Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.07.2012 18:56:35   Čo je základné posolstvo evanjelia?

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Čo učil Pán Ježiš Kristus?
Čo učili jeho nasledovníci?
Čo sa učí dnes v kresťanstve?

Poslať 03.07.2012 19:00:34   

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
Odpovedal som ti aj inde, ale rád ti to zopakujem benajah:

po to po toľkých rokoch kade-tade po všetkých možných sektách a aj u "Svedkov" stále nevieš benajah ???

Tak to aby si pýtal od nich späť školné a KONEČNE si prečítal detský katechizmus.

Neviem ako tá tvoja cirkev či čo to vlastne je, ale u katolíkov sa na každej omši nekáže prakticky nič, čo by nebolo spojené priamo s Kristovým evanjeliom.

Poslať 03.07.2012 19:03:10   

napísal 1043 príspevkov
Peter Sivák píše:
Odpovedal som ti aj inde, ale rád ti to zopakujem benajah:

po to po toľkých rokoch kade-tade po všetkých možných sektách a aj u "Svedkov" stále nevieš benajah ???

Tak to aby si pýtal od nich späť školné a KONEČNE si prečítal detský katechizmus.

Neviem ako tá tvoja cirkev či čo to vlastne je, ale u katolíkov sa na každej omši nekáže prakticky nič, čo by nebolo spojené priamo s Kristovým evanjeliom.
Veď práve preto že kade tade chodím tak mám v tom chaozzz a preto som dal túto tému.Je to mimochodom prvá téma ktorú som tu dal, a to som tu už pár rôčkov na tomto fóre.

Poslať 03.07.2012 20:05:10   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
otázka je trochu nejasná v tom "základné", keďže inak by sa tu dalo toho menovať hodne, no nejako jednoznačne povedať, že čo je to "základné" a čo už nie, to je asi dosť relatívne.

Každopádne medzi tie základné veci by asi bolo rozumné počítať napr. to, čo sa uvádza v tých najstarších vyznaniach viery, jedným z nich je už samotné spojenie "Ježiš Kristus", t.j. že Ježiš je "Kristus=Mesiáš=Pomazaný", ten ktorého očakávali. Alebo tiež: "Ježiš je Pán", prípadne všetko toto dokopy ako: "Pán Ježiš Kristus" - ako sa to často v Biblii používa.

Podobným je aj onô známe "ryba", grécky "ΙΧΘΥΣ" [IChThYS]

Obrázok

"Jesús Christos Theú hYios Sótér" = Ježiš Kristus(t.j. Mesiáša/Pomazaný) Boží Syn Spasiteľ

A samozrejme okrem takejto mnemotechnickej poznámky (ryba) k týmto Ježišovým titulom, existovali aj ďalšie veci, ktoré spomína Pavol v 1Kor 15,1nn:
    Bratia, pripomínam vám evanjelium, ktoré som vám hlásal a vy ste ho prijali, zotrvávate v ňom a prostredníctvom neho dosahujete spásu, ak sa ho držíte tak, ako som vám ho hlásal, ibaže by ste boli nadarmo uverili.
    Odovzdal som vám predovšetkým to, čo som aj ja prijal: že Kristus zomrel za naše hriechy podľa Písem; že bol pochovaný a že bol tretieho dňa vzkriesený podľa Písem, že sa zjavil Kéfasovi a potom Dvanástim. Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a poslednému zo všetkých, ako nedochôdčaťu, zjavil sa aj mne.
Ten zvýraznený text obsahuje frázy atypické pre Pavla, čo vlastne aj z kontextu vidíme, že to len cituje zo zaužívanej furmulky vyznania viery, ktorú prijal pri svojom obrátení, čo bolo okolo roku 35.

Takže toto by bola tak v skratke tá podstata tej "radostnej zvesti", t.j. po grécky: "evangélim". Že očakávaný Mesiáš prišiel, a je ním Ježiš, že je Božím synom, a že je Spasiteľom, t.j. ktorý zomrel za naše hriechy a tým nás vykúpil, a že zvíťazil nad smrťou.

Ale potom sú aj ďalšie veci, ktoré Ježiš učil, že ako máme žiť, atď., a ani on všetko nepovedal, ale dodal:

Jn 16:
    12 Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.
    13 Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy

a k tomuto je vhodné ešte poznamenať:

Mt 16
    18 "A ja ti hovorím: Ty si Peter/Kéfas/Skala a na tejto skale postavím svoju Cirkev a brány podsvetia ju nepremôžu.
    19 Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi."
a tiež 1Tim 3:15:
    "ale ak sa omeškám, aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy."
a Lk 10:16
    "Kto vás počúva, mňa počúva, a kto vami pohŕda, mnou pohŕda."
atď. ; )

Poslať 03.07.2012 22:52:03   

napísal 1043 príspevkov
Didymos píše:
Podobným je aj onô známe "ryba", grécky "ΙΧΘΥΣ" [IChThYS]
Pri tej rybičke by som bol zdržanlivejší, bola to už len snaha dostať Pána Ježiša do zverokruhu, a ryba sa na to hodila.

Poslať 03.07.2012 23:01:15   

napísal 1043 príspevkov
Didy, na to ako si sa rozpísal a pritom ani raz nespomenul najčastejšiu tému o ktorej hovoril Pán Ježiš.....pripadá mi to zvláštne.

Pri Pavlovi je to jasné.To s tebou musím súhlasiť. Základ celého učenia vsadil na jednu kartu. Na zmŕtvychvstanie.

Poslať 03.07.2012 23:32:11   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
najzásadnejšia vec celého kresťanského učenia je žiť s Bohom...

Poslať 03.07.2012 23:32:18   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12559 príspevkov
O co islo Jezisovi?
zakladne posolstvo evanjelia je laska
v kocke povedane:
Boh nas miluje a my ako odpoved sa mame milovat navzajom
(my sa mame milovat navzajom tak ako on miloval nas)
a v konecnom dosledku laska k Bohu a laska k ludom splyva do jednej
lebo cokolvek ste urobili tomu najmensiemu ... mne ste to urobili ...

Meritkom bozej lasky k nam je kriz
ktory my mame tiez niest a je cestou a prostriedkom lasky
a cez ktory nam on pomaha ...
cize ked nefunguje bozia laska medzi nami tak treba cerpat silu a poucenie z Kristovho kriza aby sme sa znova dopracovali k laske ....
to je sposob prekonania hriechu, odpustenie je len prvy krok ale ciel je obnovene spolocenstvo lasky

alebo inak
posolstvi evanjelia je
Otec
Syn
a Duch Svaty

a ked si ku kazdemu das odpoved cloveka to to mas 6 bodov

1. Otec nas miluje ale my to neprezivame, alebo hriech nam brani
2. cesta ako to prekonat je jedina Kristov kriz ktory obmyva nase hriechy a zaroven nas vyzyva zobrat svoj kriz a nasledovat ho a dostaneme silu
3. Duch Svaty je laska rozliata v nasich srdciach a smeruje k spolocenstvu = cirkvi ... (kde su dvaja alebo traja v mojom mene .....)

to mas cele posolstvo evanjelia v kocke = LASKA

Poslať 03.07.2012 23:41:40   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
O co islo Jezisovi?
zakladne posolstvo evanjelia je laska
v kocke povedane:
Boh nas miluje a my ako odpoved sa mame milovat navzajom
(my sa mame milovat navzajom tak ako on miloval nas)
a v konecnom dosledku laska k Bohu a laska k ludom splyva do jednej
lebo cokolvek ste urobili tomu najmensiemu ... mne ste to urobili ...

to mas cele posolstvo evanjelia v kocke = LASKA
Je to pekne zhrnuté, ale vyvstáva mi tu jedna závažná(typicky Jehovistická)otázka, a to či by Pán Ježiš v prípade vojenského konfliktu bol ochotný vziať do ruky meč a zabiť niekoho.

Poslať 03.07.2012 23:46:03   

napísal 1043 príspevkov
Vespa píše:
najzásadnejšia vec celého kresťanského učenia je žiť s Bohom...
To je veľmi všeobecná odpoveď, ktorú môžu dať takmer všetky náboženstvá.

Poslať 03.07.2012 23:58:12   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12559 príspevkov
Citácia:
či by Pán Ježiš v prípade vojenského konfliktu bol ochotný vziať do ruky meč a zabiť niekoho.

mas pravo sa branit
ale je to sklznutie spat do stareho zakona
ale niekedy sa tomu nevyhnes ...

Poslať 04.07.2012 6:11:49   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
či by Pán Ježiš v prípade vojenského konfliktu bol ochotný vziať do ruky meč a zabiť niekoho.

mas pravo sa branit
ale je to sklznutie spat do stareho zakona
ale niekedy sa tomu nevyhnes ...
Pán Ježiš sa tomu vyhol,nebránil sa, jeho prvý nasledovníci tiež boli radšej ochotný zomrieť.

Poslať 04.07.2012 6:26:34   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán Ježiš spomína "kráľa, ktorý chce ísť do bitky s iným kráľom, " alebo uzdravil sluhu rímskeho stotníka a nenavrhol mu , aby išiel do civilu, podobne sv.Ján Krstiteľ, keď prišli k nemu vojaci nepovedal im , aby zložili zbrane atď.
Podobne Cirkev, ktorá sa musela brániť vojenskou silou proti hordám Turkov a iných moslimov. Inak by sme dnes boli všetci moslimovia.
Sebaobrana vlasti tiež vyžaduje vojenskú sebaobranu.
Čiže, kecať o nepoužití zbrane je rozprávkou pre deti.

Poslať 04.07.2012 6:44:09   

od 31.12.2004 17:00:54
napísal 5570 príspevkov
benajah,

vaši direktori z Bronxu prekrúcajú či nepoznajú Písmo - ved Kristus príde poraziť satanove vojská pri Armageddone.

Podobne Kristus radí vojakom, keď sa ho pýtali čo majú robiť:...nekradnite a nepovyšujte sa (zrejme nad civilmi)...

Kristus teda na priamu otázku vojakom NEPORADIL, aby odhodili zbrane a odišli z armády, tak ako to radia "Svedkovia". Potrebujeme totiž políciu, aby nás nepozabíjali a neokradli zločinci. A v padlom svete potrebujem aj armádu, aby nás okamžite nepohlušili satanské štáty, ako boli či sú napr. komunsitické, nacistické či iné extrémistické režimy.

Je veľmi komické a podlé, že "Svedkovia" odmietajú zbrane a armádu - môžu si to dovoliť, lebo ich chráni vyše 5000 amerických jadrových hlavíc a najsilenejšia armáda na svete, navyše zmuvne spojená s ostatnými vyspelými štátmi do NATO, ktoré svojou ohormnou silou účinne odstrašuje protivníkov.

Poslať 04.07.2012 7:06:26   

napísal 1043 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Pán Ježiš spomína "kráľa, ktorý chce ísť do bitky s iným kráľom, " alebo uzdravil sluhu rímskeho stotníka a nenavrhol mu , aby išiel do civilu, podobne sv.Ján Krstiteľ, keď prišli k nemu vojaci nepovedal im , aby zložili zbrane atď.
Podobne Cirkev, ktorá sa musela brániť vojenskou silou proti hordám Turkov a iných moslimov. Inak by sme dnes boli všetci moslimovia.
Sebaobrana vlasti tiež vyžaduje vojenskú sebaobranu.
Čiže, kecať o nepoužití zbrane je rozprávkou pre deti.
+Kornelius Rímsky stotník(1.kresťan z pohanov).Presne na tých moslimov som myslel(Sivák to pri jednej téme napísal)že keby sa Cirkev nebránila, tak sme dnes moslimovia, na druhej strane z toho vyplýva že je veľa vojenských konfliktov práve z náboženských dôvodov.

[ Príspevkov: 343 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť