Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
no, pytam sa, pretoze napr. to, co sa niekde nazyva liberalizmom uz ma crty poriadnej diktatury :D
ono robit si co chcem moze mat za nasledok, ze je totalitne tvrdo proti kazdemu, co chce robit naozaj po svojom - ale proti liberalom :)
chvilami sa totiz extremny liberalizmus zabije sam sebou.
(dom postaveny na piesku) - rozhodeny roznymi smermi nema dlhe trvanie)
preto ma zaujimal zaklad.
pretoze realne - nieco zakladom musi byt, pripadne byt nejaka hranica, na ktorej sa zhodneme, ze za nou uz je chaos a nie sloboda.
ved aj to Pismo - sam vies ze sa da ospravedlnit kadeco (a to nejdem o danikenovi) - len preto, ze sa vyklada "slobodne"
mozno to ma vyvazovat zodpovednost - ale ta sa zrazu nejak nenosi, ci sa posunula niekam velmi daleko - a asi to je ta chybajuca hranica.

od 30.11.2005 21:23:52
napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
preto ma zaujimal zaklad.
pretoze realne - nieco zakladom musi byt, pripadne byt nejaka hranica, na ktorej sa zhodneme, ze za nou uz je chaos a nie sloboda.
ved aj to Pismo - sam vies ze sa da ospravedlnit kadeco (a to nejdem o danikenovi) - len preto, ze sa vyklada "slobodne"
mozno to ma vyvazovat zodpovednost - ale ta sa zrazu nejak nenosi, ci sa posunula niekam velmi daleko - a asi to je ta chybajuca hranica.
Zaklad je Boh, o ktorom v skutocnosti vela nevieme. Tym padom zistujem ze sa zo mna stava agnostik. Biblia je vlastne napisane nieco o Bohu, s pohladu ludi ktori zili v tych dobach. Tak ako vtedy chapali veci, tak ich opisali, pisatelia nepredpokladali ze sa to stane svatym Pismom. Bozim slovom sa stava az ked sa stava realitou v nasich zivotoch. Az ked uplatnujeme to co je v nej napisane. Inak je to len litera ktora zabija. Duch Bozi to musi ozivit v nasich zivotoch.

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
napriek vsetkemu urcite domovske spolocenstvo ma svoj vyznam
a co sa tyka inych nabozenstviev? tam su tiez "semena bozieho slova" cize bozie pravdy ako ucili cirkevni otcovia
ale ja davam prednost pit vodu priamo z cisteho pramena kde jej je dostatok (cize z Pisma a Tradicie = bozie zjavenie)
Ja davam svoj suhlas, ale s tym ze neviem kde je ten cisty pramen.

Byt bez spolocenstva, to je ako hrat futbal sam zo sebou. 8)

napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
len jedna vec ma zaujima - co si predstavujes pod pojmom liberal?
Este ma napadlo, ze krestansky liberalizmus
moze byt opak fundamentalizmu, resp. konzervativizmu.

V praxi to moze znamenat ze krestansky fundamentalista bude trieskat pastou o stol a tvrdit ze tato planeta ma nieco malo cez 6 000 rokov,vedec mu bude oponovat ze Zem ma 3-3,5 miliardy rokov, a liberal povie ze nevie. Mozno blby priklad som pouzil, ale nic ma momentalne nenapadlo lepsie.

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
benajah píše:
Vespa píše:

V praxi to moze znamenat ze krestansky fundamentalista bude trieskat pastou o stol a tvrdit ze tato planeta ma nieco malo cez 6 000 rokov,vedec mu bude oponovat ze Zem ma 3-3,5 miliardy rokov, a liberal povie ze nevie. Mozno blby priklad som pouzil, ale nic ma momentalne nenapadlo lepsie.

to si na tom este dobre
bo chvilami mam pocit, ze liberal bude kricat a buchat este hlasnejsie o miliardach rokov len preto, aby sa postavil proti konzervativco, ci fundamentalistom.
a mozno to nie je ani tak o nazoroch, ako o ludskej hluposti.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18854 príspevkov
Vespa píše:
benajah píše:
Vespa píše:

to si na tom este dobre
bo chvilami mam pocit, ze liberal bude kricat a buchat este hlasnejsie o miliardach rokov len preto, aby sa postavil proti konzervativco, ci fundamentalistom.
a mozno to nie je ani tak o nazoroch, ako o ludskej hluposti.
To je ... "nepresnost". :)
Liberal Ti povie: Pokial to nie je sucastou ZAKONA, hovor si, co chces.
Ak to ale budes chciet dostat do zakona, buchnem po stole aj ja.
Asi tak ...

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
To je ... "nepresnost". :)
Liberal Ti povie: Pokial to nie je sucastou ZAKONA, hovor si, co chces.
Ak to ale budes chciet dostat do zakona, buchnem po stole aj ja.
Asi tak ...

no, a to je to, co ma nejak trapi(?)
ak nieco chce presadit jedna skupina, ta dalsia hulaka...
a kriku je tu teda dost.
dokonca niekto nakrical uz tak velmi, ze ak sa niekto ozve proti, tak je cudak.
niekto skratka presadzuje svoje videnie sveta ako samozrejme.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18854 príspevkov
Vespa píše:
dokonca niekto nakrical uz tak velmi, ze ak sa niekto ozve proti, tak je cudak.
niekto skratka presadzuje svoje videnie sveta ako samozrejme.

To bude tym, ze niektori hovoria "proti" (inym), namiesto toho, aby hovorili iba "za" (seba).

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
To bude tym, ze niektori hovoria "proti" (inym), namiesto toho, aby hovorili iba "za" (seba).

keby hovorili aspon za seba - ale ked sa stava ze sa zaslepia nejakou ideou, ktoru ani neziju (nie preto ze to nedokazu, ale skratka ani nechcu)
hlavne, ze sa citia povolanejsi riadit...

napísal 1043 príspevkov
Romanh, šupol som to sem o vytrhnutí Eliáša do neba, keďže mišojogimu sa nezdalo žeby to súviselo z Bezákom.

Čo bolo ‚nebesami‘, ku ktorým „Eliáš vystúpil vo víchrici“? Nebolo to ani nejaké vzdialené miesto v hmotnom vesmíre, ani duchovné miesto, kde prebýva Boh a jeho anjelskí synovia. (5. Mojžišova 4:19; Žalm 11:4; Matúš 6:9; 18:10) ‚Nebesami‘, ku ktorým vystúpil Eliáš, bola atmosféra. (Žalm 78:26; Matúš 6:26) Na ohnivom dvojkolesovom voze, ktorý sa rútil zemskou atmosférou, bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

napísal 1043 príspevkov
A tu je niečo o Henochovi zo spoločnosti Watch tower.

Aj napriek týmto skutočnostiam Enoch odvážne „ďalej chodil s pravým Bohom“ a hlásal, že ‚otrasné veci‘, ktoré ľudia hovoria proti Jehovovi, sú hodné odsúdenia. (1. Mojžišova 5:22; Júda 14, 15) Nebojácny postoj, s akým sa Enoch zastával pravého uctievania, zjavne viedol k tomu, že tento Boží služobník mal veľa nepriateľov, a tak bol jeho život v nebezpečenstve. V tomto prípade Jehova ušetril svojho proroka od bolestí smrti. Po tom, čo Enoch dostal uistenie, „že sa páči Bohu“, Jehova ho „preniesol“ zo života do smrti, možno počas nejakého prorockého vytrženia. — Hebrejom 11:5, 13; 1. Mojžišova 5:24.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13025 príspevkov
Citácia:
Čo bolo ‚nebesami‘, ku ktorým „Eliáš vystúpil vo víchrici“? Nebolo to ani nejaké vzdialené miesto v hmotnom vesmíre, ani duchovné miesto, kde prebýva Boh a jeho anjelskí synovia. (5. Mojžišova 4:19; Žalm 11:4; Matúš 6:9; 18:10) ‚Nebesami‘, ku ktorým vystúpil Eliáš, bola atmosféra. (Žalm 78:26; Matúš 6:26) Na ohnivom dvojkolesovom voze, ktorý sa rútil zemskou atmosférou, bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

z mimobiblickych zidovskych pramenov staroveku (sucasnici Biblie SZ) vieme ze Elias a Mojzis (a Henoch) boli chapani ako ti ktorych si Boh preniesol do neba
preto napr aj v NZ sa Jezis na hore Tabor zjavil apostolom prave v ich spolocnosti

co sa tyka uvedeneho textu, tak nad vykladom by som sa musel zamysliet pripadne si nieco nastudovat

snad ako prvy zareaguje Dydimus - je mladsi, ma viac vedomosti .... a je plny energie :-D

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
z mimobiblickych zidovskych pramenov staroveku (sucasnici Biblie SZ) vieme ze Elias a Mojzis (a Henoch) boli chapani ako ti ktorych si Boh preniesol do neba
preto napr aj v NZ sa Jezis na hore Tabor zjavil apostolom prave v ich spolocnosti
Možno práve preto sa tie mimobiblické pramene nedostali do Biblie. Mojžišov hrob sa nenašiel, a Mojžiš sa zjavil s Eliášom-to ešte nemusí nutne znamenať že Mojžiš fyzicky nezomrel, aj keď nemožno vylúčiť že pisatelia Matúša, Marka aj Lukáša si to mysleli. Ján naopak jasne vysvetľuje že nikto nevstúpil hore do neba, iba ten, ktorý zostúpil z neba-syn človeka. Ján 3:13.

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
benajah píše:
bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

K tomuto by som si chcel nieco nastudovat.
Ale ak mas mozes tu dat tvoje zdroje odkial tieto informacie cerpas...

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
benajah píše:
Romanh, šupol som to sem o vytrhnutí Eliáša do neba, keďže mišojogimu sa nezdalo žeby to súviselo z Bezákom.

Čo bolo ‚nebesami‘, ku ktorým „Eliáš vystúpil vo víchrici“? Nebolo to ani nejaké vzdialené miesto v hmotnom vesmíre, ani duchovné miesto, kde prebýva Boh a jeho anjelskí synovia. (5. Mojžišova 4:19; Žalm 11:4; Matúš 6:9; 18:10) ‚Nebesami‘, ku ktorým vystúpil Eliáš, bola atmosféra. (Žalm 78:26; Matúš 6:26) Na ohnivom dvojkolesovom voze, ktorý sa rútil zemskou atmosférou, bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

Citácia:
2 Kr 1,16-17

16a vravel mu: „Toto hovorí Pán: Pretože si poslal poslov dopytovať sa boha Akaronu Belzebuba, akoby v Izraeli nebolo Boha, ktorého by si sa mohol pýtať, preto z lôžka, na ktoré si ľahol, nezídeš, ale naisto zomrieš.“ 17A naozaj zomrel podľa Božieho výroku, ktorý povedal Eliáš.

Namiesto neho sa stal kráľom (jeho brat) Joram v druhom roku júdskeho kráľa Jorama, Jozafatovho syna, lebo (Ochoziáš) nemal syna.

2 Kr 8,16
16V piatom roku izraelského kráľa, Achabovho syna Jorama, za júdskeho kráľa Jozafata, stal sa júdskym kráľom Joram, syn kráľa Jozafata.

2 Krn 21,1
Potom sa Jozafat uložil k svojim otcom a pochovali ho s jeho otcami v Dávidovom meste. Namiesto neho sa stal kráľom jeho syn Joram.

2Krn 21,12-15
12Od proroka Eliáša mu došiel list, v ktorom bolo napísané: „Toto hovorí Pán, Boh tvojho otca Dávida: Pretože si nekráčal po cestách svojho otca Jozafata a po cestách júdskeho kráľa Asu, 13ale si kráčal po cestách izraelských kráľov a naviedol si Júdsko a obyvateľov Jeruzalema na smilstvo podobné smilstvu Achabovho domu, ba aj svojich bratov z domu svojho otca, ktorí boli lepší ako ty, si vyvraždil, 14preto Pán dopustí veľký úder na tvoj ľud, na tvojich synov, na tvoje ženy a na celé tvoje imanie. 15A ty budeš v mnohých chorobách, v chorobe vnútorností, až ti pre chorobu po uplynutí (istého) času vyjdú vnútornosti.“

Nieco som si k tomu zatial pozeral a nenasiel som uspokojivu odpoved.
Je vsak zaujmave zastancovia teorie ze Elias nebol vzaty do neba popieraju jedinou zmienkou o Eliasovi v celej knihe kronik.
Ak by som vzal do uvahy ze v case pisania listu Joramovi bol Elias na zemi - nic to vsak nemeni na fakte ze bol vzaty do neba pricom jeho funkcia Bozieho proroka bole tymto vzatim do neba ukoncena.
Elias bol vzaty do neba, jeho uloha proroka skoncila a "dvojnasobneho" prorockeho ducha dostal Elizeus.
Mnohe komentare k tejto chronologickej anomalii sa vyjadruju aj tak, ze zmienka o Eliasovi je vlastne chybou - malo tam byt Elizeus.
A kedze Elizeus mal 2x Eliasovho ducha, tiez Elizeus (podla niektorych komentarov) nosil Eliasove meno - zrejme preto pisatel spomenul ako autora namiesto Elizea - Eliasa.

Asi tak ako ked stary Carnogursky si urobil meno a teraz mlady Carnogursky to meno pouziva.
A cokolvek mlady Carnogursky urobi - akoby to urobil stary Carnogursky :-)

Mne sa preto viac pozdava tento nazor ze meno Elias v 2Krn 21,12 malo byt vlastne meno Elizeus - ako priamy Eliasov nasledovnik.

Tak ci tak ale myslim ze musis uznat ze ak citame ze bol vzaty do neba - tak bol vzaty.
Rovnako ako by sme uznali ze napisal ten list - nemozeme preto popriet ze bol vzaty do neba - preto musime uznat aj to ze bol do neba vzaty.

Avsak uz nikde sa nepise zeby ho Boh vratil na zem, alebo zeby zil niekde na inom mieste.

V case pisania listu (ako sa pise v jednom komentari) uz bol velmi aktivny Elizeus.
Preto je velmi pravdepodobne ze by zmienka o autorovi listu bol "preklep" alebo "metafora" s tym ze Elizeus je pokracovatelom Eliasovej sluzby. Ze skutocnym autorom je Elizeus, ale pisatel kroniky aby zvyraznil tohto Eliasovho "ducha" zapisal ako autora Eliasa - akoby to od neho priamo pochadzalo.

Ak si vezmes do uvahy ze aj niektore novozakonne listy su napisane napr. v Pavlovom mene, alebo v mene niektoreho apostola - v skutocnosti ich nenapisal Pavol, alebo apostol, ale bol to jeho nasledovnik - ziak.
No napriek tomu sa hovori o Pavlovych listoch.
Pretoze zachovavaju Pavlovu nauku, Pavlov styl vyjadrovania a pod.
A preto sa hovori o Pavlovych listoch hoci ich nemusel napisat sam Pavol, alebo niektory iny apostol.

A tak teda ako mame v novozakonnych listoch listy apostolov, ktore vlastne napisali ich ziaci.
Nuz tak je vysoko pravdepodobne ze sa nejaky list pripisal Eliasovi, ale jeho skutocnym autorom bol Eliasov ziak a nasledovnik Elizeus.

Keby to bolo tak, ci onak, nemeni to tiez nic na fakte ze Elias bol vzaty.
Lebo keby bol len preneseny - tak by to tam bolo - podobne ako bol preneseny apostol - myslim ze Filip - ked sa ocitol na inom mieste po tom co ukoncil sluzbu na ktoru ho urcil Boh.

A tak si myslim ze Elias bol vzaty a ze list, ktory je pisany v Eliasovom mene, bol vskutocnosti napisany jeho ziakom Elizeom.

co som si cital komentare k tomu tak tieto:

http://bible.cc/2_chronicles/21-12.htm
http://bible.cc/2_kings/2-1.htm
http://reformedanswers.org/answer.asp/file/40656

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia