Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi


 [ Príspevkov: 12 ] 
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6511 príspevkov
https://www.aktuality.sk/clanok/850477/prelomovy-cin-slovenskych-biskupov-prvykrat-jasne-pomenovali-konspiracne-media/
Snad sa zamyslia aj miestni konspiratori...
Hore
 Profil  
 
 

od 09.09.2020 12:33:44
napísal 262 príspevkov
dá sa skopírovať text? zobrazilo mi to prvé riadky iba
_________________
Sláva Isuzu Christu!
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6511 príspevkov
aldot píše:
dá sa skopírovať text? zobrazilo mi to prvé riadky iba
Tam len klikni na "pokracovat" a uvidis to cele.
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20940 príspevkov
anux píše:
https://www.aktuality.sk/clanok/850477/prelomovy-cin-slovenskych-biskupov-prvykrat-jasne-pomenovali-konspiracne-media/
Snad sa zamyslia aj miestni konspiratori...
Este sa zamysliet aj nad pricinou, preco je to (najma) medzi veriacimi tak lahke.
Museli by totiz do vyuky nabozenstva zaradit aj kriticke myslenie.
Lenze, keby to urobili, ziadna vyuka nabozenstva by uz nebola.
Treba sa obcas pozriet aj do zrkadla.
(Vidiet to aj tu pri citani "orgii nad dokumentami" ...)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 

od 29.05.2006 19:25:53
napísal 7044 príspevkov
Ja som z tohto tiež šokovaný, už som chcel tiež urobiť tému, ale keď to už je tak netreba. Je to hlavne pre brata misojogiho a pre brata Vlkodlaka :D
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6511 príspevkov
Pred niekoľkými týždňami sa na internete objavila informácia, že Svätý Otec chystá ďalšie mimoriadne Urbi et Orbi. A treba to, samozrejme, čo najrýchlejšie zdieľať. Dnes každý, kto o tom počul vie, že to nebola pravda. Niekto z dlhej chvíle vypustil dezinformáciu, a "chytili" sa tisíce ľudí. Sám som tú správu dostal aspoň z desiatich strán. Neviemkoľko krát som musel opakovať, že také podujatie sa nechystá. Hoci oficiálne stránky Vatikánu nič také neavizovali, málokto sa nad tým trápil. A nepravdu zdieľalo množstvo ľudí. Iste, nič mimoriadne sa nestalo. Údajné Urbi et Orbi nebolo, a život ide ďalej.

Horšie je, že aj závažnejšie dezinformácie úspešne prenikajú do našich životov vo viacerých oblastiach. Internet ponúka obrovské množstvo správ. Na niečo také sme v minulosti neboli zvyknutí. Toľko je toho k dispozícii, že je problém si vybrať. A správne vyhodnotiť, čo stojí za našu pozornosť, a čo nie. Navyše, mnohí majú dodnes tendenciu posudzovať správy spôsobom, na ktorý si zvykli za totality. Že oficiálne zdroje sú iba propaganda, a pravdu treba hľadať inde. Informáciu, ktorá ide "proti prúdu", považujú automaticky za lepšiu.

Lenže, situácia je dnes zložitejšia. Hľadačom "skutočnej pravdy" vďačne vychádzajú v ústrety tzv. alternatívne médiá. A bude trvať dlho, kým niektorí pochopia (ak vôbec), že zďaleka nie všetky súčasné "protiprúdy" sú skutočne objektívne. Hoci často potvrdzujú to, čo si myslíme alebo želáme, aby bolo pravdivé.

Nikdy by som nepredpokladal, že niekto môže uveriť v chemtrails (konšpiráciu o tom, že kondenzačné stopy na oblohe za lietadlami sú vraj rozprašované chemické látky alebo vírusy, prostredníctvom ktorých nám tajné skupiny škodia a chcú nás ovládať). Vždy som si myslel, že je to celé len "humor". Až kým na KBS nezavolal pán, inak veľmi slušný, ktorý ma sväto-sväte presviedčal, že je to presne tak. A že on má dokonca chemtrails zo svojej záhrady jasne nafotené a môže mi dané fotky poslať. (Mal som na jazyku, že ja mu môžem poslať fotky z našej záhrady, na ktorých jasne vidieť, že zem je plochá, ale už som sa k tomu nedostal: pán so mnou ako s odmietačom dôkazov stratil trpezlivosť, rozlúčil sa a položil).

Žiaľ, nielen ohľadom fyziky sa medzi ľuďmi šíria nezmysly. Deje sa to tiež v oblasti lekárskej vedy - čo teraz výraznejšie vnímame v situácii pandémie - ako aj v oblasti viery a náboženstva. Spôsob šírenia dezinformácií je v princípe veľmi jednoduchý. Webové stránky, v ktorých pozadí sa ukrývajú rôzne záujmy, neuverejňujú len nepravdy či nezmysly: tak by ťažko získali sledovateľov. Nájdete na nich veľa pravdivého i dobrého. Zároveň však, jedny zámerne, iné možno z neznalosti, miešajú lži s pravdou.

A o to ťažšie sa v nich orientuje. Keď vaši priatelia rozširujú viacero dobrých, zaujímavých článkov z nejakého webu, budete mať prirodzene sklon tej stránke veriť. O to viac, ak v princípe zdieľa aj váš pohľad na svet a ponúka potvrdenie pre to, čo si myslíte. Lenže, práve tu je kameň úrazu.

Tak ako sme napríklad ľahko schopní rozlíšiť, že tzv. liberálne médiá sa v otázkach viery a náboženstva nedajú pokladať za "bernú mincu", oveľa menej si dokážeme všimnúť, že weby, ktoré navonok vystupujú kresťansky, ba odhodlane katolícky, môžu byť v skutočnosti takisto nespoľahlivé. Dokonca aj skryte protipápežské alebo protikoncilové, a v niektorých prípadoch rovno schizmatické. Presviedčam sa o tom denne v mailovej pošte.

Čerstvým prípadom je spochybňovanie stanoviska KBS k očkovaniu. Pisatelia, ktorí urputne argumentujú proti, mi posielajú citáty od "Byzantského katolíckeho patriarchátu", neraz v úplnom nevedomí, že toto spoločenstvo ku Katolíckej cirkvi nepatrí, a dokonca otvorene bojuje proti pápežovi. Podobne mi prichádzajú články z gloria.tv, ktorá v nijakom prípade nereprezentuje katolícku vieru a náuku. Mená a heslá v názvoch, žiaľ, nič negarantujú.

Kto chce vedieť, čo naozaj hovorí a učí Katolícka cirkev, musí dať pozor, aby sa nenechal pomýliť. Dnes vyšlo so schválením pápeža Františka stanovisko Kongregácie pre náuku viery ohľadom očkovania proti Covid-19. Vysvetlenie súvisiacich morálnych otázok v ňom potvrdzuje to, čo sa píše v stanovisku Konferencie biskupov Slovenska. Roma Locuta... Samozrejme, budeme svedkami toho, že ani to niektorí neprijmú. Kto ale chce počúvať Katolícku cirkev, tu má katolícky pohľad. Kto chce byť pápežskejší ako pápež...

Čo sa teda týka spoločenstiev a webov, ktoré sa katolícky len tvária, treba si uvedomiť, že ich taktika je navzájom príbuzná: nabrať "na palubu" čo najväčší počet fanúšikov, ktorým ponúkajú zaujímavé alternatívne informácie, a potom s nimi "odplávať" tam, kde ich chcú dostať. Dané stránky sú plné prekladov zo zahraničných alternatívnych webov a poskytujú široký priestor pre blogy, za ktorých obsah redakcie nezodpovedajú: umožňujú im však, aby intenzívne masírovali mienku čitateľov. A z takýchto lodí sa po čase ťažko vystupuje.

Opakovane dostávam žiadosti, aby som upozornil na to, kde hľadať objektívne informácie, a kde byť opatrný. Samozrejme, úskalím takého upozornenia je, že weby, na ktoré poukážem, sa ohradia proti vytváraniu "indexov", a budú zdôrazňovať slobodu slova. Prípadne opakovať, že "oficiálne zdroje" informácie len filtrujú, atď. Takže toľko: mám zásadu nikomu nebrániť, aby čítal a zdieľal to, čo chce.

Pripomeniem však staré známe: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si." Inými slovami, dobre si vyberaj zdroje, ktorým dôveruješ a overuj si informácie, neuspokoj sa s tým, čo potvrdzuje tvoj názor.

V tomto duchu, v úplnej slobode, poukážem na stránky, ktoré na základe mojich skúseností odporúčať nemôžem, hoci mi práve z nich dopisovatelia opakovane citujú. Respektíve, môžem dôrazne odporúčať, aby si pri nich ľudia dávali dobrý pozor, a viackrát sa zamysleli, ktorá vec stojí za zdieľanie: sem v slovenskom prostredí patria napríklad - aby to bolo prehľadné:

Gloria.tv
Svetlo sveta (zdieľané Hlavnými správami)
Christianitas
Aliancia za nedeľu

a medzi viac sekulárnymi

Infovojna
Badatel
Zem a vek
Slobodný vysielač.

Myslím, že netreba zdôrazňovať, že informácie, ktoré sú skutočne a spoľahlivo z prostredia Katolíckej cirkvi, možno nájsť na Vatikánskom rozhlase, TK KBS, v Rádiu Lumen, v televízii Lux, v Katolíckych novinách, v gréckokatolíckom časopise Slovo, či v novom Rádiu Mária Slovensko. Samozrejme, existuje aj veľké množstvo ďalších dobrých portálov, ktoré prinášajú informácie z prostredia viery a náboženstva. Mojím cieľom nie je robiť tu ich zoznam, ani "cenzúrovať" tie, ktoré som spomenul vyššie.

V záplave toho, čo nám internet prináša a čo ovplyvňuje naše zmýšľanie - v súčasnom kontexte navyše v priamom súvise so zdravím - však pokladám za potrebné upozorniť. Nie ukladať, ale predkladať: predložiť do pozornosti na zvažovanie pre toho, kto má záujem dať si poradiť a je ochotný uvažovať. Aby sme omylom neuverili správam, ktoré sa ako pravdivé a katolícke len tvária. A aby sme si vyberali objektívne informácie, a na ich základe mohli robiť správne rozhodnutia.

Martin Kramara, hovorca KBS

(www.tkkbs.sk)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 637 príspevkov
Zaujímavé.
Myslím, že má pravdu.

Ja som minule odporúčal reláciu Slovenské Korene, ktoré zhodou okolností sú raz do mesiaca vysielané na Slobodnom vysielači. A odporúčal by som ju zas.
Rád si vypočujem aj reláciu Trikolóra. Myslím, že má úroveň.
Pozerám však, že Slobodný vysielač je zaradený takisto medzi konšpiračné.

Asi by som nehádzal celé médium ad block. Veď na Slobodnom vysielači boli aj seriózni ľudia, ako napr. Taraba, či na Christianitas som videl vidéa s Palkom.

Treba však objektívne povedať, že na Slobodnom vysielači je aj žumpa, napr. tú reláciu Pohľady s farárom Michalom Zajdenom, či spirituálny kapitál si mohli odpustiť, myslím že toto prispelo k nominácii uvedeného média.

V uvedenej optike by sa však muselo ako konšpiračné označiť asi každé médium. Všade kde prispieva Hríb, Havran, či Schultz by muselo byť konšpiračné.

Čo ma však prekvapilo, je nominácia "Aliancie za nedeľu". Vie niekto prečo ? Nepozerám to, ale myslel som, že je v jednom šíku ... Či sa mi to pletie z alianciou za rodinu ?
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6511 príspevkov
Citácia:
Čo ma však prekvapilo, je nominácia "Aliancie za nedeľu". Vie niekto prečo ? Nepozerám to, ale myslel som, že je v jednom šíku ... Či sa mi to pletie z alianciou za rodinu ?
Ano, vela ludi si to pletie s alianciou za rodinu, ktovie, ci to nebol aj zamer tych nedelnikov, aby sa kryli, ze su ok.
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 20940 príspevkov
Nejaky "dobrodinec" uz pred rokmi objednal na meno mojej manzelky podobny casopis. (nejaky "mariansky", myslim, ze je to M Rosa, ale neviem presne - nie je to pre mna podstatna informacia)
Uz roky to rovno zo schranky hadzeme do kosa, ale stale to tvrdohlavo chodi.
Tak neviem, ci tam maju bordel, alebo to niekto stale plati, alebo to je "bezplatna propaganda" (=od koho na to ale beru peniaze?) ...
Uz som to skusal aj odhlasit, ale akosi sa nezadarilo ...
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 6511 príspevkov
legionar píše:
Nejaky "dobrodinec" uz pred rokmi objednal na meno mojej manzelky podobny casopis. (nejaky "mariansky", myslim, ze je to M Rosa, ale neviem presne - nie je to pre mna podstatna informacia)
Uz roky to rovno zo schranky hadzeme do kosa, ale stale to tvrdohlavo chodi.
Tak neviem, ci tam maju bordel, alebo to niekto stale plati, alebo to je "bezplatna propaganda" (=od koho na to ale beru peniaze?) ...
Uz som to skusal aj odhlasit, ale akosi sa nezadarilo ...
To vydava Selecky, tiez jeden z konspiracnych tlkov. A peniaze cicia od naivnych ludi, ktori si myslia, ze podporuju dobru vec.
Z neho je mi specialne nevolno uz vyse 20 rokov...
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 16519 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
tazko tieto slova znasam, ej veru tazko pretazko :cry: :-| :-? :(
otec Kramara ma tymto rozhodne nenadchol ....
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 16519 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/533231/overtonovo-okno.html
https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/548824/extremne-nebezpecne-extremy-1.html?ref=viacbloger
https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/549090/extremne-nebezpecne-extremy-2.html?ref=viacbloger
https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/548823/preteka-wikileaks-a-ktorym-smerom.html?ref=viacbloger
seria blogov o medialnej manipulacii na internete
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 12 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: