Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 472 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Ďalší
Autor Správa
Poslať 04.07.2012 7:12:04   

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Kto si nectí Matku Pána Ježiša nectí si ani Božskú prirodzenosť Ježiša Krista.
V prvej Cirkvi sa moc nepísalo o Panne Márii lebo Ona žila a komunikovala s apoštolmi a aktívne bola činná v Cirkvi.
Kto si nectí Pannu Máriu, v ktorej prebýval 9 mesiacov samotný všemohúci Boh a Stvoriteľ vesmíru nemôže byť kresťanom.
Napríklad ja si Máriu ctím, ale ju neuctievam.Je to problém?

Poslať 04.07.2012 10:00:25   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Aj človek môže robiť určité sebazápory a záslužné skutky, ktoré by obetoval za niekoho, ale záleží pritom dosť aj na tom človeku, jeho úmysloch, na tom aký je, atď., čiže platí aj tu, čo sa vraví, že aj keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.

no dobre, samozrejme, ked sa napriklad postim za nejaku konkretnu vec, tak je to jednoznacne.

ale maria trpiaca pod krizom - to je tato situacia? ona mala nejaky "umysel" vsetkych krestanov na mysli a kvoli tomu "dobrovolne" podstupila toto utrpenie? to vravis?

je rozdiel ked sa karmelitan dobrovolne zbicuje kvoli nejakemu konkretnemu "umyslu" (hoci aj o tom si myslim svoje) ale je rozdiel ked ho niekto nasilu chyti a zmlati. to druhe asi tazko bude nejako "zasluzne" utrpenie. a to si myslim aj o mariinom utrpeni pod krizom. samozrejme ze trpela, ved to bola Jezisova matka. ale zasluznost v tom nevidim.

Poslať 04.07.2012 10:19:28   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
alnoth píše:
je rozdiel ked sa karmelitan dobrovolne zbicuje kvoli nejakemu konkretnemu "umyslu" (hoci aj o tom si myslim svoje) ale je rozdiel ked ho niekto nasilu chyti a zmlati. to druhe asi tazko bude nejako "zasluzne" utrpenie. a to si myslim aj o mariinom utrpeni pod krizom. samozrejme ze trpela, ved to bola Jezisova matka. ale zasluznost v tom nevidim.
Domnievam sa, ze katolici vidia tu zasluznost vo vyjadreni Marie - 'stan sa mi podla slova Tvojho'.
Hacik je v tom, ze v case, ked to (vraj) hovorila Bohu, nemala ani len potuchy o nejakom utrpeni, ktore ju caka v suvislosti so sposobom Jezisovej smrti.
Lebo to nemal NIKTO, dokonca dost dlhu dobu ani sam Jezis !

Poslať 04.07.2012 10:43:40   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán benajah:
Citácia:

Áno, je to hriech, lebo nerešpektujete, že Boh-Ježiš Kristus prišiel k nám "cez Máriu" a ktorý mohol prísť k nám milión rôznymi spôsobmi.
Neuctievať Máriu je vážnym hriechom , ktorý dovedie človeka do pekla.

Poslať 04.07.2012 10:54:43   

napísal 18700 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Pán benajah:
Citácia:

Áno, je to hriech, lebo nerešpektujete, že Boh-Ježiš Kristus prišiel k nám "cez Máriu" a ktorý mohol prísť k nám milión rôznymi spôsobmi.
Neuctievať Máriu je vážnym hriechom , ktorý dovedie človeka do pekla.
Vas argument neobstoji, lebo je iba ludskou interpretaciou a konstrukciou.
Ak mohol prist milion sposobmi a zvolil si milion prvy, a nikdy to nijako sam nezvyraznil, preco si zvolil prave ten milion prvy, potom je pravdepodobne, ze to prenho nemalo taky velky vyznam, aky tomu pripisujete Vy a Vase kategoricke tvrdenie nema ziadne opodstatnenie.
Jadro Jeho odkazu bude asi niekde inde, nie zrovna v uctievani Jeho matky ...

Poslať 04.07.2012 11:03:32   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Domnievam sa, ze katolici vidia tu zasluznost vo vyjadreni Marie - 'stan sa mi podla slova Tvojho'.

nemyslim si. mariino "fiat" sa viazalo ku gabrielovej zvesti - a tam to bolo plne vyjadrenim jej vole a postoja poddanosti.

ale utrpenie v suvislosti s Kristovou smrtou bolo cosi ine - ona sa nemohla "rozhodnut" trpiet alebo netrpiet, nemohla Kristovu smrt alebo jej sposob nijako ovplyvnit, nic z toho nemala v rukach. isteze trpela, ale nie ako vysledok vlastneho rozhodnutia s umyslom, ok, ja toto vytrpim preto, lebo inym to pomoze. samozrejme inym to (Kristova smrt) pomohlo, ale maria v tom, ci sa to stane, pripadne ako sa to stane, nemala na vyber.

Poslať 04.07.2012 11:16:14   

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3920 príspevkov
alnoth píše:

Je v tom rozdiel, ale zase nie až taký ako si myslíš. V tom je hodnota utrpenia že ho človek dokáže prijať a transformovať na obetu. Pritom ak mu ho spôsobil niekto iný je to ťažšie a zásluha väčšia. Väčšina utrpenia čo nás stretáva je zavinená niekým druhým a ak toto utrpenie prijmem a obetujem za konkrétny ciel (osobu) je zásluhou pre mna, pre ten ciel (osobu) a naviac neprodukuje vo mne nenávisť, zatrpknutosť alebo beznádej a znechutenie ale spôsobuje môj rast v láske a približuje ma ku Kristovi, ktorý ako najnenvinnejší z nevinných trpel za moju spásu (a trpel aj za spásu toho čo mi ubližuje)

Problém utrpenie je veľmi rozsiahly a komplikovaný a tu sa dajú dať niektoré myšlienky a postoje

Poslať 04.07.2012 11:23:04   

napísal 8572 príspevkov
v tomto zmysle ako to hovoris, moze byt zasluzne podla mna jedine to, ako sa s utrpenim vyrovnas. teda v pripade, ze ti to sposobil konkretny clovek, tak namiesto odplaty, alebo pomsty alebo co, mu odpustis. ale ten zasluzny cin je to tvoje odpustenie, nie utrpenie samotne.

Poslať 04.07.2012 11:30:42   

Obrázok užívateľa

napísal 3920 príspevkov
alnoth píše:
v tomto zmysle ako to hovoris, moze byt zasluzne podla mna jedine to, ako sa s utrpenim vyrovnas. teda v pripade, ze ti to sposobil konkretny clovek, tak namiesto odplaty, alebo pomsty alebo co, mu odpustis. ale ten zasluzny cin je to tvoje odpustenie, nie utrpenie samotne.

aj utrpenie bez neho by si nemohol odpúšťať, obetovať a rásť v duchu

Poslať 04.07.2012 11:32:49   

napísal 8572 príspevkov
Citácia:
aj utrpenie - bez neho by si nemohol odpúšťať, obetovať a rásť v duchu

nehnevaj sa, to je ako povedat, ze "dobre ze babka spadla zo schodov aspon som jej moholo pomoct..."

Poslať 04.07.2012 11:37:23   

Obrázok užívateľa

napísal 3920 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:
aj utrpenie - bez neho by si nemohol odpúšťať, obetovať a rásť v duchu

nehnevaj sa, to je ako povedat, ze "dobre ze babka spadla zo schodov aspon som jej moholo pomoct..."

ak si predtým mal s babkou zlý vzťah, nenávidel ťa a nadával ti a poto sa to zmenila tak áno.

Poslať 04.07.2012 11:56:15   

napísal 18700 príspevkov
alnoth píše:
Citácia:

nemyslim si. mariino "fiat" sa viazalo ku gabrielovej zvesti - a tam to bolo plne vyjadrenim jej vole a postoja poddanosti.

ale utrpenie v suvislosti s Kristovou smrtou bolo cosi ine - ona sa nemohla "rozhodnut" trpiet alebo netrpiet, nemohla Kristovu smrt alebo jej sposob nijako ovplyvnit, nic z toho nemala v rukach. isteze trpela, ale nie ako vysledok vlastneho rozhodnutia s umyslom, ok, ja toto vytrpim preto, lebo inym to pomoze. samozrejme inym to (Kristova smrt) pomohlo, ale maria v tom, ci sa to stane, pripadne ako sa to stane, nemala na vyber.
Vsak som to povedal. Ze ona dokonca o tom ani dopredu nevedela.
Takze aj to 'fiat' sa da chapat vseliako.

Poslať 04.07.2012 12:05:33   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán legionar:
Citácia:
ikdy to nijako sam nezvyraznil, preco si zvolil prave ten milion prvy,

Tak toto môže byť diabolskou pýchou , keď pán legionar chce "poznať myseľ Pánovu a chce poznať Bože zámery ". Pán legionár si namýšľa , že všemohúci a vševediaci Boh mu musí všetko vysvetliť a pýtať si od neho súhlas.
Nám stačí , čo nám zjavil Boh vo sv.Písme a v učení Cirkvi, veď preto sme veriaci. Legionar ako zarytý neveriaci NIKDY nepochopí Božiu vôľu, lebo ju nehľadá a ani ju nechce pochopiť a preto mu ju Boh ani NIKDY nezjaví.Aby sme pochopili Božie zámery , aj to len z čiastky, potrebujeme byť pokorní a nikdy nie pyšní.

Poslať 04.07.2012 12:17:42   

napísal 18700 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Pán legionar:
Citácia:
ikdy to nijako sam nezvyraznil, preco si zvolil prave ten milion prvy,

Tak toto môže byť diabolskou pýchou , keď pán legionar chce "poznať myseľ Pánovu a chce poznať Bože zámery ".
Na rozdiel od Vas, ktory ju "pokorne nechcete poznat", ale radsej Mu ju rovno nadiktujete ?
Kto tu do detailov vybudoval krkolomne teorie z par indiferentnych slov ?

Poslať 04.07.2012 13:46:23   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
Citácia:
je rozdiel ked sa karmelitan dobrovolne zbicuje kvoli nejakemu konkretnemu "umyslu" (hoci aj o tom si myslim svoje) ale je rozdiel ked ho niekto nasilu chyti a zmlati. to druhe asi tazko bude nejako "zasluzne" utrpenie.

vzdy to mozes prijat a odovzdat Bohu ....

Citácia:
Maria v tom, ci sa to stane, pripadne ako sa to stane, nemala na vyber.
Vsak som to povedal. Ze ona dokonca o tom ani dopredu nevedela.
Takze aj to 'fiat' sa da chapat vseliako.

FIAT je prototyp odovzdania zivota Jezisovi Bohu
ani Ty ked si odovzdaval zivot Jezisovi si nevedel co vsetko od Teba v zuivote bude Boh chciet
ale povedal si na vsetko dopredu ANO, lebo Mu doverujes
cize si Mu podpisal bianco sek

Citácia:

spravna namietka, ano utrpenie nie je samoucel ale je dosledok hriechu
cize trpi kazdy veriaci aj neveriaci
lenze veriaci ma moznost utrpenie odovzdat Bohu (jeho zasluznost) odpustit ludom co mu ublizili
atd atd atd

[ Príspevkov: 472 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť