Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Autor Správa
Poslať 30.09.2002 10:05:09   relikvie

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Ahoj Peter,
pekny den vsetkym.
S Tvojim vysvetlenim suhlasim.

PeterMa píše:
Čo si potom pomyslíš, keď o kus dalej v liturgii pri znaku pokoja sa na teba ľudia pri podávaní ruky ani nepozrú a ruku ti stisknú ako keď chytáš "skapatú rybu" ?
...
Podľa mňa viaceré veci z liturgie, ak sú prednášané v duchovne studenej atmosfére, pôsobia neautenticky až groteskne.

No a ponuku modlitby za Teba beriem, a pomodli sa prosím aj za mňa hriešneho.

Peter

Mame byt rybarmi ludi. 'skapate ryby' ozivuje Jezis,tak im prinesme tu zivost. Asi vies kolko ludi Zivot potrebuje.

Groteska je mozna tiez len v mrtvom zbore. Kde je Zivot, tam vyzera vsetko inak. Ak chvalim ako zivy tak mi tecu slzy od radosti aj od smutku a nic mi nie je trapne, ale naopak vsetko sa mi zda malo na oslavu Jezisa.

K Modlitbe mam len jedno: dakujem. Dufam ze raz nam spolocna modlitba bude beznou sucastou zivota.
V takom 'klube' chcem byt! Nech Ta zehna Pan.
Martin

Poslať 03.10.2002 13:22:43   relikvie a svätci

od 20.12.2001 1:00:00
napísal 253 príspevkov
Michal píše:
Ale to neznamená, že neviem rozlíšiť, čo vo viere je pravé a čo pozostatok "public" zvykov. Ľudia sa k relikviám modlia! Som toho svedkom.

Dnes je každý sudcom katolíckej cirkvi. Nie je správne modliť sa k relikviám, je však správne obracať sa v modlitbách na svätých. Tak ako sa v Káane obrátili na Máriu. Každý sa môže samozrejme obrátiť priamo na Ježiša, ak však je niekto svätí, nie je to len skrze neho smaého, ale hlavne skrze Božiu milosť.
Ak sám Boh - Ježiš sľúbil, že na príhovor určitého svätca bude konať, potom to nemá človek čo meniť ako modloslužobníctvo, lebo sám Boh si vybral žiarivé príklady, ktoré ukazujú cestu k nemu a tak sa aj prostredníctvom svätých utiekame nie k nim, ale k Bohu.

Poslať 03.10.2002 13:25:23   prečo ???

napísal 253 príspevkov
Tiež taký malý príklad, keď Boh zanechal nejaké telá zachované pre uctenie, prečo by si ich človek nemohol uctiť ako dielo Božie?

Poslať 09.10.2002 6:09:03   

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Milý Akvinský,

píšeš: "Dnes je každý sudcom katolíckej cirkvi. Nie je správne modliť sa k relikviám, je však správne obracať sa v modlitbách na svätých. "

Kto je katolícka cirkev? Myslím, že ju nevytvárajú len cirkevní predstavitelia, ale tvoríme ju aj Ty a ja a aj ostatní "radoví" veriaci. Myslím si, že ak má cirkev byť živou, potom sa musí prejavovať aj tým, že si jej členovia budú zodpovedať na otázky, ktoré sa v nich vynoria.

Osobne sa obraciam skôr na vyššie inštancie, na Boha. Považujem to aj tak len skôr za formálnu stránku veci. Ak niekto žije v úprimnom presvedčení, že sa vie porozprávať s Bohom len cez niektorého svätého, neverím, že by Boh jeho modlitbu nevypočul. Ja si myslím, že i keď pomoc človek žiada prostredníctvom svätého, ak ju dostane, dostáva ju priamo od Boha, ktorý určite i v iných prípadoch prihliada na naše ľudské "potreby", nedokonalosti. Ako však môže takto človek dostávať odpovede od Boha? Môže? Či len cez zázraky?

Rozmýšľam, prečo ľudia hľadajú kontakt s Bohom cez človeka? Lebo človeku viac rozumejú? Nevedia, čo si počať s Bohom, ako sa mu priblížiť? Dôverujú svätým, pretože predpokladajú, že tí už našli spôsob, ako priamy kontakt s Bohom nadviazať? Alebo sa spoliehajú na akúsi nadštandardnú "protekciu" u Boha vďaka príhovoru niektorého svätého?

Poslať 22.01.2003 14:50:51   

napísal 253 príspevkov
Myslím, že je farizejstvom, že ľudovú zbožnosť (a to v skutku nie je nič falošné) označíte pomaly za modloslužobníctvo.
Čakám odpoveď na otázku: prečo Boh pôsobí tak, že nechá zachované telo svätca???
Tu vôbec nejde o to, či sa niekto rozpráva s Bohom len cez svätého - hádam si (ste) tých ľudí videl (-a,-l), že by si tú relikviu vláčili zo sebou a len cez ňu komunikovali s Bohom.
Čo je zlé, že na tom, že niekto vzdá úctu človeku, ktorý žil sväto ???
Prečo Boh dal prísľuby niektorým svätcom, že ak sa k nim bude človek modliť, tak im to splní?
Bol bohorúhač ten, kto sa na svatbe v Kaáne obrátil na Máriu a nie priamo na Ježiša ???
Myslím, že Boh sám ponúka aj cestu skrze človeka (a nielen v tomto prípade), avšak vy si skrátka prisvojujete právo sami o tom rozhodnúť.

Odpovedám len preto, že brojenie napr. proti relikviám je zbytočná horlivosť. (na druhej strane dosť logická pri dnešných ľuďoch)

Poslať 25.01.2003 8:10:03   

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
"Čakám odpoveď na otázku: prečo Boh pôsobí tak, že nechá zachované telo svätca??? "

Úplne zachované?
Neviem, či tým niečo Boh hovorí, alebo len my si všimneme, že telo niektorého svätca je zachovalejšie, ako býva zvykom. Lebo otvoríme jeho hrob - iné hroby až tak často neotvárame. Lebo ho pochováme na také špeciálne miesto, kde sa telo vysuší a nerozpadne (také telo som videla - napr. aj u Františkánov v Bratislave). Ale možno tým niečo hovorí, to boli len moje úvahy. Mňa to neprivádza k väčšej viere. Ale nie som stred vesmíru, veci sa nedejú len kvôli mne.

Ale čo potom Boh hovorí, keď sa nájde zachovalé telo zvieraťa (my sme našli po rokoch zachovalé telo našej mačky, bolo úplne vysušené, ale celé, nerozkladalo sa), alebo keď nájdeme zachovalé telá faraónov - možno žili sväto, neviem.

"Čo je zlé na tom, že niekto vzdá úctu človeku, ktorý žil sväto ??? "
Nič, práve naopak, aj ja si myslím, že by sme mali s úctou spomínať na ľudí, a ešte viac na tých, ktorých život nás môže inšpirovať.

"Bol bohorúhač ten, kto sa na svatbe v Kaáne obrátil na Máriu a nie priamo na Ježiša ???" Určite nie. Možno poznal Máriu a chcel sa s ňou poradiť, čo teraz, keď sa im minulo víno.

"Myslím, že Boh sám ponúka aj cestu skrze človeka (a nielen v tomto prípade), avšak vy si skrátka prisvojujete právo sami o tom rozhodnúť."
Osobne si myslím, že máš pravdu v tom, že Boh ponúka pomoc cez človeka dosť často, vlastne najskôr. I ja sa cítim byť akýmsi jeho údom v prípade, že sa zamýšľam nad tým, čo je jeho vôľou. No ak prosím o pomoc v modlitbe, ja osobne sa obraciam predovšetkým na Boha, ktorý podľa mňa jednak nad všetkým má prehľad (a poznanie súvislostí) oveľa väčší, ako ľudia, jednak rada sa obraciam na konečného adresáta bez sprostredkovateľov. Ale boli situácie, keď som sa v duchu pokúsila spájať sa pri hľadaní riešenia a pomoci aj s ľuďmi.

Poslať 13.07.2007 14:33:35   relikvie

od 31.01.2007 17:51:52
napísal 232 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Milý Michal,
Hovoríš, že si katolíkom, ale nepoznáš učenie Cirkvi.
Koncil Tridentský jasne a dogmaticky vyhlásil: „Sväté telá mučeníkov a iných svätých , ktorí prebývajú s Kristom sa majú uctiť veriacimi“.
Ako jeden z predchádzajúcich prispievateľov tu spomenul, že táto prax sa praktizovala už aj v Starom Zákone: Exodus 13,19: Izraeliti na odchode z Egypta so sebou vzali aj kosti Jozefa.
4 Kráľov 13,21: Mŕtvy človek bol vzkriesený k životu, keď ho dotkli kosťami Elizea.
4 Kráľov 2,13: Eliáš robil zázraky s časťou Elizeovho odevu .
Skutky apoštolov 19:11:“ ...ľudia si odnášali šatky a zástery z (Pavlovho) tela na chorých a choroby odstupovali od nich...“
List Judáša Tadeáša varuje ešte od pošpinenia šatami , ktoré používal hriešnik Júda 1:23.
To aj dnes praktizujú veriaci, že si uctia pozostatky svätých.

V tomto ma p.Oravec pravdu :wink:

http://jezismaria.ic.cz

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť