Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 140 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12223 príspevkov
https://www.aktuality.sk/clanok/604419/tyzden-v-kocke-daga-danisa-kotlebovci-akosi-vyfucali/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x...B.
Citácia:
Privatizácia slušnosti

Aby sme však neboli jednostranní – treba priznať, že ani organizátori verejných protestov nebojovali len za pravdu a spravodlivosť. Za ich akciami boli aj iné motívy. Úzko politické, namierené na podporu nových (progresívnych) politických projektov.

Lídri iniciatívy Za slušné Slovensko pôsobili tak, akoby kopali za Kisku. Kým prezident žiadal predčasné voľby, organizátori protestov vyzývali na voľby. Koncom marca, keď v Kiskovom tíme začali uvažovať o založení strany alebo politickej únie, sa mladí pokúsili protesty „vypnúť“.

Z požiadaviek na voľby vyúcvali a začali sa profilovať ako politická agentúra. Potvrdili to v pondelok, keď oznámili, že vstupujú do politickej kampane v komunálnych voľbách. Po boku „nezávislých“, ktorých – zhodou okolností – podporujú progresívci alebo Kiskovi ľudia.

Zhrnutie príbehu: mladí sa pri organizovaní protestov tvárili ako nezávislí. Odmietali akúkoľvek spoluprácu s opozičnými stranami – aby si získali čo najširšiu podporu. S patentom na „slušnosť“. Nakoniec sa ukazuje, že zástupcami strán sú vlastne oni sami. Len to nie celkom jasne (a nie celkom slušne) priznávajú.

Obrázok užívateľa

napísal 12223 príspevkov
vyzera to dobre
https://branik.blog.sme.sk/c/492535/synovia-detvy-bytes-a-dalsi-z-kola-von.html
.
https://branik.blog.sme.sk/c/491918/neznesitelna-lahkost-vrazdy.html?ref=viacbloger

Obrázok užívateľa

napísal 12223 príspevkov
vtipna analyza politickej situacie u nas
https://blog.postoj.sk/37159/reflexia-niektorych-aspektov-spolocenskeho-diania-po-vrazde-j-kuciaka
Citácia:
Úlohu, ktorú v Petrohrade v roku 1917 zohral Antonov - Ovsejenko pri útoku na Zimný palác, by mohla zohrať u nás Lucia Nicholsonová (možno ešte s Matovičom). Preto ona, lebo práve ona hovorila o prevrate. Predstavil som si scénu ako Nicholsonová, v rukách puška s nasadeným bajonetom, vedie ozbrojený ľud na úrad vlády podľa slávneho Delacroixovho obrazu Sloboda vedie ľud na barikády (Mohla by mať na sebe tie okuliare s hrubým rámom, lebo jej to v nich veľmi sekne.). Keby sa povstalcom podarilo preraziť bránu na úrade vlády a spacifikovať ochranku, mohli by zatknúť tam prítomných členov vlády a úradníkov a vyhlásiť novú (slušnú) vládu. To by bol skutočný štátny prevrat.

Kľúčovou otázkou by bolo, ako by sa k takémuto puču postavili silové zložky teda armáda a polícia. Či by boli do toho nejako zapojené alebo by sa rozhodli nijako nezasahovať a akceptovali by takúto zmenu vlády. Ak by zmenu vlády neakceptovali, mohli by povstanie silou potlačiť, vzbúrencov zaistiť a vyjadriť lojalitu pôvodnej vláde. Možným scenárom by bola aj občianska vojna ako v Rusku v rokoch 1918 až 1922.

Dôvody na takýto tvrdý štátny prevrat u nás nie sú. Nie sme ani Ukrajina, ani Turecko. Zhruba polka voličov podporuje vládu, zatiaľ čo druhá je s vládou silno nespokojná, ale ani táto druhá polovica nie je nespokojná až tak, aby bola ochotná ísť do ozbrojenej konfrontácie. Oceňujem, že organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko zvolili nenásilnú formu protestov a na vládu používajú len psychologický a politický nátlak. Pomery (politický a ekonomický systém) v našej krajine sú konsolidované.

Ani ekonomická a bezpečnostná situácia u nás nie je najhoršia. Pokiaľ ide

Obrázok užívateľa

napísal 12223 príspevkov
pekny prispevok na postoji
Citácia:
Alfi 17 days ago
Za slušné Slovensko (ZSS) som vnímal len ako šikovných a schopných moderátorov spoločenského pohybu, ktorí odštartovali udalosti okolo vraždy K+K a následných odhalení o mafiánskych prepojeniach premiérových blízkych. Politické strany vyprázdnili priestor, ktorý obsadili herci, umelci, novinári, iné verejne činné osoby, aby kultivovane a zároveň rázne pomenovali hlavné politické problémy dnešnej spoločnosti a vyjadrili nesúhlas s jej smerovaním. Bodkou za tým mala byť dohoda o predčasných voľbách, a to nie preto, že je za všetko zopovedný Fico, či niekto z jeho okolia a keď ho obetujeme, bude lepšie, ale jednoducho preto, že si to určitá potreba verejnej katarzie a spoločenskej sebareflexie vyžadovala.
Namiesto toho sa už na protestných tribúnach prejavili slovenské boľačky, kádrovanie, selektívny výber a vetovanie vystupujúcich hostí, zrejme niektoré novinárske redakcie (týždeň) sa citíli v polohe akéhosi guru ... Bola o tom debata na BHD na jar tohto roku.
A tu sa v plnej nahote ukázali limity (ktoré tu ale boli od začiatku) tohto "hnutia".
V novembri 1989 boli študenti a mladí ľudia dôležitou hybnou silou spoločenských zmien, ale len jednou z viacerých, aj pre svoju mladosť a neskúsenosť predsa nemohli ašpirovať na nejaké vodcovské postavenie vo verejnom politickom pohybe. Navyše vtedy bolo treba vymeniť kompletne celý politický establišment, menil sa režim, čo pri všetkej úcte nie je dnešná situácia a nebola ani situácia na jar 2018.
A tu - v ZSS - máme na výslní pár veľmi mladých ľudí, hoci v štábe a zákulisí protestov sa určite pohybovali úplne iné persóny. Tak kto tvorí to "hnutie" ZSS? Veľmi krátko po rozbehnutí protestov, ktoré ešte mali potenciál, a vyžadovali nestraníckych moderátorov, v ZSS ohlásili vlastné politické ambície, ale akým právom?
Tie protesty ich totiž nelegitimovali ako nejakú osobitnú, iným politickým silám konkurenčnú silu; protesty boli protestami všetkých nahnevaných, pobúrených občanov, ktorí majú rôznorodé politické preferencie. Toto - snaha uzurpovať si politický náboj protestov nimi, ich iba moderátormi - bol už prejav na hranici zneužítia, či vyplytvania sociálneho kapitálu protestov (išlo totiž o dosť naivný krok).
A vrchol bol, keď vopred ohlásený protest v čase rozhodovania o demisii vlády zrušili, čomu predchádzala debata s Kiskom, o ktorej sme sa stále dozvedeli len málo.
Prezident mal vtedy právo sa autonómne rozhodnúť, či novú vládu menuje alebo bude - úplne oprávnene - vládu ešte pár dní dusiť, čím umožní protestujúcim ukázať silu spoločenského hnutia a tak trochu aj pomôže umravniť politickú garnitúru ostávajúcu pri moci. Nič z toho sa nestalo, a hoci Kiska mal právo sa aj tak - i keď podľa mňa mylne - rozhodnúť, ako s demisiou naloží, organizátori protestov nemali morálne právo plytvať dôverou tých, ktorých predtým burcovali do protestov a protesty (možno aj po koordinácii s Kiskom) rušiť. Tým odvolaním demonštrácie boli napokon ďalšie protesty definitívne zahlušené, ako sa neskôr ukázalo. Ich sila totiž už nebola nikdy taká, ako predtým. No, Pellegriniho (Druckerovi) agenti by nejednali inak.
Pachuť zákulisných hier, prehajdákaný sociálny kapitál protestov, príliš skorá profilácia politickým smerom, podpora konkrétnych kandidátov v komunálnych voľbách - toto sú väčšie hriechy ako nejaký Soros. A pokiaľ ide o Sorosa, ukazuje sa (pokladám informáciu, ktorú prinesli Hlavné správy, v tomto prípade za vysoko pravdepodobne autentickú), že ich niekto sledoval, či sami sa nahrávali, a Šeliga nejaké peniaze od sorosovskej orgnaizácie dostával. Úprimne, vôbec ma to nezaujíma, za peniaze od OSF (Soros) študoval svojho času aj Orbán. Skôr to ale objasňuje Ficove slová z jari tohto roka, keď hovoril o protestoch platených Sorosom. Podľa mňa mal túto nahrávku Fico už vtedy a kľúčové je, kto mu ju dal a ako ju získal. Myslím, že to už dnes polícia vyšetrujúca prípad Kuciak vie. A možno sa na to včera niekoho chcela spýtať :).
Každopádne, Soros - NeSoros - ZSS je sklamaním aj bez "zložitej" Daniškovej analýzy už len preto, že na formát VPN (a to by aj v prípade VPN bol ešte ten len "nepolitický" level hnutia, ktoré sa nechce stranícky profilovať) nikdy nemohlo ani len dosiahnuť: ZSS totiž na rozdiel od VPN nemalo takých vodcov, nebola taká spoločenská objednávka, doba nebola zrelá na odstavenie opozície, ani na vytvorenie nejakej novej amorfnej (politicky beztvarej) sily, ktorá povalí Fica.
Za ZSS treba proste urobiť bodku, protesty mali význam, škoda že nepokračovali, dámam a pánom zo ZSS patrí uznanie, ale aj zopár výčitiek, že to mohlo byť aj trochu inak.
https://disqus.com/home/discussion/postoj/za_slusne_slovensko_nepoliticka_politika_par_excellance/#comment-4240836290

Obrázok užívateľa

napísal 12223 príspevkov
Citácia:
Po Kuciakovej vražde hlavne vyšlo najavo, že blízke okolie Fica bolo kontaminované neprípustnými vzťahmi na taliánskych mafiánov. Ktorých do dvoch týždňov zbalili a poslali do Talianska. Fico svojimi reakciami po vražde (milión na stole + reči o Sorosovi bez dôkazov) nenávratne poškodil keď už nič iné tak zvyšky svojej dobrej povesti. Postoj podľa mňa informoval vyvážene. Skúste sa však vcítiť do kože novinárov, ktorým takto zabijú kolegu, s ktorým predtým robili na článkoch. Istá hystéria médií bola z ľudského hľadiska úplne v poriadku a Postoj podľa mňa stále hysterický nebol. Zazneli tu aj kritické hlasy a hlavne názorová rubrika bola vyargumentovaná. A čítal som pozorne.
K Vagovičovi sa vyjadrovať veľmi nechcem. Má silné aj slabé stránky, on je naozaj trochu aktivista, stále si však zachováva novinársku poctivosť. Je to taký škótsky strek, aj studené aj horúce zároveň :). Ale čo má spoločné s Postojom? Ja som neriešil iné médiá.
O Ficovi mám aktuálne info zo zákulisia, hovoria to o ňom jeho spolupracovníci. Tvrdia, že pravidelne pije tvrdý alkohol vo veľkom množstve a veľa fajčí. Nedávno mal vážnejší zdravotný problém. Strana sa mu rozpadáva a on sa opúšťa; samozrejme navonok hrá divadlo. On aj keď mal problémy s chrbticou, nemal problém suverénne vystupovať v TV; zaznela klapka a odrazu kŕč z tváre zmizol a môj mediálny tréner naňho len civel. A to o akohole mi nehovoril niekto, kto by mal dôvod malovať jeho obrázok na čierno, skôr naopak to bol človek, ktorého určite aktuálny úpadok Fica neteší.
Analógia s Hitlerom je uletená, len niekedy treba aj uletieť, aby vynikla pravda. Fico tejto krajine škodí odvtedy, ako nastúpil k moci. Jeho predstavitelia v zákulisí kradnú ako prasce, a navonok sa tvária ako svätí za dedinou. Zároveň krajinu pri ich možnostiach nikam reálne neposunuli. Zažili sme 12 rokov - s malou prestávkou - stagnácie. A to aj morálne nesmierne krajinu poškodzuje. Fico je spoločenské zlo.
A ani programovo to nie je veľmi štandardná strana. Ak nominujú Blahu, človeka s vyjadrovaním redaktora Zem a Vek, za šéfa eurovýboru parlamentu, to nie je štandardná strana ani náhodou.
A "zlo z Marrakéšu" je ich objav teplej vody, keď prípravu celého globálneho kompaktu zabezpečoval ich človek. Ako som povedal, Ficovi ľudia kradnú od nástupu k moci, sú to oligarchické prasce zakryté ľavicovým závojom, Fico sám je len technológ moci, na progrese krajiny mu veľmi nezáleží, aspoň to neukázal skutkami. Skrátka pre napredovanie krajiny okrem mastenia si svojho ega neurobil takmer nič. Zabezpečil síce niečo ako kompromis v kultúrno-etických otázkach, ale na toto by sme mu nemali naletieť.
Citácia:
Podsúvať iným, že kritika Fica je zle skrývaným prejavom želania, že si on, či my želá(me) Ficov pád, je manipulatívnou technikou, ktorá do polemiky postavenej na argumentoch nepatrí, najmä ak tomu doterajšia publicistika autora, na ktorého článok obaja reagujeme, nenasvedčuje.
Mečiar padol v r. 1998 a následne ešte padal pár rokov, kým prehral referendum o sebe (prezidentské voľby) a o strane (neúspech referenda o predčasných voľbách); Fico rástol nasledovných 8 rokov. Fico určite Mečiara nenahradil, nie je medzi nimi mocenská kontinulita, akurát mu vykradol voličov, keď po fantazírovaní o tretej ceste pochopil, že k moci ho posunie len populizmus. medzitým sme mali normálneho "vodcu" merkelovského typu.
Ja píšem to, čo viem z Ficovho okolia, aktuálne sa mu strana potáca a on pije ako dúha. "Má svoj marketing a schopnosť oslovovať veľkú časť voličov, ktorí voči Ficovi nemajú alternatívu." - to je tá moja postava nacenganého pater familias, ktorého kvôli status quo argumentu zatiaľ najbližší neopustili, ale čochvíľa k tomu podľa mňa dôjde. Napriek zdanlivej bezalternatívnosti.
Ale na Fica som primárne nereagoval, skôr na Kaliňáka. To je zaujímavejšia postava.
Osobne si Ficov pád v politickom medziobdobí (do volieb) neželám. Ak by som mal vyjadriť prianie, tak skôr by som sa potešil odchodu oligarchických postavičiek, ktoré nepresahujú rovinu biznisu, ktorý zastupujú - Kaliňák, Žiga. Či Pellegriniho s jeho zatiaľ tutlanými mravnostnými škandálmi.
Ale nech SMER vyprevadia voliči. A vox populi sa veľmi predvídať nedá; na zákulisné pohyby môže reagovať aj úplne nepredvídateľne. Každopádne, viem si predstaviť podobnú debatu ako s Vami s Hitlerovým stúpencom v r. 1932, ktorý by nadšene rozprával o dialničných a iných projektoch Vodcu, len keď sa dostane k moci. V tej situácii by som bol radšej v koži toho komentátora, či nositeľa menšinovej mienky, aj keby mi rok nato voliči za pravdu nedali. Hodnotovo sa stotožňovať s Ficovou politickou líniou dnes je znakom morálneho úpadku.

[ Príspevkov: 140 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť