Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 26.09.2012 8:50:07   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Miroslav Rybár píše:
Napríklad poznanie je i pochopenie toho, že ak sa niečo odlišuje od kresťanského učenia, neznamená to, že to nie je pravda.

to by ale vyzadovalo predpoklad, ze su teda veci, v ktorych krestanstvo nema pravdu.

Poslať 26.09.2012 8:56:44   Re: Teológia pre každého

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
Vespa píše:
Miroslav Rybár píše:
Napríklad poznanie je i pochopenie toho, že ak sa niečo odlišuje od kresťanského učenia, neznamená to, že to nie je pravda.

to by ale vyzadovalo predpoklad, ze su teda veci, v ktorych krestanstvo nema pravdu.

Myslim, ze to je zdravy predpoklad. :)

Poslať 26.09.2012 9:41:23   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Vespa píše:
Miroslav Rybár píše:

Myslim, ze to je zdravy predpoklad. :)

a co teda je predpoklad?

Poslať 26.09.2012 11:18:04   Re: Teológia pre každého

napísal 18698 príspevkov
Vespa píše:
a co teda je predpoklad?

Vsak to bolo povedane - ze (iste) su veci, v ktorych krestanstvo nema pravdu ... :)

Poslať 26.09.2012 11:38:26   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Vespa píše:
a co teda je predpoklad?

Vsak to bolo povedane - ze (iste) su veci, v ktorych krestanstvo nema pravdu ... :)

a prave to ma zaujima.
pravdupovediac - bol cas, ked som aj v tom vahal, ale ako sa ukazalo, zbytocne.
prijal som a som presvedceny, ze pravda tam je.

Poslať 26.09.2012 11:52:37   Re: Teológia pre každého

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
Vespa píše:
a co teda je predpoklad?

a prave to ma zaujima.
Všade je nejaká pravda.

Poslať 26.09.2012 12:28:49   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
C. S. Lewis píše:
Byl jsem požádán vám vyložit, čemu křesťané věří, a začnu tím, čemu křesťané věřit nemusejí. Jako křesťan nemusíte věřit, že všechna ostatní náboženství jsou jednoduše chybná. Jako ateista věřit, že je jádro všech náboženství na celém světě jeden velký omyl, musíte. Jste-li křesťan, máte svobodu si myslet, že ve všech těchto náboženstvích, ba i v těch nejprapodivnějších, je obsažena alespoň špetka pravdy. Když jsem byl ateistou, musel jsem se pokoušet přesvědčit sebe sama, že většina lidstva se v otázkách, na nichž jí záleželo nejvíce, odjakživa mýlila; když jsem se stal křesťanem, mohl jsem zaujmout stanovisko svobodomyslnější.

Poslať 26.09.2012 12:47:39   Re: Teológia pre každého

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
C. S. Lewis píše:
Byl jsem požádán vám vyložit, čemu křesťané věří, a začnu tím, čemu křesťané věřit nemusejí. Jako křesťan nemusíte věřit, že všechna ostatní náboženství jsou jednoduše chybná. Jako ateista věřit, že je jádro všech náboženství na celém světě jeden velký omyl, musíte. Jste-li křesťan, máte svobodu si myslet, že ve všech těchto náboženstvích, ba i v těch nejprapodivnějších, je obsažena alespoň špetka pravdy. Když jsem byl ateistou, musel jsem se pokoušet přesvědčit sebe sama, že většina lidstva se v otázkách, na nichž jí záleželo nejvíce, odjakživa mýlila; když jsem se stal křesťanem, mohl jsem zaujmout stanovisko svobodomyslnější.
Dobrá myšlienka

Poslať 27.09.2012 17:32:15   Re: Teológia pre každého

od 10.04.2004 15:07:17
napísal 400 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
Vespa píše:
a co teda je predpoklad?

a prave to ma zaujima.

Myslím, že toto je problém veriacich. Rozdeľujú to na škatuľky a jediná dilema je, pre ktorú škatuľku sa rozhodnúť. Potom sa rozhodnú s tým, že iba tá škatuľka je najlepšia a ostatné sú nanič, pričom realita je taká, že v každej škatuľke je niečo pravdivé a niečo nepravdivé. Tvrdenie, že kresťanstvo má vo všetkom pravdu, je zrejmý nezmysel.

Ak by sa náboženstvá a cirkvi snažili spoločne odstrániť to, čo nie je pravda, tak dospejú ku komplexnému poznaniu. Ale to by znamenalo priznať si, že nie všetko, čomu sa verí, je pravda. Čiže to by znamenalo, že celá viera je nanič. Takto im ostáva niečomu a priori absolútne a nekriticky veriť a ostatné, čo je v rozpore s ich vierou, a priori odmietať aj vtedy, ak je to pravda. Lenže pre nich to pravda nikdy nemôže byť, keďže veria niečomu inému. Preto tvrdím, že vierou sa ľudia k Bohu nikdy nedopracujú, iba poznaním.

Poslať 27.09.2012 18:08:07   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
Miroslav Rybár píše:
Myslím, že toto je problém veriacich. Rozdeľujú to na škatuľky a jediná dilema je, pre ktorú škatuľku sa rozhodnúť. Potom sa rozhodnú s tým, že iba tá škatuľka je najlepšia a ostatné sú nanič, pričom realita je taká, že v každej škatuľke je niečo pravdivé a niečo nepravdivé. Tvrdenie, že kresťanstvo má vo všetkom pravdu, je zrejmý nezmysel.

Ak by sa náboženstvá a cirkvi snažili spoločne odstrániť to, čo nie je pravda, tak dospejú ku komplexnému poznaniu. Ale to by znamenalo priznať si, že nie všetko, čomu sa verí, je pravda. Čiže to by znamenalo, že celá viera je nanič. Takto im ostáva niečomu a priori absolútne a nekriticky veriť a ostatné, čo je v rozpore s ich vierou, a priori odmietať aj vtedy, ak je to pravda. Lenže pre nich to pravda nikdy nemôže byť, keďže veria niečomu inému. Preto tvrdím, že vierou sa ľudia k Bohu nikdy nedopracujú, iba poznaním.

takze v com nema pravdu krtestanstvo konkretne?
ako dokazat ze Boh je vedou ak je viera slaba - toto ma ale fest zaujima, pretoze to sam neviem.
nevraviac o tom, ze Jezis alebo vstal z mrtvych, alebo nevstal - jedno z toho musi byt pravda a druhe nie.

Poslať 27.09.2012 19:06:42   Re: Teológia pre každého

napísal 18698 príspevkov
Vespa píše:
nevraviac o tom, ze Jezis alebo vstal z mrtvych, alebo nevstal - jedno z toho musi byt pravda a druhe nie.

No, existuje aj viac moznosti :)
3. Nikdy nezomrel
4. Nikdy ani neexistoval

Poslať 27.09.2012 20:08:52   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
4. Nikdy ani neexistoval

a navyse bol zenaty ...
tiez stary vtip...

Poslať 27.09.2012 20:12:29   Re: Teológia pre každého

od 10.04.2004 15:07:17
napísal 400 príspevkov
Vespa píše:
Miroslav Rybár píše:

takze v com nema pravdu krtestanstvo konkretne?

Nuž v prvom rade v tom, že veria, že všetko, čomu veria, je pravda.
Odhliadnuc od rôznych odchýlok v učeniach cirkví tým hlavným je interpretácia pádu Adama a Evy, a tvrdenie, že ukrižovanie bola Božia vôľa. Potom také drobnosti, že Ježiš je Boh, jeho počatie z Ducha svätého, Máriine panenstvo, Ježišove zázraky brané doslovne, Ježišovo doslovné zmŕtvychvstanie a iné, čo nie je ale nič nové.

Vespa píše:
ako dokazat ze Boh je vedou ak je viera slaba - toto ma ale fest zaujima, pretoze to sam neviem.

Pre mňa je existencia samotného časopriestoru dôkazom existencie Boha. Mne je osobne najbližšia teória inteligentného dizajnu a panenteizmus.

Vespa píše:

Áno, jedno z toho musí byť pravda. Ak kresťanstvo stojí na tvrdení, že Ježiš doslovne vstal zmŕtvych, tak stojí na slabom základe. Kresťanstvo by malo stáť na Ježišovi a jeho učení, nie na tom, čo o ňom tvrdili ostatní, aj keď to je uvedené v Biblii. To, čo tvrdili, neznamená, že to tak aj naozaj bolo.

Ja vychádzam z predpokladu, že ak je človek fyzicky definitívne mŕtvy, tak nie je možné, aby ožil. Je to Boží zákon života a smrti v tomto fyzickom svete. Po definitívnej smrti sa nevratne preruší prepojenie medzi duchom a telom. Ježiš nevstal doslovne z mŕtvych, ani učeníci ho na ceste nespoznali, lebo to videli jeho ducha. Preto aj nanebovstúpenie Ježiša nemohlo byť doslovné s fyzickým telom, ale bol to odchod jeho ducha do duchovného sveta.

Poslať 27.09.2012 20:17:53   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
no, a na zaklade tychto tvojich nazorov si presvedceny, ze je to prave krestanstvo, co nema pravdu?
co ak sa mylis prave ty?

Poslať 27.09.2012 21:00:09   Re: Teológia pre každého

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
Kresťanstvo predsa stojí na Ježišovom učení!!!! Ti že Ježiš vstal z mŕtvych len potvrdzuje že mal pravdu a Jeho učenie je pravé.
Citácia:
Ja vychádzam z predpokladu, že ak je človek fyzicky definitívne mŕtvy, tak nie je možné, aby ožil. Je to Boží zákon života a smrti v tomto fyzickom svete. Po definitívnej smrti sa nevratne preruší prepojenie medzi duchom a telom. Ježiš nevstal doslovne z mŕtvych, ani učeníci ho na ceste nespoznali, lebo to videli jeho ducha. Preto aj nanebovstúpenie Ježiša nemohlo byť doslovné s fyzickým telom, ale bol to odchod jeho ducha do duchovného sveta.

Máš pravdu že ak je človek fyzicky definitívne mŕtvy, tak nie je možné, aby ožil. nie je to možné pre ludí, fyzikálne a biologicky, ale Bohu nie je nič nemožné. Takého Boha ktorý nevie vzkriesiť z mŕtvych si neprosím - to nie je nijaký Boh. Mne Boh slúbil že ako Kristus vstal tak aj ja vstanem (presnejšie prejdem cez bránu času k Nemu) a budem žiť s Ním. Celkom sa na to teším
Ved Boh je pánom života a smrti (sám hovoríš o Božom zákone - a autor zákona ho môže lubovolne meniť či už celkovo alebo v jednotlivých prípadoch udeliť výnimku) Práve vzkriesením z mŕtvych Ježiš dokázal svoju moc (lazár, Naimský mládnec, stotníkova dcéra, a predovšetkým On sám) A vstal aj s telom, ale bolo to telo oslávené ktoré nepodliehalo obmedzeniam času a priestoru - zjavil sa raz tu, inokedy tam, prechádzal cez zatvorené dvere, ale bolo to skutočné telo - jedol s učeníkmi, Tomáš vložil ruky do rán.

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť