Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 498 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Ďalší
Autor Správa
Poslať 28.05.2012 22:21:02   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Dušan Seberíni píše:
Príloha k zákonu 308/1991 Zb. uvádza:
Citácia:
"Zoznam cirkví a náboženských spoločností, ktoré na základe zákona alebo na základe súhlasu štátu pôsobia na území Slovenskej republiky (§ 22):
1. Apoštolská cirkev na Slovensku
2. Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike
3. Cirkev adventistov siedmeho dňa, Slovenské združenie
... atď.
Sektu adventistov som tam nenašiel - nuž doplňte si vedomosti v legislatívnej terminológii.
to že ste tam sektu adventistov nenašli, neznamená, že neexistuje. tu si o nich môžete niečo prečítať: http://en.wikipedia.org/wiki/Seventh-da ... ist_Church
Dušan Seberíni píše:
Vo vydateľstve Dobré Slovo je kniha je už hodne dlho rozobraná.
čo znamená "rozobraná"? ten pojem sa používal ešte pri starých guttenbergovských tlačiarniach, keď písmená sa naskladali na dosky a to sa potom natrelo atramentom a pri-tlačilo na papier (odtiaľ názov "tlačiareň"). A keď sa už prestalo tlačiť, tak sa to späť "rozobralo", aby sa písmená dali znova použiť pri tlačení niečoho iného (odtiaľ to "rozobrať". vlastne len v tom jedinom spočíval Guttengerov vynález, že sa tie dosky s písmenami dali spätne rozoberať a skladať, takže to bolo zrazu veľmi efektívne a pomerne lacné). Takže keď hovoríte, že vo vašom vydavateľstve je tá kniha "rozobraná" tak to ozaj vyznieva, akoby ste tú tlačiareň mali doma v tom vašom "dobrom slove", no ako tu teraz vravíte:
Dušan Seberíni píše:
Nikdy som žiadnu tlačiareň nevlastnil!
Dušan Seberíni píše:
Knihu vytlačila a zviazala registrovaná tlačiareň v Martine.
avšak ako "vydavateľstvo" uvádzate "Dobré slovo", čo však je "vydavateľstvo", ktoré má sídlo u vás doma v BB napísané na vaše meno: http://www.vsetkyfirmy.sk/firma/dusan-s ... obre-slovo

a na tom linku sa tiež uvádza: "Podnikateľ-fyzická osoba-nezapísaný v obchodnom registri"

ani dané IČO, ktoré sa tam uvádza, mi nenašlo v obchodnom registri: http://www.orsr.sk/hladaj_ico.asp?ICO=10831312&SID=0

každopádne teda opravujem, čo som uviedol, je to teda s tým vašim "vydavateľstvom" ešte horšie než sa zdalo, keďže nemáte ani len tlačiareň a museli ste si to dať vytlačiť inde...

Ja som tu chcel každopádne povedať len to, aby ten váš výrok, že vám to "vyšlo knižne", nezavádzal čitateľov k nejakej mylnej predstave, že vám to vydalo nejaké seriózne kresťanské vydavateľstvo - lebo seriózne vydavateľstvá bárs čo nevydajú. Avšak keď si len takto doma registrujete vlastné "vydavateľstvo", tak si tam môžete vydať ozaj čokoľvek a v bárs akej tlačiarni vám to aj vytlačia. - čo ste aj urobili.

a keď už ma tu nazývate "klamár didy" za to, že som vaše údaje, že vám to vydalo vaše "dobré slovo" pochopil tak, že je na tom lepšie než je (kým v skutočnosti je na tom ešte horšie než som myslel), tak čo teda konečne - aby sme boli viac k téme - povedať sám sebe "klamár seberíni"? keďže už aj podľa vašej vlastnej "logiky" ste KLAMÁR - ako som ukázal.

Poslať 28.05.2012 23:43:07   

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
Didymos píše:
... avšak ako "vydavateľstvo" uvádzate "Dobré slovo", čo však je "vydavateľstvo", ktoré má sídlo u vás doma v BB napísané na vaše meno: http://www.vsetkyfirmy.sk/firma/dusan-s ... obre-slovo

Teda meno ste našiel.
Názov ste našiel.
Adresu ste našiel.
Aj IČO ste našiel.

Len ste nenašiel čo by ste ešte mohol ogrcať ...

Viete vôbec aká je téma tohto vlákna?
Čo ste tu ešte neozvracal?
FUJ!

Poslať 29.05.2012 0:51:44   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Dušan Seberíni píše:
Teda meno ste našiel.
Názov ste našiel.
Adresu ste našiel.
Aj IČO ste našiel.

Len ste nenašiel čo by ste ešte mohol ogrcať ...

Viete vôbec aká je téma tohto vlákna?
Čo ste tu ešte neozvracal?
FUJ!
Seberíni, Seberíni, toto posledné, čo som tu uvádzal, som len dával na pravú mieru váš zavádzajúci výrok, že vám vaše nezmysly "vyšli knižne", čo totiž môže čiateľa zavádzať k mylnej predstave, že vám to vydalo nejaké seriózne vydavateľstvo [a teda že to je niečo seriózne, keďže seriózne vydavateľstvá bárs čo nevydajú], kým pravda je taká, že ste si to vydali len vy sám - takže preto sa to žiadalo upresniť, keď ste to už tak napísali.

a áno, bolo naozaj off topic, že ste tu taký zavádzajúci údaj uviedli, áno radšej ste ho tu nemali uvádzať, no keď ste ho tu už uviedli, tak sa žiadalo dať ho na pravú mieru, aby to čitateľov nezavádzalo.

Poslať 29.05.2012 0:54:43   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
a teraz sa môžeme vrátiť k téme "Jahve alebo Jehova?"!

odpoveď: ani jedno z nich, ale "Pán"/"Boh" - tak to teda je.

kým Seberíni nám na danú otázku nedáva zmysluplnú konzistentnú odpoveď, keďže niekedy tvrdí, že "Jahve" je pravdivý preklad, kým inokedy (protirečivo k tomu predošlému) tvrdí, že "Jahve" je NESPRÁVNY preklad.
O tom "Jehova" tiež tu popísal rozporuplné vyjadrenia, no zväčša v súvislosti s tým referuje na to, že vraj masoréti uvádzajú, ako to má byť. Lenže masoréti uvádzajú rôzne vokalizácie, ktoré robili podľa toho, či tam čítali "adonaj" alebo "elohím" - to totiž oni tam nečítali žiadne "jehova"/"jehovíh" či čo, ale "adonaj" - t.j. (môj) Pán - alebo "elohím" - t.j. Boh.

Nuž a toto je teda onô krásne a už dve tisícročia všeobecne prijímané riešenie celého problému. totiž že netreba špekulovať nad tým, či "jehova" alebo "jahve" alebo snáď ešte nejaké iné neznáme NEZROZUMITEĽNÉ hebrejské slovo, ale jednoducho zrozumiteľné slovenské slová: "Pán" a "Boh".

Pričom vzorom je nám v tom všeobecne prijímaný text NOVÉHO ZÁKONA, ktorý tak totiž uvádza slovo "Pán" pri citovaní SZ, napr. 1Pt 2:3 tak používa frázu zo Ž 34:8/9 (čo aj Seberíni tak uznáva), z čoho teda na samotnom NZ vidíme, že starozákonné JHWH môžeme prekladať ako "Pán".

Ba čo viac, všeobecne prijímaný text SZ je masorétsky text, ktorý tiež svojou vokalizáciou naznačuje, že sa tam má čítať "adonaj" (t.j. Pán) ak sa už bezprostredne pred tým slovo "adonaj" nenachádza (kým vtedy ak sa tam už nachádza, tak vtedy sa JHWH číta "elohím", t.j. "Boh"). čo vlastne aj z porovnania s pred-kresťanskými qumránskymi rukopismi vidíme, že sa v rukopisoch SZ permutujú slová "JHWH" a "adonaj", čo sa dá tiež vysvetliť iba tým, že sa čítali rovnako, a totiž ako "adonaj", t.j. "(môj) Pán".

to je vsio.

Poslať 29.05.2012 1:26:21   

napísal 453 príspevkov
Takto sa rozhodol Didymos a písomne to potvrdil:
Didymos píše:

No a ja dávam návštevníkom tohto vlákna na areopágu na vedomie nasledovné:
BOLO TU POVEDANÉ VŠETKO, ČO POTREBUJE VEDIEŤ ČLOVEK, ABY SA MOHOL ROZHODNÚŤ ZODPOVEDNE.

Vy sa rozhodnite slobodne, ako uznáte za vhodné. Kiež by ste sa rozhodli správne - takto:
Náš Otče, ktorý si v nebesiach, nech sa posvätí tvoje meno!
{Mt 6:9b}

No, ak je to zlé vo vašich očiach slúžiť Jehovahovi, vyvoľte si dnes, komu budete slúžiť, či bohom, ktorým slúžili vaši otcovia, ktorí boli za riekou, a či bohom Amorejov, v ktorých zemi bývate,
ale ja a môj dom budeme slúžiť Jehovahovi.
{Joz 24:15}

Poslať 29.05.2012 2:18:14   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
v inej téme Seberíniho kritika jeho vlastného prekladu:
Dušan Seberíni píše:
Sk 20,7: "A v prvý deň týždňa, keď sme sa sišli lámať chlieb
Zase "upravený preklad". Textus receptus uvádza:
εν δε τη μια των σαββατων

...
Ten grécky text som uviedol preto, lebo sa tam práve slovo DEŇ (heméra) nenachádza!
je pekné, že keď si Seberíni myslí, že sa mu to hodí, tak dokáže aj svoj vlastný preklad kritizovať ako "upravený" len preto, že sa to tak vraj nenachádza v gréckom Textus Receptus.

Nuž ale ten istý grécky textus receptus (na ktorý sa tuná odvoláva) ani to s tým Božím menom neuvádza tak, ako to Seberíniho "upravený preklad" väčšinou uvádza, ale uvádza to tak, ako to Seberíni uvádza v prípade 1Pt 2:3 (http://areopag.sk/viewtopic.php?p=220662#220662). Teda s výnimkou prípadov typu 1Pt 2:3 je Seberíniho preklad "upravený", kým príklady typu 1Pt 2:3 ukazujú, že aj Seberíni tam súhlasí s tým, aby sa starozákonné JHWH uvádzalo v NZ ako "Pán", a teda ani v tých ostatných prípadoch nemal opravdivý dôvod na to, aby "upravoval" Bibliu.

ale naopak: 1Pt 2:3 ako aj iné miesta NZ sú nám vzorom k tomu, že dokonca aj starozákonné "JHWH" máme čítať a prekladať ako "Pán" (gr. Kyrios).

Dušan Seberíni píše:
Takto sa rozhodol Didymos a písomne to potvrdil:
Didymos píše:

No a ja dávam návštevníkom tohto vlákna na areopágu na vedomie nasledovné:
BOLO TU POVEDANÉ VŠETKO, ČO POTREBUJE VEDIEŤ ČLOVEK, ABY SA MOHOL ROZHODNÚŤ ZODPOVEDNE.

Vy sa rozhodnite slobodne, ako uznáte za vhodné. Kiež by ste sa rozhodli správne - takto:
Náš Otče, ktorý si v nebesiach, nech sa posvätí tvoje meno!
{Mt 6:9b}

No, ak je to zlé vo vašich očiach slúžiť Jehovahovi, vyvoľte si dnes, komu budete slúžiť, či bohom, ktorým slúžili vaši otcovia, ktorí boli za riekou, a či bohom Amorejov, v ktorých zemi bývate,
je pekné, že ako príklad uvádzate práve modlitbu Otče náš, ktorá je a má byť naozaj vzorom kresťanskej modlitby. Nuž a táto modlitba NEOSLOVUJE Boha ako "JHWH" (ani nijako podobne)!!!! Takže toto je "odpoveďou" aj na váš druhý citát, totiž že slúžiť PÁNOVI neznamená hovoriť "JHWH" či podobne. opakujem: modlitba "Otče náš", z ktorej práve citujete, je a má byť vzorom našej modlitby, t.j. NEHOVORIŤ "Jehova/Jahve", ani nič také ; ).

Poslať 01.06.2012 1:09:14   

napísal 453 príspevkov
http://areopag.sk/viewtopic.php?t=3479& ... &start=480

Didy!
Keď tu zapĺňate stránky plagátmi, málokto to číta, ale aspoň sa pri tom nestrápňujete.
Ale keď robíte poznámky k tomu, čomu nerozumiete robíte dojem čviri-biri ...

Didymos píše:
Seberíni píše:
Vo vydateľstve Dobré Slovo je kniha je už hodne dlho rozobraná.
čo znamená "rozobraná"? ten pojem sa používal ešte pri starých guttenbergovských tlačiarniach, keď písmená sa naskladali na dosky a to sa potom natrelo atramentom a pri-tlačilo na papier (odtiaľ názov "tlačiareň"). A keď sa už prestalo tlačiť, tak sa to späť "rozobralo", aby sa písmená dali znova použiť pri tlačení niečoho iného (odtiaľ to "rozobrať". vlastne len v tom jedinom spočíval Guttengerov vynález, že sa tie dosky s písmenami dali spätne rozoberať a skladať, takže to bolo zrazu veľmi efektívne a pomerne lacné). Takže keď hovoríte, že vo vašom vydavateľstve je tá kniha "rozobraná" tak to ozaj vyznieva, akoby ste tú tlačiareň mali doma v tom vašom "dobrom slove", no ako tu teraz vravíte:
Pre tých ťažšie chápavých a mierne retardovaných: "rozobraná" znamená, že knihu už hodne dlho vydavateľstvo nemá na sklade.
(A údaj pre čmuchalov: na webe adresa skladu nie je ...)

Didymos píše:
Seberíni píše:
Knihu vytlačila a zviazala registrovaná tlačiareň v Martine.
avšak ako "vydavateľstvo" uvádzate "Dobré slovo", čo však je "vydavateľstvo", ktoré má sídlo u vás doma v BB napísané na vaše meno: http://www.vsetkyfirmy.sk/firma/dusan-s ... obre-slovo
Áno správne.

Didymos píše:
a na tom linku sa tiež uvádza: "Podnikateľ-fyzická osoba-nezapísaný v obchodnom registri"
Áno správne.
Ale doučte sa, aký je rozdiel medzi obchodným registrom a živnostenským registrom.
A keď sa to (tajne) doučíte a na živnostenskom registri nájdete všetky pre vás potrebné údaje o mne, nemusíte sa mi omlúvať – to vy neviete...
(Až budete mať lode v zahraničí, alebo budete dovážať mäso z Ázie, určite sa budete musieť zapísať aj do obchodného registra...)

Didymos píše:
ani dané IČO, ktoré sa tam uvádza, mi nenašlo v obchodnom registri: http://www.orsr.sk/hladaj_ico.asp?ICO=10831312&SID=0
Áno správne. Kto nie je zapísaný v obchodnom registri určite tam nemá dokonca ani číslo topánok...
Ale to už máte poriadne pribrzdené otáčky...

Didymos píše:
každopádne teda opravujem, čo som uviedol, je to teda s tým vašim "vydavateľstvom" ešte horšie než sa zdalo, keďže nemáte ani len tlačiareň a museli ste si to dať vytlačiť inde...
? ?? ??? ?? ?

Didymos píše:
Ja som tu chcel každopádne povedať len to, aby ten váš výrok, že vám to "vyšlo knižne", nezavádzal čitateľov k nejakej mylnej predstave ...
Áno. Treba vysvetľovať.
"Knižne" znamená, že tá kniha bola vytlačená a zviazaná ako kniha,
distribuovaná ako kniha,
v kníhkupectvách predávaná ako kniha
a dokonca aj čítaná ako kniha.
Vari toto ste nevedel?

Didymos píše:
Ja som tu chcel každopádne povedať len to, aby ten váš výrok, že vám to "vyšlo knižne", nezavádzal čitateľov k nejakej mylnej predstave, že vám to vydalo nejaké seriózne kresťanské vydavateľstvo - lebo seriózne vydavateľstvá bárs čo nevydajú. Avšak keď si len takto doma registrujete vlastné "vydavateľstvo", tak si tam môžete vydať ozaj čokoľvek a v bárs akej tlačiarni vám to aj vytlačia. - čo ste aj urobili.
Veď preto mám to vydavateľstvo.
Ešte že ste to ako-tak pochopil ...

Didymos píše:
A keď už ma tu nazývate "klamár didy" za to, že som vaše údaje, že vám to vydalo vaše "dobré slovo" pochopil tak ...

Nie! Klamár ste preto, lebo ste všetko pochopil správne.
Len jed, ktorý je vo vás, núti vás k takémuto nechutnému divadielku.

Preto sa znovu pýtam, Didy, čo máte z toho šírenia zloby?
Toto je náplň vášho života?

Poslať 01.06.2012 7:32:27   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12569 príspevkov
Citácia:
Didymos napísal:
Citácia:
Ja som tu chcel každopádne povedať len to, aby ten váš výrok, že vám to "vyšlo knižne", nezavádzal čitateľov k nejakej mylnej predstave ...

Áno. Treba vysvetľovať.
distribuovaná ako kniha,
Vari toto ste nevedel?

on chcel len podotknut ze ak je kniha vydana v renomovanom nakladatelstve, byva to zarukou jej kvality, lebo oni hocico nevydaju
ak je kniha vydana vlastnym nakladom tak moze ale nemusi byt kvalitna
je to bezne kriterium v akademickom svete, aby vyfiltrovali vecnych "vynalezcov perpetum mobile".

Didymus to spomenul preto lebo Vo Vasej knihe nasiel viacere vecne chyby ako na to upozornil

Mne osobne na Vasej uvahe vadi jej konspirativny pristup
dat si dopredu predpoklad a ten sa snazit dokazat za kazdu cenu
aj na ukor niektorych faktov z Biblie a z prvo krestanskej doby
(napr Jezis nam nepovedal ze mame Boha oslovovat Jehovah, ale vyslovne povedal ze ho mame oslovovat Otce.
Dokonca ani neriesil udajne zabudnutie bozieho mena a neupozornil na tento udajny problem apostolov,
ktori sa nasledne chovali rovnako zidia co sa tyka bozieho mena)

Poslať 01.06.2012 18:48:36   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Didymos napísal:
Citácia:

Áno. Treba vysvetľovať.
distribuovaná ako kniha,
Vari toto ste nevedel?

on chcel len podotknut ze ak je kniha vydana v renomovanom nakladatelstve, byva to zarukou jej kvality, lebo oni hocico nevydaju
ak je kniha vydana vlastnym nakladom tak moze ale nemusi byt kvalitna
je to bezne kriterium v akademickom svete, aby vyfiltrovali vecnych "vynalezcov perpetum mobile".

Didymus to spomenul preto lebo Vo Vasej knihe nasiel viacere vecne chyby ako na to upozornil
som rád, že tí inteligentnejší čitatelia ma pochopili : ) napokon, veď som to tu tak výslovne a opakovane uviedol
    Didymos, 28.05.2012 21:21:02 píše:
    Ja som tu chcel každopádne povedať len to, aby ten váš výrok, že vám to "vyšlo knižne", nezavádzal čitateľov k nejakej mylnej predstave, že vám to vydalo nejaké seriózne kresťanské vydavateľstvo - lebo seriózne vydavateľstvá bárs čo nevydajú. Avšak keď si len takto doma registrujete vlastné "vydavateľstvo", tak si tam môžete vydať ozaj čokoľvek
    Didymos, 28.05.2012 23:51:44 píše:
    som len dával na pravú mieru váš zavádzajúci výrok, že vám vaše nezmysly "vyšli knižne", čo totiž môže čiateľa zavádzať k mylnej predstave, že vám to vydalo nejaké seriózne vydavateľstvo [a teda že to je niečo seriózne, keďže seriózne vydavateľstvá bárs čo nevydajú]

misojogi píše:
Mne osobne na Vasej uvahe vadi jej konspirativny pristup
mne hlavne to, že si v tom Seberíni už aj sám sebe protirečí, čo je už fakt vážna diagnóza...

Poslať 01.06.2012 22:30:34   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Keď tu zapĺňate stránky plagátmi

Citácia:
kedy som tu zapĺňal stránky plagiátmi?!

didy, si si isty, ze citas spravne?

plagat <> plagiat :wink:

Poslať 02.06.2012 0:41:55   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
-"Vzrusujem ta?"
-"To myslíš vážne? Strašne ma vzrušuješ!"
-"Sorrz, mam nieco s klavesnicou, pomoyes mi?"

alnoth píše:
si si isty, ze citas spravne?
tým si na fórach mžono byť len ťakžo istý. napr. ty nepožuívaš diarkitiku, iní robia i prekelpy (niečo perhodia, niečo vynchajú, niečo pridiajú), atď. takže keby som čtíal, čo je napísané, tak by to boli príliš často nezymsly, avšak mozog dokáže tie nezymsly opravovať častkorát už aj podveodme.(tiež pri čítaní hebrejského textu musí mozog kopu vecí podľa kontextu dopĺňať a opravovať, napr. JHWH dekóduje ako "adonaj" a podobne)... no a občas sa v mozgu tá automatická korektúra sekte... :lol: a potom vznikajú takéto halušky... :lol: na iPhone tiež existuje autokorektor a ten robí veru väčšie haluze... http://www.damnyouautocorrect.com :lol: (a možno trpím i miernou dyslexiou, alebo je to ozaj len zvyk z rýchločítania, že človek nečíta všetko, ale zhruba len tie prvé a posledné písmená a zvyšok domýšľa podľa kontextu, ktovie)

Poslať 03.06.2012 15:18:56   Re: Božie meno - Jahve či Jehova?

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Michal Sedláček píše:
Priatelia,

nerozumiem celkom tejto záležitosti. Katolíci používajú skôr Božie meno Jahve, niektorí protestanti a Svedkovia Jehovovi zasa Jehova, každá strana má nejakú svoje argumenty a protiargumenty... Niektoré anglické preklady Písma používajú Jahve, iné zasa Jehova.

Tak ako sa správne číta Božie meno? Je niekto zdatný v hebrejčine a vysvetlí to fundovane?
Po 33. stranách diskutovania sme zistili že ani nevieme ako sa náš Boh vlastne volá. :( :( :(

Poslať 03.06.2012 15:50:33   

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Dušan Seberíni píše:

hm, ale ty si polyteista...

Poslať 03.06.2012 16:05:09   Re: Božie meno - Jahve či Jehova?

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
benajah píše:
Michal Sedláček píše:
Priatelia,

nerozumiem celkom tejto záležitosti. Katolíci používajú skôr Božie meno Jahve, niektorí protestanti a Svedkovia Jehovovi zasa Jehova, každá strana má nejakú svoje argumenty a protiargumenty... Niektoré anglické preklady Písma používajú Jahve, iné zasa Jehova.

Tak ako sa správne číta Božie meno? Je niekto zdatný v hebrejčine a vysvetlí to fundovane?
Po 33. stranách diskutovania sme zistili že ani nevieme ako sa náš Boh vlastne volá. :( :( :(
náš Boh je "ten, ktorý je." aké iné "meno" ešte potrebuje? veď taký Boh je len jeden!

iba ak onô "Otec", ako sa to modlíme v modlitbe "Otče náš" - ktorá je i vzorom všetkých našich modlitieb.

btw. zrovna dnes sa v RKC čítalo v kostoloch toto: "dostali ste Ducha adoptívneho synovstva, v ktorom voláme: Abba - Otče!" (Rim 8,15)

Poslať 03.07.2012 21:19:50   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12569 príspevkov
nasiel som zaujimavy nazor na nete k danej teme:

http://monarchizmus.blogspot.sk/

utorok, 17. apríla 2012
Teológia francúzskej revolúcie
Michael E. Jones

Teologické východiská francúzskej revolúcie sa stávajú absolútne jasnými v Barruelovej (1) expozícií slobodomurárskeho rituálu. Filozofovia síce začali útok na ancien regime rozvratom morálky, ale ich cieľ bol vždy teologický. Útok slobodomurárov na Krista je len novým prerozprávaním Talmudu a Kabaly. Barruelova kniha priniesla rozsiahly dovtedy neznámy materiál v troch oblastiach - spisy filozofov, slobodomurárov a iluminátov. Hoci jej chýba koherentný a jednotiaci záver, v ktorom logicky a bez rozporne preklenie a spojí tieto oblasti, nesmieme preto prehliadať jej genialitu: nikto nikdy nepublikoval taký objem k tejto téme ako Barruel. Nikto doposiaľ neukázal lepšie ako Barruel, že teologické korene revolúcie väzia v talmudskom judaizme, pretože len málokto študoval slobodomurárske texty do takej hĺbky. Barruel sledoval útok na Krista, ktorý začal v lóži z prvého radu a ukázal, že tento útok je nutným predpokladom pre vrchol slobodomurárskeho úsilia - znovuobjavenie mena Jehova:

V prvom (nádejný slobodomurár) stupni ziskava slobodomurárske poznanie ako vychádzajúce od Šalamúna a Hírama a oživené templárskymi rytiermi. Ale v druhom stupni sa naučí, že toto poznanie treba hľadať až u Adama samého a že bolo odovzdané Noemovi, Nimródovi, Šalamúnovi, Hugovi de Payens, zakladateľovi templárskeho rádu a Jacquesovi de Molay, jeho poslednému veľmajstrovi, ktorí boli miláčikmi Jehovu a teraz o nich rozprávajú slobodomurárske ságy. Nakoniec, na treťom stupni mu je odhalené, že slávne slovo stratené Híramovou smrťou je meno Jehova. Povie sa mu, že toto meno našli templári v čase, keď kresťania budovali v Jeruzaleme kostol. Kopali základy medzi kameňmi, ktoré už raz v minulosti slúžili ako základy a našli tri kamene ktorých forma a spôsob akým boli pospájané upútal ich pozornosť. Ich údiv bol nesmierny, keď našli na poslednom z nich vytesané meno Jehova.

Slobodomurári sú "veľkňazmi Jehovu." Slobodomurárstvo je koniec koncov len sofistikovaným judaizovaním. Jeho cieľom je nájsť "stratené meno Jehovu". Aby bolo možné vybudovať nebo tu na zemi, čo je cieľ každého revolucionára, je potrebné vrátiť sa k judaizmu. Ako kandidát postupuje k vyšším a vyšším stupňom zasvätenie, dozvie sa najskôr, kto je zodpovedný za smrť Adonírama (2) a čo s tým treba urobiť. Kristus je "skutočným vrahom Adonírama". Barruel hovorí:

"Kristus je v ich očiach ničiteľ Božej jednoty, je to najväčší Jehovov nepriateľ a aby sa do mysle adepta vliala potrebná nenávisť postupuje ďalej k vyššiemu stupňu, volanému Rozekrucián."

Veľká vec sa stratila a tou je slovo Jehova. Majster sa pýta staršieho strážcu, ktorá je hodina. "Je prvá hodina dňa, chvíľa, keď sa chrámová opona roztrhla vo dvoje, keď sa na celý svet vyliala temnota a strach, keď svetlo potemnelo a murárske náradie sa polámalo, žiariace hviezdy zmizli, kameň sa rozlomil a slovo sa stratilo". Tu sa dozvedá, že deň, keď sa slovo stratilo je presne ten deň, keď Kristus zomrel na kríži za spásu sveta, keď naplnil veľké tajomstvo kresťanského náboženstva a zničil symbol každého iného vyznania, či judaizmu či prírodného, či filozofického náboženstva.

Čím viac sa slobodomurár pripúta k tomu slovu, tým viac sa utvrdí v nenávisti k autorovi Zjaveného náboženstva. Čím hlbšie adept preniká, tým viac talmudských tajomstiev poznáva. Rozenkrucián sa napríklad dozvie, že nápis INRI na kríži neznamená Iesus Nazarenis Rex Iudeorum, ale Žid z Nazareta privedený do Judey, teda význam, ktorý Krista oberá o jeho Božstvo a opakuje talmudské lži o tom, že Kristus bol zločinec, ktorý si zaslúžil smrť. "Keď kandidát dokáže, že rozumie významu nápisu INRI, Majster zvolá : Drahí bratia, slovo sa opäť našlo a všetci prítomní tomuto skvostnému objavu tlieskajme, lebo Ten, ktorého smrť bola naplnením a veľkým tajomstvom kresťanského náboženstva nebol ničím iným, ako obyčajným Židom, ukrižovaným za svoje zločiny." Aby mohol byť kandidát zasvätený do vyšších stupňov, musí sa stať vrahom Adoníramovho vraha. Musí byť ochotný zabiť Krista a jeho reprezentantov na zemi. Revolučné úmysly slobodomurárov sa ukážu, keď je kandidátovi oznámené, že musí byť pripravený zabiť kráľa. Mystické slobodomurárstvo je synonymum pre revolúciu. Slobodomurári vidia revolúciu ako svätý oheň, ktorý očistí zem a dôverčiví kandidáti musia revolúciu živiť svojím nadšením a horlivosťou pre svätú vec. Keď je kandidát uvedený na stupeň Rytier Kadosh, všetky dvojzmyselnosti končia. Slobodomurár je vrahom Adoníramovho vraha, čo znamená že má povinnosť zabiť kráľa a pápeža, dvoch predstaviteľov Krista na zemi.

V čase vypuknutia revolúcie mali anglické lóže už kráľovraždu za sebou. Francúzske ešte nie. Kandidát musí byť pripravený zabiť francúzskeho kráľa, lebo on je nasledovníkom Filipa Pekného, ktorý nechal popraviť Jacquesa de Molay.

Počas zasvätenia na stupeň Rytier Kadosh sa kandidát mení na zabijaka. Ale už to nie je Híram, ktorého je treba pomstiť, ale Jacques de Molay, veľmajster templárov, a ten ktorý musí upadnúť do rúk vraha je nasledovník Filipa Pekného, kráľa Francúzska, za ktorého vlády bol zničený templársky rád.... Keď adept vykročí z jaskyne zo zapáchajúcou hlavou, volá NEKOM (Zabil som ho)..... Nakoniec je roztrhnutá opona. Kandidátovi oznámia, že doteraz bol k pravde uvedený len čiastočne, že Rovnosť a Sloboda, ktoré predstavujú prvé tajomstvo jeho vstupu do lóže znamenajú neuznávať nijakú moc nad sebou na svete, a tiež hľadieť na kráľov a kňazov ako na ľudí, ktorí nemajú žiadne právo sedieť na tróne a slúžiť pri oltári, ale smú konať len to, čo im ľud dovolí.

Cieľom slobodomurárstva je "zbaviť svet dvojakej pliagy, zrúcaním každého oltára, ktorý vztýčila poverčivosť a zaslepenosť a každého trónu, na ktorom možno vidieť len despotov mučiacich svojich otrokov."

Po vstúpení do krajiny tajomstiev "sú bratia slobodní: tak dlho hľadaný svet slobody je deizmus, uctievanie Jehovu tak ako to robili prírodní filozofi. Pravý slobodomurár je pápežom Jehovu a to je to veľké tajomstvo, ktorým sa vymaní z temnoty bezbožníkov."

Všetka sila slobodomurárskej aktivity pramení v židovskej nenávisti ku Kristovi. Po prijatí stupňa Rozenkrucián, sa adept dozvie, že "Kristus zničil úctu k Jehovovi" a že on musí na Kristovi, jeho zástupcoch a na Evanjeliu "vykonať pomstu za svojich bratov", ktorí sú "veľkňazmi Jehovu". Pri dosiahnutí stupňa Rytier Kadosh sa uchádzač dozvie, že "Adoníramov vrah je Kráľ, ktorý musí byť zabitý, aby sa vykonala odplata za de Molayovu smrť, za templársky rád, ktorého nasledovníkmi slobodomurári sú. Náboženstvo ktoré treba zničiť, aby sa obnovil svet a pravá náuka, je to, ktoré priniesol Kristus, to založené na Jeho Zjavení. Tento svet je vo svojom plnom rozsahu Rovnosťou a Slobodu a musí byť obnovený všeobecným zavrhnutím Oltára a Trónu."

Adepta vedú od tajomstva k tajomstvu do celkom judaistického náboženstva slobodomurárov a odtiaľ ho vedú od tajomstva k tajomstvu "celým jakobínskym revolučným kódexom." Slobodomurárstvo je kľúčovým prepojením medzi pradávnou židovskou nenávisťou ku Kristovi a Revolúciou. Slobodomurárstvo je kabalistické. Tak ako John Dee, slobodomurárstvo svoju mágiu odvodilo z Kabaly. Tak ako Julián Odpadlík, tak ako okultista John Dee, tak aj slobodomurár "nazerá na komunikáciu so
zjaveniami diablov, ktorých vzýva pod menom géniovia, ako na zvláštne dobrodenie a zdar jeho zaklínania závisí na nich.... Kabalistický slobodomurár je týmito zlými a dobrými géniami odmenený úmerne dôvere, ktorú v ich moc vkladá, zjavia sa mu a v
magickej interakcii mu vyjavia viac, ako si ľudský rozum dokáže predstaviť. "

"Adept sa nesmie báť spoločenstva zlých géniov" ako sa bál Julián Apostata, keď ho iniciovali do eleusínskych mystérií, pretože len od týchto "géniov či diablov" sa môže naučiť tajnej náuke, ktorá do neho vleje ducha proroctva. Adept je upozornený, že Mojžiš, proroci a traja králi nemali iného učiteľa, nepoznali iné umenie ako kabalistické slobodomurárstvo." Pri uvedení do najväčšieho mystéria adeptovi povedia: "Tak, už máš ku kresťanom rovnaký odpor ako Židia. Tak ako oni, ty si žiadaš Jehovu a preklínaš Krista a jeho tajomstvá."

Z Barruela čerpá Poncins (3), ktorý predkladá o spojení medzi Židmi a slobodomurármi dve teórie: "Židia vytvorili slobodomurárstvo, aby rozvrátili národy kresťanskej civilizácie a na pozadí tohoto tak rozšírili všeobecnú revolúciu,
ktorá má nastoliť vládu Izraela. Je to len nástroj a prostriedok v židovských rukách. Na podporu tejto teórie môžeme odcitovať článok Dr. Issaca M.Wisea ktorý vyšiel 3.8.1866 v Israelite of America: "Slobodomurárstvo je židovská inštitúcia, ktorej dejiny, stupne, povinnosti, heslá a tajomstvá sú židovské od začiatku do konca."

Druhá Poncinsova teória hovorí, že lóža, bola spočiatku zamýšľaná ako dobrá vec, ale bola porušená, keď do nej začali vstupovať Židia. Podľa tejto teórie začali do lóže Židia vstupovať krátko pred vypuknutím revolúcie "a aj sami zakladali tajné spoločnosti. Židia ako Weishaupt a Martinez de Pasqualis, organizovali početné skupiny iluminátov vo Francúzsku. Martinistické lóže boli mystické, zatiaľ čo ostatné zväčša racionalistické, čo nám dovoľuje povedať, že tajné spoločnosti predstavujú dve stránky židovskej mentality: praktický racionalizmus a panteizmus, ten panteizmus, ktorý, hoci je metafyzickou reflexiou viery v Božiu existenciu, vedie ku kabalistickej theurgii. Ľahko sa dá ukázať spojenectvo medzi týmito tendenciami, aliancia Gazotta, Cagliostra, Martinéza, Saint Martina, a grófa St. Germaine s encyklopedistami a jakobínmi, ktorí napriek rozličným prístupom a metódam dosiahli rovnaký cieľ, oslabenie kresťanstva. To je ďalší z dôkazov toho, že Židia mohli byť dobrými agentmi tajných spoločností, pretože doktríny týchto spoločností sa zhodovali s ich doktrínami, hoci neboli ich zakladateľmi."

Poncinsove hypotézy však ignorujú skutočnosť, že každý slobodomurár je vykonávateľom židovskej odplaty, keď je zasvätený do vyšších mystérií, keď prijme talmudské vysvetlenie Kristovej smrti na kríži a jeho úlohy v potlačení mena Jehova. Členstvo alebo nečlenstvo Židov v lóži preto nie je z hľadiska revolučného pôsobenia dôležité.

Toto mal pravdepodobne Disraeli na mysli, keď rozprával o Revolúcii: "ktorá sa teraz pripravuje v Nemecku a ktorá bude v skutočnosti druhou, väčšou Reformáciou, o ktorej sa dnes vie v Anglicku len málo a pripravuje sa kompletne pod dohľadom Židov."

1. A.Barruel - Memoirs, Illustrated history of Jacobinism
2. Skratka slov Adonai a Híram
3. Leo Vicomt de Poncins - Secret powers behind revolution

[ Príspevkov: 498 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 30, 31, 32, 33, 34  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť