Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 110 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 25.05.2018 16:24:32   Dalsia blahoslavena ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
https://www.aktuality.sk/clanok/592511/o-sto-dni-bude-mat-slovensko-novu-blahoslavenu/

Toto uz je naozaj chore. :evil:

Co tie statisice zien, ktore nielen zabili, ale predtym aj skutocne znasilnili, lebo nemali tolko "stastia", ako tato ?
To potom nastane pekna "inflacia blahoslavenosti". :)

A co ten chlapik, co skakal do studenej rieky zachranovat INYCH a nakoniec sa sam utopil, lebo uz nedokazal s poslednym vyplavat ?
Aj ten bude blahoslaveny ?!
Ved on dokonca ani nezachranoval SEBA (="SVOJE panenstvo"), ale zivoty jemu uplne neznamych ludi !

Mnohi vojaci za II svetovej, ktori vlastnym telom kryli palbu, aby ostatni mohli prejst. Podla bohapravdy by aj ti mali byt blahoslaveni.

Ale nie - povie sa "klucove slovo" "panenstvo" - a ludia su hned "na makko".
A hned idu "blahoslavit" ...

Cely tento cirkus je postaveny na hlavu ...

Poslať 25.05.2018 16:48:56   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
Vyhlásiť niekoho za blahoslaveného znamená že cirkev určitosťou prehlási že dotyčný je spasený = je v nebi. A majú svoj sviatok - Sviatok všetkých svätých. Toť vsjo. Neviem prečo sa nad tým pozastavuješ. U niektorých sa vyzdvihnú isté čnosti aby boli príkladom pre druhých ktorí sú v podobnej životnej situácii.

Poslať 25.05.2018 17:11:57   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18267 príspevkov
misionar3 píše:
Vyhlásiť niekoho za blahoslaveného znamená že cirkev určitosťou prehlási že dotyčný je spasený = je v nebi. A majú svoj sviatok - Sviatok všetkých svätých. Toť vsjo. Neviem prečo sa nad tým pozastavuješ. U niektorých sa vyzdvihnú isté čnosti aby boli príkladom pre druhých ktorí sú v podobnej životnej situácii.
1. Ako to moze "s urcitostou" prehlasit ? :lol:
2. Rozculuje ma ta nekonecna disproporcia v "hodnoteni". Jeden sa vyzdvihuje a na tisice sa jednoducho "zabuda".
3. No a najviac na tom ma rozculuje, ze sa v tej sprave hovori, ze "SLOVENSKO" bude mat dalsiu blahoslavenu ... :roll: :D

Nadpis v tvare "RKC si zase ide zvolit nejaku blahoslavenu" by som s prehladom prehliadol ... :lol: :lol: :lol:

Poslať 25.05.2018 21:57:56   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
misionar3 píše:
Vyhlásiť niekoho za blahoslaveného znamená že cirkev určitosťou prehlási že dotyčný je spasený = je v nebi. A majú svoj sviatok - Sviatok všetkých svätých. Toť vsjo.
Myslím, že je tam ešte podmienka minimálne jedného zázraku (alebo násilnej smrti), nie?
Inak, toto je zaujímavé - ak by sa o nejakom človeku s určitosťou zistilo, že je v nebi (neriešim teraz, akým spôsobom by sa to zistilo) a zároveň by mu nebol pripisovaný žiaden zázrak a zomrel by prirodzene - mohol by byť označený za blahoslaveného?

legionar píše:
1. Ako to moze "s urcitostou" prehlasit ? :lol:
2. Rozculuje ma ta nekonecna disproporcia v "hodnoteni". Jeden sa vyzdvihuje a na tisice sa jednoducho "zabuda".
3. No a najviac na tom ma rozculuje, ze sa v tej sprave hovori, ze "SLOVENSKO" bude mat dalsiu blahoslavenu ...
To nerieš, je to interný proces RKC, ak by som to zhruba k niečomu prirovnal, ako keby Kia v Žiline vyhlasovala zamestnanca roka - zvolí si svoje (možno objektívne, možno neobjektívne) pravidlá a niekoho za zamestnanca roka vyhlási... nejaký dopad to na ľudí mimo Kia nemá :) a ak nie si zamestnanec v Kia, nič s tou neobjektivitou neurobíš... a rovnako je to s RKC a blahoslavenými/svätými...

Poslať 25.05.2018 22:15:45   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3712 príspevkov
Myslím ten zázrak ako uzdravenie sa vyžaduje pri procesoch blahorečenia aj svätorečenia nemucennikov. Ešte sa skúmajú hrdinské cnosti, a to nehovorím o tom advokátovi, čo všetko spochybňuje a o dvoch fázach dieceznej aj rímskej, o vypočutí svedkov, skúmaní korešpondencie a prosím pekne aj o exumacii tela. Skúma sa, či sa u ľudí rozvíja úcta k budúcemu svätému, či má povesť svätosti. Inaj je iste veľa svätých, čo túto povesť nemajú, ale v Božích očiach sa ani zrnko dobra neskryje. Čítala som, že ak by bol aj v očisci pri vyhlásení za blahoslaveného, či svätého, tak podľa skúseností mystikov sa uvoľňuje takato duša do neba. Lebo platia slová Pána Ježiša povedane Petrovi: čokoľvek rozviažeš na zemi, bude rozviazané aj v nebi.

Poslať 25.05.2018 22:50:32   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18267 príspevkov
jery píše:
To nerieš, je to interný proces RKC, ak by som to zhruba k niečomu prirovnal, ako keby Kia v Žiline vyhlasovala zamestnanca roka - zvolí si svoje (možno objektívne, možno neobjektívne) pravidlá a niekoho za zamestnanca roka vyhlási... nejaký dopad to na ľudí mimo Kia nemá :) a ak nie si zamestnanec v Kia, nič s tou neobjektivitou neurobíš... a rovnako je to s RKC a blahoslavenými/svätými...
Vsak prave v tom to je - ze je to iba interny proces RKC. ;)
Body 1 a 2 by ma vobec nevzrusovali, keby bod 3 neexistoval (=nevyhlasovalo sa to ako zalezitost celeho Slovenska - teda aj mna).
Dost, co sa musim zmierit s vysledkami volieb.
Ale to je iny pripad, lebo osobne si nepamatam, ze by som niekedy zaskrtaval na volebnom listku papeza ... :)

Poslať 26.05.2018 19:06:46   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3712 príspevkov
Citácia:
.Dost, co sa musim zmierit s vysledkami volieb.
Toto porovnanie je veľmi milé. Legi Teba Pán miluje už len preto že Ťa takto obdaril.

Zaujímavé, že Cirkev nikdy nemala odvahu vyhlásiť, že kto v nebi nie je. Ale my bežní smrteľníci by sme si možno na to trúfli, resp. by sme aspoň vedeli vymenovať zopár nabožnych osôb, ktoré by nemali byť vzorom ako sväté. Takže ide len o opačný postup, také pozitívne hodnotenie života osoby, jej cnosti navonok napokon potvrdených zázrakom z Božej stránky, lebo vie aj to, čo je veľmi skryté. Taký Titus Zeman. Ten mal kopu zázrakov, hoci ich nebolo treba ako mučeníkovi a bol v Ríme schválený jednomyseľne, čo svedčí o kvalite jeho života a cnosti.

Dúfam, že Anka Kolesárová Vám nevadí preto, že bojovala o čistotu a zachovanie panenstva. Lebo to je dnes najväčší hriech nemať chlapa a sex je priam božstvo a kto ho neuctieva je zatratený v očiach sveta.

Poslať 26.05.2018 19:44:05   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18267 príspevkov
teta píše:
Dúfam, že Anka Kolesárová Vám nevadí preto, že bojovala o čistotu a zachovanie panenstva. Lebo to je dnes najväčší hriech nemať chlapa a sex je priam božstvo a kto ho neuctieva je zatratený v očiach sveta.
Spytam sa este inak:
Bola by vyhlasena za blahoslavenu, keby sa tomu opitemu vojakovi poddala, ABY zachranila zivoty ostatnych ludi v tom bunkri ?
Alebo by v tom pripade o nej Cirkev radsej "cudne mlcala" ?

Poslať 26.05.2018 19:51:53   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
teta píše:
Nejak nerozumiem tomu velebeniu panenstva a čistoty a toho že "nemala chlapa".
Vy ste ju niekto poznali osobne?
Ak by náhodou sa pár mesiacov predtým schádzala tajne s nejakým chlapcom, vyspala by sa s ním (doma by samozrejme nič nepovedala, lebo predsa porušila pravidlá morálky a bála by sa všeobecného odsúdenia) a následne by prišlo k tej udalosti v kryte, ruský vojak by ju chcel znásilniť, ona sa bránila a následne ju zastrelil... zmenilo by sa na vašom postoji voči nej niečo?
Fakt je pre vás tak podstatné, že bola panna? (čo mimochodom vôbec nemusí byť pravda)

Poslať 26.05.2018 21:41:22   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3712 príspevkov
legionar píše:
teta píše:
Spytam sa este inak:
Bola by vyhlasena za blahoslavenu, keby sa tomu opitemu vojakovi poddala, ABY zachranila zivoty ostatnych ludi v tom bunkri ?
Je to taká hypotetická a trochu zvláštna konštrukcia. Žeby sovietsky vojak vyhlasil, že zabije všetkých v bunkri, ak sa mu nepoddá...a Anka by mala na výber svoju česť za život svojich rodičov. Ale inak zaujímavá morálna dilema, ku ktorej som ešte asi teologické stanovisko z hľadiska kresťanskej morálky nepočula. Je známe, že možno obetovať česť za život, tak asi ju možno obetovať aj za život iných. Otázka, či by bol záujem takúto poľutovania hodnú situáciu klásť na oltár ako vzor správania. Nejde totiž o jasný kontrast dobra a zla, jasné hrdinské správanie, ale o konflikt dvoch dobier, z ktorých si protagonista vyberá podľa svojho svedomia. Hrdinské by v tomto prípade bolo, ak by rodičia chceli tiež zomrieť za dcérinu česť, ale to by myslím bolo asi pre teba Legi už dosť silné a nepochopiteľné kafé...

Poslať 26.05.2018 21:55:28   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3712 príspevkov
Jery, bola tesne predtým na prvé sväté prijímanie. Na dedine sa veci neutaja. Ani farár (ktorý ju zrejme poznal zo spovede) by nepísal do matriky, že je obeťou sv.čistoty. Okrem toho sa hriechy zmyvaju svätou spoveďou a mučednîctvom , takže zasa nie je o čom mať pochybnosť. Svatym mučednîctvom by prekonala hriech a potvrdila cnosť, aj keby nestihla vyznať hriech od poslednej spovede. Si myslím. Martyrium je najvyššia forma svedectvá, lebo sa prekonáva najviac zakorenený pud v človekovi, túžba po živote. A to nehovorím ešte o tých, čo prešli mučením a o novodobých vyznávačoch...jéj to by bolo ešte o čom písať aj tu na Slovensku. Slováci majú konečne svojích rodákov potvrdených že sú svätí. Doteraz sme zaostávali, lebo sme do vyhlásenia bl. Zdenky nemali nikoho ak nepočítam sv. Bystríka, ktorý ale vyhlásený nebol, lebo kedysi sa svätci nevyhlasovali.

Poslať 26.05.2018 22:16:17   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18267 príspevkov
teta píše:
legionar píše:
teta píše:
Spytam sa este inak:
Je to taká hypotetická a trochu zvláštna konštrukcia. Žeby sovietsky vojak vyhlasil, že zabije všetkých v bunkri, ak sa mu nepoddá...a Anka by mala na výber svoju česť za život svojich rodičov. Ale inak zaujímavá morálna dilema, ku ktorej som ešte asi teologické stanovisko z hľadiska kresťanskej morálky nepočula. Je známe, že možno obetovať česť za život, tak asi ju možno obetovať aj za život iných. Otázka, či by bol záujem takúto poľutovania hodnú situáciu klásť na oltár ako vzor správania. Nejde totiž o jasný kontrast dobra a zla, jasné hrdinské správanie, ale o konflikt dvoch dobier, z ktorých si protagonista vyberá podľa svojho svedomia. Hrdinské by v tomto prípade bolo, ak by rodičia chceli tiež zomrieť za dcérinu česť, ale to by myslím bolo asi pre teba Legi už dosť silné a nepochopiteľné kafé...
To je velmi realna situacia - rozpravala mi o nej moja stara mama.
Ako matka ochranila "cest" svojej dcery tym, ze sa poddala celej hromade Rusov ...

Poslať 26.05.2018 22:22:24   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3712 príspevkov
Bola to obeta, možno až hrdinska, ktorú asi nie každý vie oceniť a pochopiť. Keďže všetci prežili, nemožno ich blahorečiť len z toho titulu, že iba osoby, ktoré zomreli podliehajú kanonizácii. A okrem toho by asi sami považovali za lepšie, aby sa o tej "udalosti" veľa nehovorilo a prešla sa v spoločnosti radšej v tichosti. Preto väčšina žien ani násilníka neuda na polícii. Ale vďaka Legi za doplnenie. Každý príbeh je osobitý. Je dôležité uspieť pred svojím svedomím. Inak mi to pripomína biblický príbeh Lota, ktorý obetoval svoje dcéry občanom Sidomy pred obetovanim neznámych návštevníkov. Novodobá morálka sa k tomu príbehu so svojou optikou stavia myslím mierne s otaznikmi, či konal správne. Ale vtedy pohostinstvo voči návštevníkom bolo ako voči návšteve Boha (vlastne o to aj išlo v tom príbehu). Tiež sa mi nepáči, že Ankin otec poslal do kuchyne k vojakovi svoju dcéru, nie syna , alebo manželku.

Poslať 26.05.2018 22:40:26   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 3712 príspevkov
Chcela by som si ale tiež overiť , či mučednîctvom možno zmyť ťažký hriech...viem, že nahrádza krst, ale nie som si istá, či aj spoveď.

Poslať 27.05.2018 2:32:51   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
titul blahoslavena sa dava ked sa usudi ze by to bol vzor hodny nasledovania
samozrejme treba si vazit kazdeho kto sa zachova v nejakej situacii cestne ferovo a hrdinsky
ale asi skor ide o pripad ked sa usudi ze niekto by mal byt vyhlaseny ako vzor, napriklad aj preto ze pozostalym tak utkvel v pamati.
Citácia:
Je to taká hypotetická a trochu zvláštna konštrukcia. Žeby sovietsky vojak vyhlasil, že zabije všetkých v bunkri, ak sa mu nepoddá...a Anka by mala na výber svoju česť za život svojich rodičov.
toto pokial si pamatam z hladiska teorie moralky sa chape ako pripad mensieho zla, ale nie ako konanie dobra. Samozrejme vina pada na dotycneho vojaka, ale aj tak ...
Citácia:
Nejak nerozumiem tomu velebeniu panenstva a čistoty a toho že "nemala chlapa".
samozrejme cistota musi byt aj postoj srdca, cistota zacina cistotou umyslov a cistotou srdca ...
Domnievam sa ze odriekanie sexu - celibtat cistota panenstvo ma vyznam v psychologii cloveka kedze je to zauzivana prax nielen v krestanstve ale aj trebars v budhizme, joge adt atd atd ....
Citácia:
ruský vojak by ju chcel znásilniť, ona sa bránila a následne ju zastrelil... zmenilo by sa na vašom postoji voči nej niečo?
Fakt je pre vás tak podstatné, že bola panna? (čo mimochodom vôbec nemusí byť pravda)
Asi je rozdiel v postoji ked niekto sa brani znasilneniu pretoze sa jej dotycny chlap nepaci alebo preto lebo cistotu chape ako hodnotu. Zrejme ju poznali a preto takto o nej usudzovali
Citácia:
Body 1 a 2 by ma vobec nevzrusovali, keby bod 3 neexistoval (=nevyhlasovalo sa to ako zalezitost celeho Slovenska - teda aj mna).
tu ide o narodnu hrdost
ked nejaky slovak dostane Nobelovu cenu tak su hrdi vsetci na slovensku, podpobne ako ked slovensko vyhralo majstrovstva sveta v hokeji .... - to blo vtedy uzasne ako sme chodili po Bratuislave zdraviuli sa so vsetkymi nahodnymi ludmi na ulici a tesili sme sa ..
a toto je nieco podobne: katolička Anka dostala katolícke ocenenie za svoje kvality - a cele slovensko sa tesi (samozrejme je to individualna volba kazdeho ako sa k tomu postavi, boli aj suchari ktorym bolo vtedy majstrovstva v hokeji sumafuk)
Citácia:
Inak, toto je zaujímavé - ak by sa o nejakom človeku s určitosťou zistilo, že je v nebi (neriešim teraz, akým spôsobom by sa to zistilo) a zároveň by mu nebol pripisovaný žiaden zázrak a zomrel by prirodzene - mohol by byť označený za blahoslaveného?
zrejme v minulosti to bolo mozne ale v sucasnosti uz nastavene pravidla a procesy :-D
Citácia:
a ak nie si zamestnanec v Kia, nič s tou (ne)objektivitou neurobíš... a rovnako je to s RKC a blahoslavenými/svätými...
Nic nebrani katolikovi vazit si ludi mimo RKC ktori si to zasluzia, napriklad celkom je uznavany Ghandi, brat Roger, Martin Luther King ... a dalsi. Obzvlast velke uznanie maju svati z pravoslavnej cirkvi.
Citácia:
Jeden sa vyzdvihuje a na tisice sa jednoducho "zabuda".
v dotycnom dostavaju ocenenie vsetci ktori konaju podobne alebo budu konat. Je jasne ze nie je sanca dat ocenenie vsetkym, ale aspon niekto sa vypichne ako vzor
Citácia:
povie sa "klucove slovo" "panenstvo" - a ludia su hned "na makko".
ano krestanstvo aj ciastocne aj zidovstvo chape sex specialnym sposobom a teda aj panenstvo - neberie ho ako biologicku zalezitost ale ako duchovnu ...
preto niekto moze mat dojem ze krestania su "posadnuti sexom" a diskusiou o nom ...
---

[ Príspevkov: 110 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť