Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 63 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.08.2012 8:51:30   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Neviem preco sa hadate o prkotinach. :)
Vzdy slo, ide a zrejme aj pojde iba o MOC, VPLYV - A PENIAZE.
A taka bola aj "misia Cyrila a Metoda" ...

no, pre zmenu ale treba pripomenut, ze o moc a vplyv slo Rastislavovi - on sa chcel dostat z vplyvu Frankov...
a klasicky vyuzil aj moznost "podriadit" sa byzancii.
ako castokrat dochadza k omylu, ze cirkev sama chce vladnut a pritom vladne kadekto a furt sa to len sem otoci...

Poslať 16.08.2012 9:11:32   

od 06.06.2006 15:24:18
napísal 2874 príspevkov
Rastislav chcel samostatny stat a nezavislu Cirkevnu organizaciu od Frankov.Nas narod sa tak z vlastym pismom,uznanou slovenskou liturgiou a vlastnymi vzdelancami stal ro nocennym ostatnym.Ale iba na kratko.Rastislav pre nas narod urobil vela.

Poslať 16.08.2012 9:16:12   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
Neviem preco sa hadate o prkotinach. :)
Vzdy slo, ide a zrejme aj pojde iba o MOC, VPLYV - A PENIAZE.
A taka bola aj "misia Cyrila a Metoda" ...

no, pre zmenu ale treba pripomenut, ze o moc a vplyv slo Rastislavovi - on sa chcel dostat z vplyvu Frankov...
a klasicky vyuzil aj moznost "podriadit" sa byzancii.
ako castokrat dochadza k omylu, ze cirkev sama chce vladnut a pritom vladne kadekto a furt sa to len sem otoci...
Ono Cirkev ten "omyl" vzdy velmi rychlo potvrdi, kedze tu moc s radostou "prijme" ... :)
A nielen prijme !
(Klasickym prikladom je "cesta do Canossy" http://zaujimavosti.sme.sk/c/3119721/he ... nossy.html )

Poslať 16.08.2012 9:45:16   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
tu moc s radostou "prijme" ... :)
A nielen prijme !
)

ved prave - preto je mimoriadne zaujimave, ze napriklad mnohe vytky na to aky bol stredovek "ňtemny" sa pripisuju LEN Cirkvi - zatialco tam boli vzdy dvaja clenovia.
napriklad o vzdelavani - naozaj - ak teda malo vadit, ze Cirkev brani vzdelavaniu, kolki iny zakladali skoly a ucili nieco dalsie?
naozaj posudzovanie tej doby dnesnymi ocami vedia k velmi nespravnym vysledkom.

Poslať 16.08.2012 10:12:26   

napísal 18700 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
tu moc s radostou "prijme" ... :)
A nielen prijme !
)

ved prave - preto je mimoriadne zaujimave, ze napriklad mnohe vytky na to aky bol stredovek "ňtemny" sa pripisuju LEN Cirkvi - zatialco tam boli vzdy dvaja clenovia.
napriklad o vzdelavani - naozaj - ak teda malo vadit, ze Cirkev brani vzdelavaniu, kolki iny zakladali skoly a ucili nieco dalsie?
naozaj posudzovanie tej doby dnesnymi ocami vedia k velmi nespravnym vysledkom.
Kontra znie: Kolkym inym bolo umoznene zakladat a ucit nieco ineho ? ;)
"Skoly staroveku" boli rozprasene, ich ucenie potlacene a znevazene.
Len by si skusil zalozit skolu a ucit na nej nieco ineho ako Cirkvou povolene veci !
Interdikt by Ta neminul - a to znamenalo vacsinou koniec, ak len nie rovno smrt. (Samozrejme, zo "svetskych ruk", ako inak ...)

Poslať 16.08.2012 17:05:08   

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Pozerať sa z dnešného hľadiska na vtedajšie svetské zákony je exmplárnou legiho stupiditou - už vtedy boli zákony v kresťanských krjainách ďaleko miernejšie ako u väčšíny iných náboženstiev.

No a dnes sú zákony vo väčšinovo kresťanských krajaiách také mierne a tolerantné, že napr. islamské právo je oproti tomu veľmi zaostalým, brutálnym a primtívnym systémom.

Poslať 16.08.2012 17:58:04   

napísal 18700 príspevkov
Peter Sivák píše:
Pozerať sa z dnešného hľadiska na vtedajšie svetské zákony je exmplárnou legiho stupiditou - už vtedy boli zákony v kresťanských krjainách ďaleko miernejšie ako u väčšíny iných náboženstiev.
No a dnes sú zákony vo väčšinovo kresťanských krajaiách také mierne a tolerantné, že napr. islamské právo je oproti tomu veľmi zaostalým, brutálnym a primtívnym systémom.
Zase sme sa dozvedeli znamy fakt, ze Sivak nedokaze chapat citany text ... :roll:
Odhliadnuc od dalsieho chronicky znameho faktu, ze jeho sposoby ... no, slusne povedane ..., vlastne ani neviem, ako to slusne povedat ... :lol:

Poslať 16.08.2012 18:22:04   

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Opäť sme si overili, že legi žiaľ absolútne nie je schopný dívať sa na veci v súvislostiach, a už vôbec nie im čo i len trochu porozumieť.

Legi nie je schopný žiadnej, ani tej najjedonduchšej analýzy., no a o syntéze nemá vôbec šajn.

Legi žije iba vo veľmi obmedzenom svete svojich predsudkov a mizerného vzdelania - keď je schopný iba primitívnych reflexov:

napr. pes keď počuje zvonček čo zvoláva ku žrádllu, tak zaslintá.

Legi keď počuje slová "kresťantsvo" alebo "Cirkev" - tiež iba tupo zaslintá, prakticky žiadny rozdiel tam nie je. Ničoho iného ako tohto pudového reflexu zatiaľ legi nie je schopný, žiadnej rozumnejšej reakcie vonkoncom nevidno.

Poslať 16.08.2012 18:53:45   

napísal 18700 príspevkov
Peter Sivák píše:
Opäť sme si overili, že legi žiaľ absolútne nie je schopný dívať sa na veci v súvislostiach, a už vôbec nie im čo i len trochu porozumieť.

Legi nie je schopný žiadnej, ani tej najjedonduchšej analýzy., no a o syntéze nemá vôbec šajn.

Legi žije iba vo veľmi obmedzenom svete svojich predsudkov a mizerného vzdelania - keď je schopný iba primitívnych reflexov:

napr. pes keď počuje zvonček čo zvoláva ku žrádllu, tak zaslintá.

Legi keď počuje slová "kresťantsvo" alebo "Cirkev" - tiež iba tupo zaslintá, prakticky žiadny rozdiel tam nie je. Ničoho iného ako tohto pudového reflexu zatiaľ legi nie je schopný, žiadnej rozumnejšej reakcie vonkoncom nevidno.
Stale si si isty, ze hovoris k veci ? :roll:

Poslať 16.08.2012 20:46:45   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Kontra znie: Kolkym inym bolo umoznene zakladat a ucit nieco ineho ? ;)
"Skoly staroveku" boli rozprasene, ich ucenie potlacene a znevazene.
Len by si skusil zalozit skolu a ucit na nej nieco ineho ako Cirkvou povolene veci !
Interdikt by Ta neminul - a to znamenalo vacsinou koniec, ak len nie rovno smrt. (Samozrejme, zo "svetskych ruk", ako inak ...)

jasne - ved ale potom vycitka na Cirkev je preco, ked jej to bolo umoznene? :)

Poslať 16.08.2012 20:50:23   

napísal 18700 príspevkov
Vespa píše:
... vycitka na Cirkev je preco, ked jej to bolo umoznene? :)
Bolo umoznene ? :roll:

Poslať 16.08.2012 21:49:31   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
ano.
isto je rozdiel, ked niekto priamo pracuje na ziskani moci (sponzoruje reklamy politickych stran napr.)
predstav si, ze sa prezidentom, premierom a vobec komplet parlament sklada z clenov "spolku rybarov"
isto sa lahsie pretlacia zakony vyhovujuce rybarom.
alebo - polovica su rybari, polovica su vlastnici vodnych elektrarni - uz sa inak dohodnu.

(len pre zaujimavost si sem dovolim sukromnu uvahu - Cirkev vie fungovat nezavisle od moci - ak sa k nej dostane, jasne ze ju vyuzije pre svoje ciele - ako kazdy. ALE su ideologie - nechcem hned o komunistoch - ktori tuzia LEN po moci a bez nej si nevedia zariaditnejake komunity fungujuce nezavisle na state...)

Poslať 16.08.2012 22:29:41   

napísal 18700 príspevkov
A koho zaujima, ze su aj horsi ???

Poslať 17.08.2012 9:41:02   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
mna, lebo som presvedceny, ze tych horsich prezentuju ako tu lepsiu moznost.

Poslať 17.08.2012 10:18:01   

napísal 18700 príspevkov
Vespa píše:
mna, lebo som presvedceny, ze tych horsich prezentuju ako tu lepsiu moznost.
To je smutne, pretoze Jezis Ti jasne povedal, ze Jeho kralovstvo nie je z tohoto sveta ...

[ Príspevkov: 63 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť