Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 101 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 01.08.2009 0:11:08   

od 06.07.2009 13:30:51
napísal 94 príspevkov
Michal Sedláček píše:
Citácia:
Lutherovi sa zdá, že Jakubov list protirečí Pavlovi. To by sme ho potom mohli kľudne zavhnúť, nie? Alebo naopak, pri takom zdaní by sme mohli zavhrnúť Pavla, lebo vraj protirečí Jakubovi, a iným knihám.
To je Lutherov problém. Mne sa nezdá, že by si protirečili, i keď na prvý pohľad to bije do očí.
vidíš a toto isté môže povedať katolík aj vo všetkých ostatných veciach, ktoré protestantom už na prvý pohľad bijú do očí...

Michal Sedláček píše:
Citácia:
Katolíci vidia v rečiach o Petrovi (napr. "Ty si Skalo a na tejto skale postavím svoju Cirkev...") potvrdenie katolíckeho učenia, avšak protestanti apriori takú interpretáciu zavrhujú a snažia sa vyšpekulovať nejakú inú.
Ale veď dnes protestantskí exegéti hromadne pripúšťajú význam týchto slov! A ja verím, že tie slová sú pravé! Ježiš postavil cirkev na učeníkovi Petrovi.
nuž áno, dnes už konečne niektorí aj z protestantov nechcú vyzerať, že nevidia doočíbijúci fakt, akým bolo Petrovo postavenie medzi Apoštolmi. u nich sa potom ten apriórny postoj prejavuje vykrúcaním, že sa to už netýka jeho nástupcov. Ale aký zmysel by potom malo to všetko s apoštolmi a Petrom, so všetkými ich výsadami a mocou, ak by sa to malo týkať len prvých rokov kresťanstva a zvyšok sa mal uberať už inak?
Jediné zmysluplné vysvetlenie vidím ozaj v tom, že XC chcel, aby úrad apoštolov a Petra podobným spôsobom pokračoval v ich nástupcoch.

Jak odznelo na Efezskom koncile, r. 431:
    Nikto zaiste nepochybuje, ba všetkým vekom známe bolo, že sv. a preblažený Peter, apoštolov knieža a hlava, viery stĺp a Cirkvi katolíckej základ, od Pána nášho Isusa Xrista, Spasiteľa pokolenia ľudského a Vykupiteľa, prijal kľúče kráľovstva: a že on dodnes a navždy vo svojich nástupcoch, žije a vydáva súd.

Poslať 01.08.2009 8:23:05   

od 28.07.2004 9:04:27
napísal 1290 príspevkov
Katarína Chorétová píše:
dúfam, že veríš aj v pravdy symbolu konštantinopolského, kde sa vraví, "JEDNA katolícka a apoštolská Cirkev"...

Áno, ale už to bude ako obohratá platňa - pre mňa cirkev všeobecná sa nerovná cirkev katolícka (konkrétne cirkev rímska).

Michal Sedláček píše:
Keby to malo byť tak, že záleží či je vysluhovateľ hriešnik alebo nie, či má väčšiu vieru alebo menšiu, to by každý žil v neustálych pochybnostiach, či mal platný krst alebo nie... preto sviatosti sú skôr len niečo medzi Bohom a prijímateľom... tak či onak, to s tým pohanom je skôr len taká hypotetická vec, keďže sa prakticky vôbec nestáva.

Krstili Ježišovi a Jánovi učeníci. Aj keď sú len akýsi "zastupitelia" moci Božej, sú učeníkmi, sú v nejakom vzťahu s Majstrom - nezávisle na tom, či hrešia toľko a či toľko. Preto si myslím, že iba Kristovci majú "právo" krstiť. Je to úzko prepojené s misiou a evanjelizáciou a činením učeníkov. Nevidím dôvod na to, aby neveriaci niekoho krstil, to už sa radšej švihnem pod tú vodu sám :lol:
"Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí." Jn 8:32
"Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!" Žid 13:8

Poslať 01.08.2009 8:30:54   

od 28.07.2004 9:04:27
napísal 1290 príspevkov
Katarína Chorétová píše:
vidíš a toto isté môže povedať katolík aj vo všetkých ostatných veciach, ktoré protestantom už na prvý pohľad bijú do očí...

Keď oni niekedy bijú do očí aj na pohľad stý...

Citácia:
nuž áno, dnes už konečne niektorí aj z protestantov nechcú vyzerať, že nevidia doočíbijúci fakt, akým bolo Petrovo postavenie medzi Apoštolmi.

Áno, je evidentné, že Peter bol prvý, vystupoval ako vodca, hovorca, ťahúň. To však neznamená, že jeho postavenie bolo rovnaké (hovorme povedzme o nejakej právnej rovine) ako postavenie dnešného rímskeho biskupa (alebo i v minulosti). Peter nepanoval, nebol autoritár, rozhodoval s ostatnými. Nebol to vševládny vládca. Okrem toho stĺpy cirkvi boli predsa tri (Peter, Jakub a Ján), nehovoriac o tom, že i taký Jakub bol predsa veľmi váženým biskupom Jeruzalema. Tých vodcovských osobností bolo viacej...

Citácia:
u nich sa potom ten apriórny postoj prejavuje vykrúcaním, že sa to už netýka jeho nástupcov. Ale aký zmysel by potom malo to všetko s apoštolmi a Petrom, so všetkými ich výsadami a mocou, ak by sa to malo týkať len prvých rokov kresťanstva a zvyšok sa mal uberať už inak?

Na túto otázku hľadám odpoveď a keď na ňu možno prídem, napíšem Ti ju. Ja osobne nevidím žiaden rozpor v tom, že Ježiš stavia cirkev na Petrovi, jeho vyznaní "Ty si Mesiáš". Peter vyznáva vieru, Kristus na ňom stavia cirkev. Bodka. Čo viac? To by potom mohli podaktorí vykladači Písma skonštatovať, že takéto slová možno v určitom zmysle vztiahnuť na každého, kto s Petrom vyznáva rovnakú vieru.
"Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí." Jn 8:32
"Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!" Žid 13:8

Poslať 01.08.2009 9:49:09   

od 06.06.2006 14:24:18
napísal 2874 príspevkov
Michal Sedláček píše:

Citácia:
Áno, je evidentné, že Peter bol prvý, vystupoval ako vodca, hovorca, ťahúň. To však neznamená, že jeho postavenie bolo rovnaké (hovorme povedzme o nejakej právnej rovine) ako postavenie dnešného rímskeho biskupa (alebo i v minulosti). Peter nepanoval, nebol autoritár, rozhodoval s ostatnými. Nebol to vševládny vládca. Okrem toho stĺpy cirkvi boli predsa tri (Peter, Jakub a Ján), nehovoriac o tom, že i taký Jakub bol predsa veľmi váženým biskupom Jeruzalema. Tých vodcovských osobností bolo viacej...

Kristova cirkev ešte pred jej rozdelením vo veľkej schizme uznávala prvenstvo rímskeho biskupa ako prvého mezi rovnými a rímsky biskup jej predsedal v láske a pravde a používal primát cti.To potvrdzovali aj ekumenické koncily,ktoré potvrdzovali jeho prvé miesto medzi patriarchami.Nemajú teda protestanti pravdu,že Petrovo prvenstvo nepožívali aj jeho nástupcovia na biskupskom stolci v Ríme.Nešlo však o samovládu,to dobre napísal Michal,však aj apoštolský snem síce Peter svojim jasným prejavom nasmeroval,no posledné slovo mal apoštol Jakub a tiež rozhodnutie,ktoré vyhlásil sa začínalo "my a Duch svätý sme rozhodli..." a nie " Peter rozhodol...".Pravdou je však aj to,že absolútny právny primát nebol v prvom tisícročí definovaný,rovnako ani neomylnosť(až po rozkole) a rímski biskupi ani koncily nezvolávali,posielali na ne svojich vyslancov,poprípade (pápež Lev) ich múdro usmernil a ich rozhodnutiam sa podriadzovali a tí(vrátane rímskych pápežov),čo učili niečo iné,boli bez nejakých predsudkov anatemizovaní(Honorius).Po rozkole sa však situácia zmenila,patriarcháty Východu(4) a Západný(1) (rímsky)patriarchát sa ocitli v rozkole a ... teď bábo raď :o

Poslať 01.08.2009 10:17:54   

od 05.05.2006 17:28:13
napísal 4379 príspevkov
Zial, nebude zo psa slanina, ani z pravoslavneho katolik.

Poslať 01.08.2009 15:52:10   

napísal 94 príspevkov
Miro Derik píše:
Po rozkole sa však situácia zmenila,patriarcháty Východu(4) a Západný(1) (rímsky)patriarchát sa ocitli v rozkole a ... teď bábo raď :o
nie je to až tak nerozhodnuteľná situácia.

východní patriarchovia sa nemohli odtrhnúť od pápeža, keďže bola vtedy sedesvakancia, pápež vtedy nebol.

takže toto je zatiaľ jasné.

na zvyšok dejín potom platí staré známe pravidlo: schizmatický pápež nie je pápež

sedesvakancia skončila v r. 1967

habemus papam !

dobre baba poradila?

Poslať 01.08.2009 16:56:27   

od 06.06.2006 14:24:18
napísal 2874 príspevkov
bábo NA HRAD!

P.S. S tým rozkolom to je veru všelijaké(anathemy boli dané na konkrétne osoby nie na celé cirkevné spoločenstvá) a pápež v tom čase nebol zvolený...
Pavol VI. a Athenagoras boli dobré "hlavy" keď tie kliatby zrušili. 8) .A Athanasios raz bude ...ale to si nechám pre seba brat môj v IC XC :wink:

Poslať 01.08.2009 19:27:54   

od 09.11.2001 0:00:00
napísal 13206 príspevkov
keby pravoslávni veriaci neboli aj heretikmi ?!

Poslať 01.08.2009 21:58:23   

napísal 94 príspevkov
Oliver Oravec píše:
keby pravoslávni veriaci neboli aj heretikmi ?!
ďakujem, pán Oliver Oravec za upozornenie, ako žena sa moc nerozumiem do teológie a neviem si už dosť dlho dať rady s jednou teologickou otázkou: Duch Svätý je splodený alebo nesplodený?

Nemusíte mi to vysvetľovať, ja by som to aj tak nepochopila, stačí uviesť, ktorá z tých dvoch možností je správna: "splodený" alebo "nesplodený" ?

a ešte jednu otázku mám. pani katechétka nám hovorila, že aj kňaz môže dostať privilégium udeľovať birmovku, a nemusí to teda byť len biskup. tak som rozmýšľala, či sú potom vôbec biskupi v cirkvi potrební z hľadiska sviatostí, či by nám nestačili len kňazi s príslušnými povoleniami od sv. stolice. myslím, že najlepšie sa to ukáže v otázke vysviacok, že či kňaz môže dostať privilégium udeliť kňazskú vysviacku, alebo to vždy musí byť biskup.
takže opakujem otázku: kňazskú vysviacku môže za istých okolností udeliť aj kňaz, alebo to vždy musí byť biskup?

ďakujem

Poslať 01.08.2009 22:08:03   

napísal 13206 príspevkov
Duch Svätý je nesplodený vychádzajúci od Otca i Syna.
V RKC iba biskup môže udeľovať kňažské svätenie.

Poslať 01.08.2009 22:53:22   

napísal 94 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Duch Svätý je nesplodený
takže nesplodený, ďakujem, už v tom mám jasno.

ale ešte v jednom nemám úplne jasno, či ste ma dobre rozumel:
Oliver Oravec píše:
V RKC iba biskup môže udeľovať kňažské svätenie.
takže ani za žiadnych špeciálnych okolností, napr. s pápežovým súhlasom (ako to býva pri birmovke) by nemohol jednoduchý kňaz udeľovať kňazské svätenie?

Poslať 02.08.2009 5:57:43   

napísal 13206 príspevkov
Katarína Chorétová:
Citácia:
akže ani za žiadnych špeciálnych okolností, napr. s pápežovým súhlasom (ako to býva pri birmovke) by nemohol jednoduchý kňaz udeľovať kňazské svätenie?

V minulosti sa o tom viedli mnohé dišputy o tejto možnosti, ale dnešný CIC a prax to nedovoľuje.

Poslať 02.08.2009 8:55:16   

od 05.05.2006 17:28:13
napísal 4379 príspevkov
a.) Moc udelovat sviatostny rad moze a mohol vzdy len biskup.

Obrázok

b.) Je to dogmaticka (nie pravna) vec, ktora je definovana (tym padom sa o nej nediskutuje):

Ordinarius minister huius sacramenti est episcopus. (Denz. 701)

c.) Nizsie svatenia nie su sviatostou, takze tie mohli udelovat aj nebiskupi. Vyssie svatenia mozu udelovat len biskupi, v tomto maju moc, ktoru knazi nemaju.

Si quis dixerit, episcopos non esse presbyteris superiores; vel non habere potestatem confirmandi et ordinandi, vel eam, quam habent, illis esse cum presbyteris communem; anathema sit. (Denz. 967)

d.) Tuto dogmaticku zalezitost potvrdzuje Tradicia, to je dolezite (a nie sucasna prax):

Obrázok

e.) Ziadna dogmaticka vec nie je platna podla toho, ci je v CIC. Naopak, v CIC su veci, ktore odrazaju dogmaticky stav. Argumentovat platnostou nejakej dogmatickej veci, odvolavanim sa na CIC, je od pociatku nespravne.

No sledujme, kam sa dostanu v tejto hre, vo veciach svateni notoricky nezorientovany pan Oravec a notoricky nakladac pasci nickovy transvestita Mortus Choret (ze ju prave zalozil a vytesuje sa, ako Oravca nachytal, mame potvrdene tu: http://areopag.christ-net.sk/viewtopic.php?t=3521)

Poslať 02.08.2009 10:32:00   

napísal 13206 príspevkov
Je známe , že pre pána Raracha CIC neznamená nič.

Poslať 02.08.2009 11:17:51   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Je známe , že pre pána Raracha CIC neznamená nič.

:D :D :D :D :D

Pan Oravec bol opat zrejme niekde v zahranici ked sa tu dlhsie neukazal ale zmysel pre humor, ako vidim mu stale ostal... :D

[ Príspevkov: 101 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť