Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike


 [ Príspevkov: 155 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 14361 príspevkov
Aktuality.sk v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz, talianskou novinárskou organizáciou IRPI (Investigative project of Italy) a medzinárodnou organizáciou OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) zmapovali, ako sa ľudia z okolia 'ndranghety udomácnili na Slovensku.

Pred štrnástimi rokmi prišiel do Michaloviec Talian Carmine Cinnante. Ráno vyštartoval na svojom Fiate z asi 40 kilometrov vzdialenej obce Novosad, kde býval u svojej priateľky Lýdie. Cinnante mal namierené do Talianska. Viezol ešte Slováka Jána, ktorému tam sľúbil vybaviť prácu. V okrese Michalovce bol v tedy nezamestnaný každý štvrtý človek v produktívnom ve­ku.
Keď sa dvojica blížila z poľnej cesty na hlavnú medzi obcami Porostov a Ostrov v okrese Sobrance, zbadala policajnú hliadku. Ich biely Fiat Punto s talianskymi značkami začal náhle cúvať. Policajtom prišlo správanie taliansko-slovenskej dvojice podozrivé. Vozidlo zastavili a skontrolovali. Na zadnom sedadle našli čierny drevený kufrík, v ktorom bola zbraň, 50 nábojov a zásobník.
Išlo o funkčný československý samopal ČZ vzoru 26 s laserovým zameriavačom, ale s vyfrézovaným výrobným číslom. Kufrík bol podľa znalcov vyrobený špeciálne na uloženie samopalu. Taliana Cinnanteho obvinili z nedovoleného ozbrojovania a sudca okresného súdu v Michalovciach mu vymeral dva roky podmienečne. Prokurátor vtedy pred sudcom označil Taliana za živnostníka, ktorý podnikal na Slovensku v oblasti poľnohospodárstva.

Chápadlá až na Úrad vlády

O niekoľko mesiacov neskôr si pre Cinnanteho prišli talianski policajti. Dôvodom bolo pašovanie zbraní do Talianska – pre mafiánskeho bossa Guirina Ionu. Iona bol bossom klanu Belvedere Spinello, ktorý je jednou z vetiev ekonomicky najsilnejšej talianskej mafie súčasnosti – ‘ndranghety. Ako ukazujú dokumenty z vyšetrovania, jej členom je aj Carmine Cinnante. Človek, ktorého slovenské úrady poznali len ako podnikateľa v poľnohospodár­stve. Cinante pritom nie je jediným Talianom s väzbami na mafiu, ktorý našiel na Slovensku druhý domov.
Začali tu podnikať, poberať dotácie, čerpať eurofondy, ale najmä budovať vzťahy s vplyvnými ľuďmi v politike – až po Úrad vlády Slovenskej republiky. Doma v Taliansku im zatiaľ hrozili početné problémy so zákonom.

S dôverou mafie

Na poľnohospodárskom družstve medzi obcami Dvorianky a Parchovany v okrese Trebišov sa biznis mafiána Carmineho Cinnanteho stretáva s Antoninom Vadalom. Ten mal doma v Taliansku tiež problémy s políciou. V pondelok 3. februára 2003 rozhodoval súd v Reggio Calabria na juhu Talianska o deviatich obvinených v kauze spojenej s ďalším mafiánskym klanom – Libri. Klan Libri jedným z najmocnejších v rámci 'ndranghety.
Medzi obvinenými bol aj Antonino Vadala, pôvodom z dedinky Bova Marina na juhu Kalábrie. Podľa talianskych vyšetrovateľov to bol práve Vadala, kto na žiadosť klanu pomáhal skrývať mafiána Domenica Venturu – odsúdeného za brutálnu vraždu člena konkurenčného gangu – a pomáhal mu unikať pred úradmi.
Talianski policajti zachytili telefonické rozhovory medzi Antoninom Vadalom a Francescom Zindatom – bossom klanu – kde sa dvojica dohadovala o podrobnostiach akcie. V roku 2003 však Vadalu pre nedostatok dôkazov oslobodili. V inom prípade súd v rozhodnutí popisuje situáciu, ako Antonino Vadala s ďalšími dvoma mužmi cestovali do Ríma, aby fyzicky „potrestali“ neznámeho človeka, ktorý „poškodil klan“.

Podnikateľ v energetike

V roku 2009 sa na verejnosti objavila informácia, že neznámy taliansky podnikateľ Antonino Vadala plánuje v priemyselnom parku v Lučenci postaviť dve fabriky za takmer 70 miliónov eur. Hoci z projektu nakoniec zišlo, z Vadalu sa stal „podnikateľ v energetike“. Tak ho aspoň poznal bývalý minister hospodárstva, dnes obvinený z objednávky vraždy Pavol Rusko.
Ten si na Vadalu paradoxne spomenul cez hlavnú štátnu radkyňu Mariu Troškovú, ktorá úzko spolupracuje s premiérom Robertom Ficom. „Kedysi u nás istý čas, asi tri mesiace, robila. Bolo to už pomerne dávno, zhruba pred štyrmi rokmi. Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ povedal vtedy Rusko .
To, že jej kariéra pokračovala k Ficovi na Úrad vlády, ho veľmi neprekvapilo: „No tak ja som myslel, že pôjde pomalšie, ale v zásade ma to neprekvapilo, lebo veľmi rýchlo pochopila, ako v živote postupovať.“
„Úlohu zveril ľuďom, ktorým (boss klanu Francesco Zindato) najviac dôveroval, medzi nimi aj Antoninovi Vadalovi,“ vysvetlila sudkyňa. Keď čelil Vadala v Taliansku obžalobe, neprišiel do súdnej siene, aby si vypočul rozsudok. Útočisko a nový domov našiel na východnom Slovensku. Vadala začal byť úspešný v poľnohospodár­stve, v obchode s realitami či v energetike. Stal sa jednou z najvýraznejších postáv talianskej komunity na Slovensku.

Trošková a Jasaň

V auguste 2011 založil Vadala s Máriou Troškovou spoločnosť GIA MANAGEMENT. Z nej Trošková asi po roku odišla a neskôr sa stala asistentkou poslanca Smeru Viliama Jasaňa. Jasaň médiám nechcel povedať, kde našiel ženu známu skôr ako modelku, ktorá bola aj vo finále Miss Universe 2007. Povedal len, že mu ju odporučil kamarát.
„Odišla asistentka, ktorú som mal, a jeden priateľ mi odporučil túto ženu,“ tvrdil pre Nový čas. Či bol tým priateľom Antonino Vadala, odmietol povedať. Od Jasaňa však Trošková zamierila ani nie po roku – v marci 2015 – k Ficovi na Úrad vlády. O rok neskôr sa za ňou sťahoval aj Jasaň.
Premiér ho totiž vymenoval za riaditeľa kancelárie a tajomníka bezpečnostnej rady štátu. Jasaň dostal aj bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa. Ako tajomník rady sa zodpovedá priamo Ficovi. Jasaň chodí na rokovania bezpečnostnej rady, vypracúva súhrnné stanoviská pre Fica, zabezpečuje dokumentáciu činnosti rady.
Má teda prístup ku všetkým dokumentom a informáciám rady, ktorej úlohou je zabezpečiť funkčnosť bezpečnostného systému krajiny a v čase vojny preberá právomoci vlády. Jasaň má napriek tomu preukázateľné väzby na človeka, ktorý spolupracoval priamo s talianskou mafiou. Vzťahy medzi Jasaňom a Vadalom sa dajú preukázať najmä v biznise. Politik Smeru v minulosti vlastnil súkromnú bezpečnostnú firmu Prodest.
Tú nedávno prebral práve Vadala s kolegami. Okrem toho má Jasaňov syn Slavomír s Talianmi spoločnú firmu AVJ Real. Keď skončila nedávno jedna z Vadalových firiem v konkurze, vyšlo najavo, že Vadala má pohľadávky aj voči súkromnej bezpečnostnej službe, v ktorej v minulosti pôsobil ako spolumajiteľ Jasaň aj jeho syn Slavomír. To znamená, že dvaja ľudia z okruhu človeka, ktorý prišiel na Slovensko ako človek obvinený v mafiánskom prípade v Taliansku, majú denný prístup k premiérovi krajiny – vybral si ich Robert Fico osobne

Vadala volí Smer

Okrem Jasaňa a Troškovej sa však okolo Antonina Vadalu dajú vystopovať aj ďalšie väzby na politiku a stranu Smer. Napríklad dlhoročná ekonómka Vadalových firiem Monika Čorejová kandidovala za Smer v komunálnych voľbách.
Samotný Vadala Smer masívne podporuje aj v kampani na sociálnych sieťach. Fica chválil medzi Talianmi, Kaliňáka bránil pred intrigánskou opozíciou, a s Rašim sa hecovali k víťazstvu vo voľbách. V deň volieb Vadala horlil, že „dnes všetci volíme správne 16 Smer a zajtra máme istotu, že Slovensko je v dobrých rukách.“
V predvolebnom čase sa chystal na konferenciu Smeru v Košiciach. Rašimu verejne odkazoval, že sa tam „vidia“. Stranu Smer pritom nazýval „naša strana“. Keď vznikla súčasná vládna koalícia, pre Vadalu to bol dôvod na oslavu.

Náboje a pohrebná kytica

Vadala a jeho talianski známi mali problém so zákonom aj na Slovensku. Napriek niekoľkým trestným konaniam aj obžalobe sa však následkom zatiaľ vyhýbajú. Za všetky aspoň niekoľko prípadov, v ktorých išlo o podozrenia z vydierania a daňových podvodov.
Aktuality.sk ich spolu s partnermi zrekonštruovali z policajných a súdnych dokumentov, ktoré získali na základe infozákona. Prípad číslo jeden sa odohral na východe Slovenska v roku 2013. V jedno jesenné ráno našli zamestnanci trebišovskej firmy na vstupnej bráne netypickú zásielku.
Na plote visela taška, v ktorej boli zápalky, desať funkčných nábojov a pohrebná kytica. Zabalená bola v papieri s nápisom Jerad, čo mala byť skomolená verzia mena ich šéfa Gerharda. Malo to byť varovanie od konkurenta, ktoré nadväzovalo na vyhrážky zabitím. Skomoleným výrazom Jerad oslovoval konateľa firmy Talian, s ktorým sa firma sporila o takmer 40 hektárov ornej pôdy.
„Jerad“ najskôr varovanie ignoroval. Policajtom sa ohlásil až vtedy, keď vyhrážkam čelil aj jeho zamestnanec – traktorista. Pred trebišovský okresný súd sa po dvoch rokoch vyšetrovania napokon postavil Antoninov príbuzný Sebastiano Vadala. Obžaloba znela: vydieranie.
Podľa prokurátora Petra Prokopoviča sa Vadala konateľovi trebišovskej firmy „vyhrážal zastrelením a rukami mu ukazoval, že ho podreže". Traktoristovi zase, že „kto bude pracovať na jeho poli, takže má zbraň, traktor podpáli a vodiča zastrelí.“ To všetko preto, že firma obhospodarovala pole, na ktoré mal zálusk aj Talian. Kto mal naň skutočné právo, orgány neriešili.

Súdom dôkazy nestačili

Okrem výpovedí predložila firma vyšetrovateľovi aj zvláštnu zásielku na meno Jerad. Expertíza dokázala, že všetkých 10 nábojov je schopných streľby a vlastniť ich môže len držiteľ zbrojného preukazu, licencie či povolenia na vývoz. Kamera na dvore firmy mala zachytiť aj Vadalovu návštevu, počas ktorej sa mal konateľovi Gerhardovi vyhrážať osobne. Vadala to však poprel.
Na súde spolu so svojim právnikom Marekom Švingálom tvrdil, že v čase posledných vyhrážok ani nebol v Trebišove, ale v Michalovciach. Potvrdil to práve Švingál, Vadalova účtovníčka a jeden ďalší Talian.
Okresnému súdu v Trebišove a neskôr aj Krajskému súdu v Košiciach sa však zdali dôkazy prislabé. Vlani Sebastiana Vadalu oslobodili.
Sudca okresného súdu v Trebišove Milan Petričko napísal, že „nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bol obžalovaný stíhaný“. Prokurátor podľa sudcu vychádzal len z výpovedí svedkov, čo vraj nestačí na usvedčenie Vadalu.
Taška s nábojmi a pohrebným vencom, respektíve videozáznam, sa v rozhodnutí súdu vôbec nespomínajú. Prokurátor sa voči jeho rozhodnutiu odvolal. Tvrdil, že sudca „nesprávne vyhodnotil dôkaznú situáciu a práve jednoznačné dôkazy, ktoré obžalovaného usvedčujú zo zločinu vydierania, znegoval a svoje rozhodnutie oprel o neobjektívne a z jeho pohľadu jednostranné subjektívne závery".
Zástupca konateľa firmy, ktorý mal byť obeťou vydierania, súdu vyčítal, že kladie váhu výpovedi Mareka Švingála, ktorý vystupoval ako svedok, hoci v prípravnom konaní vystupoval ako advokát obžalovaného. To znamená, že z trestného konania vedel, čo všetko policajti zistili. Dokonca aj výsluch Švingála mal byť vedený tak, že je nezákonný. Vadala vyšetrovateľovi povedal, že slovenským jazykom nehovorí, ani mu nerozumie, a preto sa nemohol vyhrážať. To však vyvrátili viacerí svedkovia.
Aj Sebastiano Vadala navyše do notárskej zápisnice v inom prípade – o dva roky neskôr – uviedol, že „ako štátny príslušník Talianskej republiky dlhodobo žijúci na území Slovenskej republiky rozumie slovenskému jazyku“. Senát Krajského súdu v Košiciach, vedený Marekom Dudíkom, však odvolanie zamietol a potvrdil, že Vadala má byť oslobodený.

Taliansky „bašternák“

V druhom prípade, ktorý sa týkal daňových špekulácií, figuroval priamo Antonino Vadala. V kauze išlo pravdepodobne o špekulatívne obchody s tromi bytmi v bratislavskej Petržalke. Celý prípad sa začal v roku 2011 a skončil len vlani. Pôvodným vlastníkom troch bytov bol Talian Antonio Palombi, presnejšie jeho firma ALTO.
V roku 2011 sa však dali byty do pohybu – v priebehu niekoľkých mesiacov boli najskôr prevedené na spoločnosť GENNA a následne na firmu AV-REAL. V prvej Vadala predtým pôsobil, druhú riadil aj v čase prevodov. Po troch rokoch od tohto obchodu sa však Palombi obrátil na policajtov s tým, že Vadala mu za byty nezaplatil kúpnu cenu. Podľa policajného uznesenia, ktoré sme získali na základe infozákona, Palombi najskôr tvrdil, že Vadala ho podviedol. Takto o prípade informoval aj týždenník Plus 7 dní v roku 2016. Pravda však bola trochu iná.
V skutočnosti boli Palombi a Vadala dohodnutí, že prevod bytov prebehne bez skutočných platieb a byty nakoniec skončia v spoločnej firme KANNONE. Zmyslom obchodov malo byť to, že Vadalova firma AV-REAL, ktorá bola v reťazci tretia, dostane nadmerný odpočet DPH vo výške asi 80-tisíc eur. Pri výpovedi na polícii to pritom v pozícii svedka – poškodeného priznal sám Palombi.
„Uviedol, že Antonino Vadala mu poradil, aby previedli byty na spoločnosť AV – REAL cez spoločnosť GENNA, s.r.o., lebo táto spoločnosť sa zaoberala predajom bytov a spoločnosť ALTO, s.r.o. nebola platcom DPH. Spoločnosť GENNA to potom mala previesť za oveľa vyššiu sumu. Týmto spôsobom, keďže AV-REAL je platiteľom DPH, pri kúpe by si to potom odpočítal,“ zachytil vyšetrovateľ Palombiho výpoveď.

Vratky DPH

Palombi policajtom viackrát zopakoval, že cena 360-tisíc bola len imaginárna. V skutočnosti sa mu mali byty vrátiť. „Podozrivý povedal, že keď dostane 80-tisíc eur za to DPH, tak prevedie tie byty na ich spoločnú spoločnosť KANNONE, s.r.o. Tým pádom by tie byty prešli späť do spoločnosti poškodeného.“
Ešte v trestnom oznámení pritom Palombi napísal, že mal mať aj podiel na vratke DPH. „Podozrivý mu uviedol, že byty budú predané obchodnej spoločnosti GENNA, čo zdôvodnil tým, že spoločnosť GENNA si uplatní nárok na odpočet DPH, z ktorého polovicu oznamovateľovi dá,“ píše sa v uznesení.
Vadala u vyšetrovateľa všetko poprel, o žiadnej dohode údajne nevedel a byty vraj normálne kúpil. Vyšetrovateľ nakoniec trestné stíhanie zastavil s tým, že nešlo o podvod na Talianovi Palombim, pretože sa spolu mohli podieľať na podvode. Zdôraznil, že ak sa stal trestný čin, tak ide o podvod s vratkou DPH a že vec sa v inom konaní rieši ako zločin krátenia dane a poistného.
Doslova napísal: „Skutočný zámer jednotlivých osôb podieľajucich sa na postupných prevodoch znemožňuje objektívne zistiť aj ich možná vedomá či nevedomá súčinnosť smerujúca k naznačenému vylákaniu daňovej výhody, kedy možno od týchto osôb očakávať účelové výpovede s cieľom obhajoby pred podozrením z inej trestnej činnosti.“
Palombi sa pôvodne domáhal vrátenia bytov aj na súde – v obchodnom spore, ktorý sa viedol od decembra 2014. Ako však vyplýva zo súdnych rozhodnutí, svoje podanie vzal vlani vo februári späť. Okresný súd Bratislava V. v marci konanie zastavil. Prečo vzal Palombi po viac ako dvoch rokoch podanie späť, však v rozhodnutí neuviedol.
Na štátne orgány sa obrátil až po rokoch – po tom, ako sa ukázalo, že Vadala mu nedá ani peniaze z vratky DPH, ani nevráti byty. V tomto prípade vyšetrovanie zatiaľ neviedlo ani k obžalobe Antonina Vadalu. Dve firmy z jeho portfólia pritom išli len nedávno do konkurzu s daňovými dlhmi, presahujúcimi 100-tisíc eur.

Veľká talianska rodina

Antonino Vadala či Carmine Cinnante na Slovensku nepôsobia individuálne a opustene. Na východe Slovenska – vo vzájomnej koordinácii a spolupráci – fungujú zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska 'ndranghety.
Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. Vlastnili, alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií.
Len za roky 2015 a 2016 sa firmám okolo týchto rodín podarilo získať od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na priamych platbách viac ako osem miliónov eur. A ďalšie státisíce eur čerpali na projektových dotáciách. Aj oprávnenosť týchto platieb je sporná. Aktuality.sk spolu s partnermi zdokumentovali viacero prípadov, kedy došlo k porušeniu predpisov. V jednom prípade si firma vypýtala platby na osemnásobok plochy, ktorú skutočne obrábala. V inom prípade si zase pýtala platby na plochy, za ktoré neplatila nájom a nemala na ne užívacie právo.
V ďalšom dokonca štatutár jednej z firiem týchto Talianov sfalšoval rozhodnutie PPA, aby presvedčil banku, že čoskoro dostane peniaze. Ďalšie verejné peniaze zinkasovali firmy pod vplyvom Talianov aj na bioplynové elektrárne. Tri firmy rodiny Diega Rodu získali napríklad v rokoch 2012 až 2017 na týchto platbách 8,3 milióna eur. A ani tu sa nevyhli pochybeniam. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ich v roku 2015 pokutoval, lebo pri povinnom vykazovaní nadhodnotili množstvo energie, ktoré ich bioplynová elektráreň vyrobila. Práve od množstva vyrobenej energie pritom závisí aj výška dotácie.

Odkiaľ sú peniaze

Pranie špinavých peňazí je hlavnou podstatou podnikania 'ndranghety aj v zahraničí. Cieľom je očistiť peniaze a podnikať viac spôsobom, ktorý vyzerá legálne. Môže ísť podľa nej o využívanie tretích osôb ako fiktívnych majiteľov firiem, obchodovanie so zahraničím s tovarom, ktorý je umelo predražený, alebo vytváranie tlaku na konkurenciu.
Klan Libri, s ktorým Vadala spolupracoval, má ako jeden z najvplyvnejších v okrese Reggio Calabria podstatnú časť aktivít aj mimo Talianska. Ich foriem je mnoho, pretože tento klan sa obzvlášť angažuje vo finančnom a výrazne nadnárodnom biznise. Napriek tomu zatiaľ neexistuje dôkaz, že by niekto zo spomenutých na Slovensku pral špinavé peniaze. Existujú však pochybnosti o pôvode peňazí, ktoré tu spomenuté talianske rodiny použili.
Z dokumentov, ktoré sa nám podarilo zhromaždiť, vyplýva, že podstatná časť z nich pochádzala z rodného Talianska. Antonino Vadala napríklad figuruje na Slovensku v niekoľkých súdnych rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že dostal na ruku peniaze od ľudí z Talianska. Tí sa zhodli na tom, že peniaze dali Vadalovi v hotovosti, lebo to tak chcel.

Pašovanie kokaínu

Mal za ne napríklad kúpiť poľnohospodárske družstvo na Slovensku. Keďže z obchodu nič nemali, peniaze vymáhali od Vadalu. Ten na súde tvrdil, že Talianom nič nedlží a vyhlásenie, ktoré tvrdilo opak, podpísal pod nátlakom. Firmy bratov Rodovcov, ktoré na Slovensku vznikli už v 90. rokoch, mali zase podstatnú časť vstupného kapitálu z rovnomenných firiem vo svojej rodnej obci Condofuri v Taliansku.
Ide o firmy CO.BE.R. (Diego Roda) a TRA.CE.R. (Antonio Roda), ktoré majú svoje sesterské firmy s rovnakým menom aj v Taliansku. Vo výročných správach z prelomu tisícročí uvádzajú slovenské firmy finančné záväzky a výpomoci voči firmám v Taliansku, prípadne aj to, že celá ich produkcia smeruje späť do domovskej krajiny.
Firma CO.BE.R dokonca v účtovných závierkach uvádza, že vznikla ako zahraničná investícia so stopercentným podielom kapitálu z Talianska. V Taliansku za rodinnú firmu TRA.CE.R koná brat Antonia a Diega Pietro Roda. Pietro Roda pritom figuruje v kauze prania špinavých peňazí talianskej 'ndranghety, nazývanej El Dorado. Polícia ho zatkla v roku 2013 v ťažení proti mafiánskemu klanu Gallicianò. Čelil obvineniu z príslušnosti k mafiánskemu združeniu (špecifický trestný čin v talianskom práve) a praniu peňazí. V roku 2014 ho však Najvyšší súd pre nedostatok dôkazov očistil.
Naopak, v roku 2017 sa mená členov rodiny Antonina Vadalu objavili v zatykači na 18 členov gangu, ktorý mal pre 'ndranghetu prepašovať do Európy stovky kilogramov kokaínu. Vadalovci sú však v zatykači len zmienení. Podrobnosti prípadu zatiaľ nie sú známe.

(Záver článku chýba, autor ho už nestihol dokončiť.)
Hore
 Profil  
 
 

od 14.12.2017 16:55:21
napísal 218 príspevkov
Madaric odstupil z postu ministra... no, len tak dalej :)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1581 príspevkov
Speedy píše:
Madaric odstupil z postu ministra... no, len tak dalej :)
Stačí len smajlík. :palec:
_________________
Boh nemá náboženstvo. Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
 

od 14.12.2017 16:55:21
napísal 218 príspevkov
Obrázok
Hore
 Profil  
 
 

od 21.03.2008 9:39:31
napísal 146 príspevkov
Bydlisko: stredoslovák
Purim Ester Karafiátová :
Purim - otočenie karty, prevrat. Aj dátumovo to sedí. Karafiátová je Radičová za slobodna. V Afrike to boli šafránové revolúcie, v Ukrajine oranžový majdan, v Slovensku by som to nazval purim karafiátovej farby.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Purim Ester
nechapem logiku ani suvislost
.
http://reportermagazin.cz/a/wHj3A/slovenske-paralely
.
https://dennikn.sk/blog/1044417/julo_emocie-alebo-chladna-hlava/
Citácia:
Keď som sa dopočul, že niekto zavraždil dvoch mladých ľudí, zostal som zhrozený. Kde a v akej dobe to žijem. Predstavil som si, čo asi museli zažívať v posledných chvíľach života, aké to pre nich bolo a čo vnútorne prežívali. Museli to mať hrozné.

Považujem za dôležité, aby príslušné orgány podnikli všetky kroky, vyšetrili, čo sa stalo, našli skutočných páchateľov a dostali trest, ktorý im patrí.

Trápim sa však tým, čo teraz „sa“ deje teraz v našej spoločnosti. Len veľmi krátko po zverejnení tejto tragickej udalosti som sa dozvedel, že je jasné, kto to spôsobil, z akého dôvodu, kto je za tým. Čítam o plánovaní protestných stretnutí. Zvykne sa mi však zdať, že vecí nebývajú tak, ako na prvý pohľad vyzerajú. Mám problém, tomu úplne uveriť aj teraz. Neviem sa zbaviť dojmu, že média prinášajú informácie akosi prirýchlo a vedia, ako to bolo.
Kladiem si otázku, čo ak niekto chce, aby som konal pod vplyvom emócií, ktoré vo mne mal vyvolať tento hrôzostrašný čin? Čo ak niekto chce, aby som nekonal s chladnou hlavou? Viem, že ak prežívam v sebe nejakú emóciu, tá je silnejšia ako moja racionalita. Ak konám pod vplyvom emócií, môžem vtedy robiť kroky, ktoré môžem v budúcnosti ľutovať. Čo ak cieľom informácií, ktoré ku mne média posielajú, je aj toto? Navyše by to nebolo ani prvýkrát.

Chcem nabádať tých z vás, ktorí majú záujem sa zamyslieť v tejto napätej situácii v širších súvislostiach nad tým, čo „sa“ teraz deje. Kto všetko môže mať prospech z toho, čo sa deje a môže diať v budúcnosti? Čo všetko môže niekto očakávať, aby sme spravili v tejto situácii a čo vôbec nebude pre nás dobré z dlhodobého hľadiska.
27. februára 1933 večer vyrazili berlínski hasiči do akcie. Horela jedna z najvýznamnejších budov krajiny – Ríšsky parlament. Hoci sa im oheň podarilo zlikvidovať, škody boli obrovské.

Komu požiar prospel?

Adolf Hitler bol kancelárom len mesiac. Spolu s Goebbelsom, Göringom a ďalšími nacistickými vodcami prišiel v krátkom čase k horiacemu snemu. „Teraz žiadne zľutovanie. Za toto bude každý komunistický funkcionár zastrelený,“ vyhrážal sa Hitler na zhorenisku. Na druhý deň priniesli nacistické noviny Völkischer Beobachter Hitlerovo vyhlásenie: „Vypuknutie požiaru malo byť signálom, aby sa v berlínskych obchodoch rozpútalo rabovanie, ktoré by zamestnalo políciu. Nasledovať mali teroristické akcie, lúpeže a vraždy, až by to vyústilo do občianskej vojny. V sídle komunistov v Liebknechtovom dome sa našli zoznamy ľudí, ktorí mali byť medzi prvými obeťami.“ Reakciou na požiar boli dekréty, ktoré na Hitlerov nátlak podpísal prezident Paul von Hindenburg, ktoré výrazne oklieštili slobodu tlače a zhromažďovania, zasiahli do osobnej slobody. Namierené boli najmä proti komunistom, ktorých Hitler obvinil, že podpálenie Reichstagu bolo ich dielo a mal to byť signál k puču. Tisícky z nich – ako aj ďalších ľavicovo zmýšľajúcich ľudí – sa ocitlo za mrežami.

Komu však požiar skutočne prospel? Komunistom určite nie. Skôr Hitlerovi a jeho strane NSDAP. Blížili sa predčasné voľby (5. marca), v ktorých NSDAP chcela dosiahnuť väčšinu v nemeckom sneme.
https://dennikn.sk/blog/1044293/poziar-reichstagu-upevnil-moc-nacistov/
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
diskuter ABBE napisal:
Citácia:
mam obavy z tohto:
posledne udalosti nasvedcuju tomu, ze globalni hraci sa rozhodli, ze sucasna zlocinecka vladna koalicia na cele so Smerom uz splnila to, na co bola ideologicky urcena v danom historickom obdobi a ze ju treba vymenit inou koaliciou zlocincov,ktori vzhladom na konkretne ideologicke ciele /su uz davno vytycene/, zrealizuje uz nova koalicia zlocincov /ktora sa tvari - podobne ako svojho casu fico a smer - ako spasitelia slovenska/.
vyzera to tak, ze toto je len marketingovy medialny prostriedok a spolu s inymi prostriedkami,ktory sposobi tuto "volebnu" vymenu, a bude to vyzerat demokraticky.
Citácia:
neviete, co si myslim takze ma nevyzyvajte, aby som si prestal mysliet to, co ste napisali /vsevidiace...vsemohuce/, lebo tieto vlastnosti ma len jedna jedina bytost, aj to transcendentneho charateru. to, co som naznacil v globalnej a politickej rovine ma ine suvislosti ako tie co naznacujete vy. napisal som "obavy". kto objednal vrazdu/sa verejnost pravdepodobne nikdy nedozvie/, naplanoval a zrealizoval /plati to iste alebo sa predhodi obetny baranok/.
vsetko medialne vyzera tak ako ma: na prvy pohlad niet suvislosti medzi tym, co sa stalo /zlocin vrazdy/ a globalnymi ideologickymi zaujmami skupin, avsak to, co sa stalo ,priamo a jasne ohrozuje sucasnu vladu /ktora navonok deklaruje urcite postoje voci aktualnym problemom v europe a vo svete, pricom niektore z nich nie su zrovna bruselu po voli -
aspon v oficialnej rovine/. o mravnej kvalite sucasnej vlady nejdem diskutovat - tu niet ziadneho rozporu.
ale existencia tzv. mafie je vysledkom programovej a pokryteckej tolerancie tajnych sluzieb v kazdom state v europe, kde tajne sluzby dokonca pouzivaju mafiu na likvidaciu nepohodlnych ludi /prikladov z talianskej historie je neurekom aldo moro, P2, gladio.../ to iste svedsko /olaf palme/ ci francuzsko /dreyfuss/.... navonok sa medialne vytvori obraz o udalosti, ktory je dopredu vykalkulovany . vysledkom toho je ze si verejnost mysli presne to, co si ma mysliet. ale ak si neskor ludia pospajaju urcite fakty /ktore medialne vyzeraju tak, ze spolu nesuvisia/ ukaze sa priama suvislost s postojmi zkompromitovaneho alebo zlikvidovaneho subjektu s procesmi,ktore su podstatou programoveho
a zelaneho vyvoja vo svete a ktore by sa nepodarilo iniciovat a zrealizovat bez zmeny statusu quo. a toto status quo v politickej rovine na SK bolo radikalne a zasadne zmenene a okamzite iniciovalo procesy,ktore su medialne viditelne.
mate pravdu v tom, ze situacia je komplikovana /vela premennych a vela kombinacii a variacii/. s tym suhlasim. ja vsak tento jav /z urcitych dovodov/ musim posudzovat aj v kontexte vaznych procesov,ktore dnes prebiehaju v europskej civilizacii pricom sa ich intenzita neustale stupnuje.
este raz opakujem: obavam sa.buducnost ukaze ci boli moje obavy opodstatnene. ako povedal isty vyznamny politik: v politike sa nic nedeje nahodou.
a tato vrazda,kedze su tu suvislosti s vladnou mocou,ktore sa medialne prezentuju, a je tu komunistove vyhlasenie o ID, o kvotach a migracii, o jeho priprave smeru na buduce parlamentne volby v perspektive roku 2020, uprava ustavy ohladne manzelstva a rodiny..atd. tieto skutocnosti -
kamienky mozaiky naznacuju dolezitu otazku: je komunista fico so svojim skorumpovanym smerom vhodnym kandidatom na buduceho premiera a na ulohy, ktore bude potrebne zrealizovat v globalnych suvislostiach a v kontexte procesov a udalosti v europe?
niekedy je potrebne odstupit od obrovskej mozaiky reality , aby sme uvideli cely obraz reality, lebo niekedy vidime len niektore izolovane kamienky /teraz tie aktualne: vrazdu, kocnera, vladu,mafiu,korupciu, novinar,eurofondy,migraciu,ID,/ a nevidime skutocny obraz, lebo sme prilis blizko ku konkretnym kamienkom.asi viete co naznacujem.
pekny den
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
O Janovi Kuciakovi viem toľko že mal dobré články a tu je odkaz na prehľad posledných článkov o ktorých písal Ján Kuciak https://autor.aktuality.sk/jan-kuciak/ .

A človek zrejme nemusí byť ani Sherlock Holmes, aby vedel kde hľadať páchateľa vrážd. Zomrel 27 ročný mladý človek a vrah alebo vrahovia nemali zľutovanie a spolu s ním zastrelili aj jeho priateľku.

Vie sa aj to, kto sa mu pred vraždou verejne vyhrážal a to pán Marian Kočner , rád by som poukázal a pripomenul, že Kovačovi mladšiemu pri amnestiách boli odobraté milosti v kauze Technopol. Danko a Bugár vtedy tvrdili, že odobrať milosti Kočnerovi je nepredstaviteľné a ani mu ich neodobrali, jednoducho Kočnerovi milosti ostali zachované. Otázka je prečo? Pritom Kočner je zaplatený aj v kauze Ruskových zmeniek a iných kauzách. Ďalej je tu pán Baštrnák aj ten by mohlo mať motív, no a motív by mohlo mať aj jeho podnájomník na Bonaparte, ktorý nie a nie sa vysťahovať a k novinárom nemá žiadny bontón.

V posledných 365 dňoch sa stali, ale dve záhadné a s pravdepodobnosťou blížiacej sa istote politické, mafiánske vraždy. Druhá je vražda Gaulieder o ktorej sa najprv písalo, že je to samovražda, potom sa písalo, že majú záznam z rušňa, ako Gaulieder sám skáče pod rušeň. A potom sa zistilo, že to asi bude vražda. V dobe keď mate na každej dopravnej križovatke mate kameru, keď hovory v telefónoch sú zaznamenávané podobne ako aj ich poloha, gmail a Facebook sú zrejme tiež pod kontrolou a rok nič nevieme, všetci mlčia je ticho. Gauliederovi chodili domov v obálke náboje, fotili ho nahého na záhrade , hodili mu mŕtvu mačku cez plot. Gaulieder totiž vystupoval aj keď v menšom merítku, ako Kuciak napríklad proti rozkrádaní Eurofondov a pokiaľ viem nevyriešilo sa tam nič akurát pomerne novovybudovaná Galandia dodnes nie je v prevádzke. Obavám sa že pri dnešnom obsadení ministra vnútra, ktoré riadi dnes minister s podobnou morálkou a chovaním ako Mečiar sa nevyrieši nič.
https://juliuskovacs1.blog.sme.sk/c/477221/politicka-vrazda.html
Hore
 Profil  
 
 

od 14.12.2017 16:55:21
napísal 218 príspevkov
pridam novy zaujimavy clanok:
https://dennikn.sk/1044929/die-welt-la-repubblica-ci-bbc-svetove-media-pisu-o-kuciakovi-ndranghete-aj-ficovej-modelke-v-urade/
a este
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nesledujte-jen-italskou-stopu-vrazda-jana-kuciaka-prisla-odj/r~41a0f8941c8011e8a44c0cc47ab5f122/?redirected=1519879959
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://ihned.cz/c1-66063010-spekuluje-se-o-italske-i-soudni-mafii
Citácia:
Deník Sme v úterý publikoval článek, který obsahoval Kuciakova zjištění z posledních dní před jeho smrtí. Uvádí, že na Máriu Troškovou, poradkyni premiéra a předsedy vládnoucí strany Smer Roberta Fica, jsou napojení italští podnikatelé. A jejich služeb využívala italská mafie 'Ndrangheta. Tu označil za nejpravděpodobnějšího pachatele i známý slovensko-kanadský novinář Tom Nicholson.

Jiní Kuciakovi kolegové však o tom pochybují. "O těch machinacích se píše skoro dva roky. Tohle vypadá jako klasická zastrašovací vražda," vysvětluje soukromý vyšetřovatel, pracující ve střední Evropě pro západní finanční ústavy, který si nepřál být jmenován.

"To je osobitý způsob komunikace s lidmi, kteří by měli nadále chuť se věnovat tématům, jejichž zveřejnění by mohlo zkomplikovat přístup objednavatelů k penězům a moci. Teď následuje fáze vyhodnocování reakcí, jak ta výstraha zafungovala a jestli bude potřeba dalších varování," říká slovenský bezpečnostní expert Radovan Bránik. Ten pochybuje, že by policie dokázala pachatele nalézt. Upozorňuje, že útok byl profesionální, vrahové se vyhnuli bezpečnostním kamerám. Podle Bránika to znamená, že jde o lidi se zkušeností z bezpečnostních složek.

Další znalci místního prostředí ukazují na takzvanou justiční mafii.

"Na Slovensku se roky manipuluje s náhodným přidělováním spisů Nejvyššímu soudu. Vznikla tak kasta firem, jež žije z nepochopitelných rozsudků. Malá část soudců je koupená. Vznikl kolem toho průmysl, který vygeneroval desítky rozsudků, a ty umožnily získat úzké skupině lidí závratný majetek. Vznikl stát ve státě," řekl Aktuálně.cz slovenský novinář, který chce s ohledem na vlastní bezpečnost zůstat v anonymitě.

"Fico a Robert Kaliňák (ministr vnitra za stranu Smer) byli v začátcích svědky těchto manipulací a profitovali z nich. Ale časem se jim to vymklo z kontroly a dnes už si tento systém žije vlastním životem. Tam už ani jeden z nich není pánem, do toho se i oni dva bojí jít," tvrdí novinář s tím, že své zdroje a konkrétnější informace musí zatím s ohledem na bezpečnost tajit.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka doplatí v rámci ‘Ndranghety jedna rodina, myslí si italská kriminoložka Anna Sergiová.
Kalábrijská mafie podle ní nezabíjí, pokud to není nezbytně nutné.
Příklad Slovenska podle Sergiové odhalil, že infiltrace ‘Ndranghety do politických struktur v zahraničí se skutečně děje.
https://zahranicni.ihned.cz/c1-66065370-ndrangheta-nezabiji-pokud-to-neni-nezbytne-kvuli-vysetrovani-vrazdy-novinare-se-ze-slovenska-nestahne-tvrdi-italska-kriminolozka
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 393 príspevkov
Mišo pokoj, nevidíš, že všetci s nami iba hrajú ...

Zacitujem pána Chmelára, ktorý to asi najlepšie napísal ....

Uraza ma a znechucuje, kolko ludi sa na nom usiluje politicky prizivit. Nepublikuju spomienky na Jana, ale zneuzivaju celu situaciu vo vlastny prospech. Jeden dennik prinesie celostranovy rozhovor s novinarom, ktory ho ani nepoznal, ale ktory vie, ze vlada Fica je mafianska, kym vlada Dzurindu vraj nebola. Na tlacovej konferencii kaze o slobode tlace opozicny politik, ktory ako minister odpocuval novinarov. Fanaticki privrzenci Smeru maju obavy viac o buducnost tejto vlady ako o to, ze nam tu zacnu vrazdit deti. Vidia v tom sprisahanie proti Smeru a nechapu, ze to oligarchia sa davno sprisahala proti tejto krajine. SaS a OĽaNO zacitili prilezitost na slovensky Majdan. Novinari si myslia, ze Janova smrt vyvracia ich neprofesionalitu. A mne je z tohto hyenizmu nevolno.

Chodte vsetci do certa. Vy, co sledujete len svoje uzkoprse ciele. Vy, co zneuzivate mrtvych na sebapotvrdzovanie svojich ideologickych predsudkov. Vy, ktori bojujete proti vlade i vy, ktori bojujete proti opozicii, tancujuc na mrtvolach dvoch mladych ludi. Vase zvratene uvazovanie sa ma netyka a je mi cudzie


Je to tragédia, ale nenchajte sa manipulovať hyenami.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
nenechajte sa manipulovať hyenami.
ja tu manipulaciu citim od sameho zaciatku .... a preto mi vadi
ale Branika som si vzdy vazil preto predpokladam ze vie co napisal ....
a mimochodom aj on potvrdzuje ze ide o manipulaciu
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/460598-noz-na-krku/
Citácia:
Nôž na krku
Peter Javůrek, Pravda 01.03.2018 20:00

Minister vnútra Robert Kaliňák je pre Roberta Fica a jeho vládu politická záťaž, ktorá časom nestráca hmotnosť. Práve naopak. Vracia sa ako ozvena a je to stále ťažšie a ťažšie závažie. Vie to Fico, vie to Kaliňák, vedia to koaliční partneri Smeru a vie to každý, kto sleduje slovenskú politiku.

Tu nejde o výlevy postáv typu Ľubomíra Galka či Igora Matoviča. Už dávno nejde ani o to, či sú tie všemožné podozrenia vyslovované pri rôznych príležitostiach na adresu ministra vnútra dôvodné viac, alebo menej. Ide tu o obyčajnú politickú realitu. Fico môže proti nej protestovať, Kaliňák ju môže ignorovať, ona však ešte preto nezmizne.

Fico má problém, pretože musí opäť raz zvažovať, za čo mu Kaliňák stojí a za čo nie. A to spôsob, akým mu to naservíroval Most-Híd, možno označiť za gentlemanský. Béla Bugár má tiež svoj problém, pretože ak by sa mu (aj) kvôli Kaliňákovi mal rozpadnúť poslanecký klub Mostu-Híd, v ďalšom volebnom období by sme sa pravdepodobne mohli všetci tešiť na inú politickú verziu našich „parlamentných Maďarov“. Tú druhú, tú orbánovskú.
" Fico má problém, pretože musí opäť raz zvažovať, za čo mu Kaliňák stojí a za čo nie. "

No a ak by sa rozpadla vláda, čelíme možnosti, že sa u nás definitívne presadí mágia namiesto riadenia štátu, experimenty na piatich miliónoch pokusných morčiat namiesto ekonomickej politiky a pologramotné výkriky namiesto zahraničnej politiky. To všetko v atmosfére, v ktorej ľudia neveria v štát ani v spravodlivosť, pohŕdajú spoločenskými inštitúciami a pravda sa meria počtom lajkov na facebooku. S frajerským piskotom na perách a s pocitom morálneho zadosťučinenia ešte len potom zapadneme do neveselého obrazu dnešného Visegrádu…

A to bude zasa náš problém. Bez ohľadu na hulákanie internetu, bez ohľadu na to, ktorú z verzií dvojnásobnej vraždy považujeme za pravdepodobnú dnes a ktorú budeme za takú považovať zajtra. Bude to nová obyčajná politická realita, ktorá len tak ľahko nezmizne. Ak sa ktorýkoľvek politik pasuje za zodpovedného, musí takú možnosť brať smrteľne vážne. Pretože Fico, samozrejme, nemá pravdu, keď hovorí, že jeho tretia vláda nemá alternatívu. Má. Napríklad tú vyššie opísanú.

Polícia spolupracuje so všetkými možnými zahraničnými partnermi. Generálny prokurátor i policajný prezident pripustili aj vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ešte prv, ako to verejne vyslovil Bugár. Naša pôdohospodárska platobná agentúra spolupracuje s Európskou komisiou pri previerkach podozrivých agrodotácií. Do veci je zainteresovaný OLAF. Očakávame, že sa vyrieši vražda a očakávame tiež, že nezostane len pri tom. Je úplne jasné, že na riešenie je tu toho oveľa viac, a nikto nesmie mať bianco šek či imunitu. V Smere, Moste, či kdekoľvek inde.

Lenže ešte stále je tu tá obyčajná politická realita. A nech budú politici vyplakávať o tom, kto z nich ktorému prečo prikladá nôž na krk, koľko budú chcieť, stále bude platiť, že ten najväčší nôž majú na krku obyvatelia Slovenska.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13116 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://www.postoj.sk/31159/arcibiskup-na-pohrebe-jana-kuciaka-nech-v-nas-neprevladne-nenavist-ale-laska
https://www.postoj.sk/31138/pohrebna-kazen-biskupa-forgaca-stol-preplneny-bankovkami-je-tazky-cynizmus-2
-
velmi dobre obe kazne
vrele odporucam
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 155 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: