Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 69 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 13.02.2009 0:13:12
napísal 23 príspevkov
Keď som bola na lúke počas jedného pobytu v prírode, vedúca pobytu ukázala na rastlinky a povedala: „ Pozrite, koľko nám dal Stvoriteľ liečivých byliniek!“ A nezabudla dodať: „Nehovorím o kresťanskom Bohu..“

Bola som z toho šokovaná – ale potom som si pomyslela: Je to aj vizitka nás, katolíkov, že sa tvárime, akoby ten, ktorý nám dal Božieho Syna, bol ten náš“a Boh, ktorý stvoril vesmír, prírodu – bol nejaký iný – pre prírodovedcov..

Veď Boh, ten, ktorého vyznávame v kostole, nám dal toľko druhov liečivých rastlín, že lúky sú pre nás priam Božou lekárňou, ktorá nás stojí len čas, pozornosť a ako bonus – pobyt na čerstvom vzduchu. Veríme v Stvoriteľa Neba a Zeme a predsa sa často tvárime, akoby sa nás Božie stvorenstvo netýkalo...

Pritom v samotnej Biblii stojí, že „Boha poznáme zo stvorených vecí..“ Veď to, čo je v ňom neviditeľné, možno od stvorenia sveta možno rozumom poznávať zo stvorených vecí.../Rim 1-20) a rovnako v žalmoch tiež nájdeme verše, ktoré ospevujú prírodu.

Napr. žalm 24:
Pánova je Zem i všetko, čo ju napĺňa,
Okruh zeme aj tí, čo bývajú na ňom.
Veď on sám položil jeho základy na moriach a upevnil ho na vodách

No kňazi sa v kázni tejto téme vyhýbajú, hoci na každej omši vyznávame: ...Stvoriteľa Neba i Zeme..
Preto mi postoj ľudí v Cirkvi pripadá ako: Sedím na lúke, v ruke držím Bibliu, občas niečo prečítam, občas sa zahľadím do neba, ale nevšímam si tie kvety okolo seba...

Neveriaci v Boha neuveria, aj keby vytvoril pre nich niečo špeciálne. Ale my predsa sme oproti nim vo výhode – vieme s istotou, že prírodu stvoril Boh a skutočne môžeme byť živými svedkami rôznorodosti prírody, - rastlín, zvierat, plných fantázie, dômyselnosti – z dielne Božích rúk.

No napriek tomu počas omší zmienky o prírode v kázňach nepočujem, ešte ako tak sa občas poteším, keď niečo začujem v žalmoch. Rovnako v Katolíckych novinách často nechápem, ako môžu písať o prírode, hovoriť o kráse bez toho, aby spomenuli ich Pôvodcu. Maximálne v podobenstvách, prameniacich z Biblie.
Tiež v katechizme, ktorý predsa vychádza z Biblie, sa otázke stvorenia venuje len málo priestoru. Ale Boh Stvoriteľ a Ježiš Kristus Spasiteľ a Duch Svätý Posvätiteľ tvoria jednu osobu, takže všetky tri časti trojice majú mať rovnako vyváženú úctu. Lebo treba ospevovať rovnako Spasenie ,Posvätenie ako aj Stvorenie.

Tiež ťažko nájdem knihy a prírode, stvorenstve v katolíckej cirkvi – česť výnimkám. Hlinka- Viera veľkých vedcov, J. CH. Korec – Náhoda či zámer. Zato je nespočetne kníh, ktoré hovoria o Ježišovi, Bohu, hriechoch..
Áno, knihy pre deti sú pekné, obrázkové Biblie v malom – ale prečo neviesť nimi deti najskôr k obdivu k prírode a až neskôr im povedať, že tento Boh, ktorý stvoril takýto pestrý svet, poslal na Zem Božieho Syna, aby zomrel ukrutnou smrťou za nás, aby sme sa mohli dostať do neba... za našim Nebeským otcom, Stvoriteľom celého sveta. A že ich tu na Zemi chcel z lásky, má ich rád a teší ho, keď sa správajú pekne, nerobia nikomu napriek..
Veď my, dospelí, máme problém pochopiť filozofiu Spásy /a domnievam sa, že to plne pochopí naša duša až v nebi) a nieto ešte deti!

Napokon, aj svedectvá veľkých prírodovedcov ukazujú, že tí, ktorí hlbšie prenikli do tajov prírody, prijímajú vieru v Boha ľahšie a sú v nej pevnejší ako iní. Tak prečo nazasvecovať do tajov prírody už deti, ktoré práve začali objavovať jej krásy na zemi ?
Či nie sú roztomilé kuriatka, ovečky, či psíky ? A aké rôzne zvieratá v ZOO od výmyslu Stvoriteľa ! Alebo tie pestrofarebné kvety –rôznych veľkostí, tvarov...Akoby nám chcel Boh tým povedať : Myslel som na každého – nech si vyberie

A celý tento hmotný svet má pôvod v najvyššej a vševedúcej Bytosti, ktorá pre človeka navždy zostane (aspoň počas jeho pozemského života )– tajomstvom.

A čo my ? Boh stvoril človeka na svoj obraz. Áno, naše duše. Ale naše telá stvoril podľa svojho obrazu, teda podľa svojej predstavy . A naše telá sú preto také dômyselné od buniek cez jednotlivé orgány až po celé sústavy – všetko pracuje tak spoľahlivo, pravda, ak nás nezastihne nejaká choroba, ale aby sme tak ľahko neochoreli, dal nám fyzický prejav svojej starostlivosti o naše zdravie do tela – imunitný systém, ktorý si môžeme posilňovať práve darmi Božej prírody – bylinkami.
Človek je úžasné stvorenie. Ale ak sa vôbec v cirkvi spomenie, tak najčastejšie sa pod ním chápe jedine človek. Akoby príroda bola nejaká samozrejmá „pridaná hodnota“.

A zatiaľ svetské médiá hovoria a prírode, „príroda dala“., „z darov prírody.., sila prírody... No pritom len nevďačne berú, skúmajú, neberúc do úvahy, že dary musia mať aj svojho darcu. Dnes je priam posadnutosťou písať, aké vitamíny a minerály obsahuje tá, ktorá zelenina, ovocie, proti akým zdravotným problémom je čo... No kde sa to v tej prírode zobralo ? Ako mohla byť príroda taká múdra, že vedela, že na zem príde človek a bude tieto látky v plodoch potrebovať?
Ale my , na rozdiel od nich, toho Darcu poznáme.

Vysvetlí mi niekto, prečo sa my, ľudia v cirkvi obmedzujeme na otázky morálky a Spasenia, keď je Boh v neposlednom rade aj Stvoriteľ? Áno svoju múdrosť a lásku zjavil tým, že za nás nechal zomrieť svojho syna, ale či nezjavil svoju múdrosť a lásku aj stvorením sveta ?

Veď túto užasnú prírodu nám dal Boh, ku ktorému by sme mali mať aj za to obdiv a úctu. No rovnako aj k prírode samej, aby sme ju zbytočne neničili a k tomu viedli aj deti.

Pretože Božie stvorenie je nádherné ! A my sme TOHTO Boha ukrižovali !

Poslať 17.06.2012 23:58:16   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18809 príspevkov
A vedla tych liecivych byliniek kolko nam dal jedovatych hub, hadov, skorpionov, komarov ...
Naozaj ho chces poznat zo stvorenych veci ? :roll: :D

Poslať 18.06.2012 0:59:47   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12926 príspevkov
Citácia:
A vedla tych liecivych byliniek kolko nam dal jedovatych hub, hadov, skorpionov, komarov ...

rozmanitost zivota - co dodat ?

ako povedal klasik
na zivote me bavi ta rozmanitost: kazdej den me nasere nekdo jinej

Poslať 18.06.2012 1:01:40   

Obrázok užívateľa

napísal 12926 príspevkov
Citácia:
Bola som z toho šokovaná – ale potom som si pomyslela: Je to aj vizitka nás, katolíkov, že sa tvárime, akoby ten, ktorý nám dal Božieho Syna, bol ten náš“a Boh, ktorý stvoril vesmír, prírodu – bol nejaký iný – pre prírodovedcov..

ktosi mudry povedal ze Boh napisal dve knihy
jedna sa vola Biblia a druha sa vola priroda ....
a musi byt medzi nimi zhoda lebo su od toho isteho autora
ak vidime nezhodu znamena to ze niekde je chyba .... :-)

Poslať 18.06.2012 7:54:16   

napísal 18809 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:

rozmanitost zivota - co dodat ?
Hm.
Daroval nam aj mor, lepru, rakovinu, schizofreniu, Parkinsona, alergie ...
Aj to je "rozmanitost zivota", ktory stvoril dokonaly Boh a "vsade okolo ju vidime, tesime sa z nej a chvalime Ho za nu" ? :wink:

Poslať 18.06.2012 9:20:52   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
1) zlo prislo s hriechom.
- smrt ako nasledok toho, ze Clovek chcel zit podla svojej vole, nie podla vole Boha.
2) ako vieme ze nieco je zle?
- zda sa nam to skodlive?
- umierame?
- nevieme na to najst vyuzitie?

Poslať 18.06.2012 9:32:48   

napísal 18809 príspevkov
Vespa píše:
1) zlo prislo s hriechom.
- smrt ako nasledok toho, ze Clovek chcel zit podla svojej vole, nie podla vole Boha.
To je ako rozpravka Bruselu o nevyhnutnosti tych blbosti, ktorymi nas stale krmia.
Zlo prislo s hriechom. ODKIAL ze prislo to "zlo" ? ("Mraz prichadza z Kremla" ... :wink: )
Volne prelozene (aby aj Sivak mal sancu to pochopit) - to "zlo" prislo od Boha !
Vespa píše:
2) ako vieme ze nieco je zle?
Jedli sme zo stromu poznania dobra a zla a boli sme za to vyhodeni z Raja - zabudol si ? :wink:
Ak to nevieme, potom je to o podvod navyse ! (Pretoze sam Boh tvrdil, ze po zjedeni toho jablka to BUDEME VEDIET) :lol:

Poslať 18.06.2012 10:51:36   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
skusim takto
- tak isto, ako su niektori presvedceni, ze demokracia je dobra, podobne su presvedceni ze dobre je kadeco ine.
o tom co sa nam zda najspravnejsie sa polemizovat da.
- ano, vieme, a sa rozhodujeme, ako dobro a zlo vyuzit.
konktňretne jedy a lieky - kolko zavisi od davkovania?

Poslať 18.06.2012 11:42:19   

napísal 18809 príspevkov
Vespa píše:
skusim takto
- tak isto, ako su niektori presvedceni, ze demokracia je dobra, podobne su presvedceni ze dobre je kadeco ine.
o tom co sa nam zda najspravnejsie sa polemizovat da.
- ano, vieme, a sa rozhodujeme, ako dobro a zlo vyuzit.
konktňretne jedy a lieky - kolko zavisi od davkovania?
Takze nevieme ... :)
Ostatne - da sa protiargumentovat aj jednoduchsie :)
Slo o poznanie dobra a zla, nemuselo nutne ist o poznanie rozdielu medzi nimi ... ;)
Ale som blby, ze takto napovedam.

Poslať 18.06.2012 12:00:24   

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
ono sa da este jednoduchsie - zle je bez Boha...
(nechcete zit podla Boha, vyvijajte sa podla darvina :D )
to by sa dalo nieco o tom ze dovtedy boli nahi a nehanbili sa - az potom pochopili, ze nahota asi nebude dobra a nasli si nejake listie...

Poslať 18.06.2012 12:09:26   

napísal 18809 príspevkov
Vespa píše:
to by sa dalo nieco o tom ze dovtedy boli nahi a nehanbili sa - az potom pochopili, ze nahota asi nebude dobra a nasli si nejake listie...
Tak to je teda strasna kravina :)
Ak ta nahota DOVTEDY bola "dobra" (lebo ju stvoril Boh a nechal ich tam kludne nahych a vobec to nikomu neprekazalo!) - a "stala za zlou" az potom, co jedli zo stromu "poznania dobra a zla", tak to ukazuje na nieco strasneho !

Poslať 18.06.2012 14:09:19   

Obrázok užívateľa

napísal 12926 príspevkov
Citácia:
- a "stala za zlou" az potom, co jedli zo stromu "poznania dobra a zla", tak to ukazuje na nieco strasneho !

mas pravdu
pad do hriechu bola naozaj strasna vec
ktora neodvolatenlne zasiahla cele ludstvo

Poslať 18.06.2012 15:44:09   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3938 príspevkov
legionar píše:
Vespa píše:
Ak ta nahota DOVTEDY bola "dobra" (lebo ju stvoril Boh a nechal ich tam kludne nahych a vobec to nikomu neprekazalo!) - a "stala za zlou" az potom, co jedli zo stromu "poznania dobra a zla", tak to ukazuje na nieco strasneho !

Super Legi že si postrehol ten detail ktorý uniká aj mnohým kresťanom "jedli zo stromu poznania dobra a zla" (a nie jablká) A už tento samotný termín vysvetluje čo sa vlastne stalo. Poznanie dobra a zla. Predtým ako sa tohoto skutku dopustili nemali poznanie dobra a zla a teda nehrešili (nevedomosť hriech nepácha), žili v Božej prítomnosti a láske. Ale podlahli mámeniu pýchy, chceli byť ako Boh, chceli poznať dobro a zlo. Chceli rozlišovať a súdiť. Tým odmietli tento stav lásky a šťastia výmenou za poznanie dobra zla. Vtedy zistili že sú nahí, vtedy zistili je aj zlo a svojim správaním ho vpustili do sveta. Mimochodom aj v iných kultúrach sa dá nájsť odraz tejto skutočnossti - napr. Pandorina skrinka - tiež neposlušnosťou došlo k vypusteniu zla do sveta. Ale iba v Biblii sa dozvedáme ako to vlastne bolo a aký význam, priebeh a dopad mala tá tragédia. Ale máme aj riešenie - návrat do raja.

Nerob Boha zodpovedným za naše chyby. Boh, tým že dal človekovi slobodnú vôlu obmedzi svoju vlastnú všemohúcnosť. Mimochodom každé zlo okrem hriechu je relatívne a o jeho význame a osohu pre nás dozvieme až sa zbavíme obmedzenia hmoty a časopriestoru.

Poslať 18.06.2012 15:44:27   

napísal 18809 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
- a "stala za zlou" az potom, co jedli zo stromu "poznania dobra a zla", tak to ukazuje na nieco strasneho !

mas pravdu
pad do hriechu bola naozaj strasna vec
ktora neodvolatenlne zasiahla cele ludstvo
Nepochopil, alebo nechcel pochopit ?
Precitaj si to este raz ...

Poslať 18.06.2012 15:56:39   

napísal 18809 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
Vespa píše:

Super Legi že si postrehol ten detail ktorý uniká aj mnohým kresťanom "jedli zo stromu poznania dobra a zla" (a nie jablká) A už tento samotný termín vysvetluje čo sa vlastne stalo. Poznanie dobra a zla. Predtým ako sa tohoto skutku dopustili nemali poznanie dobra a zla a teda nehrešili (nevedomosť hriech nepácha), žili v Božej prítomnosti a láske. Ale podlahli mámeniu pýchy, chceli byť ako Boh, chceli poznať dobro a zlo. Chceli rozlišovať a súdiť. Tým odmietli tento stav lásky a šťastia výmenou za poznanie dobra zla. Vtedy zistili že sú nahí, vtedy zistili je aj zlo a svojim správaním ho vpustili do sveta. Mimochodom aj v iných kultúrach sa dá nájsť odraz tejto skutočnossti - napr. Pandorina skrinka - tiež neposlušnosťou došlo k vypusteniu zla do sveta. Ale iba v Biblii sa dozvedáme ako to vlastne bolo a aký význam, priebeh a dopad mala tá tragédia. Ale máme aj riešenie - návrat do raja.

Nerob Boha zodpovedným za naše chyby. Boh, tým že dal človekovi slobodnú vôlu obmedzi svoju vlastnú všemohúcnosť. Mimochodom každé zlo okrem hriechu je relatívne a o jeho význame a osohu pre nás dozvieme až sa zbavíme obmedzenia hmoty a časopriestoru.
Zase sklzas do fantastickych siahodlhych zaverov.
Ja som konkretne tu reagoval iba na jeden jednoduchy FAKT:
1. Boh stvoril Adama a Evu NAHYCH - "a videl, ze je to DOBRE" ;)
2. KEBY neboli jedli z toho stromu, tak by to stale bolo "dobre". :)
3. Ale stacilo, aby ludia, ktori ani nevedeli, ze robia zle (=nepoznali dobro a zlo!), jedli z toho stromu - a Bozie dielo (=nahota) sa zrazu stalo "zlym" ?!
Je to nezmysel.
Oni vraj "pochopili, ze nahota nie je dobra" ?!
Ako by mohli ? Ved to bolo Bozie dielo - a to je (z definicie) dobre. :)
Ked uz boli teda nafutrovani tymi "mudrymi jablkami", tak to museli vediet !
Teraz sa vobec nebavim o nejakom hriechu, neposlusnosti a tiradach okolo vyhnania z Raja.

Preco im Boh vobec urobil "saty z koze" ?
Ved On musel vediet, ze nahota nie je zla - ved ju sam stvoril a "videl, ze je dobra" ?
Nikomu z nich dovtedy nevadila.

Na toto poukazujem - na fakt, ze vsetky tieto "pribehy a poucenia" su iba odrazom ludskych myslienok, vztahov a vyvoja.

Inak je sam Boh totalne nekonzistentny !

[ Príspevkov: 69 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť