Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 44 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.08.2012 17:06:55   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Miro Derik píše:
Didymos píše:
a btw. neviem Miro, čo to teraz do teba došlo ;) bo kladenie takýchto otázok je typické pre adolescentov - bez urážky, ale to je také typické obdobie, v akom majú ľudia averziu voči štrukturalizovaniu sa a podobne. No keď už dospeje, tak už pochopí, že ono je to tak správne ako to je, a ináč by to už prakticky ani nešlo, resp. že ináč by to už skončilo anarchiou, ktorá k ničomu dobrému nevedie...
fascinacia apostolskou cirkvou do mna vosla,ta sila Ducha sv. ktora z rybarov urobila apostolov.nechcem byt vlazny,chcem horiet!
ak to nazves adolescenciou,nevies o com je ohen Ducha.
veď kľudne si hor, to je OK, len tá nedomyslenosť tých otázok mi pripomenula adolescentov, ktorí tiež také si kladú, a pritom časom aj sami pochopia, že predsa musí byť aj nejaký poriadok, aby to neskončilo tou anarchiou, ako som už vravel... takže to, že sú tu nejaké semináre, kongregácie, atď., určité obdoby takých orgánov vznikali postupne už aj v priebehu čias apoštolov, ako Cirkev postupne rástla, atď., atď., atď.

Poslať 23.08.2012 17:13:42   

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
v apostolskej cirkvi bol neporiadok ked sa dali viest Duchom svatym?Mas skusenost s Duchom ako s Bohom alebo vies o nom iba to co si cital?

Poslať 23.08.2012 18:54:47   

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Poznanie Ducha svateho, to je dobra otazka...

Inak myslim si, ze poslali Petra a Jana lebo chceli poslat tych najlepsich spomedzi seba. Nebol to prikaz apostolov Petrovi ale vyslanie v Bohu.

Mam takyto nazor:

Cirkev rozhodne mala jasno v hierarchii.
Peter bol Jezisom ustanovenym a apostolmi uznanym vodcom, ktory nebazil po prvenstve, lebo bol pokorny.
Cim viac poznaval Jezisa tym vacsmi rastla jeho pokora.
Apostoli uznavali Petra nielen ako vodcu,
rovnako aj Jana ako najhlbsieho a najdovernejsieho v laske k Bohu.

Zaroven ostatni mali rozne apostolske priority, Jakub napriklad mal este od Pana Jezisa prideleny Jeruzalem dozivotne.

Peter uz v tom case sluzil v takej moci, ze ked len prechadzal pomedzi ludi diali sa uzdravenia...
Jan bol medzi apostolmi az zahadny svojou hlbkou lasky a poznania Boha.

Pismo nam vravi, nik si netrufal primiesat sa medzi apostolov, lebo ich rukami sa diali velke divy a znamenia.

Sk5, 12-16
12 Rukami apoštolov sa dialo množstvo znamení a divov medzi ľudom. Všetci svorne zotrvávali v Šalamúnovom stĺporadí. 13 Ale nik iný sa k nim neodvážil, pripojiť, no ľud ich velebil 14 a čím ďalej, tým viac pribúdalo veriacich Pánovi; veľké množstvo mužov a žien. 15 Ešte aj na ulice vynášali chorých a kládli ich na postele a lôžka, aby aspoň Petrova tôňa padla na niektorého z nich, keď tade pôjde. 16 Aj z miest okolo Jeruzalema sa zbiehalo množstvo ľudu, prinášali chorých a trápených nečistými duchmi a všetci sa uzdravovali.

Vsimnite si ucinok na ludi aj v okolitych mestach.

Uvedomme si, ze vtedy uz nastalo prenasledovanie cirkvi, lebo tato moc generuje velke veci - vyzyva dobrych aj zlych. Prenasledovanie tak urychlilo rozsirenie ohlasovania Slova v moci Ducha ako to robill Filip v Samarii. A aj tam sa diali same znamenia, uzdravenia a oslobodenia a v meste z toho nastala velka radost.

Cize Slovo bolo sirene spolu s ucinkom tejto laskyplnej moci
a ludia preto uverili Slovu, lebo citili tu lasku a zazivali ucinok tej moci.
Ale este na nich nezostupil Duch Svaty.

Do Samarie sli najvyznacnejsi apostoli cosi podstatne vykonat.
Isli s mocou navzdy zmenit veriacich v Slovo - udelili im Ducha Svateho.
Doslova z nich urobili ludi s osobnou skusenostou, ze su Zivi Bohom.

Pre toto sa za nich modlili a oni dostali Ducha Svateho.
Vtedy Ho mali dostat od apostolov, lebo oni boli zivymi rukolapne ocitymi svedkami Pravdy, ktoru osobne zazivali.
Dnes nemame sice rukolapne ale mame mat osobne svedectvo.
Avsak na rozdiel od dnesnej mdlej praxe ako vtedy prisli na to, ze sa udelenie Ducha uskutocnilo realne nielen potencialne?

Prezradi nam to carodejnik Simon:
. 13 Vtedy uveril aj sám Šimon, dal sa pokrstiť a pridŕžal sa Filipa. A keď' videl, že sa dejú znamenia a veľké divy, tŕpol od úžasu.

Potom prisli Peter s Janom a Simon pochopil preco to Filip robil:
18 Keď Šimon videl, že vkladaním rúk apoštolov sa udeľuje Duch, ponúkol im peniaze 19 a povedal: "Dajte aj mne takú moc, aby každý, na koho vložím ruky, dostal Ducha Svätého."
Nielen obrad ale skutocne udelovanie Ducha pre kazdeho.
Apostoli maju moc a jednoznacne je to poznat na tych, ktorym Ho udelia vkladanim ruk.
Filip je prvy priklad ucinkovania v moci ale ti ostatni to maju tiez , Simon to jasne videl. Apostoli to sposobuju a On chcel mat to iste ako oni.
Nepotreboval meno carodejnika ale tuzil vlastnit realnu moc.
On uz bol carodejnik a podviedol mnohych svojimi carami ale ked sa stretol s realnou mocou, okamzite vedel, ze tu je to co jemu chyba.
Moc v Pravde.

Cirkev vtedy opat zazila co vravi Slovo Boha: Svet tuzobne ocakava kedy sa zjavia Bozi synovia.

Simon mal ako clovek zo sveta same zle pohnutky,
avsak realita zostupenia Ducha bola neodskriepitelna.

Toto mame uverit a sami prijat.
Byt ako Jan alebo Peter.

Poslať 23.08.2012 20:45:15   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Miro Derik píše:
v apostolskej cirkvi bol neporiadok ked sa dali viest Duchom svatym?
ja som nehovoril, že tam bol neporiadok, ale práve som hovoril, že už aj oni sa usilovali o poriadok, že mali určité svoje štruktúry, atď. samozrejme to ešte nebolo až také rozvinuté ako dnes, keďže to sa vtedy ešte len postupne rozvíjalo so vzrastajúcim počtom členov. No keby sa o ten poriadok neusilovali, tak by bol veru raz-dva neporiadok aj tam, veď Biblia spomína existenciu rôznych falošných prorokov a učiteľov už aj v tých časoch prvých apoštolov. A dokonca aj rôzne lokálne neporiadky, ktoré museli apoštoli riešiť. Aj jeden koncil museli zvolať kvôli niektorým otázkam. Čiže nebolo to ani vtedy také jednoduché, že by nebolo treba žiadnej hierarchie, učiteľov a podobne, ale že by vraj stačilo si povedať "máme Ducha Svätého a basta". - lebo už aj to samotné by bol problém, keď niekto také tvrdí, či je to naozaj pravda, že ho má, alebo si to len myslí, ako to je u tých všelijakých uletencov, ktorí síce tvrdia, že majú Ducha, no že by to tomu tak aj bolo?

Poslať 23.08.2012 21:21:43   

napísal 2874 príspevkov
Problem s citanym textom,didy?

Poslať 23.08.2012 22:41:03   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Miro Derik píše:
kde myslíš?

Poslať 23.08.2012 22:48:09   

napísal 2874 príspevkov
Didymos píše:
Miro Derik píše:
kde myslíš?

citoval som Pismo.A pytal som sa ta na tvoj vztah k DS.

Poslať 24.08.2012 8:48:00   

napísal 2874 príspevkov
Bl.Ján Pavol II. dal Cirkvi encykliku Redemptoris Missio.Dá sa prečítať na :
www.kbs.sk v časti Dokumenty a vyhlásenia
V časti III. zvlášť upozorňuje na vedúcu úlohu Ducha svätého v šírení evanjelia a v časti V. zdôrazňuje potrebu zakladania a podpory malých kresťanských spoločenstiev,ktoré sa venujú evanjelizácii.Vlatne pápež tak reaguje na niečo,čo vzniklo v Cirkvi pod vedením Ducha a podporuje tak novú evanjelizáciu.

Nie je možné,aby "dvanásti" na čele s "Petrom" v súčasnosti fungovali ako v apoštolskej Cirkvi.Fungovať tak môžu malé spoločenstvá,ktoré sú pevnou súčasťou Cirkvi na čele ktorej je Petrov nástupca a nástupcovia apoštolov ako zbor biskupov.

Poslať 24.08.2012 9:53:07   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
male spolocenstva su fajn.
je pravda ze "partia" ludi sa vie lepsie drzat pokope, ako mat len pocit nejakej sunalezitosti.
kazdopadne ale je aj rast a zanik skupin.
pozitivom je, ze sa vedia lahsie dat dokopy vzajomna pomoc), negativom, ze sa mozu prilis vyhradit voci ostatnym (sektarstvo).
je fajn ked skupina zije a obcas sa obnovi a podobne.
poznam take skupiny, aj ked faktom je, ze ked prisla dospelost a sa rozliezli po skolach a po pracach kadetade tak nastal zanik, ale ak to bolo obohacujuce, tak z mnohych veci sa cerpa doteraz.
nakoniec aj ciste priatelstva su velmi dolezite.
(mimochodom, aj preto som rad ze som tu a je mi ctou mnohych z vas poznat napriek nasim povaham niekedy, napriek vypadavaniam Vas povazujem za moje obohatenie)

Poslať 24.08.2012 11:21:52   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
to MD: čo sa týka vzťahu či pod., to ťažko popísať slovami
Vespa píše:
male spolocenstva su fajn.
je pravda ze "partia" ludi sa vie lepsie drzat pokope, ako mat len pocit nejakej sunalezitosti.
kazdopadne ale je aj rast a zanik skupin.
pozitivom je, ze sa vedia lahsie dat dokopy vzajomna pomoc), negativom, ze sa mozu prilis vyhradit voci ostatnym (sektarstvo).
je fajn ked skupina zije a obcas sa obnovi a podobne.
poznam take skupiny, aj ked faktom je, ze ked prisla dospelost a sa rozliezli po skolach a po pracach kadetade tak nastal zanik, ale ak to bolo obohacujuce, tak z mnohych veci sa cerpa doteraz.
presne. tiež som sa na čomsi podobnom participoval, na škole nejaká skupina náhodne sa stretnúcich ľudí, tak sme mali nejaké svoje malé "spoločenstvo", avšak keď sa už potom ľudia porozchádzali každý svojim smerom, tak už sa v tom akosi moc nedalo pokračovať, takže tak... Ale tak malo to len pozitíva, kým to bolo. K sektárstvu sa to nezvrhlo, kým také pozitíva, čo spomínaš, tie boli. Dokonca aj tá vzájomná pomoc, keď si to tak vezmem, tak ja si vlastne ani neviem predstaviť, keby som sa s niektorými navzájom nepoznal, ako by sme potom aj zvládli niektoré veci, v ktorých sme si navzájom pomohli... A pritom to samozrejme nikto nerobil z nejakého takého ziskuchtivého zámeru, že aby aj jemu mohol zasa niekto pomôcť, to také človeku ani nenapadne, až potom, keď k niečomu takému náhodilo prišlo, tak si človek uvedomil, že to ani netušil, aké priam prozreteľné to bolo - tak či onak je to proste dobre, keď ľudia majú jedni druhých.

Keď som bol ešte mladý, tak som si to tak neuvedomoval, ale keď už je človek starší, tak už si to uvedomujem, že aj ľudia sú fajn : )

ako aj vravíš:
Vespa píše:
nakoniec aj ciste priatelstva su velmi dolezite.
(mimochodom, aj preto som rad ze som tu a je mi ctou mnohych z vas poznat napriek nasim povaham niekedy, napriek vypadavaniam Vas povazujem za moje obohatenie)
-||-

Poslať 24.08.2012 13:07:57   Re: Život prvých kresťanov

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Didymos píše:
keďže vtedy ich počtom nebolo až tak veľa

kolko ich je dnes vierou ?
Ved aj keby dnes bol Peter s apostolmi, tak ich nemaju kam poslat, vsetci su totiz krestania len na krstnom liste.

Poslať 24.08.2012 13:08:47   Re: Život prvých kresťanov

napísal 3748 príspevkov
Didymos píše:
takže si postupne začali ustanovovať ďalších pomocníkov

To bolo.
Dnes je knaz sam sebe manager a pomocnici nikde.

Poslať 24.08.2012 13:10:15   Re: Život prvých kresťanov

napísal 3748 príspevkov
Didymos píše:
Ale keby sme sa zasa vrátili do stavu, že by celá Cirkev mala len pár ľudí, a kdesi by sa nejaký porovnateľný počet ľudí obrátil, tak vtedy by už bolo reálne, aby ich aj sám pápež všetkých prišiel pokrstiť a pobirmovať.

Myslim ze sa nemusime nikam vracat.
Tento stav tu uz davno je.
Krestanska globalizacia sa minula ucinku.
Nasilne pokrstenie nema vyznam.

Poslať 24.08.2012 13:12:33   

napísal 3748 príspevkov
Miro Derik píše:
v apostolskej cirkvi bol neporiadok ked sa dali viest Duchom svatym?Mas skusenost s Duchom ako s Bohom alebo vies o nom iba to co si cital?

Myslim ze viaceri pobirmovani sme iba o nom citali.

Poslať 24.08.2012 13:15:17   

napísal 3748 príspevkov
Miro Derik píše:
Nie je možné,aby "dvanásti" na čele s "Petrom" v súčasnosti fungovali ako v apoštolskej Cirkvi.Fungovať tak môžu malé spoločenstvá,ktoré sú pevnou súčasťou Cirkvi na čele ktorej je Petrov nástupca a nástupcovia apoštolov ako zbor biskupov.

inak aj veriaci zili v prvych casoch inak - vsetko mali spolocne.
Inak si myslim ze to boo ich idealizovanie.
Vlastne Boh potom dovolil aby boli nasilne rozdeleni a vyhnani.
A spolocny majetok pominul.

Tak nie vzdy plati ako bolo na zaciatku tak by malo ostat naveky.

[ Príspevkov: 44 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť