Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 115 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Vedeli ste o týcho zjaveniach?
Áno, o všetkých 0%  0%  [ 0 ]
Len o Guadalupe, Lurdoch a Fatime 14%  14%  [ 2 ]
Vedel som o viacerých, len som nevedel, že sú uznané 14%  14%  [ 2 ]
Vedel som o viacerých 50%  50%  [ 7 ]
Zjavenia ma nezaujímajú 21%  21%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 14
Autor Správa
Poslať 23.08.2012 20:33:10   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11034 príspevkov
Martin Petrovic píše:
prvosienka: citas co som napisal vysie?

Citácia:
Biskup Roman Danylak: Nie mnohym známa vizionárka v Mexiku, Thiara, sa spytala Pána Jezisa, ako si máme vysvetlit súkromné zjavenia, pretoze teológovia nás ucia, ze nemusíme prijat súkromné zjavenia. A Jezis jej odpovedal: Z teologického hladiska môzu mat urcitú pravdu, ale tí, ktorí unáhlene odsúdia takéto súkromné zjavenia zistia v case skúsky a prenasledovania, ze nebudú mat milost zotvrvania.
veru, že "nie mnohým je známa". ba to je slabé slovo. prakticky nikomu nie je známa, keďže na nete vám k nej nevyhodí google nič, len asi tri weby, z toho všetko slovenské, kým zahraničné už vôbec nič. Navyše aj z tých troch webov ju jeden výslovne označuje za falošnú prorokyňu - čo je aj logické, ako som už písal vyššie.

Takže takéto trápne vyhrážania - ktoré ten biskup vraj cituje - sú zo strany Thiary už len pokračovaním jej absurdnosti.
Martin Petrovic píše:
Thaira z Mexika nepise po slovensky, oficialny preklad nemame...
práve preto som pátral na nete po origináli, no akosi mi google nič nevie nájsť, a to už potom ozaj je podozrivé, že by Boh čosi také veľké oznámil, a bolo by to neznáme. A čo to vlastne oznámil? Také absurdné navzájom si protirečivé nezmysly? no určite...

Martin Petrovic píše:
Sam som tiez opravil gramaticke chyby v slovenskom zneni oproti stranke kde som to stiahol.
Rozdiel je uplne nepodstatny pre obsah posolstva.
ako nepodstatný, veď tam chýbajú celé vety! tam nejde len o nejakú inú voľby synoným. ale celé vety sú tam vynechané. Čo sú to potom za preklady? A kde je teda originál? Prečo akosi na nete o tom nechyrovať, s výnimkou len nejakých cca troch slovenských webov?

A ako je to teda s tým Pavlom VI? zverejnil teda onen dekrét alebo nie?

t.j. platí to, čo sa píše v tom texte, alebo to, čo je v tom jej následnom dodatku?

Martin Petrovic píše:
Znevazujes vizionarku aj jej biskupa,
ignorujes biskupovo oficialne stanovisko a osobne svedectvo.
práveže to nie je jej biskup!

Roman Danylak je dosť kontroverzný v takejto oblasti. Keď si pozrieš aj tie jeho články. A že poudeľoval imprimátury Valtorte, Thiare a iným podobným, to predsa ešte nič nedokazuje, že sú to pravé zjavenia, imprimátur je predsa len povolenie tlačiť dané spisy na území jeho diecézy. to je všetko.

Roman Danylak nie je poverený skúmaním ani Thiary, ani Valtorty, ani tých iných. Nespadajú totiž do jeho diecézy. A oficiálne postupy sú také, že zjavenia má skúmať miestny biskup, do ktorého diecézy spadajú. Takže stanovisko Danylaka nie je rozhodujúce. A vlastne on ani nič také tým stanoviskom netvrdí, keď len dal imprimátur. Keďže to je len povolenie šíriť tie knihy na jeho území. Čo vlastne je niečo, o čom práve sám tvrdí, že sa to môže robiť aj bez imprimátura (viď. tú Thiaru), takže on to tak potom aj berie ten imprimátur na ľahkú váhu, ako vidno aj z tých jeho niektorých vyjadrení, zrejme ovplyvnený tými absurdnosťami od údajnej Thiary.

takže tak.

Hlavne že ty to hneď ideš prezentovať tak, akoby z toho, že jeden neopatrný miestny biskup z opačného konca sveta dovolí dané knihy šíriť na území svojej diecézy, tak ty to "zjavenie" už hneď začneš automaticky prezentovať sťa fakt, ktorý by sme sťa boli dokonca povinní prijať či čo. :o

Poslať 23.08.2012 21:35:07   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
P.S.:
Martin Petrovic píše:
Nieco k dekretu pozri tu: http://tribunal.kapitula.sk/2006-2/cirkev.htm hoci tam viac ide o index
Citácia:
Po vydaní dekrétu Inter mirifica veci postupovali dosť rýchlo. Dňa 14. júna 1966 z nariadenia Pavla VI. Kongregácia pre náuku viery zrušila index zakázaných kníh a jeho právnu povahu.(7)

Vo vyhlásení spomínanej kongregácie sa uvádza, že katalóg týchto kníh už nemá povahu cirkevného zákona s prípadnou trestnou sankciou, ale ostáva jeho morálna povaha chrániť si vlastnú pravosť vieru.
ešte aj na tomto citáte od Dudu, ktorý si tu priložil, vidíme presne to, čo ti tu celý čas hovorím, že aj keď index fyzicky neexistuje, jeho morálna povaha je naďalej, a tú pápež nezrušil, ani nemohol.

Ten zmienený koncilový dekrét "Inter mirifica" je tu: http://www.kbs.sk/?cid=1118413232

Kým ten posledný citovaný riadok Dudu je takmer doslovnou citáciou tejto pasáže z dekrétu z novembra 1966:čo vlastne len upresňuje onen dekrét z toho 14.júna 1966, ktorý tiež zakazoval (viď. hlavne záver) knihy, ktoré by boli proti princípom viery či mravov či navádzali k omylom či pod. Proste, že sa také nesmú šíriť ani čítať. viď ten dekrét tu: http://www.va/roman_curia/congregations ... ib_lt.html

Následne bol vydaný aj súčasný CIC, ktorý tiež naďalej hovorí, že biskupi majú skúmať knihy týkajúce sa viery a mravov a vydávať o nich svoje stanoviská, smú ich aj zakázať a pod.

Takže to, ako to Thiara prekrúca, akoby Pavol VI udelil ktohovie akú "absolútnu slobodu", to je riadny nezmysel.

Totiž, nie je sloboda ako sloboda. Sloboda relatívne vzhľadom k nejakým zákonom, ti umožňuje konať všetko to, čo tie zákony nezakazujú.

Takže v najširšom zmysle, totiž sloboda v zmysle slobodnej vôle, je takmer na všetko (snáď len v čom by ti nejaké prírodné zákony bránili). "všetko smiem". slobodná vôľa ti "umožňuje" aj akokoľvek zhrešiť - ale to neznamená, že je to správne. "všetko smiem, ale nie všetko osoží".

Zúženejšia je už "sloboda" relatívne vzhľadom na svetské zákony. Tie ti už nedovoľujú napr. hocikoho zavraždiť, ale už napr. abort povoľujú, teda na to máš z pohľadu svetských zákonov slobodu. Podobne môžeš bárs čomu veriť, totiž, že štát ti nemôže vnucovať, čomu musíš či nesmieš veriť - teda z pohľadu svetských zákonov, ktorými ťa viaže štát, máš aj na to slobodu. (snáď až na výnimky, napr. holokaust, ktorý je štátnou dogmou, o ktorej ani štát nedovoľuje pochybovať, ináč hrozia sankcie).

Lenže potom sú tu zasa cirkevné zákony, a tam už zasa pribúda ďalších usmernení, že aj potrat je zakázaný, heréza je zakázaná, atď.

A napokon je tu zákon morálny, ktorý je najdôležitejší, a ktorým si viazaný nie zákonmi svetskými či cirkevnými, ale samotným svojim svedomím, pred Bohom. To z neho ti následne vyplýva povinnosť poslúchať aj tie ostatné zákony, ktoré sú skôr len pomôckami k tvojmu svedomiu (totiž cirkevné a svetské zákony, pokiaľ sú spravodlivé), takže aj keby tie ostatné zákony (svetské a cirkevné) vôbec nejestvovali, aj tak by si bol vo svojom svedomí viazaný určitými zákonmi, a totiž týmito morálnymi.

A z morálneho hľadiska už neexistuje sloboda veriť bárs čomu, bárs akým nebezpečným či škodlivým nezmyslom atď. a ešte ich aj ďalej šíriť a mýliť tým aj ostatných, atď. To je predsa nonsens. Tá logika, ktorú používaš ty, alebo aj MD, že:
Miro D. píše:
Pápež Pavol VI. dovolil rozširovať aj neschválené zjavenia,takže Martin ani nehreší
to je pomýlená logika, lebo Pavol VI len zrušil index ako fyzickú knihu, no morálne si stále viazaný princípmi, na ktorých bol aj Index postavený (ako to aj tie isté dekréty zdôrazňujú). Že keby napr. nejaký bludár napísal svoje bludné "zjavenie", tak mi chceš povedať, že ty potom smieš šíriť bludy? Tak to určite nie. Takže o toto ide. Morálny zákon ostáva a si ním naďalej viazaný vo svedomí. To pápež zrušiť nemôže ani keby chcel (čo on samozrejme ani nechce). Takže aj keď by ťa za to cirkev či štát nesankcionovali, aj tak také konanie je morálne zlé a môže byť pre teba hriešne. Síce konať niečo z nevedomosti môže byť poľahčujúcou okolnosťou, no aj vtedy je otázka, či to nie je tvoja vina, že si nevedomý. Bo keď tu dávaš napr. takéto mega-absurdnosti, tak to už ani nie je ani tak o nevedomosti, ako o vážnej neopatrnosti, ktorá je u teba naozaj notorická, ako tak badám...

Alebo keď tí tvoji anonymní "vizionári" atakujú magistérium, hlásajúc dávno odsúdený mileniarizmus, a podobne, či prehlasujú pápeža za falošného, či pod., tak to sú už dosť nebezpečné nezmysly, takže šíriť takéto nebezpečné veci už môže byť naozaj aj hriešne, a že sa také nesmie robiť, to je jasné, keďže sa to stavia proti magistériu. Tam niet o čom. Prvá nevyhnutná podmienka pravého zjavenia musí byť vrúcny vzťah k cirkvi a jej magistériu. - takže tvoji írovia, toddovia a spol. sú vyradení už v prvom kole.

Poslať 23.08.2012 22:17:17   

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
Ty stale vyrazas otvorené dvere. Ak je to nevedome zbytočne ti píšem, ak nie zbytočne ti píšem.
Didymos , pamätám si ta dobre? Ako pôvodne "najmenší", si na mňa urobil veľmi pokorny dojem, ked sme sa stretli s Kajom.

Miro ti pekne napísal, čítaj s pochopením. Zabijas svoj čas.
Logika ta nerobí odolnym proti chybné vzatym zakladnym veciam.
Stavias tu argumenty a v základe máš chybu. Celá ta plachta sa netýka toho o čo ide. Iba sa tak tvári. Načo potom mám reagovať.? Aj by som chcel kvoli tebe aby si do mňa trochu videl, menej by si potom spisoval z bludnych predpokladov. Lenže mám pocit ,že ty si niečo tým prekrucanim chceš dokazovať, takže hoci by si jasne videl môj postoj najskôr treba riešiť tvoj.

Poslať 24.08.2012 14:50:07   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Miro ti pekne napísal, čítaj s pochopením.
veď to robím, veď čo sa tam dá aj nepochopiť, keď nejaká Thiara - o ktorej ani na svetovom nete niet žiadnej zmienky - údajne tvrdí zjavne absurdné veci, keď najprv veľmi vypisuje, že Pavol VI v roku 1966 vydal nejaký dekrét, a všetci sú ho povinní poslúchať a že stále platí, lebo ho ani nasledovný pápež nezrušil - no potom dopíše dodatok, že ten dekrét nebol nikdy zverejnený :o

no čo je na tom nepochopiteľné? proste je to absurdné. no hlavne, že ty to berieš ako fakty... už to je predsa divné, že keby toto malo byť také dôležité posolstvo, tak prečo na celom svetovom nete o tom niet ani zmienky? nuž tak mi to vychádza, že zrejme už tak zjavná absurdnosť je už priveľa aj na tých zahraničných...

Martin Petrovic píše:
Celá ta plachta sa netýka toho o čo ide. Iba sa tak tvári. Načo potom mám reagovať.? Aj by som chcel kvoli tebe aby si do mňa trochu videl, menej by si potom spisoval z bludnych predpokladov. Lenže mám pocit ,že ty si niečo tým prekrucanim chceš dokazovať, takže hoci by si jasne videl môj postoj najskôr treba riešiť tvoj.
môžem ťa ubezpečiť, že nemám záujem si nič dokazovať, len som reagoval na tie pofidérne "vízie", ktoré si tu citoval, ktoré ozaj postrádajú každú logiku, no ty to šíriš sťa fakty.

A tiež aj inde. A tak som sa snažil naznačiť, aby si neprezentoval automaticky takéto zjavné nezmysly ako fakty... a hlavne keď sa stavajú proti Cirkvi, také by si ani šíriť nemal... lebo morálne princípy Indexu tu naďalej sú, a tie zrušené neboli.

Poslať 01.09.2012 10:31:17   

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3907 príspevkov
Jeden kňaz žijúci na Slovensku a pochádzajúci zo západnej Európy mi veľmi presvedčene hovoril, že modlitby z Varovania, neviem presne ktoré a čo, majú schválenie v Írsku. Zároveň som mala možnosť dať modlitbu Božej pečate na prečítanie liturgistovi, ktorý schvaľuje modlitby na Slovensku a ktorý bol prítomný. Namietal, že tam je nesprávne slovo "Ti" pri oslovení Boha a má byť "ti" a to považoval za veľkú chybu. Inak sa mu ešte nepáčili slová "prorokyňa Mária", ale to vysvetlil páter Leo od kapucínov v kázni na sv. omši, ktorá nasledovala po rozhovore, že všetci sme Kristovi proroci, kňazi a sme kráľovské Božie deti a tieto hodnosti sme dostali pri krste.

Poslať 07.09.2012 16:54:06   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Saleziáni vydali knižku v rámci edície viera do vrecka: Súkromné zjavenia Veriť či neveriť? Text spracoval Peter Mášik. Je tam dosť schválených zjavení, o ktorých som nevedela. Pekná brožúrka. Zároveň sa možno dozvedieť čo to zaujímavé aj o ich obsahu. Postoj Petra Mášika je v celku zaujímavý.

Podľa toho, čo viem, človek má poslúchať len rozoznané vnuknutie - t. j. ak sa vo vážnych vnuknutých veciach dostatočne uistí, že je to od Pána Boha.

Boh hovorí ústami prorokov, to je článok viery. Ak mám poslúchať, čo mi Boh vnukne, nemám poslúchať, ak rozoznám, že Boh hovorí cez proroka prostredníctvom zjavenia uznaného Cirkvou?

Niečo mi chýba v tej náuke, že nie sme povinní počúvať Cirkvou uznané zjavenia. Akoby to bolo nedopovedané, možno bol na to dôvod. Veď aj Pán Ježiš sa zjavil, napr. po Vzkriesení a akoby sme dopadli, ak by Mária neodpovedala archanjelovi?

Poslať 07.09.2012 16:59:52   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
teta-txt píše:
Niečo mi chýba v tej náuke, že nie sme povinní počúvať Cirkvou uznané zjavenia. Akoby to bolo nedopovedané, možno bol na to dôvod.

Ano, mozno to bol zamer :-)

Poslať 07.09.2012 18:33:35   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Ozaj, aký je rozdiel medzi súkromným a verejným zjavením. Mám pocit, že jediným verejným zjavením je príchod Ježiša Krista na svet. Ostatné sú súkromnými. Takže nadpis témy: Verejné a súkromné zjavenia asi nie je celkom kóšer, lebo je len jedno verejné zjavenie. Mala P. Mária súkromné alebo verejné zjavenie, keď sa jej zjavil archanjel Gabriel? To je pre mňa trošku zložitejšie.

Zvláštne v súvislosti s tou katechézou pápeža v túto stredu, kedy rozoberal knihu Zjavenia sv. Jána mi pripadá nielen to, že rozoberal znamenie kríža na nebi pred druhým príchodom Krista, ale aj tieto slová, ktoré 31. 8. odzneli vo Varovaní:

"No man knows the Truth of the real contents of the Book of Revelation. Only God knows. Only I, the Lamb of God, have the authority to reveal what they contain. I do this now through My messenger Maria Divine Mercy who will convey My Words, not hers, to a disbelieving world."

Evokuje mi to text zo Zjv 5. Takže ani pápež by nemal poznať pravdu, ktorá je obsiahnutá v Knihe Zjavenia? Uvidíme, či bude pápež v katechéze knihy Zjavenia pokračovať. Btw. aj Zvolenský mal katechézy k tejto knihe. Ono to asi nie je v rozpore, je asi rozdiel zamyslieť sa nad textom a otvoriť jeho plný význam.

Len ma zaujalo, že to prišlo skoro v rovnakom čase, katechéza, aj Varovanie.

Poslať 09.09.2012 17:22:02   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
teta-txt píše:
Saleziáni vydali knižku v rámci edície viera do vrecka: Súkromné zjavenia Veriť či neveriť? Text spracoval Peter Mášik. Je tam dosť schválených zjavení, o ktorých som nevedela. Pekná brožúrka. Zároveň sa možno dozvedieť čo to zaujímavé aj o ich obsahu. Postoj Petra Mášika je v celku zaujímavý.

Veď celá táto téma je o tom, všetko sem dávam práve z tejto knižky. :D
Pozri aj téma Cirkvou uznané zjavenia - rozpis...

Poslať 13.09.2012 14:55:11   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

napísal 3748 príspevkov
http://www.postoy.sk/medzugorie_rozdelu ... _30_rokoch
TÉMA: Medžugorie rozdeľuje aj po 30 rokoch

Citácia:
Popri tom všetko netreba zabúdať na odvrátenú stranu tohto miesta. Medžugorie sa stalo miestom neposlušnosti voči cirkevným autoritám. Takým je i prípad františkána Tomislava Vlašiča, ktorý stál pri vizionároch v čase začínajúcich zjavení. V júli 2009 bol však suspendovaný – nie kvôli disciplinárnym prehreškom, ale pre doktrinálne nezhody.

Citácia:
Posledný rok je zo strany Vatikánu okolo Medžugoria nezvyčajné ticho. V marci 2010 totiž Kongregácia pre náuku viery ustanovila komisiu, ktorá má vyšetriť údajné zjavenia. Podľa vatikanistu Vittoria Messoriho je práve fenomén Medžugoria pre Vatikán veľmi problematický. „Pre Svätú stolicu je Medžugorie veľká dilema. Na jednej strane sú s radosťou prijímané hojné duchovné plody, na strane druhej sa však nezabúda na chúlostivý problém kánonického práva, ktorý sa dnes týka už celosvetového hnutia, ktoré zakazujú miestni biskupi,“ píše v denníku Corriere della Sera Messori, ktorý osobne navštívil Medžugorie a bol prítomný pri údajných zjaveniach. Ak by Vatikán odmietol pravosť zjavení, malo by to podľa neho veľké dopady na pastoračnú oblasť. Naopak, ak by Svätý stolec zjavenia uznal, malo by to následky v cirkevnom práve a poprelo by to tvrdenia oboch biskupov, pod ktorých Medžugorie spadalo. Terajší miestny biskup Radko Perič, ale aj jeho predchodca Pavao Žanič zaujali voči zjaveniam negatívny postoj.

Citácia:
Ešte v roku 2006 britský teológ Donal Anthony Foley napísal knihu s názvom Pochopenie Medžugoria (Understanding Medjugorje), v ktorej po odbornej stránke rozoberá zjavenia v Medžugorí. Vychádza pritom z oficiálnych nahrávok a dokumentov. V knihe píše jednak o lekárskych vyšetreniach, nezrovnalostiach v rámci výpovedí vizionárov a zjavenia v Medžugorí porovnáva so zjaveniami vo Fatime. Foley na základe výsledkov svojho výskumu tvrdí, že zjavenia v Medžugorí nemôžu byť pravé.

Poslať 16.09.2012 18:12:38   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
Ja na Medžugorie neverím, je tam kopu rozpoluplných vecí, a nie je ani medzi uznanými zjaveniami.

Poslať 16.09.2012 21:36:20   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

napísal 5702 príspevkov
Problém nastane ked ti autorita povie, ze to zjavenie je OK. B
udeš môcť povedať ze to už veríš ked teraz vidíš ochotne iba čím si ho zrušiť.

Poslať 16.09.2012 21:52:56   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
To asi tak skoro nenastane. Ale keby náhodou, tak nemám problém.
Môžem zotrvať v pôvodnom postoji, nemusíme veriť ani uznaným zjaveniam.
Najsamprv však musia zjavenia prestať, aby ich mohli uznať.

Poslať 17.09.2012 11:51:27   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

napísal 3748 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Problém nastane ked ti autorita povie, ze to zjavenie je OK.

To tak skoro nebude.

Martin Petrovic píše:
Budeš môcť povedať ze to už veríš ked teraz vidíš ochotne iba čím si ho zrušiť.

Nie sme viazany verit zjaveniam aj ked ich uzna cirkev.

Poslať 17.09.2012 12:02:02   Re: CIRKVOU UZNANÉ ZJAVENIA

napísal 5702 príspevkov
prvosienka: Chcem len pomenovat rozpor.

Vravis, ze nemas problem ak bude schvalene lebo nemusime prijimat sukromne zjavenie
ale v praxi to znamena, ze ho aktivne odmietas.

Ak bude schvalene, bolo zjavenim pravym teraz aj potom a je hodne odporucania.
Ved evidentne presahuje dlzkou trvania takmer vsetko doteraz.
Tvoj odmietavy usudok v takomto pripade bol nespravny a ak si ho zachovas "lebo nemusime",
tak odmietas potom uz jednoznacne Bozie mimoriadne posobenie.
To je pre krestana uplna katastrofa akoby si Bohu povedala: "Ved robim co chces, tak co este chces?"

To uz nie je opatrnost ale rovno druhy extrem.
Opatrne prijimanie znamena rozlisovat co je dobre a co zle a ak nemam istotu, pockat na vyjadrenie autority.
Ale v takom pripade treba zachovat otvorenu moznost pre prijatie aj pre odmietnutie - skumat ale zachovat zdrzanlivost.

Ty sa tvaris, ze pockas akoze na rozhodnutie ale si otvorene odmietava / cize necakas mas to rozhodnute.
Preto si myslim, ze tvoj postoj je rozporuplny a nepravdivy.

Co si uz v sebe odmietla to nevies prijat s vierou akoby na povel.
Viera nefunguje na povel.

Vravim to cim jasnejsie lebo potrebujeme zit podla tohto:
"Nielen chlebom je clovek zivy, ale vsetkym, co vychadza z Bozich ust."

Daj si pozor aby si to nezmenila na sem tam niecim z toho co Boh uz povedal.

[ Príspevkov: 115 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť