Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší
Autor Správa
Poslať 25.11.2020 5:13:13   Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 756 príspevkov
Koho zo siedmich statočných preferujete ?

Pozeral som verejné vypočúvania. Bolo to pre mňa profesné zaujímavé. Čo ma však rušilo, mal som pocit, že absolútne morálne a odborné nuly(Šeliga, Dostal, Leško či Baránik) tam moralizovali a z môjho pohľadu i šikanovali kapacity.

Osobne poznám Šantu a skrze toto moje poznanie je môj favorit. Za toho by som asi dal aj ruku do ohňa.

Poslať 25.11.2020 11:05:47   Re: Generálny prokurator

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 7044 príspevkov
Mne tiež vadil Baránik a tiež by som volil Šantu, ale ten je tak najviac mediálne známy, priznám sa že niektoré mená som počul prvý krát a Šanta je overený, že dostal Kočnera do väzby. Len osobnostne mi trochu vadí, že Šanta sa mi javí ako snob :D ale byť či nebyť snob, nie je nutná ani dôležitá podmienka :D

No a čo Žilinka? Čo proti nemu hrá?

Inak si myslím, že Šanta má veľkú šancu stať sa kompromisným kandidátom. Matovič má Klimenta, SaS toho Honzu, Za ľudí Hrivnáka asi, Sme Rodina asi Žilinku, keď ho navrhli a časti klubu Oľano majú tiež Remetu a Šantu. A Šanta by sa mohol stať tzv. kompromisný kandidát, tým by si aj šplhli u verejnosti ako bonus, lebo je pozitívne mediálne známy, ale neviem čo tie truľá v SaS urobia, keď sú tak proti nemu.

Poslať 25.11.2020 13:44:51   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18799 príspevkov
mne sa paci Santa a Zilinek
Honza v ziadnom pripade to je jak Urvalek, ideologicky des
nechapem preco chcu Klimenta, nie je to az taka vyhra ako si myslia

Poslať 25.11.2020 13:57:46   Re: Generálny prokurator

napísal 7044 príspevkov
Pre Klimenta hovorí to, že nie je prokurátor, im sa moc neverí, že zmenia systém s ktorým doteraz koexistovali a to, že odsúdil toho ministra za sns za nástenkový tender do basy, čiže sa predpokladá, že nie je úplatný.

Poslať 25.11.2020 15:33:37   Re: Generálny prokurator

od 21.03.2008 10:39:31
napísal 156 príspevkov
[/quote] ale neviem čo tie truľá v SaS urobia, keď sú tak proti nemu.[/quote] Oni nie sú proti nemu, oni sú ZA Honza. Na to sú tam. Niečo ako Žitňanská , keď bola v koalícii a presadila rozšírenie NAKA z hospodárskej kriminality aj na politickú políciu, keď sa plánovala "samodeštrukcia" Ficovej vlády pomocou vraždy Janka a Martinky.
Šanta má šancu: Șanța = rumunsky sa číta: šanca, teda Šanta= šanca.

Poslať 25.11.2020 16:33:27   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 756 príspevkov
misojogi píše:
mne sa paci Santa a Zilinek
Honza v ziadnom pripade to je jak Urvalek, ideologicky des
nechapem preco chcu Klimenta, nie je to az taka vyhra ako si myslia
Myslím si, že Honz by bol pohroma. Sledujem niektoré jeho kauzy a nemôžem sa ubrániť dojmu, že ide na objednávku. Takisto na môj vkus niekedy robia z komára somára. Až to tak vyzerá, ako keby žiarlil na kolegov zo špeciálu, ktorí stíhajú obzvlášť závažné zločiny, kdezto ideo-oddelenie robí väčšinou obyčajne prečiny, ktoré by za iných okolností robili policajti na obvodných oddeleniach.
Neviem, GP by mal asi robiť niekto, kto už niečo dokázal.

Poslať 25.11.2020 17:35:52   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 18799 príspevkov
Citácia:
Myslím si, že Honz by bol pohroma.
on je pohroma uz teraz, sudi ideozlocin

Poslať 28.11.2020 17:22:47   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
Citácia:
.Pozeral som verejné vypočúvania. Bolo to pre mňa profesné zaujímavé. Čo ma však rušilo, mal som pocit, že absolútne morálne a odborné nuly(Šeliga, Dostal, Leško či Baránik) tam moralizovali a z môjho pohľadu i šikanovali kapacity.
Tiež som mala divný dojem, keď sa pýtali Čentéša, prečo po voľbe GP aktívne verejné nevystupoval proti stavu na prokuratúre. Však prokuratúra funguje na princípe velenia, ako mohol verejne protestovať, ak bol jej súčasťou.

Čentéša tu nikto nefavorizuje...

Poslať 28.11.2020 18:07:14   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 4087 príspevkov
myslím že Čentéš má morálne právo aby bol zvolený. Raz už bol a focoidi sa ho tak báli že prezident ho nevymenoval

Poslať 28.11.2020 18:43:33   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 756 príspevkov
misionar3 píše:
myslím že Čentéš má morálne právo aby bol zvolený. Raz už bol a focoidi sa ho tak báli že prezident ho nevymenoval
Myslím si, že funkcia GP je až príliš dôležitá na to, aby to niekto dostal ako morálnu odmenu, či vyrovnanie krívd z minulosti.
To neznamená že som proti Čentešovi. Poznám jeho komentáre k zákonom 300/2005 a 301/2005 a sú dobré. Samozrejme, poznám aj lepšie.
Čo sa týka osoby, nepoznám ho. Ja preferujem iného, ktorého poznám osobne. Šanta.

Poslať 28.11.2020 19:18:43   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
Citácia:
. sa ho tak báli že prezident ho nevymenoval
pod vplyvom aktuálnych káuz tiež mám dojem, že sa ho nadmieru báli. Nebol by jediný, koho sa strašne báli.

Poslať 28.11.2020 19:36:29   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 18799 príspevkov
misionar3 píše:
myslím že Čentéš má morálne právo aby bol zvolený. Raz už bol a ficoidi sa ho tak báli že prezident ho nevymenoval
to je dobry argument a myslim si to aj ja, na druhej strane on bol vtedy kompromis cize teraz uz su aj lepsi ako on. (viem ze m aj svoje chyby o ktorych nechcdšm verejne hovorit)
podla internych informacii zo zakulisia je najlepsi Santa(ako slusne a ferovy clovek) i ked neviem ci ho zvolia
Zatial co prokurator Honza je nocna mora pre vsetkych slusnych ludi
Ani Kliment nie je ktovieco
Pokial viem skvely je aj Maros Zilinka.

Poslať 29.11.2020 22:23:40   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 18799 príspevkov
Citácia:
Otázky kladené kandidátom na generálneho prokurátora odhalili hĺbku a šírku intelektuálnej biedy slovenských zákonodarcov. Poslancov zaujímajú z pohľadu efektívneho fungovania prokuratúry zväčša úplne irelevantné záležitosti. Zástupcovia ľudu sa kandidátov nepýtali na výkon prokurátorského úradu, ale na to, aké aktivistické zásluhy ich kvalifikujú na to, aby v rezorte prokuratúry mohli vykonávať najvyššiu úlohu.

Ako inak sa dajú hodnotiť otázky, ktoré vlastne ani neboli otázkami, aj keď sa na konci tých viet týčili otázniky, pretože v podstate išlo o výčitky na úrovni neproduktívnych manželských hádok – teda ako inak sa dajú posudzovať otázky súvisiace s nedostatočnou kritikou predchádzajúcich pomerov na prokuratúre a jej čelných predstaviteľov, akými boli Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik?
Citácia:
Úplne za hranicou zdravého rozumu boli výčitky jakobínov v poslaneckých laviciach ohľadom toho, že kandidáti mlčali, keď sa ozval ich kolega Vasiľ Špirko. Na to, čo predviedol menovaný prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry existuje mnoho protirečivých názorov. Kritických aj obdivných a dokonca aj neutrálnych. Kolegovia doktora Špirka však nepoznali spis, o ktorom hovorí, a preto jedinou možnou rozumnou reakciou bolo mlčanie. Výkon prokurátorskej funkcie nie je povrchný žurnalizmus ani efemérna politika, ale vážna a rozvážna práca s faktami. A na to poslanci veľmi ochotne zabúdajú.
Citácia:
Keď si však odmyslíme všetku slovnú clonu, ostane nám z vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora úplne prázdno. Poslancov nezaujíma doterajšia prax kandidátov, nepýtajú sa na to, koľko obžalôb a s akým výsledkom podali. Nezaujíma ich náročnosť prípadov, na akých pracovali a podobne. Avšak to by ešte nebolo najhoršie. V diskusii úplne absentuje vecné zisťovanie, ako si kandidáti predstavujú zvyšovanie kvality práce prokurátorov.

V odbornej verejnosti často odznieva kritika, že (i) prokurátori sú v priebehu prípravného konania iba poštármi medzi políciou a súdmi; (ii) pasívne pristupujú k procesu vyšetrovania trestných činov a spoliehajú sa len na prácu polície; (iii) nedostatočne, respektíve málo aktívne usmerňujú procesné postupy vyšetrovateľov v prípravnej fáze trestného konania. Ani jedného poslanca nezaujímali názory kandidátov na naznačené otázky.

Žiaden poslanec sa nepýtal, ako by si nový generálny prokurátor predstavoval spoluprácu s vládou a parlamentom pri formulovaní zmien v trestnej politike štátu. Kto iný, ak nie generálny prokurátor, by mal na základe skúseností z praxe vedieť najlepšie, aké sú potrebné zmeny v trestných kódexoch a iných súvisiacich zákonoch? Generálny prokurátor nemá právomoc predkladať parlamentu zákony, no nepochybne môže v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti legislatívne zmeny iniciovať.
Citácia:
Takisto sme sa nedozvedeli, pretože poslancov zaujímali len teatrálne gestá, či sú kandidáti na generálneho prokurátora spokojní so súčasným rozdelením právomocí medzi prokuratúrou a Policajným zborom. Konkrétnejšie stojí otázka takto: Naozaj potrebujeme procesne nezávislých policajných vyšetrovateľov, keď máme prokurátorov, ktorí takisto môžu a dokonca aj musia vykonávať procesné úkony? A z toho pramení ďalšia otázka: Nemala by sa polícia sústrediť predovšetkým na vyhľadávaciu činnosť, zhromažďovanie informácií a vystavanie prípadu na jednej strane a na druhej strane prokurátor by mal riadiť celé prípravné konanie vrátane vykonávania procesných úkonov, ako sú výsluchy obvinených a svedkov? Samozrejme, vyžadovalo by si to zmeny v legislatíve, ale to je teraz úplne vedľajšie. Pre túto chvíľu je podstatné, že tieto otázky ani len neodzneli, a preto na ne ani nepoznáme odpovede.
https://www.datel.sk/clanok/vyber-generalneho-prokuratora-poslanci-urobili-z-parlamentu-facebook

Poslať 29.11.2020 22:28:13   Re: Generálny prokurator

napísal 7044 príspevkov
Absurdné, ak nie je problémom prokuratúry odbornosť ale morálka, tak by som bol blbec, ak by som sa hlavne pýtal na odbornosť a nie na morálku.

Poslať 30.11.2020 0:06:07   Re: Generálny prokurator

Obrázok užívateľa

napísal 18799 príspevkov
https://www.datel.sk/clanok/od-takzvaneho-otvarania-prokuratury-nemusi-byt-daleko-k-jej-politizacii
Citácia:
Sudca, prokurátor a advokát – úlohou každého z nich je zabezpečiť výkon spravodlivosti iným spôsobom. A to si vyžaduje aj rozdielny prístup k právu, jeho uplatňovaniu a interpretácii. Nemožno vo všeobecnosti tvrdiť, že z dobrého sudcu sa nemôže stať aj dobrý prokurátor a naopak. Trochu zložitejšia je odpoveď na otázku, či to platí aj o advokátovi, ale v zásade aj z tejto pozície je možné prestúpiť na súd či prokuratúru, ba dokonca aj zo súdu a prokuratúry do advokácie. Ak k tomu dochádza, malo by sa to diať evolučne, nie revolučnými skokmi. A existuje oprávnená obava, že to, čo súčasná vládna koalícia nazýva otvorením prokuratúry, môže byť skokom. V lepšom prípade do neznáma, v horšom priamo do spolitizovanej prokuratúry.
Ad Lipšic
Veľa sa už v tejto súvislosti pohovorilo a popísalo o politikovi a advokátovi Danielovi Lipšicovi. Najprv koketoval s kandidatúrou na generálneho prokurátora, teraz sa pohráva (nielen on, ale aj viacero politikov) s myšlienkou, že sa bude uchádzať o pozíciu riaditeľa Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR. Treba uznať, že tak v pozícii ministra spravodlivosti, ako aj v kresle ministra vnútra, ba dokonca aj v lavici opozičného poslanca sa doktor Lipšic správal ako prokurátor.

Zrejme to vyhovuje jeho naturelu a to je v poriadku. Už menej je v poriadku, že z politiky a advokácie sa chce nechať rovno vystreliť do jednej z najvyšších funkcií v štruktúre prokuratúry. Prirodzené, logické a napokon aj spravodlivé by bolo, keby sa uchádzal o pozíciu justičného čakateľa, respektíve s jeho praxou možno aj priamo radového prokurátora. Po „odslúžení“ primeraného času a na základe merateľných výsledkov v podobe dôsledného výkonu dozoru nad vyšetrovaním a kvalitných obžalobných textov by sa pokojne mohol prihlásiť o funkciu generálneho alebo špeciálneho prokurátora.

Ad Kliment
Iným prípadom je sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment. Nespochybniteľná autorita v oblasti trestného práva, podľa všetkého čestný, precízny a spravodlivý sudca. Jeho kandidatúre na funkciu generálneho prokurátora zdanlivo niet čo vyčítať. No predsa je tu niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú odpovede.

Prečo by mal kvalitný sudca, nie hocakého, ale najvyššieho súdu odísť na čelo prokuratúry? Dobrý sudca nech ďalej rozhoduje a nech sa na Najvyššom súde SR podieľa na tvorbe judikatúry. Slovenský právny systém to potrebuje ako soľ.

Búrky, víchrice, peklá a očistce ukázali, že nielen na okresnej a krajskej úrovni, ale aj na súde najvyššom sa diali a možno dodnes dejú neprávosti. Prečo sa Juraj Kliment neuchádza(l) o najvyššiu funkciu na Najvyššom súde SR? Prečo nechce robiť zmeny tam, kde to najlepšie pozná a prečo chce ísť „upratovať“ niekam, kde nikdy nepôsobil?

Problém Juraja Klimenta bude zrejme nasledovný. Generálneho prokurátora volia politici, tých dokáže svojou pomerne rigidnou rétorikou osloviť. Najmä, ak ide o takú zostavu, na čele ktorej stojí excentrický Igor Matovič. (Práve s ním aktuálne až podozrivo harmonicky súznie.) Predsedu Najvyššieho súdu SR musí zvoliť súdna rada, teda do veľkej miery ľudia z justičného prostredia a ich podporu si doktor Kliment jednoducho nevie získať. Môže aj nemusí to súvisieť s jeho malou schopnosťou vychádzať so širším kolektívom ľudí.

Ad Žilinka
Prokurátor ÚŠP Maroš Žilinka, jeden z radu kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry SR, je človek, o ktorom je potrebné takisto stratiť niekoľko slov. Na stránke Ďateľ sme síce už kriticky poukázali na jeho pomerne intímny dotyk s politikou (štátny tajomník, kandidát na poslanca), avšak bolo by chybou pre niekoľko detailov ignorovať širší obraz reality.

Maroš Žilinka je nepochybne osobnosť s morálnou integritou a profesionálnou autoritou. Všetci zainteresovaní sa zhodujú na názore, že ide o vynikajúceho odborníka. Ako riaditeľ oddelenia ekonomickej kriminality ÚŠP má nepochybne aj potrebné skúsenosti s riadením. Musíme zdôrazniť, že ide o skúsenosť s riadením na prokuratúre, nie v advokátskej kancelárii, politickej strane alebo na súde.

Niet dôvodu pochybovať o tom, že v osobe doktora Žilinku ide o mimoriadne kvalitného kandidáta na najvyšší úrad v rezorte prokuratúry. Maroš Žilina zasvätil celý profesionálny život práci prokurátora, pozná jej zákonitosti a špecifiká. Prečo by napríklad on nemal byť generálnym prokurátorom a prečo by bol na jeho mieste lepší napríklad sudca Juraj Kliment?

Ad Šanta
Prokurátor ÚŠP Ján Šanta možno nie je po teoreticko-právnej stránke až taký brilantný ako Maroš Žilinka, no má za sebou množstvo úspešných obžalôb v myriadách komplikovaných prípadov. Je jasné, že generálnym prokurátorom môže byť len jeden z nich. Nuž ak by sa ním stal dajme tomu doktor Žilinka, prečo by mal byť zvolený za šéfa ÚŠP advokát a politik Daniel Lipšic, a nie doktor Šanta, dlhoročný prokurátorský praktik a svojím spôsobom spoluzakladateľ špeciálnej prokuratúry?

Niekto by mohol namietať, že sme v tejto úvahe obišli napríklad Jozefa Čentéša, prípadne ďalších kandidátov. Profesor Čentéš je z mnohých hľadísk rovnako spôsobilý vykonávať funkciu generálneho či špeciálneho prokurátora, ako sú napríklad Maroš Žilinka, respektíve Ján Šanta. O tom niet najmenších pochýb a je to ďalší dôkaz o tom, že, pokiaľ ide o najvyšších funkcionárov, dopĺňať stavy prokuratúry zvonka nie je potrebné. A ak to potrebné nie je, potom je načim uvažovať, prečo to niekto silou-mocou presadzuje.

Inými slovami aj keď sa v štruktúrach prokuratúry objavili také deviácie, aké zosobňovali Dobroslav Trnka alebo Dušan Kováčik, nie je namieste tvrdiť, že celý rezort je v rozklade a dohromady ho môže dať len niekto, kto nebol s týmto prostredím doteraz zviazaný. Naopak, práve tí, čo poznajú prokuratúru zvnútra, sú zároveň odborne aj morálne spôsobilí a majú dostatok praktických skúseností, by mali dostať príležitosť viesť generálnu aj špeciálnu prokuratúru. Ak v tejto súvislosti skloňujeme predovšetkým mená Žilinka, Šanta a Čentéš, tak len preto, lebo ide o kandidujúcich prokurátorov. V jej orgánoch nepochybne pôsobia mnohí ďalší spôsobilí ľudia, čo by vedeli vykonávať najvyššie riadiace funkcie s náležitou odbornosťou a morálnou integritou.

Citácia:
Tak trochu silené a vlastne aj zbytočné „tlačenie“ najvyšších funkcionárov prokuratúry zvonka vyvoláva prinajmenšom rozpaky. A azda aj odôvodnené obavy z novej formy politizácie najvyššieho orgánu dozoru nad zákonnosťou v štáte.

[ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť