Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 14.11.2001 10:36:00   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Milý Michal,
Hovoríš, že si katolíkom, ale nepoznáš učenie Cirkvi.
Koncil Tridentský jasne a dogmaticky vyhlásil: „Sväté telá mučeníkov a iných svätých , ktorí prebývajú s Kristom sa majú uctiť veriacimi“.
Ako jeden z predchádzajúcich prispievateľov tu spomenul, že táto prax sa praktizovala už aj v Starom Zákone: Exodus 13,19: Izraeliti na odchode z Egypta so sebou vzali aj kosti Jozefa.
4 Kráľov 13,21: Mŕtvy človek bol vzkriesený k životu, keď ho dotkli kosťami Elizea.
4 Kráľov 2,13: Eliáš robil zázraky s časťou Elizeovho odevu .
Skutky apoštolov 19:11:“ ...ľudia si odnášali šatky a zástery z (Pavlovho) tela na chorých a choroby odstupovali od nich...“
List Judáša Tadeáša varuje ešte od pošpinenia šatami , ktoré používal hriešnik Júda 1:23.
To aj dnes praktizujú veriaci, že si uctia pozostatky svätých.

Poslať 15.11.2001 21:22:00   

od 27.10.2001 2:00:00
napísal 318 príspevkov
Nie je úcta ako úcta...
Satan vo svojej nezmieriteľnej nenávisti voči svätým, ktorých duše si nedokázal podmaniť a ktoré mu ako biele holubice uleteli k Bohu sa mstí ešte aj na ich telesných pozostatkoch, ktoré tu zanechali v jeho pozemskom kráľovstve, tým, že ich znesväcuje a potupuje a že ich vystavuje pohľadom zvedavých ľudí, alebo ich rozseká na kúsočky, ktoré potom rozdáva ako suveníry rôznym zberateľom ako atrakciu, alebo dajakých exotických motýľov, alebo chrobákov.
Veď, či by sme dovolili takéto konanie s našimi zosnulými rodičmi, alebo blízkymi? Nedovolíme nikomu ani len stúpnuť na ich hrob! Alebo by sme dali súhlas, aby takto niekto nakladal s našimi vlastnými telami po našej smrti?
To je tá skutočná úcta, ktorú od nás zrejme žiada aj Tridenský koncil, pán Oliver a nie to, čo sa s nimi deje ako s relikviami.
František.

Poslať 24.11.2001 10:18:00   

napísal 318 príspevkov
Oliver, ešte som sa zabudol vyjadriť k tým zázrakom, ktoré sa konali dotykom (cez kosti, alebo plášť). Ježiš jasne povedal, že všetky zázraky a uzdravenia sú cez vieru. Viera je tým činiteľom, ktorý robí zázraky. Ale ty zrejne Ježišovi neveríš, keď hovoríš niečo iné.
František.

Poslať 04.01.2002 17:32:00   

od 25.10.2001 2:00:00
napísal 7 príspevkov
Frantisek - Duch Bozi robi zazraky, nie viera. Viera "iba" uvolnuje moc Boziu. Takze teraz sa Frantisek vyvysujes vieru nad Boha.
Boh je zvrchovany.A ked sa raz Bozia moc uvolnila v pomazani Elizea, zidom boli dobre este aj jeho kosti.Fakt je to ze moc Bozia sa niekedy sprava cudne.Ked som videl, pocul ci cital o sluzbe niektorych Bozich muzov, poviem Ti, ze aj ja by som chcel mat satku z ich tela (najma ak by som bol chory). A Jezisovi verim, aj ked Ty budes zrejme o mne pisat ze neverim.

Poslať 05.01.2002 18:11:00   

napísal 318 príspevkov
Milý Jozop,
trochu ma prekvapili Tvoje slová, že Duch Boží robí zázraky a nie viera. My predsa veríme, že zázraky robí Boh a nie človek. A Boh je čistý duch. Preto tu nevidím nijaký rozpor. Ty možno neveríš, že pre zázrak je potrebná viera človeka. Pán Ježiš mnohokrát zdôrazňoval vieru, napr. v Lk. 8.47-50, Mt.17.20, alebo Mt.21.19-22, keď povedal: „Ak budete mať vieru ako zrno horčičné a poviete tejto hore...“ Naopak, kde ľudia nemali dostatočnú vieru, tam ani Ježiš neurobil veľa zázrakov Mt.13.58. Ale ak neveríš Ježišovi (Jn.10.26) a veríš iba písmu SZ, tak aj tam sú zázraky podmienené vierou, napr. v II. knihe Kr.5. 9-15, keď Elizeus uzdravil Námana až keď mu tento uveril a išiel sa okúpať do Jordánu.
Aj viera je duchovná záležitosť, bez ktorej nemožno dokázať nič, ani v tomto živote, ani v tom budúcom. Či by dokázal športovec podávať dobré výkony, keby si neveril? A práve tak je dôležitá aj viera (alebo dôvera) v Boha, cez ktorého je nám všetko možné.
František.

Poslať 07.01.2002 0:40:00   

napísal 21 príspevkov
Žiaden zázrak, ktorý Boh urobil cez človeka, cez jeho šaty, kosti, neznamená, že šaty, kosti človeka by sme mali vystavovať v kostoloch, klaňať sa im, kľačať pred nimi, modliť sa k nim. Tie šaty, kosti na Božom zázraku nemajú podiel. Ježiš povedal, že Boh môže urobiť deti i z kameňa ( Mat 3, 9). Takže si budeme uctievať kamene? Naopak, Ježiš upozorňoval, že si zamieňame slávu Božiu za slávu človeka. Dnes už ani horlivý katolík nemá prehľad, koľko sme vyhlásili ľudí za svätcov. Máme na to právo? Nie je to náš omyl? Ako si môžeme byť istí, že dotyčný nespáchal hriech, o ktorom nevieme? Vyvolených apoštolov bolo 12. A predsa jeden z nich zhrešil. Vedel o tom iba Ježiš, pretože je Boh. Ostatní ho brali za seberovného. Nikto nevidí do vnútra človeka. A odkiaľ sme zobrali tú istotu, že svätí sú v Božej blízkosti, keď Boh prebýva v nedostupnom svetle a posledný súd ešte nebol? A nakoniec, všetko, čo je ľudské, nás iba odkláňa od toho podstatného, čomu by sme sa mali upriamiť - hľadať Ježiša Krista a Ho nasledovať. Každá chvíľa, kedy sa venujeme niečomu inému nám môže raz chýbať. Myslím, že môžem parafrázovať sv. Jakuba, keď hovoril o viere bez skutkov. „ ty hovoríš, že máš vieru, ukáž mi tvoju vieru bez skutkov. A ja ti na skutkoch ukážem moju vieru...“Môj pohľad, moja viera smeruje v každej chvíli k Ježišovi. Istejšiu cestu vykúpenia a spasenia nepoznám.

Poslať 07.01.2002 11:38:00   

od 25.10.2001 2:00:00
napísal 7 príspevkov
Frantisek, poznam denominacie kde sa snazia svojou vierou vynutit si od Boha zazraky. A niekde v SZ Boh vravi o tom, ze len pre svoje meno som urobil zazrak, nie pre vasu vieru. A tiez poznas citat, kde Jezis hovori o tych, ktory vyhanali demonov v Jeho mene: nepoznam Vas. Jakub zazraky podmienuje svatostou- vela zmoze v ucinkoch modlidba spravodliveho. Vierou mozno Boha aj urazat, svatostou nie. Ale suhlasim s Tebou, ze viera je velka vec, a velmi po raste v tomto dare tuzim. Na tieto veci som narazal vyrokom, ze nemozno vieru vyvysovat nad Boha.
A prajem aj Tebe, aby Tvoja viera a Tvoja svatost mocnela a rastla ponad vsetky Tvoje hranice.
Jozo P.

Poslať 19.02.2002 20:30:00   

napísal 318 príspevkov
Populizmus v cirkvi?
U slušného človeka prehnaný populizmus vyvoláva odpor. Nemôže sa mu ľúbiť, ak niekomu ide iba o vlastnú popularitu, úspech a sympatie aj za cenu neúprimnosti, klamstva, zakrývania vlastných nedostatkov a zveličovania tých cudzích. Takéto prejavy sú známe najmä z politiky. Preto je smutné, keď sa takéto praktiky zjavujú aj v Kristovej cirkvi. A zneužívajú sa k tomu aj pozostatky mŕtvych.
Správu o takomto čine priniesli naše KN č.7 na str.7 v článku „Putovanie ostatkov sv. Terézie“. Dajakí „múdri a podnikaví ľudia“ si zmysleli, že zvýšia popularitu cirkvi tým, že to budú robiť podobne ako šoubiznismeni, ale miesto populárnych hudobných skupín, urobia turné po svete s pozostatkami svojich svätých, ktoré budú vystavovať ako cirkusovú atrakciu. Vybrali si k tomu pozostatky sv. Terézie, ktorá zomrela v kláštore ako 24 ročná a bola vyhlásená za sväticu presne o 100 rokov, v r. 1997. Teraz jej mŕtve telo vozia z miesta na miesto a vystavujú ju „zbožným“ pohľadom zvedavcov. Podľa tejto správy bola Kanada 22 krajinou a boli ju ukázať už aj za polárnym kruhom. Pochvaľovali si obrovský prílev „pútnikov“ a to aj z radov moslimov a budhistov. Teraz ju už previezli do Austrálie, aby sa aj tam potešili jej prítomnosti. Takto má údajne „precestovať“ všetky svetadiely“.
Chúďa Terezka, keby tak za svojho života tušila, aká „pocta“ postihne jej mŕtve telo preto, lebo milovala Ježiša a Boha! Kto vie, kedy si ju začnú porcovať na kúsky, ako sa to deje v prípade iných svätých. „Zberatelia“ rôznych relikvií už iste netrpezlivo vyčkávajú.
František.

Poslať 01.09.2002 7:20:19   

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Zaujímavá diskusia!

Osobne si tiež myslím, že to, čím sa dostávame bližšie Bohu, je na hony vzdialené od rôznych prejavov "zbožnosti", ktoré sú založené na uctievaní rôznych relikvií, upínaní sa na zázraky, vyhľadávaní senzácií a pod.

Keď som si teraz prečítala, čo sa k tejto téme povedalo, rada by som sa Vás spýtala na Váš názor na to, že v tých spoločných prosbách sa (aspoň v oblasti, kde ja chodím do kostolov) vyskytuje od istého času podľa mňa úplne nelogická prosba, kde prosíme spoločne Boha, aby boli uznanými za svätých "Tvoj služobník Michal a sestra Zdenka, ktorí toľko trpeli za svoju vieru" (ak som to dobre pochopila, lebo ani to som si nie celkom istá, či viem, za čo sa to mám vlastne povinne modliť).

Tak za toto som sa odmietla len tak bezmyšlienkovito prihovárať s otatnými a prosiť. Z viacerých dôvodov:

*nik mi nevysvetlil, kedy a ako trpeli, aký život viedli, len sa to od určitého času pravidelne vyskytuje v našich spoločných prosbách

*nechápem, prečo mám svojho Boha prosiť o to, aby zasiahol, aby boli títo ľudia vyhlásení za svätých. Ak žili sväto a tak, že sa to Bohu páčilo, predsa nepotrebuje od nás doporučenie. Ak má s tým náš Boh čo robiť a nie je to len naša ľudská vec, to vyhlasovanie za svätého, tak ja Bohu natoľko dôverujem, že nebude konať na základe nejakých lobingov vo forme našich prosieb, ale spravodlivo, omnoho spravodlivejšie, ako dokážeme my, len on vie, čo je naozaj pravda. Potom by som takúto vec nechala plne v rukách Boha.

*nie som si tiež istá, že ak bude niekto oficiálne vyhlásený za svätého, či to bude mať pre mňa alebo niekoho iného skutočne nejaký veľký prínos. Buď má ten svätý, či je vyhlásený, alebo nie, takú "moc", že nám bude pomáhať, alebo si len robíme zbierku "svätých", s ktorými sa budeme môcť vystatovať: pozrite sa vy ostatní, náš národ má tých svätých viac (vyhrávame, vedieme)?

Mne sa celkom nezdá, že by takáto prosba ľudí približovala k Bohu, skôr môže vzbudiť pochybnosti o tom, o čo vlastne predstaviteľom cirkvi ide, ak nám takéto niečo predkladajú. Nakoľko veria naozaj Bohu, za koho či čo ho považujú?
Mám rada ľudí. Som katolíčka. Vážim si však akékoľvek "človeka dobrej vôle". Som otvorená dialógu o čomkoľvek, ak ide o úprimný dialóg v láske. Za najvyššiu hodnotu považujem lásku. Mojím presvedčením je tiež, že ona je podstatou kresťanstva.

Poslať 01.09.2002 7:47:42   

napísal 1538 príspevkov
K zázrakom:

Myslím si, že môže vzniknúť niečo, čo my voláme zázrak. A podľa mňa jedine viera v nás je schopná docieliť, aby sa diali veci, ktoré voláme zázrakom.

Predstavujem si to tak, že naše myšlienky môžu mať takú silu, že sa nimi dostávame do dimenzií, ktoré sú nám bežne nedostupné. No tam je predpokladom tá viera.

Čítala som nedávno o zaujímavej skutočnosti:

Slimák má také zmyslové orgány, ktorými vníma tento svet, ale len vtedy je schopný zaregistrovať nejaký zmyslový podnet, ak tento trvá minimálne 3 sekundy. Ak by pred ním bolo položené jablko a toto jablko by sme my, ľudia takým tým naším obyčajným pohybom zobrali spred neho, slimák by nevidel nič z nášho konania, videl by len dva stavy:
jablko pred ním - a potom - jablko spred neho zmizlo.
Bez vysvetlenia, aj keby mal rozum podobný nášmu.

Naše zmysly sú tiež obmedzené. Svoje rozumové dôvody nachádzame, keď takýmito vnemmi dokážeme svet a dianie v ňom vysvetliť. No i to, že dokážeme rýchlo sa premietajúce obrázky pri premietaní filmu vnímať ako pohyb, nás utrvdzujú v tom, že tie naše zmysly nie sú tiež dosť jemné, aby zachytili skutočne všetko, čo sa okolo nás deje.

Modlitbu, či vieru vidím ako prostriedok, ktorým sa môžeme zrejme dostať aj do iných úrovní reality (môžu tam platiť úplne normálne zákonitosti, ktorých podstata je však pred nami zakrytá). Môžem sa tak spojiť s Bohom, môže vzniknúť aj zázrak. Boh je tvorcom tohto sveta, tak áno, všetky zázraky ako aj nami poznaný svet je dielom Boha.

Zato možné je aj to, že viera (nielen viera v Boha) môže mať tie účinky, ktoré vyvolávajú zázraky. Možno aj niekto, kto v Boha neverí, môže byť účastným na zázraku. Ježiš veľakrát hovoril o viere, ale nie vždy o len viere v Boha.
Mám rada ľudí. Som katolíčka. Vážim si však akékoľvek "človeka dobrej vôle". Som otvorená dialógu o čomkoľvek, ak ide o úprimný dialóg v láske. Za najvyššiu hodnotu považujem lásku. Mojím presvedčením je tiež, že ona je podstatou kresťanstva.

Poslať 25.09.2002 17:49:44   

od 10.12.2001 1:00:00
napísal 141 príspevkov
čo sa týka zázrakov, tak tie sa dejú aj bez viery. Je kopec ľudí, ktorí tvrdia, že žiaden Boh neexistuje, že zázraky a podobné veci sú len otázkou psychiky človeka. Ale potom sa dosť ťažko vysvetľujú veci, keď sa udiali zázraky aj bez viery niekoho. Napríklad keď hodili toho človeka k mrtvemu Elizeovi, tak vieru nemal ani Elizeus (bol mŕtvy) ani ten ktorého tam hodil (ten bol tiež mŕtvy) ani tí, čo ho tam hádzali, tí ani nevedeli že kam ho hádžu. Boh koná na základe viery svojho ľudu, ale má rovnako právo a moc konať aj keď nikto vieru nemá. Viete, keď som niekedy na katolíckej omši a počujem tú repliku že má Pán prihliadnuť na vieru svojho ľudu, tak vtedy radšej prosím, nech nehľadí na našu vieru, lebo to by sa asi nič nedialo. Boh je zvrchovaný vo svojom konaní.
A to čo má moc je viera činná skrze lásku. Teda láska má byť motívom pre vieru. Vtedy sa nemusíme báť že Pán povie neznám vás. LEbo kto miluje, poznal Boha.

domino

Poslať 26.09.2002 7:42:21   

napísal 1538 príspevkov
Milý Domino,

spomínaš prípad Elizea, ja som aj skúšala nájsť to, o čom ty predpokladáš, že všetci poznajú (ja nie), ale nepodarilo sa mi to. Kde mám hľadať?

Rozmýšľam, či je skutočne prospešné komukoľvek, ak sa snažím (prosbou o zázrak) ovplyvniť beh vecí tak, ako si ja predstavujem, že je najlepšie. Jediné, čo mi z toho momentálne vychádza, je to, že poprosím Boha, aby to, čo považujem za problém, bolo zahrnuté jeho dobrotou a starostlivosťou (čo aj tak sa podľa mňa deje). Ak ide o problém ľudí, snáď ešte prosba o to, aby sa tí ľudia dokázali nakontaktovať na to dobro a vnímať tú Božiu starostlivosť.

Poslať 26.09.2002 13:53:18   

od 16.08.2002 19:25:48
napísal 82 príspevkov
Ahojte,

dominom píše:
... Viete, keď som niekedy na katolíckej omši a počujem tú repliku že má Pán prihliadnuť na vieru svojho ľudu, tak vtedy radšej prosím, nech nehľadí na našu vieru, lebo to by sa asi nič nedialo. Boh je zvrchovaný vo svojom konaní. ...
domino

toto je síce mierne OT, ale ja mam počas liturgie viacero momentov, keď som v rozpakoch. Napr. pri úvodnom vyznaní hriechov " ... prosím i vás, bratia a sestry, modlite sa za mňa hriešneho". Nie že by som mal problém s uznaním vlastnej hriešnosti, ale keďže chodím do kostola kde minimálne 90% ľudí nepoznám, mám zlé tušenie že nejaká horúca modlitba na tento úmysel sa tu čakať nedá.

Peter

Poslať 27.09.2002 15:47:19   Za odpustenie hriechov...

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Pekny den, Peter,
v tom co si napisal a o co prosime sa skryva nasa vlastna modlitba za vsetkych hriesnikov. Ak ju nemas vo zvyku aspon z casu na cas vyslovit, potom naozaj mozes ocakavat, ze sa za Teba asi nikto nemodli. Ale neboj sa ini tomu rozumeju takto a dufam, ze aj Ty si urobis v tomto jasno a posluzis aj napriklad mne horucou modlitbou za nas hriesnikov. Pochopil som to, ked som chodil s jednym velmi neodbytnym hriechom velmi casto na spoved a velmi som lutoval, ze nemozem vzdy prijimat. Vtedy mi doslo aku cenu maju tieto prosby o spolocnu modlitbu za nas hriesnych.
Uz len dodam, ze Tvoj prispevok mi pripomenul, aby som na nu nezabudal...Keby si vedel ako som vtedy dufal, ze sa za mna takto niekto modli.

Pozehnany zvysok dna
Martin

Poslať 30.09.2002 9:35:27   

od 16.08.2002 19:25:48
napísal 82 príspevkov
Ahoj Martin,

skúsim ešte trochu rozviesť predošlý príspevok, aj keď to už z témou relikvie nemá nič spoločné.

Súhlasím, že v onej úvodnej liturgickej prosbe za modlitbu sa skrýva modlitba za všetkých hriešnikov. Predsa však, keď tieto slová ("prosím i vás, bratia a sestry") hovoríš v kostole, prirodzene sa asi adresujú v prvom rade bratom a sestrám ktorých máš práve okolo seba, nie ?
Iste aj vnímanie tejto prosby závisí od toho ako prežívam celú liturgiu (čo je napr. u mňa ovplvyvnené napr. od doby od poslednej spovede). Keď sa ale za niekoho modlím, keď nič iné vzbudia alebo posilnia sa vo mne sympatie k danému človeku a snažím sa ich aspoň minimálne prejaviť, aj keď ja rozhodne nie som nejaký vzor srdečnosti a kresťanskej lásky. Čo si potom pomyslíš, keď o kus dalej v liturgii pri znaku pokoja sa na teba ľudia pri podávaní ruky ani nepozrú a ruku ti stisknú ako keď chytáš "skapatú rybu" ?

Samozrejme že modlitba za druhých má obrovský význam, zažil som to x krát na sebe, a vidím to aj na ľudoch v okolí. Hovorím ale o reálnej, úprimnej modlitbe. Podľa mňa viaceré veci z liturgie, ak sú prednášané v duchovne studenej atmosfére, pôsobia neautenticky až groteskne.

No a ponuku modlitby za Teba beriem, a pomodli sa prosím aj za mňa hriešneho.

Peter

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť