Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
benajah píše:
Romanh, šupol som to sem o vytrhnutí Eliáša do neba, keďže mišojogimu sa nezdalo žeby to súviselo z Bezákom.

Čo bolo ‚nebesami‘, ku ktorým „Eliáš vystúpil vo víchrici“? Nebolo to ani nejaké vzdialené miesto v hmotnom vesmíre, ani duchovné miesto, kde prebýva Boh a jeho anjelskí synovia. (5. Mojžišova 4:19; Žalm 11:4; Matúš 6:9; 18:10) ‚Nebesami‘, ku ktorým vystúpil Eliáš, bola atmosféra. (Žalm 78:26; Matúš 6:26) Na ohnivom dvojkolesovom voze, ktorý sa rútil zemskou atmosférou, bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

ono je zaujimave, ze sa vysvetluje, ze ho hladali - lebo si mysleli,. ze zas niekam zmizol ako predtym - ale Elizeus vravi, ze ho hladaju zbytocne.
2Kr 2, 6 - 18

mimochodom - zaujimave, ze zas nieco niekto berie doslova a niekto nie...

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
romanh píše:
Nieco som si k tomu zatial pozeral a nenasiel som uspokojivu odpoved.
Je vsak zaujmave zastancovia teorie ze Elias nebol vzaty do neba popieraju jedinou zmienkou o Eliasovi v celej knihe kronik.

Ešte Ján 3:13, že pred Ježišom sa nikto do neba nedostal. Z toho sa dá ale vykľučkovať tak že Ježiš šiel do inej časti neba ako dvaja či +mojžiš pred ním.

napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:

mimochodom - zaujimave, ze zas nieco niekto berie doslova a niekto nie...
Komu čo ako kedy vyhovuje, tak si to vysvetlí.

Zaujímavo sa zamotal jeden evanjelikál ktorý pri kázaní sa vysmieval z toho že sa niekto modlí k Márii, veď Mária nás nepočuje, je mŕtva v hrobe, a čaká na vzkriesenie.
krátko potom kázal o tom že keď niekto znovuzrodený zomrie, tak ide hneď do neba. (vtedy mu už nevadilo že Mária je v nebi)

napísal 1043 príspevkov
romanh píše:
benajah píše:
bol Eliáš zjavne prenesený na inú časť zeme, kde istý čas ďalej žil. Eliáš v skutočnosti o niekoľko rokov napísal list judskému kráľovi Jehorámovi. — 2. Paralipomenon 21:1, 12–15.

Ale ak mas mozes tu dat tvoje zdroje odkial tieto informacie cerpas...
Ak ti to pomôže tak toto je zrovna zo strážnej veže z roku 2005 1.august a strana 9. :wink:
Lenže nemáš si to ako overiť, musel by si mať doma tú strážnu vežu, alebo je druhá možnosť a to je taká že každoročne vychádza cd s názvom Watch tower library a tam sú všetky publikácie od roku 1991 ktoré vydala strážna veža v Slovenčine. V Angličtine sa to údajne dá stiahnuť nejakým mne neznámym spôsobom zo stránky www.jw.org , ale v Slovenčine je to len pre svedkov Jehovových. Takže sa k tomu len tak nedá dostať (pokiaľ nemáš známeho nejakého svedka). Je to dobré, lebo si napíšem nejaké slovo a vyhodí mi všetky výskyty vo všetkých publikácií ktoré sú v Slovenčine. Ešte lepšia by bola česká verzia (v češtine vyšlo viac publikácií)

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
No dobre.
A co hovoris teda na tu myslienku s podobnostou na apostolske listy.
Teda ze list napisal Eliasov ziak/nasledovnik Elizeus ale jeho autorstvo sa pripisalo Eliasovi.
Podobne ako je to u listov v novom zakone.

napísal 1043 príspevkov
romanh píše:
No dobre.
Teda ze list napisal Eliasov ziak/nasledovnik Elizeus ale jeho autorstvo sa pripisalo Eliasovi.
Takúto možnosť som ešte nepočul (možno práve preto chodím na toto fórum), je to zaujímavý postreh, ale v konečnom dôsledku to nerieši do akého neba bol vzatý Eliáš, v kontexte Ján 3:13. Naznačovať že do duchovných oblastí-stavov sa dá dostať fyzickým telom sa mi nevidí. Iba ak by Eliáš, Henoch prípadne Mojžiš dostali pri prechode do duchovnej oblasti oslávené-duchovné telá. Ale stretol som sa už aj s tým že Ježiš má teraz v nebi svoje fyzické telo, tak neviem-tie výklady sa rôznia. Skôr by som sa prikláňal k existencionalistom, napr. Rudolf Bultmann to vysvetľuje tak že v tom čase bol taký svetonázor, ľudia verili v zázraky takéhoto typu, dnes sú tieto predvedecké názory zastarané.

napísal 1043 príspevkov
romanh píše:
No dobre.
V praxi pri konfrontácii to nieje proti komu použiť, lebo ľudkovia čo tvrdia že ten list napísal Eliáš, budú zároveň tvrdiť že všetky Pavlove listy+list Hebrejom napísal Pavol, tak isto aj Izaiáša napísal len jeden autor, teda žiadny deutero či tritoizaiáš.

napísal 1043 príspevkov
Citácia:
Treba ale vziať do úvahy že predmanželský sex v dobách starého Izraela hriech nebol.

stretol som sa uz s tymto nazorom
ale nesuhlasim s nim
ved uz v starom zakone je za to pokuta a trest
i ked mensi ako za cudzolozstvo
mozno medzi snubencami sa to za hriech nepokladalo pretoze zasnubenie u nich bolo to deliacou ciarou na rozdiel od nas (jedna z moznych uvah)

Dal som to sem, v téme kde sa to nachádzalo to bolo mierne mimo.
Pri pohlavnom styku zo slobodnou, nezasnúbenou dievčinou dá dotyčný veno, a vezme si ju za ženu. 2.Mojžišova 22:16,17. Lenže 17.verš hovorí že otec nemusí s tým súhlasiť prakticky ak nechce kus svojho majetku (dcéru) predať, tak dotyčný vinnik musí zaplatiť lebo neprávom siahol na cudzí majetok.

Genesis 34:11,12 sa píše o Sichemovi ktorý za Dínu núkal čokoľvek len aby bola jeho žena.

Genesis 29:18,20,27. Jakob makal u Lábana, no a mzdu za 14 rokov dostal v naturáliách=Leu a Rácheľ. Ani Lábanovým dcéram sa to nevidelo nejaké čudné, brali to že boli predané. Genesis 31:15...lebo však nás predal...

Dávid nemal veľa peňazí na to aby si kúpil Saulovu dcéru, 1.Sam.18:23,25 tak platil predkožkami filištíncov.

Napríklad Exodus 21:22 má Roháček ...muž tej ženy... Katolícky preklad...manžel ženy... Jeruzalemská preklad Antona Boteka ...pán tej ženy.... PNSSP...majiteľ tej ženy....

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12567 príspevkov
Citácia:
Pri pohlavnom styku zo slobodnou, nezasnúbenou dievčinou dá dotyčný veno, a vezme si ju za ženu.
a nesmie ju prepustit po vsetky dni jej zivota

to si zabudol doplnit
cize chapanie bolo odlisne vratane vlastnictva
ale urcite sa to neschvalovalo ...

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
a nesmie ju prepustit po vsetky dni jej zivota

to si zabudol doplnit
cize chapanie bolo odlisne vratane vlastnictva
ale urcite sa to neschvalovalo ...[/quote]Vlastníctvo, ale na inej úrovni ako napríklad keď niekto vlastní zviera. Predsa len žena bola vyššia forma bytia ako zviera, ale nižšia ako muž.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
ono by to znelo, ze by zena bola na urovni volnopredajnych veci - to je trocha omyl a by som tvrdil ze prehnane.
(nehovoriac o tom, ze chovatelia psov tiez nepredavaju pekne cistokrvne zvierata kadekomu)
skor by som bol nachylny tvrdit, ze sa jedna o vonkajsie zastupovanie - v zmysle zajkoneho zastupcu neplnoleteho v sucasnosti.
samozrejme sa to postupom casu rozne menilo (ako aj teraz vidime rozne kultury a rozne miesta)

napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
ono by to znelo, ze by zena bola na urovni volnopredajnych veci - to je trocha omyl a by som tvrdil ze prehnane.
(nehovoriac o tom, ze chovatelia psov tiez nepredavaju pekne cistokrvne zvierata kadekomu)
skor by som bol nachylny tvrdit, ze sa jedna o vonkajsie zastupovanie - v zmysle zajkoneho zastupcu neplnoleteho v sucasnosti.
samozrejme sa to postupom casu rozne menilo (ako aj teraz vidime rozne kultury a rozne miesta)
Jasné že je rozdiel či máš doma auto a či bycikel. Na auto treba kopu papierovačiek, poistky, stk, emisnú atď . Pri predaji treba robiť prepis, atď. Isteže nebola žena voľnopredajný tovar ako napríklad krava, nazval by som to vyššia forma majetku. S tým zákonným zástupcom je to dobrý príklad, lebo dievčina prešla od otcovho správcovstva pod manželovo.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12567 príspevkov
no ale v kazdom pripade vzhladom na vtedajsie chapanie tak ci onak nebol predmanzelsky sex schvalovany
bol za to spominany trest atd atd atd
a treba aj vidiet vyvoj nazorov v tejto oblastiu
Pan Boh postupne vychovaval zidovsky narod aj v inych oblastiach.

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť