Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi


 [ Príspevkov: 3 ] 
Autor Správa
Poslať 23.04.2019 11:01:55   Vrazda STB v roku 1987 pri Piestanoch
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15400 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
pamatam si na to ako sme vtedy vsetci boli otraseni ale nemohlo sa o tom verejne hovorit kto si co myslel
ale na Hlase Ameriky to aj tak nakoniec povedali
o tom Sokolovi je spekulacia, pretoze ho vtedajsi mocipani moc nechceli
Tento rok si pripomíname 30. výročie od pádu komunistického zriadenia.
Václav Havel bol po prepustení z väzenia už niekoľko rokov na slobode a Ján Čarnogurský v tom období prišiel o zamestnanie, keď sa na fare v Borovciach pri Piešťanoch stala tragédia so záhadným pozadím.

V noci zo 7. na 8. októbra 1987 niekto brutálne týral kňaza Štefana Poláka, ktorý sa napokon udusil vlastnou krvou.
Informácie o vyšetrovaní vraždy vyvolávajú aj s odstupom rokov vážne pochybnosti.
Zmlátili Poláka približne dva roky pred pádom komunistického režimu príslušníci ŠtB? A bol poslednou smrteľnou obeťou komunistického režimu?

Zamierené na cirkev
Krvavé päťdesiate roky, keď sa na základe vykonštruovaných procesov popravovali nevinní ľudia, boli už síce minulosťou, no cirkevných predstaviteľov režim neraz tvrdo prenasledoval aj v osemdesiatych rokoch.
Vplyv Vatikánu sa komunisti snažili oslabiť aj vytvorením kolaborantského Združenia katolíckeho duchovenstva Pacem in terris. Vzniklo v roku 1971.
Veriaci však tomuto združeniu nedôverovali a ŠtB sa preto snažila infiltrovať aj do cirkevných štruktúr uznávaných Vatikánom.

Šialený zmätok
V takomto zmätku sa ocitol aj Štefan Polák, ktorý sa narodil 22. apríla 1940 v Plaveckom Petri na Záhorí. Polák sa stal kňazom po tridsiatke. Neskôr vstúpil do Pacem in terris a dokonca spolupracoval s ŠtB.
Po stretnutí s pápežom Jánom Pavlom II. sa však podľa skúmania historikov z Ústavu pamäti národa jeho postoj zmenil.
Polák podľa zisťovania Patrika Dubovského z ÚPN pripravil tajnú správu pre Rím o stave cirkvi na Slovensku. V tomto čase sa rozhodovalo, kto bude novým trnavským biskupom po vážne chorom Júliusovi Gábrišovi. Spomínal sa seredský dekan Ján Sokol a piešťanský dekan Milan Medek.
Polák chcel správu poslať cez talianskych cyklistov, s ktorými sa zoznámil v Ríme a ktorí sa cestou do Krakova zastavili nakrátko aj v Borovciach. Dokument však bezpečnostné zložky zadržali, pravdepodobne na hraniciach.

Predzvesť tragédie
Potom nabrali udalosti rýchly spád. Polák sa síce chystal z darov od nadšencov vybudovať domov pre starších ľudí a zveľadiť farnosť, no podľa svedectiev ľudí neraz upadal do beznádeje a 5. októbra ho počas omše mimoriadne vyrušilo, keď do kostola vošiel neznámy mladý muž. Hoci zakrátko odišiel, kňaz ostal zarazený.
V osudový deň 7. októbra 1987 Polák nástojil na tom, aby z fary odcestovala jeho mama, ktorá u neho bola na návšteve.
Večer odišiel na návštevu do susedných Trebatíc, no vraj celý čas bol nervózny a o 22.30 zamieril späť do Boroviec.
Na faru vstúpil približne o 23.00.
Priviazali ho k radiátoru
Dobité a dokaličené telo Poláka našli na druhý deň 8. októbra približne o 14.30. Kňaz bol priviazaný k radiátoru, mal prelepené ústa a ležal na bruchu. Násilníci ho zrejme nechceli zabiť, pretože mu nielenže nespôsobili smrteľné rany, ale ho ešte aj nechali v pozícii, aby sa neudusil zvratkami.
Napokon sa však predsa len udusil, a to v kaluži vlastnej krvi.
Stopy krvi sa našli aj na dvore, čo naznačuje, že sa mu podarilo vybehnúť von, ale tam ho chytili.
Z fary síce zmizol videorekordér v hodnote približne 20-tisíc korún a otvorený bol aj trezor. No na mieste ostalo približne pol milióna korún a aj doláre či šilingy zo zbierok od ľudí.

Židovské zlato a Sokol
Do vyšetrovania sa pustila nielen verejná bezpečnosť (polícia) ale aj ŠtB, čo bolo nezvyčajné.
Aký bol motív brutálnej bitky s následkom smrti?
Historik Dubovský je presvedčený, že hlavným motívom bolo zastrašovanie. „Podľa mňa chceli Poláka zastrašiť, aby neohrozoval blížiacu sa voľbu Sokola za biskupa,“ priblížil Dubovský pre Aktuality.sk.
Hoci Sokol vždy rezolútne odmietal, že by spolupracoval s ŠtB a dodnes sa v tejto súvislosti súdi, bo to práve on, kto sa 12. júna 1988 stal biskupom. Predchádzala tomu návšteva z Vatikánu a s menovaním Sokola súhlasil 18. mája 1988 aj štát vedený komunistickou stranou.
Okolnosti naznačujú, že pre komunistov bol Sokol prijateľný kandidát, pričom však Polák mohol spochybniť jeho dôveryhodnosť vo Vatikáne. „Polák napísal správu o nehodnosti Sokola na biskupa a poslal ju do Vatikánu. ŠtB ju zachytila,“ zhrnul Dubovský.

Do primárneho motívu sa podľa historika mohol náhodne pripliesť aj „hriech“ z dávnejšej minulosti. K Polákovi sa cez iného kňaza mohla dostať informácia o zlate z arizovaných židovských majetkov z čias vojnového slovenského štátu. Malo ísť o člena pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy Alojza Chrena.
Jeho syn — Jozef Chren — bol podľa dokumentov ÚPN členom ŠtB. Jozef Chren Poláka pravidelne navštevoval akoby bol jeho bežný známy a objavil sa na mieste činu aj deň po vražde.
„ŠtB mohla chcieť z Poláka vypáčiť, kde je to zlato. Je to dosť bizarná zhoda a načasovanie a môže to byť aj hra ŠtB, aby odviedla pozornosť od ozajstných objednávateľov. Takto mohli hodiť podozrenie na svojho agenta Chrena,“ dodal Dubovský.
Prípad dodnes ostáva nevyšetrený, hoci jedného človeka zaň takmer odsúdili.

Bezdomovec vypadnutý z vlaku
Policajní vyšetrovatelia sa úmrtie pokúsili zhodiť na asociála Ladislava Macháča. Zadržali ho, do cely mu nasadili väzňa, ktorý ho na pokyn vyšetrovateľov týral a učil reálie prípadu, aby Macháč mohol vypovedať „podľa objednávky".
Napriek tomu, že vraj ani samotní vyšetrovatelia neboli presvedčení o Macháčovej vine, obžalovali ho a okresný súd ho vo februári 1989 odsúdil na 13 rokov väzenia.
Krajský súd však zhruba mesiac pred novembrovými demonštráciami vedúcimi k pádu komunistov Macháča viny zbavil.
Po revolúcii sa prípad vyšetroval znovu, no opäť to nikam neviedlo.
A Macháča v novembri 1993 našli mŕtveho pri železničnom násype pri Drahovciach. Hoci sa prípad uzavrel ako nešťastná náhoda — Macháč vraj vypadol z vlaku — existujú svedectvá, že na Macháčovom tele boli stopy po strelnej rane.
„Bola to tuším jeseň 93. Mečiar padol, prišla nová vláda a mohli mať obavu, že sa to začne šetriť znova. Macháč mal strelnú ranu v chrbte, vypadnutie bolo fingované, pred pohrebom rodina otvorila truhlu a videli tú ranu,“ uzavrel historik.
https://www.aktuality.sk/clanok/682295/posledna-smrtelna-obet-komunistov-brutalna-bitka-nedaleko-piestan/
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15400 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Pripútaný drôtom k radiátoru, zohavené telo aj tvár, ústa prelepené páskou. V takom stave našli na fare v obci Borovce pri Piešťanoch kňaza Štefana Poláka. Obľúbený farár, ktorého dlhé roky prenasledovali príslušníci Štátnej bezpečnosti, bol mŕtvy -- ubitý, udusený.
https://dennik.hnonline.sk/slovensko/216137-knaz-zaplatil-za-oblubenost-zivotom

Za záhadnou smrtí Přemysla Coufala stojí zřejmě nájemný vrah a tajemní mocní představitelé komunistického režimu.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267422798-prisne-tajne-vrazdy/410235100221039-kdo-chtel-zabit-tajneho-kneze/titulky/
Hore
 Profil  
 
 

od 25.07.2002 7:54:30
napísal 3855 príspevkov
Bydlisko: Košice
No a dnes sú z ich synáčikov úspešní podnikatelia či politici....
_________________
Labor improbus omnia vincit!
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 3 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: