Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Kultúra a literatúra

[ Príspevkov: 96 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 07.12.2014 23:45:25   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11977 príspevkov
Citácia:
stiahol som si (legalne) z teologickej fakulty Summa Theologica v cesko-latinskom vydani:)
mozes sem dat link ? dakujem
pripadne do sekcie literatury

......
vyzera to dobre
Citácia:

Poslať 07.12.2014 23:49:50   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1515 príspevkov
neviem ci to najdem bolo to uz dost davno, ale skusim...myslim,ze aj na uloz.to sa to da najst.

Poslať 07.12.2014 23:51:32   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1515 príspevkov
Nasiel som to na stranke Narodne vzdelavaciho institutu:

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Theologicka_summa-Tomas_Akvinsky.rar

Ale to nicomu nevadi :)

Poslať 07.12.2014 23:58:52   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja som raz v antikvariate vyhrabal krasne ceske vydanie Summy z prvej polovice 20. storocia, v preklade Em. Soukupa OP, samozrejme, ze som si ten skvost hned kupil. Asi to co spominal Tomix, ale stalo ovela menej, mozno 10-15 euro.
Mnohi predajcovia netusia skutocnu hodnotu knih, a tak sa daju najst skvele veci za dobru cenu.

Poslať 08.12.2014 8:29:33   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 241 príspevkov
Tak za túto knihu(Suma ...) dík.

Pokúsim sa ju prerobiť pre Kindle. Alebo to už niekto má aj prerobené ?

Poslať 08.12.2014 9:15:38   Re: Co prave citate?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
"Tedy jako hudba věří zásadám, které jí dala aritmetika, tak posvátná nauka věří zásadám, zjeveným od Boha." :roll:

Poslať 20.12.2014 16:31:48   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11018 príspevkov
Vlkodlak píše:
Tak za túto knihu(Suma ...) dík.

Pokúsim sa ju prerobiť pre Kindle. Alebo to už niekto má aj prerobené ?
no my sme tu asi pred rokom a pol dali na fórum sekciiu Dokumenty s nejakými takýmito klasikami, ktoré sú na nete, kde bola Tomášova Suma: thomas/SummaTheologica.html

To tie PDFká, ktoré tu dal tomix, obsahujú presne to isté OCR, t.j. aj s tými istými preklepmi, ktoré OCR robí (jedine tie PDFká som si všimol, že tam majú oproti tamtomu HTML aj tú pridanú časť k Summe, ktorú už ale aj tak nerobil priamo Tomáš, ale bola len niekym iným po Tomášovej smrti dorobená spravidla podľa iných Tomášových spisov).

Ten text existuje takto na nete už minimálne asi desaťročie, kedy to niekto tak oskenoval a urobil OCR bez dostatočnej korektúry OCR chýb, a odvtedy to len takto koluje po nete...

A inak ten preklad samotný je dosť krkolomný, atď., viac sa mi páči, keď už, tak anglický preklad, ktorý je na nete, kde bývajú aj presnejšie referencie, keď Tomáš niečo cituje. Často aj s linkom na citát. Nehovoriac o tom, že česky rozumie na svete dosť málo ľudí, zatiaľ čo anglicky rozumejú zväčša aj tí istí, i skoro všetci ostatní, takže či je alebo nie je aj tento český preklad, to už veľký rozdiel nečiní.

Ale tak, teoreticky, možno by sa dalo trošku aj ten český preklad ešte spracovať aj prehladnejšie, atď., ale to už nie je až také urgentné.

Poslať 03.01.2015 17:33:39   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ja momentálne čítam 36 dôkazov Bozej existencie, celkom zábavné čítanie.

Poslať 03.01.2015 20:01:02   Re: Co prave citate?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Cloe-Clement píše:
mozes o tom napisat do temy Istota existencie Boha

Poslať 03.01.2015 20:10:53   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ono je to beletria - roman o expertovi na psychologiu nabozenstva, ale obsahuje dodatok - 36 pokusov
o "dokaz" existencie Boha s naslednymi namietkami (trochu pripomina styl Summy).
Roman napisala manzelka znameho ateistu Stevena Pinkera, Rebecca Goldstein.
Napisala aj dobru knihu o Godelovi, co som cital uz davnejsie (teda nie vsetci recenzenti sa zhoduju, ze dobru, ale mna bavila.)

Poslať 03.01.2015 20:13:34   Re: Co prave citate?

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
To znie zaujimavo :)

Poslať 06.01.2015 9:37:06   Re: Co prave citate?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Mal som to minule v rukách, hlavne pre zaujímavý názov, ale nechal som to tak, teraz dosť veľa iných vecí. Práve som asi v polovičke knihy od Karen Armstrongovej Dejiny Biblie, kde som na začiatku bol mierne šokovaný pohľadom na počiatky semitského náboženstva, ale čím ďalej, tým je to lepšie a zdá sa, že aj odbornosť pokročila, kedy počiatočne "fantázie" /nehovorím že úplne zlé/ autorky vystriedali citácie o ktoré sa môže opierať. Záujemcom o Bibliu určite odporúčam ako doplnok k "hlavnému" prúdu v tejto oblasti.
Druhú vec čo mám asi v polovičke rozčítanú je Výklad učení rabiho Ješuy z Nazaretu od C. Tresmontanta a musím povedať, že som od toho čakal trochu viac, moja chyba. Lebo Tresmontant podáva výklad Ježišovho učenia pre čitateľa, ktorý nikdy o kresťanstve nepočul. Nie je to zlé, ale namiesto britkej filozofickej debaty odkrývajúcej hlbiny Ježišovho učenia podané jedným z najrešpektovanejších katolíckych filozofov dvadsiateho storočia, ktorý pozná biblickú hebrejčinu a gréčtinu, som sa už v úvode dočítal, že ak som aktívny kresťan, tak knihu môžem rovno odložiť, lebo nie je určená pre mňa. Tak uvidíme, ešte mám polovicu knihy pred sebou, verím že tá myšlienka, na ktorú čakám ešte len príde. Odporúčam tým, ktorí chcú o Ježišovom učení vedieť viac, ale nechcú pri tom byť ovplyvňovaní konfesijnými náhľadmi.

Poslať 06.01.2015 12:53:38   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3712 príspevkov
Nič nečítam, ale práve píšem :-) Ale je to zlepenec z toho, čo som počítala najmä o 2 VK a laikoch v Cirkvi.

Poslať 01.03.2015 10:41:35   Re: Co prave citate?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
Práve som asi v polovičke knihy Nevěříci. Stála mi v poličke asi päť rokov, pričom ma jej hrúbka odrádzala, ale tak som si teraz povedal, že si ju prečítam. Veľmi dobré, ľahké, ale pri tom odborné čítanie, miestami ma vtiahne do deja ako nejaký román. Kto sa o túto časť dejín zaujíma, bude určite spokojný. Trochu ma však prekvapilo, že samotným krížovým výpravám autor venuje menej pozornosti ako okolitým udalostiam.
V inej izbe mám rozčítanú knihu Poslední věci člověka. Nebe, peklo, očistec ve středověku. Tam som viac menej na začiatku, ale už teraz môžem povedať, že táto kniha hlavne katolíckemu čitateľovi prinesie mnoho ozrejmení súčasných náuk v historickom kontexte. Trochu únavnejšie čítanie vyžadujúce si viac sústredenia, ale obohacujúce.

Poslať 04.03.2015 19:13:04   Re: Co prave citate?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3712 príspevkov
teta píše:
Nič nečítam, ale práve píšem :-) Ale je to zlepenec z toho, čo som počítala najmä o 2 VK a laikoch v Cirkvi.
Včera mi to vyšlo. Je to na dve strany, radšej to po sebe nečítam. Nech sa trápia iní. :-)

[ Príspevkov: 96 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Kultúra a literatúra

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť