Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 209 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Svaty Abraham, Izak a Jakub, svati starej zmluvy.

Cital som zaujmavy vers Mt 8,11 a prisla mi na um otazka.

Preco Abraham, Izak a Jakub nie su svaty ? (v takom zmysle ako mame svatych)
Preco Abraham, Izak a Jakub nemaju miesto ucty ako svaty v liturgii ? - napr. vyhradeny niektory den ako liturg. spomienku.
Preco k Abrahamovi, Izakovi a Jakubovi ako ku svatym nie su ziadne prosebne modlitby ?
Preco svaty Abraham, Izak a Jakub nie su patronmi nejakeho kostola, krajiny, ... ?
...
...

Ked sam nas Pan Jezis Kristus ich viacmenej svatorecil - t.j. prehlasil o nich ze su v nebi.

Mt 8,10-12
Keď to Ježiš počul, zadivil sa a tým, čo ho sprevádzali, povedal: "Veru, hovorím vám: Takú vieru som nenašiel u nikoho v Izraeli.
Hovorím vám, že prídu mnohí od východu i západu a budú stolovať s Abrahámom, Izákom a Jakubom v nebeskom kráľovstve,
a synovia kráľovstva budú vyhodení von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami."

Podobne by sme mohli hovorit o Henochovi, ktory bol vzaty do neba, atd ....

Poslať 15.08.2012 14:19:33   

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
Neviem isto ako to je v rímskom kánone,no na Východe(pravoslávni aj uniati) sú svätí praotcovia(Adam a Eva,Abrahám,Izák,Jakub etc...) uctievaní ako svätí a pripomínajú si ich na sviatok sv.praotcov.

Poslať 15.08.2012 15:10:48   

napísal 3748 príspevkov
Miro Derik píše:
Neviem isto ako to je v rímskom kánone,no na Východe(pravoslávni aj uniati) sú svätí praotcovia(Adam a Eva,Abrahám,Izák,Jakub etc...) uctievaní ako svätí a pripomínajú si ich na sviatok sv.praotcov.

Zaujmave.
U nas som si pocas roka takuto spomienku nevsimol, ale mozno je, neviem.

Poslať 15.08.2012 17:23:00   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
V Rímskej cirkvi sa Adam a Eva neuctievajú ako svätí. U schizmatikov je všetko možné.
Práve, že sú názory že Adam a Eva budú v očistci až do skončenia sveta. Nie je to dogma , ale je na tom niečo zaujímavé. Pravoslávni vo svojich bludoch ani neveria v očistec, takže poslali Adama a Evu priamo do neba.

Poslať 15.08.2012 17:39:13   

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
Židia majú jeden sviatok , počas ktorého stolujú s Abrahámom, Izákom, Jakubom a praotcami pod nebom a sú k tejto slávnosti pozvaní aj pohania (t. j. my kresťania a ostatní ľudia). Myslím, že by sa patrilo zoznámiť sa a skamarátiť s praotcami viac aj v našej kresťanskej tradícii. Aj s Mojžišom, s ním debatil aj Ježiš na hore Tábor. Inak my debata na hore tábor pripomína symbolicky debatu vo sv. Trojici - Mojžiš ako symbol Boha Otca, Eliáš ako symbol ohňa a Ducha svätého. Nenadarmo, aj sv. Peter vycítil, že treba postaviť tri stánky.

Poslať 15.08.2012 21:21:36   

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Abrahám, Izák, Jakob či Mojžiš alebo Eliáš nepatria do Cirkvi, tak nieje dôvod aby bol niekto z nich vyhlásený za svätého.

A okrem iného niekto by to mohol chápať ako vyzdvihnutie Judaizmu.

Poslať 15.08.2012 21:31:38   

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
Do niektorej Cirkvi patria, do inej nepatria. Napr. taký Eliáš je ako svätý spomínaný v zvláštnom breviári, ktorý som videla u karmelitánov.

Poslať 16.08.2012 8:25:04   

napísal 3748 príspevkov
Oliver Oravec píše:
V Rímskej cirkvi sa Adam a Eva neuctievajú ako svätí. U schizmatikov je všetko možné.
Práve, že sú názory že Adam a Eva budú v očistci až do skončenia sveta. Nie je to dogma , ale je na tom niečo zaujímavé. Pravoslávni vo svojich bludoch ani neveria v očistec, takže poslali Adama a Evu priamo do neba.

Dobre to ste sa vyjadril k Adamovi a Eve.
Teraz povedzte nieco o Abrahamovi, Izakovi a Jakubovi ci ich rimska cirkev uctieva ako svatych a ak nie preco ked Pan Jezis sam o nich povedal ze su v nebi ?

Poslať 16.08.2012 8:31:17   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
teta-txt píše:
Do niektorej Cirkvi patria, do inej nepatria. Napr. taký Eliáš je ako svätý spomínaný v zvláštnom breviári, ktorý som videla u karmelitánov.

http://www.grkatba.sk/index.php?option= ... Itemid=106
Citácia:
V Palestíne si jeho sviatok spoločne pripomínajú kresťania, Židia a moslimovia na hore Karmel.

Západná cirkev bola spočiatku voči kultu starozákonných postáv zdržanlivá. V rímskom martyrológiu sa Eliáš po prvýkrát spomína v roku 1583.

skor je rozdiel v tradicii ucty ako v niecom inom.
benajah píše:
Abrahám, Izák, Jakob či Mojžiš alebo Eliáš nepatria do Cirkvi, tak nieje dôvod aby bol niekto z nich vyhlásený za svätého.
svaty znamena ze je v nebi - prave to je trocha posun vo vnimani - prvi svati boli vyznavaci - ti ktori Krista a svoju vernost vyznali preliatou krvou - aspon v rimskej tradicii bolo pokial viem skor toto - neskor sa ale priznavala svatost aj tym, co zili s Bohom tak dokonalym sposobom, ze sluzili ako priklad pre ostatnych a zaroven su po "obycajnej" smrti v nebi.
hoci sice mame tvrdenie
Oliver Oravec píše:

sam isto nevie vysvetlit, preco katolici - napr. grecki iniektorych starozakonych ako svatych uctievaju a nie su povazovani za schizmatikov (ale vysvetlujem si to jeho odporom voci _Cirkvi, ktora robi co chce a nepodlieha pyche odpadlika)

Poslať 16.08.2012 8:33:03   

napísal 3748 príspevkov
benajah píše:

A okrem iného niekto by to mohol chápať ako vyzdvihnutie Judaizmu.

Nepatria do Cirkvi ?
A to uz ako ?
Ved su v nebi = patria do Cirkvi
Cirkev je trojaka - putujuca - na zemi, oslavena v nebi, a potom cirkev ocistujuca v ocistci
A tak Abraham, Izak a Jakub je v nebi a patri teda do cirkvi oslavenej.

http://www.katechizmus.sk/?action=getk&kid=1154

Citácia:
II. Spoločenstvo nebeskej a pozemskej Cirkvi

954 Trojaký stav Cirkvi.(771) „Kým teda nepríde Pán vo svojej velebnosti a s ním všetci anjeli a kým nebude zničená smrť a nebude mu všetko podrobené, niektorí z jeho učeníkov putujú na zemi, iní skončili tento život a sa očisťujú,(1031, 1023) iní zasa sú už oslávení a vidia jasne samého trojjediného Boha takého, aký je:“
„Všetci však máme, i keď v rozličnom stupni a rôznym spôsobom, účasť na tej istej láske k Bohu a blížnemu a spievame nášmu Bohu ten istý chválospev slávy. Všetci totiž, ktorí sú Kristovi a majú jeho Ducha, zlučujú sa do jednej Cirkvi a sú v ňom [v Kristovi] navzájom spojení.“

955 „Spojenie putujúcich s bratmi, ktorí zosnuli v Kristovom pokoji, sa vôbec neprerušuje, ba podľa stálej viery Cirkvi výmenou duchovných dobier sa posilňuje.

956 Orodovanie svätých.(1370) „Lebo svätí v nebi tým, že sú dôvernejšie spojení s Kristom, väčšmi upevňujú celú Cirkev vo svätosti… Neprestajne orodujú za nás u Otca a predkladajú mu zásluhy,(2683) ktoré získali na zemi skrze jediného prostredníka medzi Bohom a ľuďmi, Krista Ježiša… Ich bratská starostlivosť nám teda veľmi pomáha v našej slabosti.“
„Neplačte, veď vám budem užitočnejší odtiaľ, kam idem, než som bol tu [na zemi].“
„Budem prežívať svoje nebo tak, že budem robiť dobro na zemi.“

957 Spoločenstvo so svätými.(1173) „Pamiatku svätých v nebi si uctievame nielen pre ich príklad, ale ešte viac preto, aby sa pestovaním bratskej lásky upevňovala jednota celej Cirkvi v Duchu. Lebo ako nás kresťanské spoločenstvo putujúcich privádza bližšie ku Kristovi, tak nás spoločenstvo so svätými spája s Kristom, z ktorého ako z prameňa a hlavy prúdi všetka milosť a život samého Božieho ľudu:“
„Jemu [Kristovi] sa klaniame, lebo je Boží Syn. Mučeníkov však právom milujeme ako Pánových učeníkov a nasledovníkov pre ich neobyčajnú oddanosť svojmu Kráľovi a Učiteľovi. Kiež by sme sa aj my stali ich spoločníkmi a spoluučeníkmi!“

958 Spoločenstvo so zosnulými.(1371) „Putujúca Cirkev veľmi dobre pochopila toto spoločenstvo celého tajomného tela Ježiša Krista, a preto si už od prvotných čias kresťanstva veľmi nábožne uctievala pamiatku zosnulých; a keďže je svätá a spasiteľná myšlienka modliť sa za mŕtvych,(1032, 1689) aby boli zbavení hriechov, obetovala za nich aj prosby.“ Naša modlitba za nich im môže nielen pomáhať, ale môže urobiť účinným aj ich orodovanie za nás.

959 V jednej Božej rodine. „Keď my všetci, ktorí sme Božími synmi a tvoríme v Kristovi jednu rodinu,(1027) sme medzi sebou spojení vo vzájomnej láske a spoločnej oslave Najsvätejšej Trojice, odpovedáme na najhlbšie povolanie Cirkvi.“

Poslať 16.08.2012 8:34:23   

napísal 3748 príspevkov
teta-txt píše:

zaujmave.

Poslať 16.08.2012 9:07:22   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
romanh píše:
teta-txt píše:

zaujmave.
Veru zaujimave.
Nie je ta Cirkev (s velkym C!) nahodou iba jedna ? :)
Kristova ?

Poslať 16.08.2012 10:48:52   

napísal 3748 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
teta-txt píše:

zaujmave.
Veru zaujimave.
Kristova ?

Tak ona je Kristova.
Vsetci sme Bozie deti.
Iba niektore deti vedia viac ine menej.
Ako v rodine.

Poslať 16.08.2012 10:56:09   

od 11.06.2004 9:17:11
napísal 9875 príspevkov
Cirkev je len jedna :) teda ta s velkym C. presne ako pise Legi

Poslať 16.08.2012 11:17:30   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18696 príspevkov
romanh píše:
legionar píše:
romanh píše:
teta-txt píše:

zaujmave.
Veru zaujimave.
Kristova ?

Tak ona je Kristova.
Vsetci sme Bozie deti.
Iba niektore deti vedia viac ine menej.
Ako v rodine.
Ale, ale ...
Cirkev VEDIE predsa Duch Svaty ! A ten by mal vediet, co a ako.
Tak ake vyhovorky na ludi ?
Dalsia poznamka: Vsetci sme Bozie deti, ale nie vsetci su clenmi (tej jednej) Cirkvi ...
Dokazuju to nielen ateisti, moslimovia, hinduisti, ale predovsetkym krestania, z ktorych kazdy jeden tvrdi, ze "je v Cirkvi", ale tych "Cirkvi" je ako maku. A znacne rozdielnych ...

Bolo by dobre vyjadrovat sa presne a priznat si pravdu.
Pravda vraj oslobodzuje ...

[ Príspevkov: 209 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť