Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 138 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12133 príspevkov
Mno . . .
frederix píše:
Správy RTVS píše:
***V RTVS mimoriadne vystúpi A. Kiska, A. Danko a R. Fico***

V nedeľu o 19.40 hod. na Jednotke mimoriadne s príhovormi vystúpia traja najvyšší ústavní činitelia. Prejavy prednesú v poradí prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko a predseda vlády Robert Fico.
Vazeni obcania, bratia a sestry, oblecte si sviatocne haby. . . 8-O :nuz:
Televízia TA3 píše:
Prezident Andrej Kiska zrušil svoje avizované televízne vystúpenie v RTVS a vyhlásenie predniesol o niekoľko hodín skôr v Prezidentskom paláci. Opísal, aké kroky sa chystá podniknúť po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Prezident vyhlásil, že vidí dve možnosti. Buď zásadnú rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby.
Citácia:
Prezidnet hovoril osobne s premiérom Robertom Ficom o možných východiskách, no ich názory sú rozdielne. Prejav v RTVS zrušil preto, že by vystúpenie ústavných činiteľov bolo zbytočným politickým divadlom
Cíti z ľudí okrem nedôvery aj odhodlanie začať proces, aby sme mohli opäť veriť štátu, aby sme mohli znova veriť štátu "aby sme sa mohli po tejto rane opäť postaviť na nohy."
Mnohí nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní. Veci podľa prezidenta zašli priďaleko a niet cesty späť. "Vnímame aroganciu moci."
Andrej Kiska je však presvedčený, že prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej riešia najlepší vyšetrovatelia. "Dôverujme im pre túto chvíľu."
Nechce zľahčovať situáciu, voči politikom je v spoločnosti obrovská nedôvera. Aj keby sa motív vraždy ukázal byť akýkoľvek, táto tragédia podľa neho v očiach mnohých ľudí odráža slovenskú realitu. "Niečo zlé je pod povrchom, niečo zlé je v samých základoch nášho štátu."
Čakal týždeň na to, aké kroky bude robiť vláda, aby zmiernila napätie a obnovila dôveru, zdá sa však, že sa žiadne riešenie nečrtá. "Nevím žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery."
Prezident začne rokovania s politickými stranami, ako si predstavujú politickú budúcnosť. Ako si predstavujú vládu, vzťah koalície a opozície a predovšetkým to, ako začnú obnovovať dôvery ľudí vo svoj štát.
Riešením podľa neho je rozsiahla rekonštrukcia vlády, ktorá by prestala polarizovať spoločnosť a ktorá by získala dôveru parlamentu, alebo predčasné voľby, "ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením." Je podľa neho možné ich efektívne spojiť s komunálnymi voľbami, o čom by však v parlamente musela rozhodnúť dvojtretinová väčšina poslancov.
Rokovať s politickými lídrami začne v najbližších dňoch.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11977 príspevkov
https://blog.postoj.sk/31221/kiska-si-nezasluzi-pochvaly-ale-zasadnu-kritiku

Neexistuje väčší dôkaz o tom, že Kiska je pre médiá chráneným druhom a odpustia mu aj neschopnosť plniť si základné funkcie. Ide o zlyhanie médií a ďalšie svedectvo o tom, že my novinári nie sme schopní hľadieť na Kisku objektívne.

Nie je pritom prvé. Dodnes sme počúvali pochvaly o tom, že Kiska mal odvahu označiť Slovensko za mafiánsky štát. Odhliadnuc od toho, že sám seba tým označil za hlavu mafie - to by sa ešte dalo vybaviť mávnutím ruky, veď predsa vieme, že to tak nemyslel, len sa nesprávne vyjadril -, ide hlavne o širší kontext.

Kiska mal veľa dôvodov použiť pojem „mafiánsky štát“ aj predtým – minimálne keď gradovali bašternákovské či kaliňákovské únosy štátu. Použil tento pojem ale až vtedy, keď štátne orgány vyniesli na svetlo sveta jeho pokus o daňový podvod, čo bol nezákonný čin zrežírovaný zrejme Kaliňákom. Už toto nám malo naznačiť, ako Kiska uvažuje a čo je pre neho v skutočnosti dôležitejšie.

Aký signál nám týmto poslal? Nie je dôležitý môj podvod, podstatné je, že sa o tom verejnosť nezákonne dozvedela. Až v takejto situácii nabral onú „odvahu“ použiť pojem mafiánsky štát. Keď šlo o neho.

Pripomína to „dojemný“ prejav Richarda Nixona, keď po afére Watergate opúšťal Biely dom a vyslal nám zhruba takýto odkaz: Nie je dôležité, že ste spáchali trestný čin, ide len o to, aby vás pritom nechytili.

Hoci vyniesť informácie z daňového spisu naozaj nie je zákonné, u vysoko postavených politikov to nie je ničím nezvyčajným ani v zrelších demokraciách. Ak sa v Nemecku či v Británii vysokopostavený politik v minulosti dopustil daňových obštrukcii, môže si byť istý, že pred voľbami to na neho konkurencia vytiahne. A tiež to nebude zákonné. Je preto Nemecko a Británia mafiánsky štát?
Bolo by načase sa z kiskovskej mánie konečne vyliečiť.

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
Celá kázeň z pohrebu Martiny: Kvôli nezriadenej láske k peniazom sa stali tieto tragédie

Košický pomocný biskup Marek Forgáč hovoril na pohrebe Martiny Kušnírovej aj o korupcii a zodpovednosti.

Drahá smútiaca rodina, milí priatelia, bratia a sestry!

V týchto chvíľach prežívame žiaľ, bolesť, úzkosť, ale aj zlosť, hnev, bezradnosť i bezmocnosť. Zaskočilo nás všetkých to, čo sa tu stalo. Zaskočilo nás to a máme veľmi veľa otázok, na ktoré bezradne hľadáme odpovede. Aj ja sám si kladiem otázky. Prišiel som k vám nie preto, aby som ponúkal „lacné“ odpovede. Prišiel som vás všetkých posilniť v nádeji.

Jednou z najsilnejších otázok, ktoré sa nám vynárajú, je táto: Kde je Boh? Kde bol Boh, keď sa toto všetko stalo? Kde je Boh, keď musíme takto trpieť?

Nerád by som hľadal šablónovitú odpoveď. Skôr by som povedal to, čo mi vraví moja viera: Boh je na našej strane! Boh je na našej strane, pretože nám to ukázal vo svojom Synovi, Ježišovi. V ňom Boh trpí spolu s nami. Práve teraz, v pôste, si pripomíname, ako bol Ježiš vysmievaný, ako ho potupovali, ako ho opľúvali, ako ho ukrižovali...

Mohol by som povedať, že to, čo sa v posledných dňoch stalo, celá táto tragédia, to je výsmech Ježiša Krista. Táto tragédia je pľuvanec do Ježišovej tváre, je to kopanec do osoby Ježiša, je to znovu-ukrižovanie Ježiša. Boh je tu s nami. On nie je ten, ktorý sa len pozerá na nás. Boh trpí spolu s nami. To je moja viera i moja nádej, v ktorej vás chcem posilniť.

Ale mohli by sme sa ďalej pýtať: Prečo existuje zlo? Prečo musia trpieť nevinní ľudia?

Náš dobrý Boh nám všetkým dal veľký dar – dar slobody. A tento dar každý z nás rôzne využíva. Naša zosnulá sestra Martina využila tento dar na to, aby študovala, aby si našla prácu, aby si našla priateľa, aby si raz založila rodinu. Jej priateľ Ján využíval dar slobody na to, aby vykonával odvážnu prácu novinára.

My všetci, ktorí sme tu prítomní, sme využili tento dar slobody na to, aby sme tu prišli a aby sme vyjadrili súcit s najviac trpiacimi. Ale sú aj takí, ktorí využívajú dar slobody na to, aby robili zlo, aby ubližovali, škodili alebo aj zabíjali.

Aké môže byť toto zlo? Môže to byť napríklad personifikované alebo zosobnené zlo. Niekedy sa v človeku nahromadí toľko zla, že sa stáva samým stelesním zla. Kto dokáže zoči-voči zničiť mladý ľudský život, ten je diabol – zosobnené a personifikované zlo.

Ale môže byť aj inštitucionalizované zlo. To je zlo, ktoré vykonávajú skupiny ľudí, inštitúcie. To je organizované zlo, zločinecké skupiny. Nech nás dobrý Boh chráni od toho, aby sa v našej krajine rozmáhalo inštitucionalizované zlo. Nech nás dobrý Boh chráni od toho, aby sa na našom východnom Slovensku rozmáhalo inštitucionalizované, organizované zlo.

No môže byť aj rozptýlené zlo, vágne zlo, difúzne zlo. To je zlo v podobe atmosféry, ovzdušia. To je vtedy, keď niekto svojou činnosťou vytvára takú atmosféru, že sa v nej veľmi dobre darí rôznym formám zla. V týchto formách zla sa vinník ľahko schováva.

Preto, ak sú v našej spoločnosti vodcovia, ktorí svojimi aktivitami, svojimi priateľstvami, svojimi kontaktmi, svojou činnosťou alebo aj nečinnosťou vytvárali a vytvárajú také ovzdušie, takú klímu, v ktorej sa darí rôznym formám zosobneného alebo organizovaného zla, tak títo majú nepriamu zodpovednosť za to, čo sa tu stalo.

A preto Slovensko dnes nechce vidieť stôl preplnený balíčkami bankoviek. Veď to je ťažký cynizmus! Veď práve kvôli nezriadenej láske k peniazom sa stali tieto tragédie. Ako hovorí apoštol Pavol: „Koreňom všetkého zla je láska k peniazom...“ (1Tim 6,10). Veď tu teraz ide o život, o hodnoty! Slovensko dnes nechce vidieť peniaze na stole. Slovensko dnes potrebuje vidieť charakterných vodcov, ktorí vezmú na seba priamu i nepriamu zodpovednosť a ktorí dokážu odísť zo scény. Toto by bolo vodcovské. Toto by bolo otcovské. Toto by bolo chlapské. Toto by bolo kresťanské. Veď Ježiš vzal na seba viny druhých. Ak si chceme hovoriť, že sme kresťanská krajina, mali by mocní tejto krajiny vedieť vziať na seba svoje viny, ale aj viny druhých.

Pýtajme sa však ďalej: Máme sa báť?

Odpoviem na to odvážne a evanjeliovo: Nebojte sa! (Jn 6,20). Boh je mocnejší ako všetko zlo na svete! Skúsme počúvať Ježišove slová z Matúšovho evanjelia (a v tejto situácii budú znieť naozaj veľmi odvážne): „Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle“ (Mt 10,28).

Nuž nebojme sa! Chcel by som vyzvať všetkých, predovšetkým mladých ľudí: Nebojte sa! Upriamme svoju pozornosť na dušu. V tomto svete, ktorý z lásky k peniazom dokáže zabíjať, obráťme svoju pozornosť na dušu. Obráťme svoju pozornosť na hodnoty: na lásku, na priateľstvo, na vieru, na spravodlivosť, na charakter... Možno je táto odpoveď ľudsky nedokonalá, ale určite ukazuje cestu.

A ešte raz sa opýtajme: Prečo sme sa tu stretli?

Prišli sme, aby sme boli spolu s tými, ktorí trpia. Aby sme spolu s najbližšou rodinou dvíhali a objímali kríž. Prišli sme tu, aby sme boli ako Šimon z Cyrény, ktorý pomáha Ježišovi niesť kríž (Mk 15,21). A v každom trpiacom je sám Ježiš.

Vytvorme teda jednotu. Nech z tejto jednoty zaznieva mocný hlas do našej krajiny, do tohto sveta. Nie, nie je to zneužívanie situácie na lacné výkriky. Je to mocný hlas bezmocných. Vytvorme vzájomnú jednotu, aby sme boli s tými, ktorí to v tejto chvíli najviac potrebujú, aby sme s nimi spolu-trpeli. Nech dobrý Boh je s nami a nech bojuje za nás!

zdroj www.aktuality.sk

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
Príhovor, ktorý počas pohrebu zavraždeného Jána Kuciaka predniesol arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Drahá smútiaca rodina, milovaní bratia a sestry,

srdcia nám preniká bolesť a smútok. Máme priveľa otázok, a málo odpovedí. Sme ešte stále rozochvení z toho, čo sa stalo. A uvedomujeme si, že na takéto okamihy sa jednoducho nedá pripraviť. Tvárou v tvár takejto tragédii človeku chýbajú slová. Dlho som premýšľal, ako vyjadriť svoju účasť rodinám Jána a Martiny. Tak ako tisíce ďalších ľudí, ktorých sa táto tragédia dotkla a ktorí pocítili potrebu prejaviť, že to, čo sa stalo, im nie je ľahostajné a že ich to nesmierne bolí...

Aj mňa veľmi bolí smrť Martiny a Jána. A bolí to aj ostatných biskupov, kňazov, rehoľníkov. Celú našu Cirkev. Vaša bolesť je aj našou bolesťou. Aj keď ani zďaleka nedokážeme, nemôžeme naplno pochopiť to, čo vy prežívate. Vedzte, prosím, že máme na vašej bolesti účasť. Aj preto sme sa medzi sebou dohodli, že košický otec biskup Marek pôjde na rozlúčku s Jánovou snúbenicou Martinou a keďže miestny otec biskup Tomáš je v zahraničí, telefonovali sme spolu, že ja pôjdem sem, aby som bol pri vás a obetoval svätú omšu za Jána. Požiadal ma, aby som výslovne spomenul, že je duchovne s nami spojený a pridáva sa k nám.

Všetci sa snažia vyjadriť vám solidaritu, tak ako vedia a tak, ako vládzu – každý svojím spôsobom. Dovoľte mi preto, aby som sa ja ako biskup dnes s vami MODLIL – aby som sa modlil za vášho drahého syna, brata, priateľa. A zároveň, aby som sa modlil aj za vás – v tejto pre vás nesmierne ťažkej chvíli.

K spoločnej modlitbe chcem zároveň pozvať všetkých, čo sme sa tu dnes stretli: tých, ktorí sa modlievajú denne, aj tých, ktorí sa už možno roky nemodlili a azda im teraz príde na um, že to už veľmi nevedia. Som presvedčený, že všetky naše modlitby práve teraz majú význam. Tie naučené i tie spontánne, tie vyslovené nahlas i tie prednesené v duchu. Tie recitované aj tie, ktoré sú skôr tichým pozdvihnutím srdca. Obrátením sa k nebu či povzdychom: Bože, pomôž! Pomôž tam, kde naše sily nestačia!

To najlepšie, čo v tejto chvíli dokážeme urobiť, je spojiť sa v modlitbe za Jána a Martinu, ale aj za ich rodičov, súrodencov a všetkých drahých. Chcem sa s vami a za vás modliť a veľmi k tomu pozývam každého prítomného: nech sa o to každý podľa svojich možností pokúsi. Viem, že mnohí, čo sem prišli, chceli by úprimne pomôcť: no v tejto chvíli sa zdá, že všetky veci sveta stratili na význame.

Jedine modlitba a obeta ten význam stále majú. Prosím vás, vložme do slávenia tejto svätej omše konkrétne veci – vaše bolesti a trápenia alebo aj rozhodnutie konať dobro a slúžiť druhým – a obetujme to spoločne za Jána. Každý máme čo položiť na tento oltár. A keď budeme o pár chvíľ hovoriť „modlite sa, bratia a sestry, aby sa moja i vaša obeta zaľúbila Bohu Otcu všemohúcemu“, nech je to čosi naozaj osobné. Nech je to modlitba a obeta každého z nás.

Cítim, že mnohí sú dnes okrem žiaľu aj rozhorčení a nahnevaní. Je to prirodzené, po takom strašnom čine. To, čo sa vo vás ozýva, je tendencia človeka k spravodlivosti, ktorá sa nedá umlčať. Máme ju v sebe veľmi hlboko zakorenenú; a keď niekto spravodlivosť pošliape, táto dispozícia sa rozozvučí ako zvon: jeho hlas nás burcuje priam povstať do boja. Srdce sa plní vášňou, ktorá človeku pomáha prekonať obavy, a povstáva zabrániť zlu, aby sa ďalej nešírilo.

Prijmite v tom všetkom moje uistenie. Na základe svedectva Svätého písma, vo viere v jestvovanie milosrdného Boha, zopakujem slová Ježiša Krista zo 16. kapitoly Matúšovho evanjelia: zlo nezvíťazí nad cirkvou. Brány pekelné nás nepremôžu. Nezvíťazia. Mám neochvejnú istotu, že zlo neprevládne. Nevyhrá. Aj keď to tak niekedy vyzerá: vždy je to len dočasu. Ako keď čakáme východ slnka a zdá sa, že to trvá príliš dlho. Ale buďte si istí: Ono vyjde! S rovnakým, neochvejným presvedčením vás uisťujem: víťazstvo zla nikdy nie je definitívne

Pohliadnime na ukrižovaného Krista: v okamihu, keď sa diabol opájal radosťou z domnelého víťazstva, o všetko prišiel a bol definitívne porazený. Kristus na kríži zomrel. A smrť, zdalo sa, zvíťazila. Avšak pravdou je, že sa len pokúsila ovládnuť Život. A práve v tej chvíli, keď jej bolo dovolené dotknúť sa ho, všetko sa obrátilo – a sama smrť bola Životom, ktorý je v Bohu, navždy premožená. Mohli by sme povedať, že smrť „neprežila“ dotyk so Životom. Svetlo prežiarilo najhlbšie temnoty: Boh cez Kristovu smrť zlomil definitívnu moc smrti... a Kristus vstal z mŕtvych!

Na ľudskej rovine sme si v týchto dňoch mohli uvedomiť akoby čosi podobné: ak sa vrah domnieval, že Jána umlčí, dosiahol pravý opak. Veľké rozhorčenie nad jeho smrťou spojilo ľudí na celom Slovensku, aby čo najviac posilnili jeho hlas. Dnes niet nikoho v našej krajine, kto by nepočul o tom, čo sa tu stalo. Avšak ide tu ešte o čosi viac.

Ako biskup cítim v tejto situácii povinnosť povedať, že vražda človeka je ťažký hriech. Je to pošliapanie Božieho príkazu, ktoré nezostane bez odozvy. Nech zvedia tí, ktorých ruky preliali krv Martiny a Jána, že tá krv zo zeme volá do neba! Kto ten hriech spáchal a kto s ním má niečo spoločné, nech okamžite začne konať pokánie! Nemá zmysel utekať a nemá zmysel sa skrývať. Pred Božou spravodlivosťou neujdete!

Jedinou záchranou je vyznať vinu a vykročiť na cestu pokánia.
Ako ten, ktorému je zverená duchovná starostlivosť o žurnalistov, chcem dodať, že útok na novinára pokladám aj za útok na slobodu našej krajiny. Je tu dnes s nami mnoho kolegov nášho zomrelého brata Jána. Aj vám chcem vyjadriť svoju účasť. Prácu novinárov si treba vážiť, aj popri všetkých názorových rozdieloch. Mnohí z vás ju berú ako skutočné povolanie a sú jej telom i dušou oddaní, ochotní prinášať za ňu veľké obete.

Je tragické, keď sa žurnalistom dostane ocenenia až vtedy – alebo len vtedy –, keď príde k nešťastiu! Hľadať, písať a hovoriť pravdu je ťažká, neraz nevďačná služba. Uvedomme si však, že bez toho všetkého nemožno ustrážiť slobodu! Práve to je totiž povinnosť i vznešené privilégium žurnalistov: byť v krajine strážcami slobody a demokracie. A preto zdôrazňujem, že ktokoľvek siaha na ich životy, siaha aj na slobodu nášho Slovenska. To v nijakom prípade nesmieme pripustiť!

Napokon, ako duchovný pastier vás chcem – ponad toto všetko – uistiť a povzbudiť vo viere vo večný život. Naša vlasť je v nebi, počuli sme v prvom čítaní. „Odtiaľ očakávame Spasiteľa, Ježiša Krista: On pretvorí naše telo, aby sa stalo podobným jeho oslávenému telu.“ Kristus, ktorý slávne vstal z mŕtvych, nás predišiel k Otcovi, aby nám pripravil príbytok, nie rukou zhotovený. Modlíme sa dnes za to, aby Ján a spolu s ním aj jeho snúbenica Martina, ktorí plánovali spoločný život a chystali si pozemský dom, našli večné šťastie v nebeských príbytkoch, pripravených Kristom.

My, ktorí zatiaľ zostávame na tomto svete, akokoľvek rozhorčení nad tým, čo sa stalo, a zanietení za nastolenie spravodlivosti, nezabudnime, že prostriedky, ktoré chceme používať, musia byť rovnako čisté ako ciele. Martin Luther King hovorieval, že temnota nemôže odstrániť temnotu. A nenávisť nedokáže vyhnať nenávisť. Lebo napokon by aj tak zvíťazila len nenávisť – a neostalo by nič iné, len strašná temnota. Temnotu teda dokáže vyhnať jedine svetlo. Nedajme sa preto premôcť zlu, ale dobrom premáhajme zlo, ako pripomína nám Sväté písmo. Nech v nás neprevládne nenávisť, ale láska!

Vraví sa, že takmer každý dokáže zniesť príkorie. Ak však chcete otestovať charakter človeka, dajte mu moc. Až potom sa ukáže, čo sa v ňom skrýva. Je zrejmé, že k vážnemu zneužitiu ľudskej moci došlo pri smrti nášho brata Jána a jeho snúbenice Martiny.

V celej našej krajine však dnes navyše úplne prirodzene a logicky zaznieva otázka: ako so svojou mocou nakladajú tí, ktorým bola ľuďmi zverená? To, akým spôsobom bude vyriešený tragický prípad smrti Jána a Martiny, zásadne ovplyvní odpoveď. Nech už to prinesie čokoľvek, veľmi si želám, aby sa tento prípad podarilo objasniť a aby vinníci ani na ľudskej rovine neunikli spravodlivosti.

Milovaní bratia a sestry! Vždy je ten správny čas na to, aby sme urobili to, čo je správne. Zastaňme sa preto – a nielen dnes – slobody a pravdy! Lebo nie zbraň, ale pravda bude mať posledné slovo. Nie útlak, ale sloboda je vpísaná do ľudskej prirodzenosti. Nezabudnime však zároveň, že slobodu dokážu účinne chrániť len tí, čo sú aj sami skutočne slobodní.

Kto chce bojovať za slobodu, musí sa aj sám zbaviť pút – egoizmu, pýchy a pokrytectva. Len človek naozaj slobodný od hriechu – i od seba samého – sa môže reálne postaviť na jej ochranu. Samozrejme, nemusí na každom poli zvíťaziť. Musí však zostať verný pravde. Lebo tá prehovorí až celkom na záver.

Kristus hovorí: Zlo nezvíťazí. To je východisko a záver. Zlo môže zvíťaziť jedine v životoch jednotlivých ľudí. Je preto potrebné, aby sme sa dnes spojili. Hovorme a konajme spoločne tak, aby boli zlo, korupcia, nenávisť, vraždy, lži, podvody, nevery v našich životoch odmietnuté. Nesmieme dopustiť, aby si nás samých zlo podrobilo, aby si z nás urobilo služobníkov. Dá sa tomu zabrániť.

Je to možné, ak sa nevzdáme modlitby a viery, o ktorej sme dnes počuli v evanjeliu – konkrétne u sv. Marty: „Áno, Pane, ja som uverila, že ty si Mesiáš, Boží Syn!“ V tejto viere v nášho Spasiteľa, víťaza nad hriechom aj smrťou, teda v tej istej viere, v ktorej ste vy, drahí rodičia, svojho syna Jána pokrstili a statočne vychovali, pristúpme teraz všetci spoločne k modlitbe a k sláveniu Eucharistie za spásu Jánovej nesmrteľnej duše.

Nech vás dobrotivý Pán posilní svojou prítomnosťou! Amen.

Zdroj www.postoj.sk

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
https://domov.sme.sk/diskusie/3270021/3/Troskova-sla-na-stretnutie-s-Merkelovou-aj-napriek-protestu-diplomatov.html
Troskova
Fico utoci na prezidenta, ze kyda na Slovensko a ruca dlhorocne budovany skvely imidz krajiny v zahranici - bohuzial k tomu nepripusti na tlacovke ziadne otazky; tie vyhlasenia nie su blaznive, ale presne mierene na svoje publikum - nie su urcene novinarom, analytikom ani rozumne zmyslajucim ludom - je to odkaz pre udrzanie si tvrdeho jadra volicov a snaha o ziskavanie v novych vodach

pritom keby sme si to zhrnuli len za posledne dni:
- Fico na tlacovke s milionom eur v hotovosti = hanba v celej Europe (a netreba akykolvek dalsi komentar, staci fotka...)
- zavrazdeny novinar pisuci o prepojeni mafie na najblizsich spolupracovnikov premiera = vsade vo svete v headlinoch ako "links to people close to Prime Minister", navyse podporene ich odchodom
- vyzvy od medzinarodnych organizacii za ospravedlnenie sa za "spinave protislovenske prostitutky", vyrok, ktory sam o sebe robi Slovensku hanbu = namiesto ospravedlnenia alebo aspon mlcania popretie, ze to vobec odznelo
- vo svetovych mediach sa objavuju suhrny kauz spojenych s Kalinakom (Kovosrot, bomba v lietadle, Basternak, doba cashu, ...) = hanba, co tam stale robi
- premier neodpovedajuci vobec na otazky, precita vyhlasenie a zabuchne za sebou dvere = otazky zahranicnych medii, ci vobec ma vyznam tu zostavat
- vsade sa objavujuce fotky Troskovej, jej styky s udajnym mafianom, potom objimavie v aute s premierom a spravanie Troskovej, akoby bola na pozicii minimalne statnej tajomnicky min. zahranicnych veci = nepochopitelne veci z pohladu zahranicnych diplomatov
- no a napokon "my si republiku rozvracat nedame", Soros vytlacil odznaky (mohli sa DORAZNE ozvat Ringier, ze odznaky tlacili oni) a v zahranici pripravili prevrat = kliniec do rakvy "rokmi budovaneho perfektneho imidzu"

vypustit z ust vetu, ze tu niekto skodi imidzu Slovenska a nemysliet tym seba, je od Fica, jeho slovami, blbost na n-tu - ale ked sa vratim na zaciatok - tie slova nie su adresovane nam, ktori sme to vedeli, ale su presne mierene tam, kde zaberu.. a som si isty, ze presne tam aj zaberaju...

Čítajte viac: http://domov.sme.sk#ixzz594Zt44x5

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
celkom vystizne a vtipne
https://dennikn.sk/blog/1053856/trochu-som-to-zhrnul/
pise Boris Kacany
.
.
https://dennikn.sk/blog/1053484/cui-bono-robert-fico/

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
trocha srandy
https://fici.sme.sk/c/20774435/fico-naozaj-obvinil-kisku-zo-spoluprace-so-sorosom-z-jeho-konspiracii-si-robi-srandu-cely-internet.html?

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
https://komentare.sme.sk/c/20775065/fico-sa-nezblaznil-len-rozmysla-krok-dopredu.html

Smer bol už v defenzíve a Kaliňák na dôchodku, ale prezident spravil chybu, ktorú premiér využil a celú partiu otočil.

6. mar 2018 o 15:53 Matúš Halás
Andrej Kiska.(Zdroj: TASR)
Písmo:A-|A+88156

Autor je politológ, pôsobí na Baltic Defence College v estónskom Tartu.

Jediný, kto tu doteraz hral rozumnú a rozvážnu partiu, bol Most. V strane po vražde počkali, a keďže sa nič nedialo, vyjadril sa predseda.

Keďže ministrovi vnútra netrklo, vyjadrila sa ministerka spravodlivosti. Zvolali republikovú radu a dali ostatným týždeň na premýšľanie.

Stále stačilo odvolať Kaliňáka, možno Gašpara a bolo by po funuse (úmyselný dvojzmysel). Stačilo ministerstvo vnútra vziať Smeru a dať ho odborníkovi, povedzme Spišiakovi. Lenže v nedeľu sa prezident unáhlil.
Prečítajte si tiež: Držte si klobúky, čaká nás posledná jazda s Ficom

Keďže sa schyľovalo k fraške v podobe večernej reality show ústavných činiteľov na televíznej obrazovke, tak sčasti zaimprovizoval. Spomenul ten naozaj nešťastný "akýkoľvek motív" a dal premiérovi na výber odstúpenie (rozumej rekonštrukciu vlády) alebo predčasné voľby. Namiesto štátnického upokojovania situáciu naopak vyhrotil.

A že sa to uchytilo, bolo vidieť na večerných politických debatách, ktoré sa nepochopiteľne viedli aj okolo toho, či sa opakuje rok 1989. Fico to využil.
Zakopnutia premiér tresce

Toto celé bola chyba a nielen opozičných politikov uvrhlo prezidentovo vyhlásenie do riadneho ošiaľu. Premiér na to zareagoval, svetu div sa, útokom.

Aj keď mu stále stačilo ospravedlniť sa novinárom, odvolať Kaliňáka a pustiť ministerstvo vnútra. No dobre premyslený útok na pondelkovej tlačovej konferencii ošperkovanej Sorosom čo do prekvapivosti v ničom nezaostával.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/20775065/fico-sa-nezblaznil-len-rozmysla-krok-dopredu.html#ixzz598xBagu0

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
Citácia:
Milí přátelé,

přijměte ode mne alespoň touto cestou srdečný pozdrav a vyjádření upřímné solidarity. Zpráva o vraždě Jana Kuciaka a jeho přítelkyně mnou otřásla stejně jako Vámi. Nesmíme být lhostejní vůči zlu, které zaplavuje naše země. Nesmíme polevit v úsilí bránit svobodu médií a v podpoře statečných lidí, kteří nasazují životy při odhalování temných praktik, které ohrožují celou společnost, nás všechny. Ti, kteří se v honbě po moci a zisku nezastaví už před žádným zločinem, musí narazit na rozhodný odpor občanů a zejména mladé generace. My Češi Vám Slovákům závidíme čestného a důstojného prezidenta Kisku. My máme „vtipálka“, který říká svému příteli Putinovi, že novináře je třeba „likvidirovať“. Takovému špatnému humoru se odmítáme smát.

Zločiny, o nichž už dlouho slýcháme z Ruska, se už zase přelévají k nám. Slováci a Češi, kteří v tomto roce vzpomínají sté jubileum vzniku společného státu, se cítí zavázáni odkazem všech, kteří v našich národech svobodu a demokracii bránili až do vylití krve. Letos k nim přibyla další oběť, statečný mladý slovenský novinář. Nám všem nyní zvoníhrana.

Zastrašování médií a zabíjení novinářů je varovný zločin. Lhostejností bychom otevřeli dveře dalším. Je nejvyšší čas toto zlo za každou cenu zastavit a přemoci. Dnes, stejně jako v srpnu 1968 a v listopadu 1989 platí heslo: Jsme s Vámi, buďte s námi. Korupčníci a vrazi neprojdou, byť měli krytí z nejvyšších míst politiky. Společné odhodlání Čechů a Slováků hájit svobodu bude nejlepší oslavou stých narozenin naší moderní demokracie.

Tomáš Halík 7.3.2018 .týždeň

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
Kuciak sliapol na otlak ludom ktori ..... su schopni vsetkeho
https://www.aktuality.sk/clanok/562287/biznis-bez-zodpovednosti-ako-sa-zaraba-na-potratovych-tabletkach/

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
A čítal si ten článok? Zásielkový predaj tabletiek, ktoré sú len na predpis, ročný obrat cca pol milióna eur (čiže reálny zárobok pár stotisíc eur), organizátorka nejaká Hana Lazová... to sú malé ryby.
Kuciak robil na iných závažnejších prípadoch, kde by som podozrieval že za tým je jeho vražda, nie na tejto jednej objednávke z nelegálneho eshopu, kde už je organizátorka zavretá...

Ale beriem, že na aeropag je to súvisiaca téma.

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
jery píše:
A čítal si ten článok? Zásielkový predaj tabletiek, ktoré sú len na predpis, ročný obrat cca pol milióna eur (čiže reálny zárobok pár stotisíc eur), organizátorka nejaká Hana Lazová... to sú malé ryby.
Kuciak robil na iných závažnejších prípadoch, kde by som podozrieval že za tým je jeho vražda, nie na tejto jednej objednávke z nelegálneho eshopu, kde už je organizátorka zavretá...

Ale beriem, že na aeropag je to súvisiaca téma.
Ani nie. . . tento uzivatel sem hadze vsetko doradu, uz sme zvyknuti. . . :o

Obrázok užívateľa

napísal 12133 príspevkov
Apel arcibiskupa Zvolenského k piatkovým verejným zhromaždeniam

Bratislava 8. marca (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský napísal apel k piatkovým verejným zhromaždeniam.

-

Občianska angažovanosť, ktorá sa šíri po smrti dvoch mladých ľudí, je dôležitým prejavom spolupatričnosti. Objasnenie vraždy a nastolenie spravodlivosti je teraz kľúčové. A potrebné sú aj otázky o budúcnosti našej krajiny. Zločin a násilie nesmú zvíťaziť: odstrániť ich však dokážu jedine spravodlivosť a pokoj. V súvislosti so zhromaždeniami plánovanými na piatok 9. marca chcem preto všetkých poprosiť o rozhodnutie pokoja.

Tma sa nedá vyhnať tmou, iba svetlom. Prosím tých, ktorí v piatok vyjdú do ulíc, aby si v srdciach uchovali posolstvo pochodu: postavme sa za slušné Slovensko! Zhromaždenia nech vyzdvihnú vieru, že posledné slovo na Slovensku nebude mať zbraň, ale spravodlivosť. Dovoľte mi k tomu vysloviť presvedčenie, že jedine láska je tou silou, ktorú nedokáže zlomiť nespravodlivosť, ba ani smrť.

Spolu s ostatnými biskupmi sa v týchto dňoch modlím za Slovensko, aby si všetci, aj napriek rozhorčeniu, uchovali slobodu od nenávisti alebo násilia. Len opravdivo slobodní a slušní dokážeme tvoriť slobodnú a slušnú budúcnosť tejto krajiny. Nezabudnime na tieto hodnoty, ktoré našu spoločnosť držia pohromade. Nech dobrotivý Pán požehná srdcia všetkých pokojom!

Mons. Stanislav Zvolenský
bratislavský arcibiskup metropolita
predseda Konferencie biskupov Slovenska

Zdroj www.tkkbs.sk

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
Citácia:
Jery
Citácia:
A čítal si ten článok?
Kuciak robil na iných závažnejších prípadoch, kde by som podozrieval že za tým je jeho vražda
Frederix
Citácia:
tento uzivatel sem hadze vsetko doradu, uz sme zvyknuti.
No myslim si ze je to k teme, pretoze sa to tyka Kuciaka
Suhlasim ze to asi nebol nosny dovod, ale zaroven uvazujem nad tym ako hovoria jeho kolegovia ze tie veci o mafii sa vedeli uz velmi dlho
zrejme sa teda dozvedel informaciu ktora bola nova a bola bomba, alebo tam bol iny dovod ako jeho clanky
.
tento clanok som dal aj preto lebo sa mi Kuciakove nazory v tomto clanku zapacili, vidim veci podobne.
.
Frederix sa tvari ako keby som dal nieco uplne odveci ale nie je to tak
je zjavne ze tema sa tyka Kuciaka a jeho smrti, pripadne moznych teorii
takze si myslim ze dat dalsiu hypotezu hoci aj menej pravdepodobnu nie je mimo temu
.
a este jedna vec
vidiet suvislost s tymto je viac menej taky antisorosovsky pohlad
z ineho pohladu maju ine teorie vyssiu pravdepodobnost

Obrázok užívateľa

napísal 11977 príspevkov
toto mi dava logiku:
https://komentare.sme.sk/c/20773096/co-tam-po-talianoch-ked-su-tu-nasi-ludia.html?ref=njctse

Politolog Kugla pise o Kuciakovi a mafii
Citácia:
Autor je politológ

Kuciakove informácie sú síce podrobným analytickým rozpracovaním, ale už rok a pol starých informácií. O prepojeniach Troškovej a Jasaňa na Antonina Vadalu a jeho kriminálnych aktivitách informoval vtedy Plus 7 dní. Naznačoval aj jeho prepojenie na taliansky organizovaný zločin. Ján Kuciak túto líniu podrobne rozpracoval.

Lenže – publikovanie tejto informácie by spôsobilo problém najmä Úradu vlády, nie samotným Talianom. Tí prepojenie na ´Ndranghetu poprú a ani polícia bez dôkazov nič nezmôže. Taliani navyše vedeli „chodiť v systéme“ – v minulosti sa vyhli trestu v minimálne dvoch kriminálnych prípadoch. To nevyzerá ako motív na vraždu.

Nesedí ani finančný motív. Taliani mohli stratiť zdroj príjmov z podvodov s dotáciami. ´Ndrangheta má však miliardy najmä z predaja narkotík a tie sa snaží rôznymi spôsobmi legalizovať po celom svete. Tých niekoľko miliónov, čo získala na Slovensku, je v tomto porovnaní „vreckovým“. Rovnaké sumy získavajú „naši ľudia“ okresnej úrovne po celom Slovensku denne.

Na porovnanie – jediný realitný podvod (kauza Technopol) vyniesol skupine prepojenej na Kočnera sumu, ktorá prevyšuje nie že podvodom získané, ale komplet všetky štátne dotácie Talianom, o ktorých Kuciak v článku písal. Pre ´Ndranghetu takéto sumy ťažko môžu byť dôvodom na vraždu.

Spektakulárna pomsta a výstraha

Nesedí ani spôsob vraždy. Vieme že minimálne v jednom prípade Taliani konkurenciu zastrašovali. Ak by už akokoľvek mafia vyhodnotila, že musí zabrániť publikovaniu informácií, prečo by v prípade novinára siahli hneď po vražde? Navyše, na tejto téme pracovali viacerí novinári, nemohli predpokladať, že odstránením Kuciaka by téma zmizla.

S tým súvisí ďalšia skutočnosť – vraždy civilistov dnes nie sú typický štýl ´Ndranghety. Škodí to biznisu. Aj v minulosti bola drvivá väčšina jej obetí obeťami vzájomných klanových vojen. Pre náš prípad je ešte dôležité, že na rozdiel od Camorry či Cosa nostry, ´Ndranghete nie je pripisovaná ani jedna vražda novinára. Prečo by zrazu organizácia zmenila svoj modus operandi?

Finálne, ak by aj vyhodnotili odstránenie novinára ako jedinú možnosť, aby zabránili publikovaniu informácií, prečo takouto spektakulárnou vraždou? V minulosti záhadne zmizli novinári Miroslav Pejko, Paľo Rýpal alebo Marcel Samuhel. Že dnes tie mená, alebo kauzy, na ktorých pracovali, málokomu niečo hovoria? No práve.

Spektakulárnou vraždou novinára a jeho priateľky sa dosiahne presný opak - vysvieti v žiare reflektorov prípad, na ktorom pracoval.

[ Príspevkov: 138 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť