Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 315 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18252 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Kedy sa tam ta dusa dostane ? :)
pri pocati ?
Svätý Tomáš Akvinský (vraj) predpokladal, že ide o 40 dní (u chlapcov) a 80 dní (u dievčat) PO POCATI ... :)
To som si nevymyslel, je to citacia jedneho prispievatela tu na Areopagu ...
Jedine, co som tam pridal, je to "vraj" ... ;)

Citácia:
Svätý Tomáš Akvinský (* 1224 alebo 1225, zámok Roccasecca pri Akvine (Neapol) – † 7. marec 1274, kláštor Fossanova pri Ríme) bol taliansky filozof a teológ, prvý zo scholastických cirkevných učiteľov, princeps philosophorum (knieža filozofov), najväčší predstaviteľ katolíckej filozofie, žiak Alberta Veľkého.
Takze, pre potreby tejto diskusie, je celkom korektne predpokladat, ze slo o "ucenie Cirkvi".

A teraz mozes zacat kluckovat ... :lol:

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3710 príspevkov
Stav poznania sa zlepšuje aj v oblasti viery. Sv. Tomáš možno čerpal náuku od Židov? v Cirkvi sa názor na tuto vec postupne ustálil tak, že sa k tomu vyjadrila aj cirkevná autorita - magisterium. Dovtedy to bol teologický názor cirkevného učenca.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11939 príspevkov
pokial viem ja tak sv Augustin ucil ze hriech a teda aj dusa je uz pri pocati
spominany sv Tomas zrejme diskutoval v nejakej polemike teda neslo o bernu mincu navyse ani on nie je neomylny
niektore jeho tezy boli oficialne cirkvou zavrhnute ako blud, cize aj on sa mohol mylit, hoci ma titul Ucitel cirkvi a je povazovany za najvacsieho katolickeho teologa vsetkych cias

jedine cirkev ako celok ustami papeza je neomylna

napísal 18252 príspevkov
teta píše:
Stav poznania sa zlepšuje aj v oblasti viery.
Naozaj ? A ja som si myslel, ze viera sa odvija od ZJAVENIA. Aj to sa "zlepsuje" ?

Ak mi raz Boh zjavi 40, a o par rokov neskor 0 - tak niekde je CHYBA !

1. Ja zjavenie zle "chapem". Potom sa ale neda spolahnut ani na SUCASNU interpretaciu zjavenia. ;)
2. Chapem to dobre, ale Boh to meni ako na beziacom pase. Potom je ale tazke povazovat Ho za Absolutno a Pravdu. Pravda sa NEVYVIJA, Pravda JE.
3. Boh nam to "serviruje" po castiach, ako keby nas chcel navyknut na jed, aby nam jeho velka davka neskor neublizila. :) To uz je ale na hranici cohokolvek ...

Takze to zhrniem a dovolim si tvrdit, ze "niekde je chyba" ...

napísal 18252 príspevkov
misojogi píše:
Toto ked citam, tak sa mi nozik vo vrecku otvara ... :roll: :lol:

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
A ja som si myslel, ze viera sa odvija od ZJAVENIA. Aj to sa "zlepsuje" ?
Budes sa cudovat ale ano
Boh zjavil myslienku ktoru my rozvijame a prehlbujeme a aplikujeme na nasu dpbu
zaklad ostava ale prehlbuje sa aplikacia a suvislosti

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
ja za to nemozem :objatie:

je to zalozene na tom ze Cirkev vedie Duch Svaty a ten je neomylny
inak presny vyznam toho vyrazu je NEZBLUDITELNA OD PRAVDY, cize nemoze zabludit od toho co ucil Jezis Kristus
samozrejme ako som napisal poznanie sa prehlbuje

mimochodom ide o neomylnost vo vecich viery a mravov - nejde o neomylnost v prirodnych vedach

Obrázok užívateľa

napísal 3710 príspevkov
Nevyjadrila som sa presne, lebo poznanie v oblasti viery sa prehlbuje. Teda dogmy viery sa nemenia, ibaže poznávame čoraz viac, lebo DS učí, ako bolo prisľúbené JK.

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
legionar píše:
misojogi píše:
ja za to nemozem :objatie:

je to zalozene na tom ze Cirkev vedie Duch Svaty a ten je neomylny

inak presny vyznam toho vyrazu je NEZBLUDITELNA OD PRAVDY, cize nemoze zabludit od toho co ucil Jezis Kristus
samozrejme ako som napisal poznanie sa prehlbuje

mimochodom ide o neomylnost vo vecich viery a mravov - nejde o neomylnost v prirodnych vedach
Hej lebo cirkev povedala tak to tak je. Ozaj ako sa tam prejavuje to vedenie Duchom Svätým konkrétne?

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
legionar píše:
teta píše:
Stav poznania sa zlepšuje aj v oblasti viery.
Naozaj ? A ja som si myslel, ze viera sa odvija od ZJAVENIA. Aj to sa "zlepsuje" ?

Ak mi raz Boh zjavi 40, a o par rokov neskor 0 - tak niekde je CHYBA !

1. Ja zjavenie zle "chapem". Potom sa ale neda spolahnut ani na SUCASNU interpretaciu zjavenia. ;)
2. Chapem to dobre, ale Boh to meni ako na beziacom pase. Potom je ale tazke povazovat Ho za Absolutno a Pravdu. Pravda sa NEVYVIJA, Pravda JE.
3. Boh nam to "serviruje" po castiach, ako keby nas chcel navyknut na jed, aby nam jeho velka davka neskor neublizila. :) To uz je ale na hranici cohokolvek ...

Takze to zhrniem a dovolim si tvrdit, ze "niekde je chyba" ...
Preto sa mi zdá už "viery"hodnejšia idea od gnostikov. Že ten koho uctievajú kresťania za Boha je síce tvorca tohoto tu ale je to v skutočnosti satan. Ako argument poukazujú na to, že dobrotivý Boh by nemohol stvoriť svet tak aby sa navzájom všetci zabíjali aby prežili. Ak chce prežiť mikroorganizmus musí zabiť iný. Ak chce prežiť rastlina musí svojim životom potlačiť a vytlačiť inú (nepriamo ju usmrtiť) zo svojho okolia aby prežila. Ak chce prežiť bylinožravec musí zabiť rastlinu. Ak chce prežiť mäsožravec musí zabiť iné zviera a pod. Pointu chápeš.

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
Hej lebo cirkev povedala tak to tak je. Ozaj ako sa tam prejavuje to vedenie Duchom Svätým konkrétne?
to by bolo na dlhsie

Citácia:
Ako argument poukazujú na to, že dobrotivý Boh by nemohol stvoriť svet tak aby sa navzájom všetci zabíjali aby prežili. Ak chce prežiť mikroorganizmus musí zabiť iný. Ak chce prežiť rastlina musí svojim životom potlačiť a vytlačiť inú (nepriamo ju usmrtiť) zo svojho okolia aby prežila. Ak chce prežiť bylinožravec musí zabiť rastlinu. Ak chce prežiť mäsožravec musí zabiť iné zviera a pod. Pointu chápeš.
povedal by som ze filozofia je interpretacia sveta podla vlastneho videnia cloveka
nuz aj takto sa da pozerat na to ako gnostici alebo manichejci

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
vsimnite si ze toto sa deje aj teraz voci Frantiskovi

rozhovor Seewalda s Ratzingerom o 2vat.koncile
Citácia:
Na závěr této důležité kapitoly, která ukazuje detailně, jak byl kardinál Ratzinger zapleten uvnitř 2VK , dotkl se Seewald ideje, že později začal mít Ratzinger pochybnosti o onom inovačním úsilí, ať už v průběhu koncilu nebo ihned po něm, a zeptal se, zda patří k tragédii koncilu, že způsobil uvnitř církve rozštěpení, které trvá dodnes. Bývalý papež to potvrdil:

Řekl bych, že ano. Vůle biskupů byla obnovit víru a prohloubit ji. Nicméně byly uplatňovány ve stále rostoucí míře jiné účinné síly – zvláště novinářů- kteří interpretovali věci zcela novým způsobem. Lidé se nakonec začali ptát: „Když mohou biskupové všechno měnit, nemůžeme to dělat také?“ Liturgie se začala hroutit a upadla do improvizací. V této oblasti je možno pozorovat, že pozitivní vůle byla pak obrácena jiným směrem. Počínaje rokem 1965 jsem pochopil, že mým posláním bylo vysvětlovat, co jsme chtěli, a co jsme opravdu nechtěli.
http://alianciazanedelu.sk/benedikt-xvi-orientacia-liturgie-na-vychod-benedikt-xvi-pripousti-vycitky-svedomi-ve-veci-koncilu-vojna-vo-vatikane/

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
vidite ?
a ako papeza Frantiska ociernovali rozni ti lebfebristi a sedesvacantisti
http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/papez-definivne-vylucil-moznost-knazskej-vysviacky-zien/12337/
a podla mna to tak bude aj s dalsimi vecami co mu pripisuju

Citácia:
TASR - Dnes o 9:39Diskusia: 0
Pápež definívne vylúčil možnosť kňazskej vysviacky žien

Pápež František zdôraznil, že katolícka cirkev sa v tejto otázke bude pridŕžať rozhodnutia pápeža Jána Pavla II. , ktorý vysviacku žien odmietol.
Pápež František s konečnou platnosťou vylúčil možnosť pôsobenia žien v kňazskej službe. Zdôraznil, že katolícka cirkev sa v tejto otázke bude pridŕžať rozhodnutia pápeža Jána Pavla II., ktorý vysviacku žien odmietol.

František sa k možnosti svätenia žien za kňazov vyjadril v odpovedi na otázku, ktorú dostal v utorok večer počas návratu do Vatikánu po dvojdňovej návšteve Švédska. V tejto škandinávskej krajine stojí na čele tamojšej luteránskej cirkvi žena, arcibiskupka Uppsaly Antje Jackelénová.

“Posledné slovo bolo jasné a vyslovil ho Ján Pavol II. – a to zostáva. To zostáva,” zdôraznil František, ktorého citovala agentúra AP.

Pápež Ján Pavol II., ktorý stál na čele katolíckej cirkvi v rokoch 1978-2005, sa k tejto citlivej záležitosti vyjadril vo svojom apoštolskom liste venovanom kňazskej vysviacke.

V tomto dokumente z roku 1994 pápež poľského pôvodu okrem iného napísal: “Cirkev nemá právomoc na to, aby mohla udeľovať kňazskú vysviacku ženám, a tohto záveru by sa mali pridŕžať všetci veriaci (v katolíckej cirkvi)”.

Obrázok užívateľa

napísal 3710 príspevkov
Jeden ženatý diakon sa chválil, keď som sa prvý a zatiaľ posledný raz viezla v biskupovom aute, že on má účasť na kňazstve a nám (prítomným ženám) zostáva iba všeobecné kňazstvo (si nás doberal samozrejme ľahším tónom). Trochu som ho zneistila, keď som vytiahla z pamäte niečo o hlbšom prežívaní všeobecného kňazstva. Už neviem, kde som o tom čítala. Ale aj sv. Terezka mala na ňom účasť, aj mučeníci aj tí, čo prinášajú obety rôzneho druhu v spojení s Kristom a sú duchovne spätí s jeho kňazstvom. Sám JK nebol súčasťou kňazskej triedy (vtedy platnej) a priniesol Bohu Otcovi najlepšiu obetu všetkých čias, ktorou zachránil celé ľudstvo. Čiže hodnota služobného kňazstva je veľká, ale je tu aj kňazstvo, ktoré by som nazvala jazda 1. triedou, teda prežívanie účasti duše na kňazstve JK (istý kňaz raz pomenoval také duše ako tzv. "kňazské duše"). Ja len že ako na margo toho krásneho rozhodnutia pápeža Františka, ktorému sa úprimne teším.

Obrázok užívateľa

napísal 11939 príspevkov
Citácia:
nám (prítomným ženám) zostáva iba všeobecné kňazstvo
aj to je dolezite a tyka sa aj muzov laikov

prave toto dopracoval 2vat koncil

[ Príspevkov: 315 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia