Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 498 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Ďalší
Autor Správa
Poslať 02.07.2009 10:46:39   Božie meno - Jahve či Jehova?

od 28.07.2004 10:04:27
napísal 1290 príspevkov
Priatelia,

nerozumiem celkom tejto záležitosti. Katolíci používajú skôr Božie meno Jahve, niektorí protestanti a Svedkovia Jehovovi zasa Jehova, každá strana má nejakú svoje argumenty a protiargumenty... Niektoré anglické preklady Písma používajú Jahve, iné zasa Jehova.

Tak ako sa správne číta Božie meno? Je niekto zdatný v hebrejčine a vysvetlí to fundovane?
"Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí." Jn 8:32
"Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!" Žid 13:8

Poslať 02.07.2009 10:55:41   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
JHWH to je zapis v hebrejcine, v ktorej sa nepisali samohlasky. kedze zidia to nevyslovovali, su dnesne formy fonetickej podoby tak nejako viac-menej dohadmi a viac ci menej pravdepodobnosti. vieme to precitat spravne po slovensky, ked chces "som, ktory som".

samozrejme najzorientovanejsi ti to isto vysvetlia lepsie ako aj urcia ktory tvar je spravny a ktory je hriesny.

Poslať 02.07.2009 15:35:43   

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3414 príspevkov
Alnoth, Tvoj príspevok priam horí láskou k "najzorientovanejším", ale čo už.

Michal:
Vraj sa to mám tak, že Židia z veľkej úcty nepoužívali nielen Božie meno ale ani prídavné mená. Vidno to na evenjeliách. Matúš píše pre Židov a preto používa termín nebeské kráľovstvo.

No a z toho pramenia tie problémy. Budem písať tak, ako si to pamätám, myslím, že náš prepis Božieho mena je JHVH. V podstate niekto nevie, ako sa to presne čítalo, ale znalci hebrejčiny, ako z RKC, tak aj zo Židov sa viacmenej zhodujú v tom, že to je Jahve.
Jehova vzniklo z toho, že Židia, keď mali napísané JHVH tak čítali radšej Elohim, Adonaj a tieto Božie zástupné mená aj podpisovali ako samohlásky po JHVH.
No a jedného dňa to zbadal najvyšší otrok a boli na svete Jehovovi svedkovia.

Presnejšie si to nepamätám, lebo nemám čas sa učiť hebrejčinu či tomu podobný jazyk.

Poslať 02.07.2009 16:03:41   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Alnoth, Tvoj príspevok priam horí láskou k "najzorientovanejším", ale čo už.

vycitku beriem ako opravnenu a je mi toho zbytocneho tonu luto... hoci to ludske vo mne sa citi byt ukrivdene tvojim obludne dvojitym metrom...

Poslať 02.07.2009 16:44:14   

napísal 3414 príspevkov
Nechápem ani jednu stranu môjho dvojitého metra. Priznávam Ti právo na ukrivdenosť, no zároveň musíš priznať, že protistrana sa aspoň snaží mierniť a argumentovať, či skôr vysvetľovať. Na druhej strane metra je snaha o zmierlivý tón, z toho titulu sa mi Tvoja reakcia nepáčila, lebo v tejto téme zatiaľ nie je na to dôvod. To je celé, aj Boh Ti dáva každý deň šancu začať odznova. :D

Poslať 02.07.2009 17:35:00   

napísal 1290 príspevkov
Ďakujem, o tomto som už počul. Len som dúfal, či skrátka neexistuje niečo jasne definované a určené... Ďakujem za reakcie.

Poslať 02.07.2009 18:07:50   

napísal 3414 príspevkov
Treba sa spýtať Mojžišových súčasníkov, prípadne Mojžiša osobne ... :lol: :lol: :lol:

Poslať 03.07.2009 8:24:38   

napísal 8572 príspevkov
kym sa on dostane k mojzisovi, to uz sa rovno bude moct spytat Jeho namiesto mojzisa...

Poslať 03.07.2009 9:30:44   

od 30.05.2008 12:54:14
napísal 5613 príspevkov
Kopirujem z uvodu k hebrejcine, ktory sme mali na kat.fakulte...

Tetragrammaton – tetragram – τετραγράμματον - transkripce hebrejských písmen pro Boží jméno, které Bůh zjevil Mojžíšovi. Nacházíme již u Filona Alexandrijského nebo u Josefa Flavia (JHWH). V BHS (Hebrejská bible, Stuttgart) se vyskytuje 6828x.
Nejedná se o náhodné seskupení písmen, ale o významonosnou sestavu:
h-w-h – kořen slovesa být, stát se (semitský kořen h-w-h; hebrejský kořen h-j-h)
V přepisu se objevuje jako JHWH; postupně se ujala výslovnost jahve (kauzativ) První písmeno „j“ označuje osobu děje, v tomto případě 3. osobu singuláru masculina – „On je“ Čtení „JAHVE“ je mluvnicko-teologický konstrukt, kdy se jedná o kauzativ h-w-h (způsobuje bytí)
Bůh sám sděluje své jméno: Ex 3,14a
"Ehyeh Asher Ehyeh."
Význam tohoto jména hyh je tedy trvale spjat se slovesem být. Pro Mojžíšovy současníky byl Jahve Ten, který je. Existující skutečnost, která je věčná. Je počátkem i koncem.
Výskyt tetrahrammatonu lze doložit z knih SZ a dalších památek semitského prostředí:
a. Debořina píseň (Jd 5,2) – válečná píseň – 11. st. př. Kr.
ve svitcích od Mrtvého moře v MT je zapsáno starohebrejským písmem, Ž 119,64
LXX – Qumrán – zlomky 12ti proroků, zápis ve starohebrejském písmu
b. Méšova stéla (9.st)
ostraka z Kuntillet ‘Adžrúd (9.st)
dopisy z Aradu a Lakiše (6.st)
elefantinské papyry 4. st. př. Kr

Jméno JHWH se nevyskytuje v hlavních manuskriptech LXX, Samařském Pentateuchu, apokryfech ani v Novém zákoně. Památky z Qumránu pak používají jiné označení pro Boží jméno.
Vyskytuje se i kratší podoba jména JÁH (46x) – najdeme ho hlavně v žalmech.

Tetragramaton, „jméno o čtyřech písmenech“, hebr. Šem ha-meforaš, obsahuje hebrejská písmena jod, he, vav, he, které vyslovovali kněží. Termínem Šem ha-meforaš se označuje také vyslovování jiného jména než Božího jména v rabínské tradici.
Celá židovská tradice ukazuje, že si všichni byli vědomi hlubokého obsahu tohoto jména. Vyslovovat toto jméno mohl kněz ve velesvatyni o Dni smíření (Jóm kippúr).
Důvody pro zákaz byly v podstatě dva:
1. Boží jméno bylo vyhrazeno pro kněžské žehnání lidu (Nm 6,24-26) a mělo být chráněno před užíváním naprázdno, jak varuje Dekalog (Ex 20,7 Dt 5,11).
2. Boží jméno má být chráněno znesvěcení před nevěřícími:
Iz 52,5: snižování lidu Izraele
Jr 7,30: nedostatkem víry

Výslovnost Jehova vznikla záměnou vokalizace apelativa Adónaj. Vyskytuje se v různých podobách v několika vydáních Bible:
1518 Petrus Galatinus De arcanis catholicae veritatis: Iehoua
1530 William Tyndale, Pentateuch: Iehouah
1611 KJV/ Revised Vesions 4x (Ex 6,3; Ž 83,18; Iz 12,2; 26,4) jinak LORD
1901 ASV – American Standard Version: Jehovah

Hlavny argument pre citanie Jahve a nie JEhova je prave spominana zmienka o 46x vyskyte skrateneho tvaru Jah v Starom zakone. Z toho sa odvodzuje, ze JHWH sa citalo ako Jahve

Teraz ma i napadlo, ze i mena ako napr. :
Eliyah - Mojim Bohom je Jahve
Jedidyah - Milacik Jahveho

atd... sa vyslovuju v koncovek yah s pismenom a

Poslať 03.07.2009 10:43:31   

napísal 1290 príspevkov
OOO, Ďakujem!!!

Poslať 11.09.2011 19:19:54   BOŽIE MENO

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
(Nepatrím k členom denominácie SJ!)

VYSVETLENIA K TEJTO TÉME SÚ NEPRAVDIVÉ! PRAVDA JE TAKÁTO.

1/ V SZ sa Božie meno nachádza asi 6828 krát. A 6828 krát je z BIBLIE vo väčšine prekladov odstránené a nahradené prezývkou! Hocijakou – len nech tam nie je Božie meno! Koho asi je to dielo ?

2/ Veríme, že Biblia je Božie slovo. A veríme, že Božie slovo je pravdivé! Lenže prekladatelia VEDOME do Božieho slova zabudovali mnohonásobne lož! Napríklad prvé prikázanie (Ex 20:1a):
katolícky preklad: Ja som Pán, tvoj Boh ...
evanjelický preklad: Ja som Hospodin, tvoj Boh ...
pravdivý katolícky preklad (Jeruzalemská Biblia): Ja som Jahve, tvoj Boh ...

3/ Keby v hebrejskej verzii SZ neboli diakritické znamienka, nevedeli by sme prečítať nič! Vďaka týmto znamienkam (hebrejsky nekudót) vieme prečítať všetko! Teda Božie meno predovšetkým. Ak vám niekto povie, že výslovnosť Božieho mena nepoznáme, tak buď veci nerozumie, alebo klame!

4/ Kto sa chce o Božom mene dozvedieť viac nech si klikne na http://www.dobreslovo.sk/ a v kolónke KNIHY je knižočka BOŽIE MENO. Stručne odpovedá na všetky otázky k tejto téme.

Poslať 12.09.2011 14:07:45   Re: BOŽIE MENO

napísal 5613 príspevkov
Dušan Seberíni píše:
(Nepatrím k členom denominácie SJ!)

VYSVETLENIA K TEJTO TÉME SÚ NEPRAVDIVÉ! PRAVDA JE TAKÁTO.

1/ V SZ sa Božie meno nachádza asi 6828 krát. A 6828 krát je z BIBLIE vo väčšine prekladov odstránené a nahradené prezývkou! Hocijakou – len nech tam nie je Božie meno! Koho asi je to dielo ?

2/ Veríme, že Biblia je Božie slovo. A veríme, že Božie slovo je pravdivé! Lenže prekladatelia VEDOME do Božieho slova zabudovali mnohonásobne lož! Napríklad prvé prikázanie (Ex 20:1a):
katolícky preklad: Ja som Pán, tvoj Boh ...
evanjelický preklad: Ja som Hospodin, tvoj Boh ...
pravdivý katolícky preklad (Jeruzalemská Biblia): Ja som Jahve, tvoj Boh ...

3/ Keby v hebrejskej verzii SZ neboli diakritické znamienka, nevedeli by sme prečítať nič! Vďaka týmto znamienkam (hebrejsky nekudót) vieme prečítať všetko! Teda Božie meno predovšetkým. Ak vám niekto povie, že výslovnosť Božieho mena nepoznáme, tak buď veci nerozumie, alebo klame!

4/ Kto sa chce o Božom mene dozvedieť viac nech si klikne na http://www.dobreslovo.sk/ a v kolónke KNIHY je knižočka BOŽIE MENO. Stručne odpovedá na všetky otázky k tejto téme.

1) slovo Jahve sa nepreklada ako Jahve z toho dovodu - ze tak zidia, ako i prvi krestania si ctili tohoto titulu a nepouzivali - miesto toho, sa pouziva slovo Adonai - Pan - co niekto preklada ako Hospodin, niekto ako Pan...
2) tie "diakriticke znamienka" - jednak to nie su diakriticke znamienka, ale pomahaju nahradit samohlasky, aby ti, co hebrejcinu moc neovladaju, vedeli text precitat - zidia ich nepouzivaju a NEexistovali ani v povodnych biblickych textoch - je to otazka cca 7-11.storocia po Kristovi: takze: cca 1100 rokov bol zboreny Chram = velknaz neprinasal obete = nikto nevyslovoval meno JHWH (mohol ho vyslovit len velknaz raz za rok, ked priniesol obet v Chrame) = nikto nevie, ako sa toto meno (JHWH) ma spravne precitat (ze sa vyslovuje Jahwe, sa nepriamo odvodzuje od toho Jah v zalmoch atd...

3) Toto co pisete: V súčasnosti je pre SZ ako »textus receptus« používaná Biblia Hebraica Stuttgartensia od Rudolfa Kittela, spracovaná podľa predlohy, nazývanej Codex Leningradensis[3]. Diakritické znamienka, ktoré sú v nej použité, podávajú Božie meno JHVH v tvaroch JeHVa H, JeHVi H. - tie vokalizacne znaky pomahaju len pri vyslovnosti - nie su castou abecedy a znova - vyslovnost zachytili az koncom prveho tisicrocia masoreti. Dalej - vyslovnost sa potom vyvyjala - askenazska, sefardsaka atd... Nie je mozne s istotou tvrdit, ze sa JHWH vyslovuje ako Jehova

Najpriekaznejsie stale vychadza Jahve, ale ako chcete, nie je to predsa dolezitejsie - nepotrebujete predsa presne poznat ako sa vyslovuje Bozie meno: nie ste predsa carodejnik, ktory sa nim potrebuje zaklinat ....

Poslať 13.09.2011 0:03:43   

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
Citácia:
1) slovo Jahve sa nepreklada ako Jahve z toho dovodu - ze tak zidia, ako i prvi krestania si ctili tohoto titulu a nepouzivali - miesto toho, sa pouziva slovo Adonai - Pan - co niekto preklada ako Hospodin, niekto ako Pan...
2) tie "diakriticke znamienka" - jednak to nie su diakriticke znamienka, ale pomahaju nahradit samohlasky, aby ti, co hebrejcinu moc neovladaju, vedeli text precitat - zidia ich nepouzivaju a NEexistovali ani v povodnych biblickych textoch - je to otazka cca 7-11.storocia po Kristovi: takze: cca 1100 rokov bol zboreny Chram = velknaz neprinasal obete = nikto nevyslovoval meno JHWH (mohol ho vyslovit len velknaz raz za rok, ked priniesol obet v Chrame) = nikto nevie, ako sa toto meno (JHWH) ma spravne precitat (ze sa vyslovuje Jahwe, sa nepriamo odvodzuje od toho Jah v zalmoch atd...
3) Toto co pisete: V súčasnosti je pre SZ ako »textus receptus« používaná Biblia Hebraica Stuttgartensia od Rudolfa Kittela, spracovaná podľa predlohy, nazývanej Codex Leningradensis[3]. Diakritické znamienka, ktoré sú v nej použité, podávajú Božie meno JHVH v tvaroch JeHVa H, JeHVi H. - tie vokalizacne znaky pomahaju len pri vyslovnosti - nie su castou abecedy a znova - vyslovnost zachytili az koncom prveho tisicrocia masoreti. Dalej - vyslovnost sa potom vyvyjala - askenazska, sefardsaka atd... Nie je mozne s istotou tvrdit, ze sa JHWH vyslovuje ako Jehova
Najpriekaznejsie stale vychadza Jahve, ale ako chcete, nie je to predsa dolezitejsie - nepotrebujete predsa presne poznat ako sa vyslovuje Bozie meno: nie ste predsa carodejnik, ktory sa nim potrebuje zaklinat ....

Tu máme klasický príklad toho, čo som písal. Teraz to doplním: nepravdivé vysvetlenia pochádzajú práve od teológov – teda od tých, ktorí pravdu poznajú!

A/ Už pred dvomi rokmi (3.7.2009) ste podal zavádzajúce informácie. Napríklad:
Citácia:
Bůh sám sděluje své jméno: Ex 3,14a "Ehyeh Asher Ehyeh."
To nie je pravda – Boh oznamuje svoje meno v Ex 3:15! Pozrime si pravdu:

13 Mojžiš povedal Bohu: ”Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: ”Boh vašich otcov ma poslal k vám.” Oni sa budú pýtať: ”Aké je jeho meno?” A čo im odpoviem?” 14 Boh povedal Mojžišovi: ”Ja som, ktorý som!” - a dodal: ”Toto povieš Izraelitom: ”Ja-som” ma poslal k vám!” 15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: ”Pán, Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie. (Ex3:13-15)

Ale bežný kresťan sa to nedozvie, lebo z Božieho Slova je Božie meno vyšmarené. Pravdivý preklad by znel:

”Toto povieš Izraelitom: ”Poslal ma k vám ten, ktorý existuje stále!” 15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: ”Jehovah, Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie.

B/ Znova podávate nepravdy.
1/
Citácia:
slovo Jahve sa nepreklada ako Jahve z toho dovodu - ze tak zidia, ako i prvi krestania si ctili tohoto titulu a nepouzivali - miesto toho, sa pouziva slovo Adonai ...
Z úcty ... hm ... Predpokladajme, že sa voláte Peter Petrík. A my vás budeme volať Grgy Grgliak (z úcty). Čo na to vaša rodina? Dokedy vydržia počúvať, že sú Grgliakovci a Grgliačence(to akože z úcty) ... Stojíte o tento druh úcty?

2/ Nie je pravda, že
Citácia:
nikto nevie, ako sa toto meno (JHWH) ma spravne precitat ....
Veď sám píšete, ža
Citácia:
tie "diakriticke znamienka" - jednak to nie su diakriticke znamienka, ale pomahaju nahradit samohlasky, aby ti, co hebrejcinu moc neovladaju, vedeli text precitat ....
a ďalej
Citácia:
Diakritické znamienka, ktoré sú v nej použité, podávajú Božie meno JHVH v tvaroch JeHVa H, JeHVi H. - tie vokalizacne znaky pomahaju len pri vyslovnosti

C/ Akosi ste preskočil môj prvý argument – že Božie meno je z Božieho slova vyšmarené !!!!!!!!!!
Vám to nevadí? Mne áno. Preto bubnujem na poplach:

„Boh nie je staručký, plešatučký roztrasený deduško. Boh Jehovah je PÁN PÁNOV!

1 Potom mi ukázal rieku vody života, čistú ako krištáľ, vytekajúcu od Božieho a Baránkovho trónu. 2 Uprostred jeho námestia, z oboch strán rieky, je strom života ktorý prináša dvanásť ráz ovocie: každý mesiac dáva svoje ovocie a lístie stromu je na uzdravenie národov. 3 Už nikdy nebude nič prekliate. V ňom bude trón Boha a Baránka a jeho služobníci mu budú slúžiť; 4 budú hľadieť na jeho tvár a na čele budú mať jeho meno. 5 Noci už nebude a nebudú potrebovať svetlo lampy ani svetlo slnka, lebo im bude žiariť Pán, Boh, a budú kraľovať na veky vekov. (Zj 22:1-5)

Budete chcieť mať na čele to sväté meno Jehovah? Ak áno, mal by ste to dokázať prakticky už v časnosti.

Poslať 13.09.2011 8:58:51   

napísal 5613 príspevkov
Dušan Seberíni píše:

A/ Už pred dvomi rokmi (3.7.2009) ste podal zavádzajúce informácie. Napríklad:
Citácia:
Bůh sám sděluje své jméno: Ex 3,14a "Ehyeh Asher Ehyeh."
To nie je pravda – Boh oznamuje svoje meno v Ex 3:15! Pozrime si pravdu:

13 Mojžiš povedal Bohu: ”Ja pôjdem k Izraelitom a poviem im: ”Boh vašich otcov ma poslal k vám.” Oni sa budú pýtať: ”Aké je jeho meno?” A čo im odpoviem?” 14 Boh povedal Mojžišovi: ”Ja som, ktorý som!” - a dodal: ”Toto povieš Izraelitom: ”Ja-som” ma poslal k vám!” 15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: ”Pán, Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie. (Ex3:13-15)

Ale bežný kresťan sa to nedozvie, lebo z Božieho Slova je Božie meno vyšmarené. Pravdivý preklad by znel:

”Toto povieš Izraelitom: ”Poslal ma k vám ten, ktorý existuje stále!” 15 A Boh Mojžišovi ešte povedal: ”Jehovah, Boh vašich otcov, Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba, ma poslal k vám. Toto je moje meno naveky a takto ma budú spomínať z pokolenia na pokolenie.

Pisal ste, ze nie ste jehovista, tak sa prosim bavte ako rozumne uvazujuci clovek a nie ako sektar...

Takze:
- Mojzis hovori: "Oni sa budú pýtať: ”Aké je jeho meno?” A čo im odpoviem?”
- Boh: ”Ja som, ktorý som!” - a dodal: ”Toto povieš Izraelitom: ”Ja-som” ma poslal k vám!”

To samozrejme nepopiera, ze dalej sa predstavuje ako Jahve..rovanako ako ze sa Boh nazyva mnohymi dalsimi menami: El-Šadaj, Elohim, Adonai, atd.. kazde z nich ho ciastocne popisuje

Citácia:
Znova podávate nepravdy.
1/
Citácia:
slovo Jahve sa nepreklada ako Jahve z toho dovodu - ze tak zidia, ako i prvi krestania si ctili tohoto titulu a nepouzivali - miesto toho, sa pouziva slovo Adonai ...
Z úcty ... hm ... Predpokladajme, že sa voláte Peter Petrík. A my vás budeme volať Grgy Grgliak (z úcty). Čo na to vaša rodina? Dokedy vydržia počúvať, že sú Grgliakovci a Grgliačence(to akože z úcty) ... Stojíte o tento druh úcty?

- znova: zidia mali zakazane vyslovovat toto meno a mohol ho vyslovit len velknaz raz do roka - preto nikto iny poriadne nevie, ako sa ma vyslovit
A btw dal ste si gol do vlastnej branky - najskor pisete ako je neuctive nazyvat niekoho inak, nez sa skutocne menuje a potom je mozne sa na vasich stzrankach dozvediet, ze Boha navrhujete nazyvat Jehovah, pretoze sa Vam to osobne zda spravne z gramatickeho hladiska? :o

Citácia:
2/ Nie je pravda, že nikto nevie, ako sa toto meno (JHWH) ma spravne precitat .... Veď sám píšete, ža
Citácia:
tie "diakriticke znamienka" - jednak to nie su diakriticke znamienka, ale pomahaju nahradit samohlasky, aby ti, co hebrejcinu moc neovladaju, vedeli text precitat ....a ďalej Diakritické znamienka, ktoré sú v nej použité, podávajú Božie meno JHVH v tvaroch JeHVa H, JeHVi H. - tie vokalizacne znaky pomahaju len pri vyslovnosti

- znova :) : tieto znaky boli dodane az cca 1000 rokov po zniceni Chramu a teda 1000 rokov po tom, co bolo naposledy vyslovene meno YHWH...takze je velmi pravdepodobne, ze po takej dobe uz nikto nemusi vediet, ako sa presne vyslovovalo - nehladiac na to, ze uz v tej dobe bolo viacero tradicii...tvrdit, ze ma niekto 100% istotu, lebo je to tak v lenningradskom kodexe je smiesne... pre mna je ovela smerodatnejsie, ze v Bozom Slove, sa pise Jah a ne Jeh ...

Citácia:
Akosi ste preskočil môj prvý argument – že Božie meno je z Božieho slova vyšmarené !!!!!!!!!!
Vám to nevadí? Mne áno. Preto bubnujem na poplach:

„Boh nie je staručký, plešatučký roztrasený deduško. Boh Jehovah je PÁN PÁNOV!

1 Potom mi ukázal rieku vody života, čistú ako krištáľ, vytekajúcu od Božieho a Baránkovho trónu. 2 Uprostred jeho námestia, z oboch strán rieky, je strom života ktorý prináša dvanásť ráz ovocie: každý mesiac dáva svoje ovocie a lístie stromu je na uzdravenie národov. 3 Už nikdy nebude nič prekliate. V ňom bude trón Boha a Baránka a jeho služobníci mu budú slúžiť; 4 budú hľadieť na jeho tvár a na čele budú mať jeho meno. 5 Noci už nebude a nebudú potrebovať svetlo lampy ani svetlo slnka, lebo im bude žiariť Pán, Boh, a budú kraľovať na veky vekov. (Zj 22:1-5)

Budete chcieť mať na čele to sväté meno Jehovah? Ak áno, mal by ste to dokázať prakticky už v časnosti.

nie je vysmarene... presvedcte ma z Pisma, ze je nutne a dolezite nazyvat Boha titulom Jehova
Neviem ako pre Vas, ale pre mna osobne sa Boh plne zjavil v Jezisovi Kristovi - to je jedine meno, v ktorom moze byt clovek spaseny a zachraneny

Poslať 13.09.2011 16:36:14   

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Pán Seberíny, ja som z toho v keli. Tak podľa vás má byť správnejšie JEHOVAH alebo JAHVEH? Na jednej strane ako správny pravdivý preklad dávate Jeruzalemskú Bibliu kde je správne preložené Jahve, a o minútu už je správne Jehova. mám z toho guláš.(a to som jehovov svedok.)

[ Príspevkov: 498 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť