Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 30.05.2018 15:51:44   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
Legi v tvojich výpočtoch je nesprávne tvrdenie, že Boh zodpovedá za nedokonalosť svojích diel. On všetko urobil dokonalé ale zapracoval do tychto diel súčiastku kazivosti, ktorá sa však spúšťa nie z rozhodnutia Boha ale z rozhodnutia jeho diela, zo slobodnej vôle človeka. To že ňou "obdaroval" človeka nie je zlé ale dobré, inak by sme boli karikatúrou Boha, nie na jeho obraz.... Táto súčiastka chybovisti je tiež spojena s veľkým plánom na záchranu toho, čo sa pokazilo z ľudskej vôle... ale o tom potom, keď mi bude jasné, že rozumieš túto záležitosť...

Poslať 30.05.2018 16:29:37   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
teta píše:
Legi v tvojich výpočtoch je nesprávne tvrdenie, že Boh zodpovedá za nedokonalosť svojích diel. On všetko urobil dokonalé ale zapracoval do tychto diel súčiastku kazivosti, ktorá sa však spúšťa nie z rozhodnutia Boha ale z rozhodnutia jeho diela, zo slobodnej vôle človeka. To že ňou "obdaroval" človeka nie je zlé ale dobré, inak by sme boli karikatúrou Boha, nie na jeho obraz.... Táto súčiastka chybovisti je tiež spojena s veľkým plánom na záchranu toho, čo sa pokazilo z ľudskej vôle... ale o tom potom, keď mi bude jasné, že rozumieš túto záležitosť...
1. Urobil nas na Svoj obraz.
2. Ale On sa predsa "nekazi", aj ked MA slobodnu volu !
Takze NIE SME na Jeho obraz, ale iba nejaka ta karikatura, ako vravis.
3. Nas "stvoril so zabudovanym kazitkom" (v Cechach tomu hovoria aj inak :) ).
Preco ? Aby nas mohol "zachranovat" ? :roll:

Nie, ja tomu urcite neporozumiem, nie som na to stavany. :)
Podla mna kazdy tvorca zodpoveda za nim vytvorene dielo.
Najma, ak je tvorcom jedinym, a co viac - "absolutne dokonalym" ...

P.S. Ak vyrobis inteligentnych robotov s urcitou mierou autonomie - a ony zacnu zabijat ludi, budes na zodpovednost brana predovsetkym Ty.

Poslať 30.05.2018 16:55:43   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Možno máš pravdu, že chcel realizovať plán B záchrany, ktorý bol v jeho očiach taký vznešený, že musel v pláne A zabudovať to kazitko v takej podobe, aby sa spustil plán B. To hovoria aj niektorí teológovia...

Ale urobiť slobodnú vôľu bez toho, aby sa mohla slobodne rozhodnúť je antagonizmus a v rozpore so základnou logikou. Nemožno od dokonalej bytosti očakávať že bude robiť akože slobodnú vôľu. Otázka, čím všetkým vie ovplyvniť slobodnú vôľu, aby sa rozhodla tak, ako on chce...

Poslať 30.05.2018 17:08:16   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3926 príspevkov
To "kazítko" sa volá slobodná vôla. A Boh ho dal človeku práve preto aby sa mohol rozhodnúť pre Boha, alebo proti nemu slobodne. Boh je láska a ako taký chce byť milovaný, ale láska sa nedá ani vynútiť ani prikázať. To by nebola láska ale len poslušnosť. Preto dal možnosť človeku rozhodnúť sa a jeho rozhodnutie rešpektuje a to aj v prípade že sa rozhodne proti nemu - pre zlo. Zodpovednosť za to zlo nesie len a len človek ktorý ho pácha.

Poslať 30.05.2018 17:50:44   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18761 príspevkov
misionar3 píše:
To "kazítko" sa volá slobodná vôla. A Boh ho dal človeku práve preto aby sa mohol rozhodnúť pre Boha, alebo proti nemu slobodne. Boh je láska a ako taký chce byť milovaný, ale láska sa nedá ani vynútiť ani prikázať. To by nebola láska ale len poslušnosť. Preto dal možnosť človeku rozhodnúť sa a jeho rozhodnutie rešpektuje a to aj v prípade že sa rozhodne proti nemu - pre zlo. Zodpovednosť za to zlo nesie len a len človek ktorý ho pácha.
Cize mladenec stretne dievca a zamiluje si ho, da mu slobodnu volu rozhodnut sa pre neho, alebo nie - a ak sa pre neho nerozhodne, tak ju jednoducho ZABIJE ?
Lebo presne o tento pripad "lasky" tu ide !

Poslať 30.05.2018 21:16:59   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Zabúdaš, že nejde o lásku dvoch rovnocenných bytostí, ale o lásku , pri ktorej odmietnutí sa znášajú dôsledky - totálnej závislosti od osoby, ktorú niekto odmietol. Ak odmietneš piť vodu, tak zomieraš na smäd. Ak odmieta niekto Boha, ktorý jediný dáva a udržiava život, tak zomiera na nedostatok životodarnej miazgy. Ježiš použil symbol viniča, ak ratolesť už nechce rásť na viniči, na koreni, tak zoschne....

Poslať 30.05.2018 21:36:14   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18761 príspevkov
teta píše:
Zabúdaš, že nejde o lásku dvoch rovnocenných bytostí, ale o lásku , pri ktorej odmietnutí sa znášajú dôsledky - totálnej závislosti od osoby, ktorú niekto odmietol. Ak odmietneš piť vodu, tak zomieraš na smäd. Ak odmieta niekto Boha, ktorý jediný dáva a udržiava život, tak zomiera na nedostatok životodarnej miazgy. Ježiš použil symbol viniča, ak ratolesť už nechce rásť na viniči, na koreni, tak zoschne....
Ja o svojich detoch nehovorim, ze su menejcenne bytosti ...
Ani ich nenutim, aby ma milovali (dokonca pod trestom smrti!).
Cela krestanska viera je totalne kontroverzna, pretoze oxymorony vyhlasuje za pravdu.
Nemozem vyhlasovat, ze "svoje deti nekonecne milujem" a zaroven vyhlasovat, ze "ak ma nebudu milovat, tak ich dokalicim a zabijem" !
Bud som milovane Bozie dieta, alebo som bezcenny Bozi otrok (=blato, ako to tu uz bolo niekolkokrat vyhlasene).
(Samozrejme, POKIAL Boh vobec existuje - to plati pri vsetkych mojich uvahach)

Poslať 31.05.2018 8:33:14   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3926 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Cize mladenec stretne dievca a zamiluje si ho, da mu slobodnu volu rozhodnut sa pre neho, alebo nie - a ak sa pre neho nerozhodne, tak ju jednoducho ZABIJE ?
.

nie, Legi nie je to ten prípad. Dievča sa môže slobodne rozhodnúť ľúbiť ho a žiť s ním, alebo odísť od neho hoci vie že zahynie. Bez jeho pričinenia. On ju nechá prísť alebo odísť. On ju varuje že čaká na jej lásku a dá jej čo len bude chcieť. Upozorní ju že ak ho odmietne a odíde od neho zomrie (napr. vonku zamrzne...) Ale on ju nezabije. Ale ani jej nezabráni v odchode lebo rešpektuje jej rozhodnutie

Poslať 31.05.2018 9:24:59   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
o svatych
https://svetkrestanstva.postoj.sk/33588/preco-uctievame-svaetych

Poslať 31.05.2018 17:07:26   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3907 príspevkov
Je rozdiel medzi rodinou a Božou rodinou, aj v dôsledkoch jej opustenia. Ale ako to vysvetliť niekomu, kto sa už rozhodol, že ho Boh iste nemá rád.

Poslať 31.05.2018 17:17:05   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 12826 príspevkov
Citácia:
nie
ide to o iny pripad
dievca postretne princa ale napokon sa rozhodne ze ho nechce
je potrestana tym samym faktom pretoze nemoze byt princeznou event kralovnou (aspon nie v tom kralovstve) pripadne ostane na ocot ak si nikoho nenajde

Stale mas v sebe Legi nejaku podvedomu predstavu pekla ako niecoho kde Pan Boh tyra ludi
Skutocnost je taka ze ze Boh len respektuje slobodu cloveka a peklo je prave zivot bez vztazneho bodu svojej existencie - ale co s clovekom co to odmietol?
Podobny priklad moze byt clovek kmtory nenavidi vpodu a preto nechce nic pit alebo nenavidi slnko a chce neustale len zit v tme atd atd atd
Podla mna si Boha privelmi personifikujes a hlavne personifikujes si ho zle
(lepsie by si momentalne urobil keby si bral Boha ako abstrakciu aspon v tomto kroku Tvojich uvah)
a Tvoje nazory su potom len logicky dosledok tvojich predpokladov
ale skus prekrocit svoj tien a pozriet sa na veci inak, skus predpokladat ze Tvoje predpoklady su chybne :) :D

Poslať 31.05.2018 18:21:36   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18761 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
.

nie, Legi nie je to ten prípad. Dievča sa môže slobodne rozhodnúť ľúbiť ho a žiť s ním, alebo odísť od neho hoci vie že zahynie. Bez jeho pričinenia. On ju nechá prísť alebo odísť. On ju varuje že čaká na jej lásku a dá jej čo len bude chcieť. Upozorní ju že ak ho odmietne a odíde od neho zomrie (napr. vonku zamrzne...) Ale on ju nezabije. Ale ani jej nezabráni v odchode lebo rešpektuje jej rozhodnutie
Ak ale ON VOPRED ZARIADI, aby ta dievcina nebola schopna sama prezit a zomrela, ked od neho odide, je to presne to, co hovorim.

O co je drogovy diler horsi ?
Najprv Ti da okusit "blazenost" - a potom si z Teba urobi otroka. Alebo zomries.
A on sa bude tvarit svato, ze predsa on Ta "nezabil" - to TY si sa "slobodne rozhodol" od neho odist ... :roll:

Znovu opakujem - slobodna vola bez MOCI byt nezavislym od Boha je iba nastroj na zotrocenie a utrpenie.
A to zamerny !

Poslať 01.06.2018 0:24:20   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 12826 príspevkov
Citácia:
Ak ale ON VOPRED ZARIADI, aby ta dievcina nebola schopna sama prezit a zomrela, ked od neho odide, je to presne to, co hovorim.

O co je drogovy diler horsi ?
Najprv Ti da okusit "blazenost" - a potom si z Teba urobi otroka. Alebo zomries.
mylis si dve metaurovne (miesas ich dohromady) a z toho vznika paradox o ktorom hovoris
Odporucam prestudovat knihu
Citácia:
Smullyan: Jak se jmenuje tahle knizka
kde sa riesi napriklad logicky paradox znamy od cias starych grekov:
Citácia:
Kretan Eutychos vyhlasil: Vsetci Kretania su klamari (a neustale teda klamu vsetko co povedia, je vzdy loz)
Tento a podobne logicke paradoxy sa prave riesia rozdelenim pojmov na urovne prveho, druheho a vyssich (meta) radov
Podobny paradox aj teba stve proti Bohu - lebo nerozlisujes metaurovne
vyrok prveho radu je vyrok o faktoch a vyrok druheho a vyssich radov je vyrok o inych vyrokoch
Prestuduj si to, je to cela teoria ....

https://www.databazeknih.cz/knihy/jak-se-jmenuje-tahle-knizka-60303

Obrázok
.
.
.
-

Poslať 01.06.2018 8:06:32   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18761 príspevkov
Michal:
Smullyana poznam z inych kniziek - a nemylim si to.
Boha NEMOZEM brat ako abstrakciu a ani Ty to nemozes urobit. Preco ? Uz len preto, ze by si bol exkomunikovany ! :)
Zakladom Vasej viery je tvrdenie, ze Boh je skutocny, zivy a osobny. Ziadna "abstrakcia".
Takze, pokial ide o logiku, musis si trochu upratat vo svojich tvrdeniach.

teta:
Citácia:
Je rozdiel medzi rodinou a Božou rodinou, aj v dôsledkoch jej opustenia. Ale ako to vysvetliť niekomu, kto sa už rozhodol, že ho Boh iste nemá rád.
Mozno preto, ze mi nikdy nepovedal, ze ma rad ma ... :D

Myslim, ze cely moj "problem" sa da vyjadrit jednou myslienkou:
Zazlievam Bohu, ze z nas namiesto Bozich deti urobil iba cinovych vojacikov na hranie.

Presne ako Ori v Stargate SG-1:
Cele ucenie "Pociatku" je loz. Ori nikdy nikoho nepovzniesli, pretoze by sa museli o svoju moc DELIT. :lol: (Orlin)

Poslať 01.06.2018 9:28:06   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 12826 príspevkov
Citácia:
Boha NEMOZEM brat ako abstrakciu a ani Ty to nemozes urobit. Preco ? Uz len preto, ze by si bol exkomunikovany ! :)
Zakladom Vasej viery je tvrdenie, ze Boh je skutocny, zivy a osobny. Ziadna "abstrakcia".
Preco by som nemohol?
ked uvazujem o pohybe auta z bodu A do bodu B tak ho redukujem na hmotny bod pre ucely dalsej uvahy
Podobne ked uvazujem o Bohu tak niekedy ho potrebujem myslienkovo zredukovat aby som sa niekde pohol dalej
nevidim na tom nic zleho ....
------------------------------
Citácia:
Mozno preto, ze mi nikdy nepovedal, ze ma rad ma ... :D
Povedal Ti to v Bibliii, ale ja viem ze by si to chcel zazit osobne - ale myslim si ze svojim prednastavenim prave tomu branis.
Citácia:
Zazlievam Bohu, ze z nas namiesto Bozich deti urobil iba cinovych vojacikov na hranie.
Je tu len otazka ci mu to zazlievas opravnene alebo nie .... Ja si stale myslim ze u teba ide o myslenie "slamenneho panaka" co sa tyka tejto otazky a ani si to neuvedomujes, mas to v podvedomi
Len potrebujes narazit na logicku chybu v Tvojom mysleni ktorej sa dopustas a ktorej dosledkom je ten "slamenny panak"
Na druhej strane viera je dar a zazitok s Bohom je dar na druhu, neda sa to nejako vynutit hoci poznam kopec ludi ktori takyto dar dostali .... (jeden aj druhy)

[ Príspevkov: 112 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť