Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 152 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší
Autor Správa
Poslať 12.07.2012 17:18:23   Celibat knazov, zneuzivanie, pedofilia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12814 príspevkov
nasiel som dost dobre vystihnute o co ide:
aj ked nesuhlasim na 100% stoji to za precitanie:
http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=855&sw_=forum
to s cim suhlasim som zvyraznil

Citácia:
Příspěvek ze dne: 20.01.2012 08:16:24Přispěl: Martin Lejsal
Předmět: Celibát a pedofilie
Pročetl jsem článek i výňatky z knihy. Určitě si ji rád přečtu, ale jedna věc mne zarazila. Poukazuje na to, že souvislost mezi celibátem a sexuálními (pedofilními) skandály je zřejmá.

Nejsem psycholog ani sexuolog, ale nerozumím tomu. Jsem heterosexuální muž a až do středního věku jsem defacto žil v celibátu (diega prosím, aby nekonstruoval spekulace o tom, že jsem třeba zběhlý kněz - opravdu ne). Nikdy, ale opravdu nikdy by mne ani ve snu nenapadlo, že by mne přitahovali děti, nebo velmi mladí lidé. V mém případě tedy dívky.

Několik let jsem hrál ochotnicky divadlo, které založili gayové a lesbičky. Divadlo mělo velmi slušnou úroveň, herci byli nejrůznějšího sexuálního založení, ale to nebylo to podstatné, hlavní bylo divadlo. ALe i tam jsem poznal, že by muže homosexuála nenapadlo, že by byl přitahován k malým dětem - chlapcům. Jen tak mimochodem, těch několik let v prostředí kde spolu pracovali a hráli divadlo lidé hetero - homo - lesbo byly pro mne přínosem, protože jsem se zbavil obrovské averze a hnusu, který jsem vůči těmto lidem měl. Poznal jsem, že homosexualita není o tom, s kým chci spát, ale do koho jsem schopen se zamilovat. Já pouze do ženy a to že s ní žiji i sexuálně (diega prosím aby laskavě nekonstruoval představy, že jsem nejen zběhlý kněz, ale ještě žijící v neplatném svazku), to je až důsledek. Sexualita není především o tělu, ale hlavně o mém srdci.

Co tím chci říci? Pokud bych byl kněz a žil v celibátu, vždy a za všech okolností mne budou přitahovat ženy. Pokud se knězem stane homosexuál, budou ho přitahovat muži.

Neumím si představit, že podofilie je náhradou pro hetero a homo kněze v jejich celibátním životě. Proč by onou náhradou měla být právě pedofilie? Proč ne zoofilie, nebo gerontofilie? Nebo další filie?

Ne, já osobně si myslím, že pedofilní skandály jsou skandály kněží pedofilů!!!!! A nic to podle mého soudu neříká o tom, že by celibát dělal z lidí pedofily a ohrožoval naše děti u oltáře.

V podstatě nepomůže ani zrušení (zdobrovolnění) celibátu, protože sexuální deviace (a tou pedofilie bezpochyby je) se často skrývá právě v manželství, v prostředí běžné normálnosti. Pouze velkému zástupu těch, kteří touží po rodině poskytne to, co jim chybí. Lásku i člověka.

Na druhou stranu nechápu, proč by jako kněz nemohl být homosexuál. Je to stejně kvalitní člověk jako já, heterosexuál. Názor, že zákazem přístupu homosexuálům do seminářů se zbavíme pedofilie mezi klérem je stejně tak tmářský, jako představa, že masturbací člověk třeba oslepne, nebo vážně onemocní, nebo se z něho stane právě homosexuál.

Jde jen o to, jak z přístupu ke kněžství vyloučit kandidáty lidsky nezralé. A lidská nezralost se projevuje nejen v sexualitě, ale i v oblasti zodpovědnosti a dalších.

V čem je tedy s pedofilními knězi problém?

1. Člověk se sklonem k pedofilii, by se knězem stát neměl
2. Církev by měla rozpoznat lidský (a i sexuální) rozměr duše kandidáta kněžství
3. Svátost kněžství kandidáta lidsky (sexuálně) nezralého, či "deviantního" nezmění
4. Nedostatek kněží by neměl být motivem k přehlížení oněch neodstatků u kandidátů svěcení
5. Pokud církev sexuální poklesky svých kněží tutlá, asi si dostatečně neuvědomila, že žijeme v jiné společnosti, než před několika sty lety. Dnes novináři a další nemají před církví posvátnou úctu a hrůzu, vyslídí cokoliv a nic jim nezabrání to zveřejnit.
6. Pravda vždy vyjde najevo, jde jen o to, kdo ji zveřejní. Pokud to nebude církev, stane se do budoucna nepřijatelnou a morálně naprosto deklasovanou.

A snad již na závěr. Podle mě církev sama tím, že vytváří prostředí nepřijímanosti lidí všelijakých odlišností (názorových, sexuálních) způsobuje, že se tito pokouší ukrýt právě na místech, kde očekávají, že budou nejblíže posvěcující milosti Boží. A tím je úřad kněze. Jenže naše přirozenost se změní až jednou u Boha. Ne dnes, ne tady.

Poslať 24.07.2012 0:20:58   

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
Akosi sa toto vlákno nerozbieha ...

To, čo hovorí o celibáte Biblia nájdete na stránke: http://www.dobreslovo.sk/data/

v kolónke KNIHY - DIALÓG - SVIATOSTI - KŇAZSKÁ VYSVIACKA - CELIBÁT

alebo priamo

http://www.dobreslovo.sk/data/category/ ... a/celibat/

Poslať 24.07.2012 7:33:54   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán Seberíni asi nikdy nečítal v Biblii, že Pán Ježiš, sv.Pavol a iní nám ukázali živý príklad celibátu a asi už vôbec nemá v Biblii túto vetu:
Mt 19:27 Vtedy mu Peter povedal: "Pozri, my sme opustili všetko a išli sme za tebou. Čo z toho teda budeme mať?"
Teda celibát kňazov je nasledovaním Ježiša Krista .

Poslať 24.07.2012 10:25:47   

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Myslim ze som niekde cital ze Peter mal zenu aj deti.
Opustil ich ?

Tiez moja zena citala o nejakej svatej - patronke europy ? - Brigita Svedska - taky roman zo spolku sv. Vojtecha
A tak sa uvadzalo ze opustila vsetky svoje deti.
Dala ich do vychovy inym ludom a sama sa venovala dobrocinnosti.

Vtedy som konstatoval ze je velmi otazne ci toto je naozaj to co Pan Jezis chcel.
Ak niekto dostane do daru od Boha deti, tak by ich mal minimalne vychovat a nie opustit bez vychovy.

To by sa aj mne robila lahko dobrocinnost ak by som opustil vseko svoju zenu aj deti.
Ale ako by sa na mna pozerala Cirkev ?
Nebol by to hriech opustit takto zenu aj deti a ist cojaviem varit polievky pre bezdomovcov ?

Poslať 24.07.2012 10:57:59   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12814 príspevkov
Citácia:
Myslim ze som niekde cital ze Peter mal zenu aj deti.
Opustil ich ?

zrejme uz boli velke
ale opustil ich
riesili sme to tu inde ...

Citácia:
Tiez moja zena citala o nejakej svatej - patronke europy ? - Brigita Svedska - taky roman zo spolku sv. Vojtecha
A tak sa uvadzalo ze opustila vsetky svoje deti.
Dala ich do vychovy inym ludom a sama sa venovala dobrocinnosti.

asi to bolo zlozitejsie
inak by som s Tebou suhlasil ...

zistim informacie a vyjadrim sa neskorsie ..

Poslať 24.07.2012 11:59:19   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Ale ako by sa na mna pozerala Cirkev? Nebol by to hriech opustit takto zenu aj deti a ist cojaviem varit polievky pre bezdomovcov ?

myslis ako by sa na teba divala katolicka cirkev z pohladu kanonickeho prava, alebo Cirkev ako vsetci krestania?

a ako je to v pripade, ked knaz ma dieta so slobodnou zenou? apeluje na neho katolicka cirkev, aby opustil knazsku sluzbu a venoval sa rodine, alebo mu ponukne poziciu v nejakej dalekej dieceze? (prv nez sa zas ohradite, ze co kritizujem katolikov - verte mi, ze naozaj neviem ako katolicka cirkev postupuje v takychto pripadoch a pytam sa informacne)

Poslať 24.07.2012 12:11:12   

napísal 453 príspevkov
romanh píše:
A tak sa uvadzalo ze opustila vsetky svoje deti. Dala ich do vychovy inym ludom a sama sa venovala dobrocinnosti.
Vtedy som konstatoval ze je velmi otazne ci toto je naozaj to co Pan Jezis chcel.
Toto PJ určite nechcel a nechce!
Chce aby ľudia vychovávali PREDOVŠETKÝM SVOJE deti tak, aby tie deti boli užitočné na Božej vinici a aby oslavovavli Boha Jehovaha!

romanh píše:
To by sa aj mne robila lahko dobrocinnost ak by som opustil vseko svoju zenu aj deti. Ale ako by sa na mna pozerala Cirkev ?
Nebol by to hriech opustit takto zenu aj deti a ist cojaviem varit polievky pre bezdomovcov?
Príkladnú dobročinnosť nám ukázal Jano Krstiteľ hneď na začiatku NZ:
Kto má dvoje sukieň, nech udelí tomu, kto nemá, a ten, kto má jedlá, nech činí podobne! Lk 3:11b
A k tomu nie je potrebné opustiť deti.

Mnohí príkladní služobníci na Božom poli sú známi práve tým, že majú početné rodiny.

Poslať 24.07.2012 12:17:31   

napísal 3748 príspevkov
mozno som sa vyjadril nespravne otazkou
"Ale ako by sa na mna pozerala Cirkev?"
som mal vlastne na mysli to ako to dnes hodnoti Cirkev z moralneho hladiska.
Bol by to hriech ?

Zaujmave by bolo pocut aj moralne hladisko nekatolikov ak je v tomto ine.

Myslim si, ze neplnit si svoje povinnosti ktore nam Boh dal - tym ze nam dal deti, vlastne odsunut svoje povolanie, ktore som si vybral - manzelstvo - kde som uzatvoril zmluvu medzi mnou, mojou zenou a Bohom, - ze Jezis o tomto nehovoril.
Ved ide o porusenie zmluvy kde jednou zo stran je aj sam Boh.
To by malo byt hriechom.

Joz 7,11
Izrael zhrešil. Porušili moju zmluvu, ktorou som ich zaviazal...

Ako mozno opustit zenu a deti, pokial mam zmluvu s nimi a s Bohom ?
Ako mozno byt svaty porusenim zmluvy ?

Poslať 24.07.2012 12:20:54   

napísal 3748 príspevkov
Tymto si myslim ze nie je mudre opustit svoju zenu, ked uz raz mam s nou zmluvu pred Bohom.
Ako teda mohol sv. Peter opustit svoju zenu ?
Co Izraeliti mali vari inu zmluvu ?
Jezis to schvaloval ?

Poslať 24.07.2012 12:26:43   

napísal 453 príspevkov
alnoth píše:
a ako je to v pripade, ked knaz ma dieta so slobodnou zenou? apeluje na neho katolicka cirkev, aby opustil knazsku sluzbu a venoval sa rodine, alebo mu ponukne poziciu v nejakej dalekej dieceze?

Poznám hodne kňazov, ktorí sa oženili a majú rodiny.
Spomínam si, že jednému mladému kňazovi nechcela cirkevná vrchnosť dovoliť sobáš, napriek tomu, že žena, ktorú oplodnil bola tehotná.
Doporučili mu počkať zo 10 rokov a že potom sa mu sobáš môže povoliť.
Vtedy som mu povedal:
"A to sa nebudete hanbiť pozrieť o 10 rokov vášmu dieťaťu do očí?
Ako mu vysvetlíte, že musel vyrastať ako pankhart, lebo oteckovi rímsky otecko nedovolil svadbu?
A ako sa budete dívať do očí vašim farníkom?
A ako sa budete dívať do očí tej žene, ktorá bola pre vás len matrac, na ktorý sa dá nezáväzne ľahnúť?"

A doporučil som mu prečítať si, čo sa hovorí v NZ o tých, ktorí zakazujú ženiť sa.

Poslať 24.07.2012 12:44:43   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Doporučili mu počkať zo 10 rokov

no hej, ja som sa ale pytal ako to je zauzivane. ci existuje nejaky jednotny postoj, ktory sa ocakava, ze biskup zaujme v pripade takehoto knaza.

ze sa tak stalo v jednom pripade, nemusi znamenat ze je to vseobecne pravidlo - mozno ani ziadne vsebecne pisane ci nepisane pravidlo neexistuje a biskup to posudzuje od pripadu k pripadu.

skratka chcem sa vyhnut tomu ze "poznam pripad kedy...", aj ja poznam vselijake pripady zo vselikade ale beriem ich len ako pikosky.

Poslať 24.07.2012 12:49:26   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18756 príspevkov
romanh píše:
mozno som sa vyjadril nespravne otazkou
"Ale ako by sa na mna pozerala Cirkev?"
som mal vlastne na mysli to ako to dnes hodnoti Cirkev z moralneho hladiska.
Bol by to hriech ?
Tu Ti okamzite vystava dalsia otazka - KTO je to Cirkev ?
A ked si odpovies, ako mne odpovedaju, potom je jasne, ze ta prva otazka nemoze byt "zodpovedana" iba hierarchiou !
Pretoze je polozena predovsetkym Jezisovi, a potom aj vsetkym ostatnym clenom Cirkvi.
Samozrejme, "bojovnici" typu vsak-vies-kto hned nastupia s tezou o "poslusnosti" a "povereni" a boh-vie-com-este ... :)
romanh píše:
Zaujmave by bolo pocut aj moralne hladisko nekatolikov ak je v tomto ine.
"Bojovnici" typu vsak-vies-kto Ti jasne vysvetlia, ze nekatolici vlastne ziadnu moralku nemaju, takze logicky nemozu mat ani moralne hladisko. ;)
Aj keby bolo ine ... :)
Dokonca aj keby bolo rovnake ! :) :) :)

No a k veci: :)
Rozhodnutie je na danom cloveku.
Jedno ci to povazuju ini za hriech, alebo nie.
Dokonca jedno ci to povazuje za hriech on sam.

Poslať 24.07.2012 12:55:26   

napísal 453 príspevkov
romanh píše:
Myslim si, ze neplnit si svoje povinnosti ktore nam Boh dal - tym ze nam dal deti, vlastne odsunut svoje povolanie, ktore som si vybral - manzelstvo - kde som uzatvoril zmluvu medzi mnou, mojou zenou a Bohom, - ze Jezis o tomto nehovoril. ...

Ale, ale! Hovoril.
Vtedy odpovedal Peter a riekol mu: Hľa, my sme opustili všetko a išli sme za tebou, čo tedy bude nám?
A Ježiš im povedal: Ameň vám hovorím, že vy, ktorí ste ma nasledovali, v znovazrodení, keď sadne Syn človeka na tróne svojej slávy,
sadnete si aj vy na dvanástich trónoch súdiac dvanásť pokolení Izraelových,
a každý, kto opustil domy alebo bratov alebo sestry alebo otca alebo matku alebo manželku alebo deti alebo polia pre moje meno,
dostane mnohonásobne viac a večný život obdrží dedične.
{Mat 19:27-29}

Vtedy mu začal hovoriť Peter: Hľa, my sme opustili všetko a išli sme za tebou -. A Ježiš odpovedal a riekol:
Ameň vám hovorím, že nieto nikoho, kto opustil dom alebo bratov alebo sestry alebo otca alebo mať alebo ženu alebo deti alebo polia pre mňa a pre evanjelium,
aby teraz, v tomto čase, nedostal sto ráz toľko domov a bratov a sestier a materí a detí a polí, s prenasledovaním a v budúcom veku večného života.
{Mar 10:28-30}

Poslať 24.07.2012 13:07:17   

napísal 453 príspevkov
romanh píše:
Ako teda mohol sv. Peter opustit svoju zenu ?

Zdá sa, že ju neopustil. Naopak - NZ nám oznamuje, že chodila všade s ním. A tak isto to bolo aj u ostatných apoštolov:

Či nemáme práva vodiť so sebou sestru ženu jako aj ostatní apoštolovia i bratia Pánovi aj Kéfaš? {1Kor 9:5}

A práve tu vidíme opak toho, čo tvrdia zástancovia celibátu.
Problém nemal ženatý Peter a ostatní ženatí apoštolovia, ani Ježišovi bratia, ale neženatý Pavel!
(A zdá sa, že i Barnabáš.)

Pavel nebol ženatý a na staré kolená chodili s nimi horlivé sestry, aby im mal kto gate prať a uvariť teplú polievočku.
A to pohoršovalo ľudí.
Pavel sa sťažuje a odvoláva sa na Petra (Kéfaša).
Lenže Peter vodil so sebou vlastnú ženu!

Poslať 24.07.2012 13:35:08   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Aj kňaz je človek, ktorý môže zhrešiť, ale to neznamená, aby opustil kňazstvo kvôli žene alebo aj decku, pokiaľ nebude aj naďalej hrešiť a plodiť deti. V minulosti boli aj biskupi , ktorí mali deti a konkubíny a nevzdali sa biskupského úradu.
Manželstvo by tu vôbec nepomohlo.

[ Príspevkov: 152 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť