju Jeho skutky ale mnohi tomu nie su schopni uverit.

Starocia sme vyucovani pravemu nabozenstvu.
Tvrdime o sebe, ze sme jedina prava cirkev, kym ti ostatni nemaju plnost Pravdy.
Ti co ucia lud o Bohu a maju moc i mnohi laici tejto doby nie su schopni toho o kom ucia prijat osobne.
Drzia sa obradov a litery ucenia ale ziveho Boha v sebe nevladzu pripustit.
Mnohi rozumeju, podla toho co niektori medzi nami vravia a konaju, ze musia byt s Bohom, ale nevladzu im uverit, ze v nich je On osobne.

Rad by som keby sme uviedli tie Jezisove vyroky, ktore su pre nas problemom.
Predstavte si, ze teraz stojite tam kde On uci. Cast z Jeho slov prijimate ale nieco sa vam protivi.

Co je teda to neprijatelne?

napísal 5702 príspevkov
Sem postupne zoradime vyroky Slova, ktore nam pripadaju ako: "tvrda je to rec, kto to moze pocuvat".

Mt18, 21-22
O odpúšťaní –
21 Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“ 22 Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.

V tejto verzii pre kazdy den je to ovela viac bijuce do oci...
Lk17, 3-4
O odpúšťaní –
Keď sa tvoj brat prehreší, pokarhaj ho! Ak sa obráti, odpusť mu! 4 A keď sa aj sedem ráz za deň prehreší proti tebe a sedem ráz sa vráti k tebe a povie: „Ľutujem,“ odpusť mu!“

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Co je teda to neprijatelne?[/b]

Sposob jednania.

napísal 5702 príspevkov
legionar:Pokus sa to ukazat na konani Pana Jezisa v Pisme, co mas na mysli.

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
Martin Petrovic píše:
legionar:Pokus sa to ukazat na konani Pana Jezisa v Pisme, co mas na mysli.

Uz som to povedal snad 100x.
1. Pismo napisali LUDIA. Aj to strasne davno. Ako mozem na nom "ukazat konanie pana Jezisa" ?
2. Jezis mne konkretne nic nepovedal. Osobny styk nulovy.
3. Zahady su na kazdom kroku a daju sa vysvetlovat desiatkami roznych sposobov.

od 17.01.2007 16:02:16
napísal 1048 príspevkov
Citácia:
Jezis mne konkretne nic nepovedal. Osobny styk nulovy

Na to aby clovek zakusil Bozi hlas , je potrebne stisenie sa od toho hlucneho sveta a meditovat o Bozich skutkoch. Ono nie vzdy to ide, ale ak je clovek nasmerovany priamo na Boha, napriklad pred vylozenou Sviatostou oltarnou a uzna svoju biedu, malickost a uplnu zavislost na Bohu, tak to ide. Duch svaty pracuje stale. Treba sa snazit zit v milosti posvacujucej.

napísal 5702 príspevkov
legionar:Ak chces takto pokracovat tak radsej pockaj na nejaky startovaci priklad, potom sa pripadne vyjadri.
Zacat pokusom o spochybnenie Pisma ako celku je tu offtopic.

Tu mas moznost napisat o viere. Co je pre teba privela uverit a zit, to tu je obsahom temy.

V tejto teme je Pismo hodnoverne.
Nemusis to chciet akceptovat ale potom nebude tato tema to prave orechove pre teba.
Ak chces zaloz o hodnovernosti Pisma paralelnu temu - to myslim uplne vazne.

janeckova: Prosim podme k obsahu, poucenia tu nemaju preco zniet, obsahom totiz nie je poucit druhych o nasich silnych strankach ale pokusit sa najst v com sme slabi.
Mate nejaky "oblubeny" vyrok, ktory vas nenechava na pokoji ked sa spomenie Evanjelium?
Daco co je jasne, ze toto este nerozumiem alebo tak ako to rozumiem, to radsej nechcem prijat...

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
janeckova píše:
Citácia:
Jezis mne konkretne nic nepovedal. Osobny styk nulovy

Na to aby clovek zakusil Bozi hlas , je potrebne stisenie sa od toho hlucneho sveta a meditovat o Bozich skutkoch. Ono nie vzdy to ide, ale ak je clovek nasmerovany priamo na Boha, napriklad pred vylozenou Sviatostou oltarnou a uzna svoju biedu, malickost a uplnu zavislost na Bohu, tak to ide. Duch svaty pracuje stale. Treba sa snazit zit v milosti posvacujucej.

Janeckova, to ale hovoris cloveku, ktory nie je veriaci ani neveriaci.
Co on ma spolocne s vylozenou sviatostou, ked neveri.
Co ma neveriaci spolocne s milostou posvecujucou ?

Navyse pozor, takto meditovat sa da nad cimkolvek aj nad Marxovymi/Leninovymi spismi, alebo aj nad knizkami o Harry Potterovi.
Nasa mysel to dovoluje.
Dolezite je aky predpoklad svojmu uvazovaniu das = co oznacis za pravdu.

Ak chce neveriaci pocut Bozi hlas, musi najskor uverit. :-)

Dolezity je vstupny predpoklad - a to uznanie Boha - ze je, ze je pravdivy, vsemohuci, vecny, slavny.
Ze nas miluje, ze je spravodlivy, ...
Musi uverit a uznat ze to co Boh povedal ze JE = JHVH

Hebr 11,6
Bez viery je totiž nemožné páčiť sa Bohu. Lebo kto prichádza k Bohu, musí veriť, že je a že odmieňa tých, čo ho hľadajú.

Ked clovek uveri Bohu, potom moze meditovat a pocut Bozi hlas.

Niekedy su vynimky, kedy Boh vstupi pred tento prvy predpoklad a s clovekom zatrasie a povie "Hej tu Som" :-)
Ale potom to ide podla starej znamej cesty - clovek musi uverit/uznat Boha.
A kto hlada Boha, ten sa mu da najst.

napísal 3748 príspevkov
Ale k teme.

Citácia:
Co je teda to neprijatelne?

Mt 6,12
A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom.

Poznam viac ludi, ktori tuto cast akoby nikdy ani nepoculi.

napísal 5702 príspevkov
romanH:
Mt18, 21-22
O odpúšťaní –
21 Vtedy k nemu pristúpil Peter a povedal mu: „Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?“ 22 Ježiš mu odpovedal: „Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz.

V tejto verzii pre kazdy den je to ovela viac bijuce do oci...
Lk17, 3-4
O odpúšťaní –
Keď sa tvoj brat prehreší, pokarhaj ho! Ak sa obráti, odpusť mu! 4 A keď sa aj sedem ráz za deň prehreší proti tebe a sedem ráz sa vráti k tebe a povie: „Ľutujem,“ odpusť mu!“

Cize ak sa niekto prehresil ale uprimne sa kaja, neexistuje dovod odmietat kajucnika.
Nik si nemoze najskor narokovat jeho uplnu premenu a potom sa uvidi ci to mysli vazne a ci mu odpustime.
Ked sa prehresil mozes pokarhat a mas to urobit s ohladom na jeho dusu.
Ale ak sa uz kaja nekarhaj ale odpustaj, nespominaj hriech...
Pokial ide o odpustenie musi sa ponuknut hned, dokonca vzdy a opakovane aj v tom istom dni a stale znova.

Ide o odpustenie cloveku este stale schopnemu chybovat, ale teraz sa prave uprimne kaja.

Tato cast je o poskodenom viac ako o kajucnikovi.
Hovori, ze mame mat srdce uplne slobodne prijimat kazdeho stale.
Ak toto nemozeme pochopit, nemame Jezisov milosrdny pohlad na kajucnika.

A Jezis vravi, kiez by ste radsej zniesli skodu... mame vsetko merat hodnotou duse a nie veci a majetku,
na ktorych tratime ak nas niekto oklamal a potom sa kaja ale nedokaze nahradit sposobenu skodu...
Jezis nepovedal ak vam vrati.
Ak sa kaja aj sedemdesiatkrat vzdy mu odpusti.

Kto to takto nemoze robit?

napísal 3748 príspevkov
ked uvazis ze povedzme 6 hodin prespis, tak 24 - 6 = 18 hodin
pri 77 razoch by si mal odpustat kazdych 14 minut
a pozor v niektorych prekladoch je 70 x 7 raz - tak tam sa dostaneme ze by si mal odpustat cca kazde 2 minuty :-)

napísal 5702 príspevkov
Inak povedane Jezis od nas ocakava uplne otvorene srdce pre odpustenie kedykolvek.

napísal 3748 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Inak povedane Jezis od nas ocakava uplne otvorene srdce pre odpustenie kedykolvek.

Pre veriaceho je to narocne.
nehovorim o beznych veciach, ked sa nieco prehliadne.
Ale o vacsich.
Napr. ked ti niekto velmi ukrivdi,
ked ta zmlati,
alebo ta okradne o 5000 EUR

to nie je len tak, clovek sa musi aj modlit zato aby vedel odpustit velke krivdy.

A co potom vlazni - nalepkovi krestania ?
Pre tych je to priam nemozne...
velmi dobre to poznam...

Ako som uz raz legimu pisal, vo svojom okoli poznam 3 rodiny skutocne krestanske.
A to nehovorim ze poznam malo ludi... :)

Clovek jednoducho nevie a casto krat ani nechce odpustit.

napísal 5702 príspevkov
Co dalsie z narokov Pana Jezisa na veriacich dokaze dnes ludi rozpalit ?

od 09.03.2005 0:19:39
napísal 179 príspevkov
Problém je podľa mňa trochu komplexnejší. Vyplýva z Ježišovej požiadavky "znova sa narodiť"

Jn 3:3 Ježiš mu odpovedal: „Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo.“

Znovu sa narodiť znamená umrieť "tomuto svetu", ktorý je celý v moci Zlého. Ciele a motivácie tohto sveta sú podriadené porušenej ľudskej prirodzenosti - od "normálnych" ako zabezpečiť si bývanie, obživu .... až po vyslovene zlé ako pýcha, nenávisť, závisť atď.

Novým narodením sa stávame obyvateľmi Božieho kráľovstva už tu na zemi: máme úplne iné ciele a prostriedky ako ich dosiahnuť. V princípe sa "staráme o Božie kráľovstvo" s vedomím, že ostatné nám bude pridané.

No a "sluha nemôže slúžiť dvom pánom". Tak si treba vybrať jednoznačne.

Apoštol Peter nás označuje ako cudzincov v tomto svete:

1Pt 1:1 Peter, apoštol Ježiša Krista, vyvoleným, čo sú ako cudzinci v diaspóre v Ponte, Galácii, Kappadócii, Ázii a Bitýnii,
1Pt 2:11 Milovaní, prosím vás ako cudzincov a pútnikov: zdŕžajte sa telesných žiadostí, ktoré bojujú proti duši.

... kto tu chce byť cudzincom, keď to tu máme tak radi ???

Jakub je ďaleko rezolútnejší:

Jak 4:4 Cudzoložníci, neviete, že priateľstvo s týmto svetom je nepriateľstvo s Bohom?! Kto teda chce byť priateľom tohto sveta, stáva sa nepriateľom Boha.

A Ján vysvetľuje rozdiely medzi týmito svetmi:

1Jn 2:16 Veď nič z toho, čo je vo svete, ani žiadostivosť tela, ani žiadostivosť očí, ani honosenie sa bohatstvom nie je z Otca, ale zo sveta.

1Jn 4:
3 Duch, ktorý nevyznáva Ježiša, nie je z Boha. To je duch antikrista, o ktorom ste počuli, že príde, a už teraz je na svete.
4 Vy, deti moje, ste z Boha a zvíťazili ste nad nimi, lebo ten, ktorý je vo vás, je väčší než ten, čo je vo svete.
5 Oni sú zo sveta, preto hovoria podľa sveta a svet ich počúva.
6 My sme z Boha. Kto pozná Boha, počúva nás. Kto nie je z Boha, ten nás nepočúva. Podľa toho poznávame Ducha pravdy a ducha bludu.

Znamená to prísť do práce, k svojim priateľom, príbuzným a vidieť - sú "z inej planéty". Neprijímať ich rebríčky hodnôt, ani neísť po ich pohodlných cestách...

My k cieľu prídeme len a len a len cez kríž, cez jeho pokorné prijatie. Čo je iste každému proti srsti:

1Kor 1:18 Lebo slovo kríža je bláznovstvom pre tých, čo idú do záhuby, ale pre tých, čo sú na ceste spásy, teda pre nás, je Božou mocou.
Lk 9:23 A všetkým povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma.
Lk 14:27 A kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže byť mojím učeníkom.
Mk 8:34 Potom zavolal k sebe zástup aj učeníkov a povedal im: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.
Mt 10:38 Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden.

Preto si myslím, že ide o komplexný problém. Kristus ponúkol túto cestu ako "all inclusive".
Kresťan má žiť Božie kráľovstvo a nie "byť veriaci" alebo "chodiť do kostola".

[ Príspevkov: 75 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť