Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 298 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3907 príspevkov
Veď uvidíme :-)

P.S. Ešte ma napada interpretácia, že skala - Peter - Boží základ, ostáva pevný. Ten kolík bol zasadený na túto pevnú skalu a ten kolík môže predstavovať človeka, ktorý zasadne na tento pevný stolec, ale neobstojí pred Božím súdom a spolu s ním padnú aj iní???? :-)

Ešte pripájam úryvok z knihy Malachiáša 3

1 Hľa, ja pošlem svojho anjela a pripraví predo mnou cestu. I zaraz príde do svojho chrámu Panovník, ktorého vy hľadáte, a anjel zmluvy, ktorého si žiadate. Hľa, príde, hovorí Pán zástupov -
2 a ktože vydrží deň jeho príchodu, kto obstojí, keď sa zjaví? Veď je on ako roztápajúci oheň a ako zelina práčov.
3 I sadne si a bude vytápať a čistiť striebro; a vyčistí synov Léviho. Prečistí ich ako zlato a striebro, takže budú prinášať Pánovi obety v spravodlivosti.
4 Vtedy sa Pánovi zapáči obeta Júdu a Jeruzalema ako v dňoch dávnych, ako v rokoch predošlých.

To je o prvom príchode, alebo o druhom. Ak sa má Pánovi zapáčiť dávna obeta??? T. j. ktorá je tá dávna obeta, čo sa mu má zapáčiť???

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3938 príspevkov
Vela vecí popísaných ale aby sme nezabudli na to najpodstatnejšie: TEŠIŤ SA NA PÁNOV PRÍCHOD.

V nedelu bude slávnosť Krista Krála. Tešme na sa Jeho príchod, na Jeho královstvo a na to že budeme súčasťou tohoto večného a krásneho dobrodružstva. Je mi úplne jedno či vstúpim do Královstva individuálnym prekročením brány času (a teda ja prídem k Nemu), alebo spoločne s ďalšími pri Kristovom slávnom príchode (a teda On príde k nám a príde si nás vziať)

Príď Pane Ježišu

od 09.02.2007 14:16:54
napísal 189 príspevkov
Zdravím.

Som vždy vďačný za všetky zaujímavé, podnetné a vecné príspevky k tejto téme. Skúsim len zhrnúť niektoré fakty. Prorok Izaiáš pôsobil v 8. storočí pred n. l., t. j. ešte pred tým, ako došlo k babylonskému zajatiu v 6. storočí pred n. l.. Babylonská ríša bola dobytá. Perzský kráľ Kýros, ktorý skutočne dobyl Babylonskú ríšu, umožnil Židom návrat do Palestíny.

Spomínanej 22. kapitole predchádza 21. kapitola, ktorá je súčasťou proroctiev proti okolitým národom, a v ktorej sa popisuje, ako Babylon padne, a tak sa Židia vyslobodia. 22. kapitola, v ktorej sa spomína Eliakim, syn Helkiáša, sa venuje Jeruzalemu. Eliakim zohral úlohu ako jeden zo sprostredkovateľov v súvislosti s asýrskym kráľom Sennacheribom, ktorému sa po Božom zásahu nepodarilo zvíťaziť nad Židmi. Podľa môjho katolíckeho biblického komentára k 22. veršu v 22. kapitole, ktorý hovorí o tom, že Eliakim dostane na plece kľúč Dávidovho domu, to vo všeobecnosti vyjadruje skutočnosť, že okrem hodnosti bude s touto výsadou spojená aj ťarcha. Avšak 25. verš, ktorý hovorí o tom, že kôl sa vykýve, poukazuje pravdepodobne na to, že Eliakim nenaplnil vernosť Bohu, a spolu s tými, ktorí na ňom záviseli, padne. Je pravdepobné, že tento verš bol pridaný až neskoršie. Časy boli veľmi zložité a plné obáv.

V kontexte Cirkvi a spustošenia chrámu možno uviesť, že dôležité medzníky sú najmä rok 587 pred n. l., kedy bol chrám zničený Nabuchodonozorom, a rok 166-164 pred n. l., kedy chrám znesvätil Antiochus IV. Epifanes. Avšak v oboch prípadoch sa chrám podarilo obnoviť, a pokračovalo sa v kulte, ktorý predpisovala Tóra. Až spustošenie chrámu v roku 70 n. l. bolo zrejme definívne, a všetky pokusy o obnovu zlyhali.

Myslím, že všetky tie vyššie uvedené katastrofy, ktoré za života proroka ešte nenastali, je vhodné oddeliť od apokalyptických vízií, ktoré zrejme zámerne a ucelene popisuje až od 24. do 27. kapitoly, a kde sa viackrát uvádza to, čo postihne celú zem, t. j. všeobecný súd (tzv. Izaiášova apokalypsa). A o tom možno čítať aj v 63. až v 66. kapitole. Avšak tu je už autorom Trito-Izaiáš, t. j. osoba odlišná od autora 22. kapitoly.

Môj aktuálny dojem je teda skôr taký, že Eliakim predstavuje len dejinnú postavu v niektorej historickej epizóde židovského národa, ktorá sa pôvodne ukázala v lepšom svetle, a preto jej bola zverená zodpovednosť. Neskôr však mala zlyhať. Zdá sa mi odvážne vytvoriť konštrukciu, podľa ktorej by mal predstavovať predobraz konca čias v súvislosti s pápežom, a to najmä preto, že v prorokovej dobe nebolo jednoduché vôbec uvažovať o povahe a spôsoboch konania Mesiáša na zemi, a už vôbec nie o tom, čo dnes predstavuje Cirkev, a jej najvyšší predstaviteľ. To však neznamená, že Cirkev nebude musieť pred svojou konečnou záchranou najprv podstúpiť krížovú cestu. V takom prípade je veľmi pravdepodobné, že pápež sa na nej zúčastní v rozhodujúcej miere.

Rado777

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Áno, musím Izaiáša už konečne dočítať. Vďaka za vysvetlenia Rado, Misjogi!
Tešiť sa máme na čo, to je fakt, ktorí teraz zdôrazňujú všetci kňazi v kázňach.
Maranatha!

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13021 príspevkov
Citácia:
Môj aktuálny dojem je teda skôr taký, že Eliakim predstavuje len dejinnú postavu v niektorej historickej epizóde židovského národa, ktorá sa pôvodne ukázala v lepšom svetle, a preto jej bola zverená zodpovednosť. Neskôr však mala zlyhať. Zdá sa mi odvážne vytvoriť konštrukciu, podľa ktorej by mal predstavovať predobraz konca čias v súvislosti s pápežom,

Pismo treba vykladat Pismom
a ked Jezis hovori ze "brany pekelne ju nepremozu" tak to by som bral ovela vaznejsie ako nejake nejasne proroctvo (ak to vobec proroctvo je)
v dejinach boli aj velmi nehodni papezi(vysloveni grazli a zlocinci) a napriek tomu Cirkev ostala stat (aj ked narobili vela skody)
Ano nehodny papez bol vyvrateny a odstaveny a odsudeny dejinami(ale predo vsetkym v ociach bozich)
ale urad ostava ...
ale nezda sa mi ze by uvedeny text poukazoval prave na toto(je to dost nasilny vyklad)
a uz vobec nie na koniec sveta

rad by som ale poukazal na inu myslienku (z Modrej knihy)
kde sa hovori o tom ze Cirkev ako Kristovo Telo ho bude v vsetkom nasledovat a to aj na ceste utrpenia a smrti na krizi a zmrtvychvstani
a teda ze Cirkev na konci prejde velkou skuskou utrpenia, ktoru ale bude statocne znasat (naznaky mas aj v v knihe Zjavenia)
a podobne aj sv Grignon z Montfortu hovori o tom ze svatci na konci sveta prevysia vsetkych ostatnych svatcov vo svatosti (velkost utrpenia?)
ale spomina ze najvacsiu svatost dosiahnu ti ktori sa zveria Marii ako deti ....pod heslom Totus Tuus

.

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Áno, Grignon je tiež môj obľúbený svätý. Čítala som aj čo to z Modrej knihy, práve tam sú úryvky, ktoré ma nakopli rozmýšľať "nekonvenčne", teda, že diabol si vyžiadal ako poslednú možnosť skúšať vyvolených zo zdrojov, kde sa to nehodí ani trochu predpokladať.

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Rado777 píše:
Zdravím.

Myslím, že všetky tie vyššie uvedené katastrofy, ktoré za života proroka ešte nenastali, je vhodné oddeliť od apokalyptických vízií, ktoré zrejme zámerne a ucelene popisuje až od 24. do 27. kapitoly, a kde sa viackrát uvádza to, čo postihne celú zem, t. j. všeobecný súd (tzv. Izaiášova apokalypsa). A o tom možno čítať aj v 63. až v 66. kapitole. Avšak tu je už autorom Trito-Izaiáš, t. j. osoba odlišná od autora 22. kapitoly.

Rado777

Keď je to tak, tak prečo je aj trinásta kapitola o Pánovom dni?

Kniha proroka Izaiáša - kapitola 13
1 Výrok nad Babylonom, ktorý videl Izaiáš, syn Amosov.
2 Na holom vrchu zdvihnite zástavu, volajte im hlasno, kývajte rukou,nech vojdú do brán kniežat!
3 Ja som dal rozkaz svojim zasvätencom, zavolal som (pre svoj hnev) svojich hrdinov, tých, čo hrdo jasajú pre moju slávu.
4 Čuj! Hluk na vrchoch, ako množstva ľudí. Čuj! Lomoz kráľovstiev zhromaždených národov. To Pán vojsk prehliada bojovné vojsko.
5 Idú z ďalekej krajiny, od končín nebies: Pán a nástroje jeho hnevu, aby zničili celú zem. Hrozný deň Pánov nad Babylonom
6 Kvíľte, lebo blízko je deň Pána, príde ako pohroma od Všemohúceho.
7 Preto sklesnú všetky ruky a každé ľudské srdce ochabne.
8 I podesia sa, kŕče a bôle dostanú, budú sa zvíjať ako rodička, s hrôzou budú hľadieť jeden na druhého: tvár im bude horieť plameňom.
9 Hľa, ide deň Pána ukrutný, rozhnevaný a rozpálený, aby urobil zo zeme púšť a jej hriešnikov z nej vyhubil!
10 Veď hviezdy nebies a ich súhvezdia nezaskvejú sa svojím leskom, slnko sa zatmie, len čo vyjde, a mesiac sa nerozžiari svetlom.
11 Strescem zločin na svete a na zločincoch ich vinu a spravím koniec nadutosti pyšných a hrdosť násilníkov pokorím.
12 Mužov spravím vzácnejšími než zlato a ľudí nad zlato ofírske.
13 Preto otrasiem nebesami a zem sa vyšinie zo svojho miesta pre rozhorčenosť Pána zástupov v ten deň, keď vzplanie jeho hnev.
14 Vtedy ako splašená gazela a ako ovce, ktoré nik nestráži, obráti sa každý k vlastnému národu a každý pobeží do svojej krajiny.
15 Každý dopadnutý bude prebodnutý a každý dochytený padne mečom.
16 Pred ich očami rozdrvia im deti, vyplienia im domy a sprznia im ženy.
17 Hľa, ja vzbudím proti nim Médov, ktorí si nevážia striebra a v zlate nemajú záľubu.
18 Ich kuše rozdrvia mladíkov a neušetria plod života, nad synčekmi sa nezľutuje ich oko.
19 A Babylon, ozdoba kráľovstiev, pyšná okrasa Chaldejcov, bude, ako keď Boh rozvrátil Sodomu a Gomoru.
20 Neobývaný bude naveky, neosídlený na všetky pokolenia; Arab si tam nepostaví stan a pastieri tam nebudú košiariť.
21 Ale bude tam sídliť zver púšte, sovy naplnia ich domy, budú tam bývať pštrosy a capy tam budú poskakovať.
22 Hyeny budú skučať v jeho kaštieľoch a šakaly v palácoch rozkoše. Už čoskoro príde jeho čas, neodtiahnu sa už jeho dni.

od 09.02.2007 14:16:54
napísal 189 príspevkov
Ahoj Teta-txt.

Vychádzal som z toho, že sme rozoberali už 22. kapitolu tejto knihy, a preto som poukazoval len na tie nasledujúce. V jednom z mojich príspevkov k tejto téme, a to na 5. strane diskusií, som citoval aj Tebou zmienenú 13. kapitolu tejto knihy.

viewtopic.php?f=6&t=4740&start=60

Je potrebné povedať, že 13. kapitola tejto knihy je zameraná najmä na proroctvo proti Babylonu, ktorý predstavoval konkrétnu ríšu, a o tom svedčí aj obsah prvého verša tejto kapitoly. Popri tom sa niektoré obrazy dajú v určitom zmysle aplikovať aj na obrazy pred koncom sveta, a teda je v tom určité prelínanie.

Rado777

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Ďakujem. Rovnako sa to môže prelínať aj v iných kapitolách, najmä v tej predtým citovanej. :-|

Dopĺňam link, neviem, či sa týka na 100 % tejto témy, ale je o knihe, v ktorej posledná kapitola by to mohla naznačovať.

http://www.donbosco.sk/tovar/posledny-e ... o-vatikane

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Zaujímavý článok na:

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17460

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18854 príspevkov
teta-txt píše:
Kniha proroka Izaiáša - kapitola 13
1 Výrok nad Babylonom, ktorý videl Izaiáš, syn Amosov.
2 Na holom vrchu zdvihnite zástavu, volajte im hlasno, kývajte rukou,nech vojdú do brán kniežat!
3 Ja som dal rozkaz svojim zasvätencom, zavolal som (pre svoj hnev) svojich hrdinov, tých, čo hrdo jasajú pre moju slávu.
4 Čuj! Hluk na vrchoch, ako množstva ľudí. Čuj! Lomoz kráľovstiev zhromaždených národov. To Pán vojsk prehliada bojovné vojsko.
5 Idú z ďalekej krajiny, od končín nebies: Pán a nástroje jeho hnevu, aby zničili celú zem. Hrozný deň Pánov nad Babylonom
6 Kvíľte, lebo blízko je deň Pána, príde ako pohroma od Všemohúceho.
7 Preto sklesnú všetky ruky a každé ľudské srdce ochabne.
8 I podesia sa, kŕče a bôle dostanú, budú sa zvíjať ako rodička, s hrôzou budú hľadieť jeden na druhého: tvár im bude horieť plameňom.
9 Hľa, ide deň Pána ukrutný, rozhnevaný a rozpálený, aby urobil zo zeme púšť a jej hriešnikov z nej vyhubil!
10 Veď hviezdy nebies a ich súhvezdia nezaskvejú sa svojím leskom, slnko sa zatmie, len čo vyjde, a mesiac sa nerozžiari svetlom.
11 Strescem zločin na svete a na zločincoch ich vinu a spravím koniec nadutosti pyšných a hrdosť násilníkov pokorím.
12 Mužov spravím vzácnejšími než zlato a ľudí nad zlato ofírske.
13 Preto otrasiem nebesami a zem sa vyšinie zo svojho miesta pre rozhorčenosť Pána zástupov v ten deň, keď vzplanie jeho hnev.
14 Vtedy ako splašená gazela a ako ovce, ktoré nik nestráži, obráti sa každý k vlastnému národu a každý pobeží do svojej krajiny.
15 Každý dopadnutý bude prebodnutý a každý dochytený padne mečom.
16 Pred ich očami rozdrvia im deti, vyplienia im domy a sprznia im ženy.
17 Hľa, ja vzbudím proti nim Médov, ktorí si nevážia striebra a v zlate nemajú záľubu.
18 Ich kuše rozdrvia mladíkov a neušetria plod života, nad synčekmi sa nezľutuje ich oko.
19 A Babylon, ozdoba kráľovstiev, pyšná okrasa Chaldejcov, bude, ako keď Boh rozvrátil Sodomu a Gomoru.
20 Neobývaný bude naveky, neosídlený na všetky pokolenia; Arab si tam nepostaví stan a pastieri tam nebudú košiariť.
21 Ale bude tam sídliť zver púšte, sovy naplnia ich domy, budú tam bývať pštrosy a capy tam budú poskakovať.
22 Hyeny budú skučať v jeho kaštieľoch a šakaly v palácoch rozkoše. Už čoskoro príde jeho čas, neodtiahnu sa už jeho dni.

Vsetko este "za zivota" ? Ziaden "posledny sud" ?
Veta 20,21 a 22 hovori, ze to nebude koniec sveta !
Iba taky mensi "Bozi masaker" ...

Jezis by nad tym svojim Otcom iba zaplakal ...

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3938 príspevkov
Po dlhom čase som bol kuknúť na Kredo. Zistil som že tam rarach citoval (nakopíroval) môj príspevok z tejto témy. Teda on sem asi chodí pod nejakým iným nickom.

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3748 príspevkov
misionar3 píše:
Po dlhom čase som bol kuknúť na Kredo. Zistil som že tam rarach citoval (nakopíroval) môj príspevok z tejto témy. Teda on sem asi chodí pod nejakým iným nickom.

Na to aby si precital forum, nemusi byt registrovany.

[ Príspevkov: 298 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť