Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Kultúra a literatúra


 [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
Poslať 10.12.2019 13:50:20   Zomrel prof J Krempassky
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 13486 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Vo veku 88 rokov odišiel na večnosť profesor Július Krempaský, významný slovenský vedec a činorodý pedagóg, autor viacerých patentov, vedeckých článkov aj univerzitných učebníc, zakladateľ špecializovaného odboru zameraného na termodynamické vlastnosti. Profesne bol zviazaný s dnešnou STU a SAV, bol členom viacerých nadnárodných komisií a telies, pán profesor Krempaský sa venoval vzťahom vedy a náboženstva, patril do kultúrno-spoločenského milieu spojeného s kresťanskou pravicou po roku 1989.

Za svoje dielo bol ocenený viacerými cenami, o. i. Radom Ľudovíta Štúra, Cenou Slovenskej akadémie vied či Národonou cenou Slovenska.

Nech mu je zem ľahká a odpočíva v pokoji!
https://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=8613

Citácia:
Bol prodekanom a vedúcim katedry fyziky Fakulty elektrotechniky a informatiky, bol medzinárodne akceptovaným vedcom a obľúbeným pedagógom, ktorý napĺňal sály a auditória.

Vďaka Júliusovi Krempaskému sme na Slovensku zachytili nástup polovodičov. Spolu s Dionýzom Ilkovičom založili špecializáciu fyzika tuhých látok, ktorá pre tento výskumný a priemyselný smer vychovávala absolventov. Viacerí, ako napr. Vladimír Áč, sa stali kľúčovými postavami československej mikroelektroniky. Svoju pozornosť venoval aj meraniu termofyzikálnych veličín modernými dynamickými metódami, ktoré spracoval monograficky a ktoré dodnes tvoria jeden výskumný smer vo Fyzikálnom ústave SAV (Ľ. Kubičár et al.).
Posledná rozlúčka so zosnulým bude vo štvrtok, 12. decembra o 14. h v Katedrále sv. Šebastiána (Pekná cesta 2) v Bratislave-Krasňanoch.
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevok: 1 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Kultúra a literatúra

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: