Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 210 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Ďalší
Autor Správa
Poslať 25.05.2011 11:01:28   Re: Mortuus ohľadom Raracha

od 12.06.2008 10:06:02
napísal 1512 príspevkov
Didymos píše:
terézia píše:
Citácia:
Kde som napísala, že schvaľujem jeho spôsoby? Ako si môžeš vymýšľať také klamstvá?!
ja vymýšľam? veď som len parafrázoval TVOJE vlastné vyjadrenie o Rarachovi, konkrétne toto:
terézia píše:
mi nič na ňom nevadilo.

Trvám na tom, že píšeš klamstvá napísala som toto - V tom vidím validné tvoje tvrdenie, že som ho považovala za obrancu KC a že mi nič na ňom nevadilo.

Citácia:
A okrem toho sú tu aj ďalšie veci, ktoré s týmto súvisia, a ktoré som už viac ráz uviedol, no nejako ich ignoruješ.

Neignorujem nič, ale máme evidentne na veci iný pohľad, tak načo v tom pokračovať.

Citácia:
Odsudzovala si tu kritiku Oravca, zdôvodňujúc to tým, že je to kňaz. A dodala si:
terézia píše:
voči takýmto nekresťanským praktikám sa vždy ozvem.
Ozvala si sa vždy aj v prípade Raracha, ktorý si založil NIEKOĽKO tém na kritiku Oravca, a o tých ostatných jeho veciach čo písal ani nehovoriac.

Ja som ho za to znosila pod čiernu zem na inom fóre. A on mi nezostal nič dlžný. Až p. biskup ma upozornil na toto fórum a tak som si to prečítala. Vyzerá tot tak, že Rarachovi veľmi ublížil...
Čo však spravil Tebe, že si nedáš pokoja?

Citácia:
Aj proti nemu si sa "vždy ozvala"? Vieš mi ukázať príklady tých "vždy ozvaní"?

Napr. v téme o tom kňazovi, ktorého vyhnal zo spovedeľnici...

Citácia:
Lebo tu vidím skôr opak, vravíš, že na ňom (Rarachovi) ti NIČ NEVADI

Toto klamstvo obhajovať nemusím, ale Ty by si mal!!!

Poslať 25.05.2011 11:35:20   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
legionar píše:
Vzkriesenie konkretneho Boho-cloveka - axiom
Trojjedinost konkretneho Boha - axiom
Dogmy konkretnej Cirkvi - axiomy
Desatoro - axiom
Biblia ako svaty text inspirovany konkretnym Bohom - axiom

Ziadne "indicie" a "cesty", skor ad-hoc "vysvetlovanie podla potreby" ...
akurát že čo tu menuješ ako axiómy, to nie sú axiómy. A tak aj tvoja posledná veta je len dôsledok omylu vyššie urobeného.

[btw. je tá axióma, nie ten axióm ;)]

Napr. k tomu čo tu uvádzaš, i keby sme trebárs posledný výrok vzali ako axiómu, tak potom ostatné už nemusíme brať ako axiómy, keďže sú to dôsledky tej jednej axiómy.

T.j. keď axiomatizujeme Bibliu, tak potom z tej axiómy vyplýva aj všetko čo je v Biblii - napr. vzkriesenie, desatoro, prípadne aj Trojjedinosť ktorá tam má dosť náznakov, ba aj autorita Cirkvi, ktorá je v Biblii označená ako "stĺp a opora pravdy". Takže potom aj keď Cirkev čosi dogmatizuje, tak sa to berie ako pravdivé. Teda tu už máme všetky dogmy KC.

Čiže úplne celé KC učenie vyplýva z jedinej axiómy o Biblii.

Avšak ani onen kresťanský pohľad na Bibliu v skutočnosti neberieme ako axiómu.

Človek môže začať napr. skúmať Bibliu z čisto sekulárneho pohľadu ako nejaký spis z danej doby.

Obsahuje súbor spisov rôznych autorov. Človek z ich spisov najprv skúma psychologický profil ich autorov, aby zistil, či ide o ľudí, ktorí to myslia vážne, alebo sú to nejakí vtipálkovia.

Myslím, že je dosť presvedčivé, že to mysleli vážne. Takže niečo na tom bude. Keď tam Pavol opisuje všelijaké zázraky, ktoré robili, rôzne dary, ktoré sám mal a aj ostatná komunita, ktorej píše a hovorí ako niektoré dary nech nepoužíva vtedy a vtedy, a tak ďalej, skrátka tam robil poriadok. Nemalo by zmysel im takto detailne opisovať niečo, čo by neexistovalo. a tak ďalej. Je dosť rozumné predpokladať, že to tak bolo. Že nešlo len tak o nejakú sektu s pochybnými názormi, ale že to bolo "učenie s mocou."

A sú tam aj ďalšie indície, ako už od starozákonných proroctiev cez celý vývoj, ktorý k tomu smeroval (už neskôr to moc ani nemohlo byť, keďže v r. 70 bol zničený Jeruzalemský chrám), to tam akosi príliš dobre do seba zapadá :)

Takže je uveriteľné, že na tom čosi je.

Tak nejak zhruba načrtnuté, že nejaké netriviálne indície tu sú.

Samozrejme tie veci by sa dali rozoberať podrobnejšie, o takom sú celé hrubé knihy.

A nejde len o Bibliu, t.j. skúmanie toho ako to bolo vtedy.

Aj dnes človek môže zažiť rôzne netriviálne skúsenosti v tomto smere.

Takže tie indície sa netýkajú len minulosti a iných, ale môže ísť aj o osobnú záležitosť.

Skrátka nedá sa povedať že sme si len tak prehlásili kresťanstvo za axiómu bez toho, že by sme k tomu nemali dosť netriviálne "indície" ako to vykresľuješ ty. ;)

Poslať 25.05.2011 12:16:12   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
Didymos píše:
Skrátka nedá sa povedať že sme si len tak prehlásili kresťanstvo za axiómu bez toho, že by sme k tomu nemali dosť netriviálne "indície" ako to vykresľuješ ty. ;)

Pouzivas prilis vela viet, nebudem Ti kazdu jednu vyvracat. (Aj keby si to zasluzili ! :) )
Z postoja krestanov k okolitemu svetu, inym nabozenstvam, myslienkovym prudom, filozofiam, je nad Slnko jasnejsie (a papez to vyjadril aj explicitne!), ze krestania povazuju krestanstvo za JEDINU SPRAVNU CESTU, filozofiu, myslenie atd.
A, kedze (aj podla vlastnych slov) to nevedia dokazat, musia to nutne brat ako axiomu.
Ty sa tu ale snazis ostatnych infikovat myslienkou, ze to vsetko je "nejako dokazatelne" (indicie atd.) ...
No nie je ! :)

Ak aj "dnes mozes zazit nieco zvlastneho a nevysvetlitelneho", neexistuje jediny racionalny dovod tvrdit, ze to je "dokaz" KONKRETNEHO a dokonca krestanskeho Boha.

Ze moze ist o "nejaky organizujuci princip" - to uz je druha vec. :)
A ten princip dokonca ani nemusi mat boziu podstatu (v zmysle jedinej nadprirodzenej entity urcujucej vsetko) ...

Poslať 25.05.2011 12:32:53   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
ad terézia. znova si sa vyhla tomu hlavnému. že si tu opakovane vykresľovala principiálny rozdiel medzi Rarachom a ostatnými a to v presne opačnom zmysle než bol.

Ak aj Rarach v niečom obohatil toto fórum, určite nebol jediný, kým ty to tak vykresľuješ ako by bol jediný. To je prvá chyba.

Nemôžeš teda sa tváriť akoby Rarach tu dačo pozitívne robil a ostatní nie.

A hlavne - a to je druhá chyba tvojej nepozornosti/alebo aspoň toho ako si to vykresľovala - že v tých najžiadanejších prípadoch, akými boli tie kde bola KC osočovaná, tak vtedy nie že by Rarach ju obhajoval, ale presne opačne, sám sa pridal k útočníkom a ich podporovateľom, kým k obrane nič nerobil.

Druhí však aj vtedy Cirkev obraňovali a aj vrámci toho uviedli aj pozitívne obohacujúce informácie k téme.

Takže ten principiálny rozdiel medzi Rarachom a ostatanými nebol v tom, že by bol jediný čo sem dával nejaké "obohacujúce info", keďže to robili aj iní.

Ale ten jediný principiálny rozdiel bol až v tom, že on proti KC aj útočil.
Ba že práve vtedy bolo predsa najžiadajúcejšie uviesť nejaké "zorientované info",
keď on to vtedy už nerobil. No iní však robili aj vtedy.

Poslať 25.05.2011 13:14:06   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18698 príspevkov
Boze, kaslite uz na Raracha. :)
Bol to Jago tohto fora.
Kto to doteraz nepochopil, tomu je zbytocne dalej nieco vysvetlovat ...

Toto je povodne uplne ina tema.

Poslať 25.05.2011 13:57:44   

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Obsah tohto prispevku som vymazal.

Poslať 25.05.2011 14:34:27   

od 18.11.2009 17:44:01
napísal 1207 príspevkov
Boros – toto sa často zneuživa proti kresťanom ako odpoved na akukoľvek kritiku. Ale ty si myliš pojmy s dojmami. To, že niečo kritizujem neznamena, že „nenavidim nepriateľa“. Zda sa ti, že Kristus nekritizoval? Čital si Bibliu? Pačil sa mi jeden komentar k niečomu podobnemu:

„Naozajstná láska nebude pozerať na to, čo sa druhému páči, čo je mu príjemné a spôsobuje mu radosť, ale ona sa bude riadiť iba tým, čo druhému prospieva! Nezáleží na tom, či to druhému spôsobuje radosť alebo nie. To je pravá láska a služba.

Ak teda stojí napísané: "Milujte svojich nepriateľov!" Tak to znamená: "Čiňte, čo im prospieva! Rovnako ich teda karhajte, ak nemôžu inak dospieť k poznaniu! "

Nemiestna poddajnosť znamenala by ešte väčšie pestovanie chýb nepriateľov a tým viac by bolo prípustné ich kĺzanie po šikmej ploche. Bola by to láska? Tým by naopak došlo k previneniu!

Náboženstvo lásky sa len prianím ľudí stalo náboženstvom ochabnutosti, rovnako ako osoba nositeľa Pravdy, Ježiša Krista, bola strhnutá k zmäkčilosti a povoľnosti, ktoré on nikdy nemal. Práve svojou všeobjímajúcou láskou bol medzi ľuďmi rozumu aj prísny.

A inak zaujimave, že Ghandiho uznavaš, aj napriek tomu, že sa tymto neriadil a prehlasil, že kresťanov nema rad. Inak celkom by ma zaujimalo, keby Ghandi prehlasil, že nema rad židov, lebo sa vôbec nepodobaju Kristovi. Asi by upadol do nemilosti a už nikdy by sme o ňom nepočuli – alebo možno len ako o tom „zloduchovi z Indie“ :D

Poslať 25.05.2011 15:07:20   

od 18.11.2009 17:44:01
napísal 1207 príspevkov
romanh píše:
zil evanielium Jezisa Krista

otazne je aj to, či ho naozaj žil

Jeho prístup k náboženstvu sa menil, postupne si však začal vytvárať vlastné názory. Spoznal, že kresťanstvo je pre neho krajne odpudivé a stále viac sa upieral k ateizmu. Neskôr sa vybral do Anglicka na štúdiá práv.

V jednej jedálni sa údajne stretol s istým kresťanom, ktorý zmenil jeho pohľad na kresťanstvo. Ghándhí prečítal Bibliu a usúdil, že ideálnym náboženstvom by bolo spojenie Biblie a Gíty. Svoj postoj však neskôr mnohokrát zmenil.

Neustále sa zaoberal otázkou viery. S ideou kresťanstva nesúhlasil. Študoval Korán ale i svetskejšie knihy, ako napríklad Tolstého Kráľovstvo božie je vo Vás, alebo Tak povedal Zaradhustra. Začala sa prehlbovať jeho láska k hinduizmu.

(wikipedia)

Ale viem, ako si to myslel, no neviem, či s tebou mam suhlasiť...

Legionar píše:
Ja Ti hovorim "nerob inym, co nechces, aby robili Tebe!"
a Ty mne "preco nerobis vsetko tak, ako krestania maju robit?".

Lebo kresťan to rozširuje aj o „rob iným to, čo chceš, aby robili tebe“ – teda nie len byť pasívny, ale aj aktívny :D

Legionar píše:
"Odsudil vsetkych krestanov" - to je trosku silne a nepresne vyjadrenie. Proste takych z bodu 2 nemal rad ...

Ale on to na žiadne body nemal rozdelene, proste vyhlasil, že ich nema rad. Ak to myslel len na tych zlych kresťanov – farizejov, mal to tak aj formulovať podľa mňa. Lebo to vyzera tak, že kresťanov všeobecne považoval za nejaky ľudsky odpad.

Inak vieš o tom, že tvrdil aj toto?:

"Politika, zbavená náboženstva je smrteľnou pascou, pretože vraždí dušu.“

Čo ty na to? Okrem toho, bez naboženstva nie je ani kultury, už len to slovo vzniklo z KULT – úra , čo by podľa teba ako ateistu malo byť suplementom kresťanskej kultury? Nudné, šedé prázdne bezduché nič, odtrhnuté aj od historických koreňov, na ktorych sa vyformovala Europska civilizacia a Europske narody?

(ale už sme poriadne OT, čo?)

Poslať 25.05.2011 16:01:19   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pan Didymos:

Citácia:
Mel Gibson je sedevacantista a nie starokatolik.
jedno horšie ako druhé.

Pan D. tvrdohlavo nechce pochopit , ze sedevacantisti su uprimni katolici.

Poslať 25.05.2011 16:09:30   

napísal 13206 príspevkov
Kristov vyrok:
Mt 12:30 Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.
je jednoznacny. Nestaci vyznavat perami, ze Jezis je moj Spasitel a zaroven neuznavat doktrinu , ktoru hlasal. Totiz , s Jezisom sa neda obchodovat. Nemozem sa hlasit za krestana a neuznavat Eucharistiu alebo nove "manzelstvo" po rozvode.

Poslať 25.05.2011 16:25:05   

od 15.02.2008 16:30:11
napísal 565 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Pan Didymos:

Citácia:
jedno horšie ako druhé.

Jojoj, uprimni... ja osobne to nechavam na Pana.
Podla mna uprimni mozno su, ale rozhodne su popleteni....

Poslať 25.05.2011 16:30:31   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Apolo píše:
Oliver Oravec píše:
Pan Didymos:

Citácia:
Oliver Oravec píše:

jedno horšie ako druhé.

Jojoj, uprimni... ja osobne to nechavam na Pana.
paradoxne SÁM OO sa v minulosti vyjadril PROTI úprimnosti katolicity sedesvakantistov, konkrétne - a pradoxne - i toto istého Mela Gibsona !!!!

Oliver Oravec 12.12.2009 8:06:38 píše:
Didymos, 11.12.2009 22:35:22 píše:
ten týpek, čo natočil Umučenie, je Oravcov kolega. čo Oravec naňho hovorí?

Tento týpek(?) vôbec nie je náš , totiž on nevie , čo chce.
Nevie, vďaka svojim Hollywoodskym filmom a Hollywood už nevyrába nič dobré.

Poslať 25.05.2011 16:34:05   

od 15.02.2008 16:30:11
napísal 565 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Kristov vyrok:
Mt 12:30 Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.
je jednoznacny. Nestaci vyznavat perami, ze Jezis je moj Spasitel a zaroven neuznavat doktrinu , ktoru hlasal. Totiz , s Jezisom sa neda obchodovat. Nemozem sa hlasit za krestana a neuznavat Eucharistiu alebo nove "manzelstvo" po rozvode.

Presne tak Oliver.
Nestaci len vyznavat so slzou v oku svoju vernost ku katolickej Cirkvi, k jej uceniu, ku papezom... je nutne tak aj konat.
A Vy prave konate opacne.

Pretoze cirkevne dokumenty si vykladate podla toho ako Vam vyhovuju.
Teologov respektujete len ked sa to Vam hodi... atd.

Mozete sa povazovat za katolika a zivotom hlasat, ze diabol premohol KRISTOVU CIRKEV? Ze Duch Svaty prestal ucinkovat a preto VSETCI BISKUPI zacali uznavat falosneho papeza?

Poslať 25.05.2011 16:34:11   

napísal 13206 príspevkov
Joj, pani, ako viete prekrucat.
Ja som len chcel povedat , ze Mel Gibbson NIE je starokatolikom, nic viac a nic menej.

Poslať 25.05.2011 16:39:13   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Joj, pani, ako viete prekrucat.
Ja som len chcel povedat , ze Mel Gibbson NIE je starokatolikom, nic viac a nic menej.
:lol: :lol: :lol:

vraj keď Olinko napíše "MG je sedesvakantista", tak je prekrúcaním, ak povieme, že Olinko napísal, že "MG je sedesvakantista".

:o :o :o

Oliver Oravec píše:
keď ste nechcel povedať nič viac, tak prečo ste povedal aj viac? to ste potom mal povedať iba "MG nie je starokatolík", a nie dodať aj: "MG je SV". a "SV sú úprimní katolíci".

Mimochodom k tomu "SV sú úprimní katolíci" poznamenám, že vy ste písal aj proti iným SV (nielen proti MG).

napr. o tých SV, ktorí tvrdia, že liturgická reforma Pia XII je "diabolský slobodomurársky výtvor daný na podpísanie chorému pápežovi".

Aj ich už teraz prehlasujete za úprimných katolíkov?

[ Príspevkov: 210 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť