Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 44 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.08.2012 11:51:02   Život prvých kresťanov

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
Zo Skutkov apoštolov máme doložené svedectvo o živote prvých kresťanov a o tom ako sa prvotná cirkev rozvíjala,ako sa šírilo evanjelium.Mnohé z opisovaných udalostí sú pre mňa pri pozornom čítaní a premýšľaní o prečítanom a porovnaní so súčasnou praxou dosť udivujúce.Ako prvý uvediem príklad vyslania apoštoloa Petra do Samárie :

"Keď apoštoli v Jeruzaleme počuli,že Samária prijala Božie slovo,poslali k nim Petra a Jána."
Sk.8,14

Viete si dnes predstaviť,že by zbor biskupov poslal pápeža a povedzme nejakého významného biskupa spolu s ním aby šiel a vkladal ruky na veriacich niekde vo svete?
Prečo neposlal niehoho sám Peter ale apoštoli vyslali Petra?

Rozdiel v rozhodovaní v Cirkvi vtedy a dnes je očividný.Prečo?

Poslať 23.08.2012 12:10:03   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán Derik:
Citácia:
Prečo neposlal niehoho sám Peter ale apoštoli vyslali Petra?

Prečo znova propagujete pravoslávie , ako keby Peter nikdy neposielal iného učeníka na apoštolské cesty ? Bol to Peter, ktorý často hovoril v mene všetkých apoštolov:
Mt 16:19 Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi."
L 18:28 Tu povedal Peter: Ajhľa, my sme opustili, čo sme mali, a šli sme za Tebou.
Mnohokrát v Sk.Ap. Peter bol jasne hlavou Cirkvi.

Poslať 23.08.2012 12:15:50   

napísal 2874 príspevkov
Pán Oravec,uviedol som tu text zo Skutkov apoštolov.Ak ho viete vysvetliť,vysvetlite.Dúfam,že nechcete tvrdiť,že Skutky apoštolov a citovaný text sú iba v pravoslávnej(poprípade protestantskej) Biblii.

Tak ako to je možné,že nie Peter poslal niekoho do Samárie ale apoštoli poslali Petra aj s Jánom a oni poslúchli a šli a v Samárii kládli ruky na nových učeníkov(teda birmovali)?

Poslať 23.08.2012 12:19:44   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán Derik,
Ako viete , že Peter nikdy neposlal nikoho na apoštolskú cestu ? To sa predpokladalo a to, že niekedy apoštoli po vzájomnej dohode a sa dohodli, že najlepšie bude , aby samotný pápež Peter išiel, čo je na tom divné ?

Poslať 23.08.2012 12:29:02   

napísal 2874 príspevkov
Vôbec neupieram Petrovi jeho prvé miesto medzi apoštolmi.Ibaže v v tom texte sa jasne píše,že Petra a Jána vyslali apoštoli v Jeruzaleme.Nepochybne s tým musel súhlasiť aj apoštol Peter.Ja na tomto texte iba jasne vnímam,že apoštoli mali oveľa zreteľnejšie na ume príkaz Christa,aby sa jeden na druhého nepovyšovali,aby si navzájom slúžili a tiež aj príklad z večeradla,ktorý im dal Ježiš,ked im umyl nohy.Toto sa niekam vytratilo.A podobný problém majú aj pravoslávni.

Jednoducho chcem ukázať,ako sa veľmi vzdialila v priebehu stáročí mentalita hierarchie od tej pôvodnej-apoštolskej.

Poslať 23.08.2012 13:07:22   Re: Život prvých kresťanov

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
tak ono vtedy ešte Cirkev nemala miliardu členov, dnes by obdobnou situáciou bolo, keby napr. nejaký obrovský veľký štát zrazu masovo prijal vieru, či pod. - a v takej situácii by pravdepodobne aj dnes navrhli pápežovi, aby ich tam prišiel osobne navštíviť, ako aj teraz chodieva navštevovať rôzne štáty. takže tak ; )

Poslať 23.08.2012 13:18:53   

napísal 2874 príspevkov
V prvotnej Cirkvi sa kresťania oveľa viac nechávali viesť Duchom svätým ako jednoznačným vodcom :

"V Antiochii,pri tamojšom cirkevnom zbore,boli prorokmi a učiteľmi Barnabáš,Šimon,prímením Čierny,Kyrénsky Lukios,Manahen,odkojený spolu s tetrarchom Herodesom,a Saul(Pavol).Keď raz slúžili Pánovi a postili sa,riekol Duch svätý: Oddeľte mi Barnabáša a Saula pre prácu,do ktorej som ich povolal.Nato sa postili a modlili;potom kládli ruky na nich a prepustili ich.A oni,vyslaní Duchom svätým,zišli do Seleukie..."
Sk.13,1-4

I povedal Duch Filipovi:Pristúp a pripoj sa k vozu!

Nato kázal zastaviť voz a obaja,Filip i eunuch,zostúpili do vody,i pokrstil ho.Keď vystúpil z vody,Duch Pánov uchopil Filipa,a eunuch ho viac nevidel,ale rozradostený šiel svojou cestou.Potom sa Filip našiel v Azóte,pochodil všetky mestá a zvestoval evanjelium,až prišiel do Cezarey.
Sk.8,29;38-40

žiadne kongregácie pre evanjelizáciu,žiadne pápežské misijné diela,žiadne semináre.Duch svätý.

Poslať 23.08.2012 13:26:20   Re: Život prvých kresťanov

napísal 2874 príspevkov
Didymos píše:
tak ono vtedy ešte Cirkev nemala miliardu členov, dnes by obdobnou situáciou bolo, keby napr. nejaký obrovský veľký štát zrazu masovo prijal vieru, či pod. - a v takej situácii by pravdepodobne aj dnes navrhli pápežovi, aby ich tam prišiel osobne navštíviť, ako aj teraz chodieva navštevovať rôzne štáty. takže tak ; )

a pápež by šiel,napr. s kardinálom Tomkom a birmoval....

Poslať 23.08.2012 14:39:02   Re: Život prvých kresťanov

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Miro Derik píše:
Didymos píše:
to už zasa porovnávaš neporovnateľné aspekty, keďže vtedy ich počtom nebolo až tak veľa, takže pôvodne dokonca úplne všetko robili len apoštoli. a až postupne ako sa Cirkev rozrastala, tak už apoštoli nestíhali všetko robiť sami, takže si postupne začali ustanovovať ďalších pomocníkov a aj nižšie stupne. Tiež bolo napr. normálne prvé storočia, že krst vykonávali biskupi. Avšak neskôr - ako počet veriacich rástol - už biskupi nestíhali každého krstiť, takže to robili kňazi. Ale keby sme sa zasa vrátili do stavu, že by celá Cirkev mala len pár ľudí, a kdesi by sa nejaký porovnateľný počet ľudí obrátil, tak vtedy by už bolo reálne, aby ich aj sám pápež všetkých prišiel pokrstiť a pobirmovať.

btw. aj dnes zvykne aj pápež vysluhovať niektoré sviatosti, atď. ale celkovo predsa by už nestíhal robiť úplne všetko, takže je normálne, že má svojich pomocníkov, atď.

Poslať 23.08.2012 14:54:06   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Miro Derik píše:
žiadne kongregácie pre evanjelizáciu,žiadne pápežské misijné diela,žiadne semináre.Duch svätý.
pri menšom počte ľudí nie sú ešte potrebné príliš rozvinuté štruktúry, semináre, a pod., avšak keď ich je už veľa (ako teraz ich je už cez miliardu), tak už z praktických dôvodov je to vhodné, aby v tom bol poriadok, nejako to mať systematickejšie usporiadané - a to predsa tiež vidíme už aj v časoch apoštolov, že to bolo tiež nejako organizované, že apoštoli dohliadali na to, atď., písali listy a vzdelávali tak svojich budúcich nástupcov (kvázi seminár) atď.

A naopak, ak by to malo byť bez akýchkoľvek takých štruktúr, tak by to skončilo anarchistickým chaosom, aký vidíme dnes u letničných a spol., kde síce všetci majú reči ako práve ty teraz, že "žiadne kongregácie pre evanjelizáciu,žiadne pápežské misijné diela,žiadne semináre.Duch svätý.", avšak čo je to za "ducha", keď každému z nich hovorí niečo iné, navzájom protichodné, atď., veď to poznáš, ako to tam funguje, ozaj tam vidno, že nemajú "žiadne semináre, atď."

Poslať 23.08.2012 15:02:18   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
a btw. neviem Miro, čo to teraz do teba došlo ;) bo kladenie takýchto otázok je typické pre adolescentov - bez urážky, ale to je také typické obdobie, v akom majú ľudia averziu voči štrukturalizovaniu sa a podobne. No keď už dospeje, tak už pochopí, že ono je to tak správne ako to je, a ináč by to už prakticky ani nešlo, resp. že ináč by to už skončilo anarchiou, ktorá k ničomu dobrému nevedie...

Poslať 23.08.2012 15:07:42   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
Didymos píše:
... avšak čo je to za "ducha", keď každému z nich hovorí niečo iné, navzájom protichodné, atď.
Ved to, Didy ! Ved to ...
Myslim, ze v RKC sa deje presne to iste (=kazdemu ten Duch hovori nieco ineho, protichodneho. Len si pozri, kolko "odstredivych tendencii" v ramci krestanstva existuje!).
A 'ideovo pohromade' ju drzi prave a IBA ta smutne znama zelezna organizacia - zakon hierarchie, skoro ako "omerta".
Vsetci sice tvrdia, ze ten Duch tam je, ale ... :)

Poslať 23.08.2012 15:13:55   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
Didymos píše:
... ono je to tak správne ako to je, a ináč by to už prakticky ani nešlo, resp. že ináč by to už skončilo anarchiou, ktorá k ničomu dobrému nevedie...
Ano, je to tak spravne - Z LUDSKEHO HLADISKA ... :)
Naozaj by to skoncilo anarchiou, ludia to maju odskusane.

Ale otazka znie - preco by to skoncilo anarchiou ?
A jednou z odpovedi je aj ta, ktoru hovorim aj ja - ze tam ziaden Duch nie je !
Ide cisto o ludsku organizaciu, ktora podlieha ludskym zakonom (=prave preto si presvedceny, ze by to skoncilo anarchiou ;) )
Keby tam ten Duch bol, zvladne "zaliat" aj miliardu ludi ... ;)

Poslať 23.08.2012 15:37:14   Re: Život prvých kresťanov

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
Miro Derik píše:
Didymos píše:

samozrejme že by šiel. Anie len že by šiel, ale pápež aj dnes krstí, birmuje a vysluhuje ostatné sviatosti

Poslať 23.08.2012 16:04:17   

napísal 2874 príspevkov
Didymos píše:
a btw. neviem Miro, čo to teraz do teba došlo ;) bo kladenie takýchto otázok je typické pre adolescentov - bez urážky, ale to je také typické obdobie, v akom majú ľudia averziu voči štrukturalizovaniu sa a podobne. No keď už dospeje, tak už pochopí, že ono je to tak správne ako to je, a ináč by to už prakticky ani nešlo, resp. že ináč by to už skončilo anarchiou, ktorá k ničomu dobrému nevedie...

fascinacia apostolskou cirkvou do mna vosla,ta sila Ducha sv. ktora z rybarov urobila apostolov.nechcem byt vlazny,chcem horiet!
ak to nazves adolescenciou,nevies o com je ohen Ducha.

[ Príspevkov: 44 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť