Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 110 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.09.2018 13:04:55   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
Citácia:
V tej debate asi bolo povedané už všetko na objasnenie postojov oboch strán;
vidim skor otazku filozoficky
napriklad kedy je tehla tehlou ? staci ked je vysusena? alebo ked je vypalena? moze byt glazovana? alebo moze byt z ineho materialu? Ked sa rozbije je to este tehla? je odstiepok tehly tiez tehla? atd atd atd
(vid Feynman a jeho uvaha o filozofii)
a podobne sa definuje kedy je clovek clovekom a kedy uz nie

Priznavam ze podobne definicie beriem skor intuitivne (nezijeme zivot matematika ale prakticky)
ale prave na toto su rozchadzaju rozne pohlady
mne sa zda definicia cloveka od pocatia prirodzena bez ohladu na ideologiu, svetonazor alebo kulturu jasna
ale neviem to takto precizne vysvetlit, musel by som si nastudovat ako sa definuju tieto pojmy a preco
preto hovorim ze to nie je vec nabozenstva ale pohladu
a samozrejme plati ze ked definujem cloveka od pocatia tak aj potrat je vrazdou ako si spravne poznamenal v diskusii
cize otazka sa transformuje na to ako spravne a objektivne definovat cloveka

Podobne otazka Jezisa Krista
Ze bol Bozi Syn je vec viery a pohladu a interpretacie
ale to ze (s najvacsou pravdepodobnostou) existoval (ako som spominal ani samotni zidia tej doby nespochybnovali jeho existenciu hoci ho moc v laske nemali pretoze bol "konkurencia") a ze zanechal stopu v dejinach ludstva je vec historie archeologie atd atd
a o tom debatovat mozeme ...

Poslať 22.09.2018 13:12:07   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
V prvej reakcii som reagoval na autora článku, že zámerne vynechal zo svojej úvahy túto informáciu s cieľom ukázať odporcov v horšom svetle.
Nemyslim si ze zamerne, aj mne chvilu trvalo kym som pochopil ze ako to myslis Ty
Citácia:
keď si tam ten klam nevidel, napriek tomu, že sme sa o tom bavili nedávno.
debata je o Anke Kolesarovj a toto je okrajova zalezitost, preto mi to hned netrklo co mas na mysli
samozrejme ked si pripomenul tak som si spomenul
Ono ja som bol v tejto teme myslienkovo prepnuty na otazku co sme sa bavili uz skor ze aky ma vyznam panenstvo z hladiska RKC a z hladiska antropologie celkove (a s tym suvisi aj otazka masturbacie a sexuality vobec na krede atd atd atd)
takze ine veci som vnimal skor okrajovo
(asi mam tunelove myslenie ....prilis uzko som zameral pozornost)

Poslať 22.09.2018 20:03:22   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18268 príspevkov
Co je to clovek ?

Poslať 23.09.2018 14:52:37   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
jery
Citácia:
a predpokladal som, že si pochopil, že to nie je o tom, že niekomu nevadí zabíjanie detí, ale o tom, že pre niekoho zygota nie je dieťa ale iba zhluk buniek), aj napriek tomu sa tento argument (o súhlase so zabíjaním) bude používať zas a znova dokolečka.
Tu je problém práve tom, že či niekto má právo /a odkiaľ mu bolo dané/ vyhlásiť, že niečo ešte nie je človekom a niečo už je človekom. Toto je podľa mňa neobhájiteľné. Nemyslím si, žeby existovala svetská autorita, ktorá by mala právo povedať, že do 11:59:59 to môžeme odstrániť lebo je to zhluk buniek a od 12:00:00 už nie, lebo by to bola vražda. Aká kvalitatívna zmena sa za tú sekundu udeje, ktorá z buniek urobí človeka?
Raz mi jeden biológ odpovedal, že či si viem predstaviť dieťa v najskoršej fáze života, vraj je to zhluk buniek prakticky nerozoznateľný od rakovinového zhluku buniek, ktoré bujnejú. A tu si práve myslím, že ide o ten potenciál. Z rakovinového /alebo akéhokoľvek iného, ktorý nenesie potrebné informácie/ zhluku buniek asi nikdy nebude človek, ktorý nám môže dať po papuli alebo nás pobozkať. Ak by sme si Boha predstavili ako niekoho, kto sedí v strede kružnice, tú kružnicu ako kolobeh sveta od počiatku po zavŕšenie, tak by sme zistili, že Boh má rovnako blízko alebo ďaleko ku každému okamihu existencie nášho sveta a teda nie je závislý do času. A z tohto pohľadu ten potenciál tých buniek dáva ohromný zmysel, lebo ak by sme si kružnicu zamenili za guľu, tak Boh v strede tej gule by mal rovnaký prístup aj k všetkým alternatívnym svetom v ktorých by videl do akých skutočností sa naše rozhodnutia premenili. My si môžeme povedať, že sme odstránili zhluk buniek, ale keby sme ho neodstránili, tak z pohľadu Boha by sme mali možnosť v alternatívnej realite vidieť bytosť, ktorá z tých buniek vyrástla. A aj to je dôvod prečo Cirkev hovorí, že abortívna antikoncepcia je väčšie zlo ako mechanická /kondóm/.

Poslať 23.09.2018 18:15:33   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
stefan píše:
jery
Tu je problém práve tom, že či niekto má právo /a odkiaľ mu bolo dané/ vyhlásiť, že niečo ešte nie je človekom a niečo už je človekom. Toto je podľa mňa neobhájiteľné. Nemyslím si, žeby existovala svetská autorita, ktorá by mala právo povedať, že do 11:59:59 to môžeme odstrániť lebo je to zhluk buniek a od 12:00:00 už nie, lebo by to bola vražda. Aká kvalitatívna zmena sa za tú sekundu udeje, ktorá z buniek urobí človeka?
Fajn. Čiže len ty máš právo vyhlásiť že zygota je človekom od počatia?

Citácia:
A aj to je dôvod prečo Cirkev hovorí, že abortívna antikoncepcia je väčšie zlo ako mechanická /kondóm/.
Jednoduché riešenie - ak ti to vadí, tak nepoužívaj takú antikoncepciu.
Ale zároveň pochop, že je veľa ľudí, ktorý cirkev nepokladajú za autoritu, a tí takú atk používajú.

Pozri si toto: viewtopic.php?f=58&t=5678&start=105#p288487
tu sme dosť dlho diskutovali o tomto. Ak máš nejaké nové argumenty, uveď ich v tej dsikusii, budem reagovať.
Tu ma už unavuje dokola reagovať na niečo, na čo som už reagoval, a čo ste nevyvrátili.

Poslať 23.09.2018 20:27:47   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
jery
Citácia:
Skús problém pochopiť v jeho prapôvodnom význame. Alebo si to predstav na nejakom príklade. Napr. vznik vesmíru. Od kedy hovoríme o vesmíre? Tak isto platia isté pravidlá logiky. Ak máme dve možnosti pričom jedna je jednoduchšia a druhá komplikovanejšia, tak zvyčajne je správna tá jednoduchšia. Lebo jednoduchosťou sa dostávame bližšie k podstate veci.

Citácia:
Jednoduché riešenie - ak ti to vadí, tak nepoužívaj takú antikoncepciu.
Ale zároveň pochop, že je veľa ľudí, ktorý cirkev nepokladajú za autoritu, a tí takú atk používajú.
To je samozrejme pravda. Lenže je tu aj otázka spoločenskej zodpovednosti. Otázka zabíjania nenarodených deti teda nie je v prvom rade teologickou otázkou, ale otázkou filozofickou. Kresťanka katolíčka má v tejto veci jasno. Nepotrebuje právny rámec aby vedela čo má robiť.
Nie je to otázka viery. Že ak neverím, že zygota je človek tak sa toho môžem zbaviť. To je otázka princípu. A principiálne veci sú často veci transcendentné. Byť či nebyť?

Poslať 23.09.2018 21:22:31   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
podla mna otazka stoji tak ze ako vlastne definujeme jednotlive pojmy .... a preco .....
a teda aj definicia cloveka by mala byt v zhode s tym ako definujeme pojmy inde

nejde o vyhlasenie autority ale o to aka definicia najlepsie vystohuje podstatu pojmu

Poslať 24.09.2018 6:23:44   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18268 príspevkov
stefan píše:
jery
Citácia:
Skús problém pochopiť v jeho prapôvodnom význame. Alebo si to predstav na nejakom príklade. Napr. vznik vesmíru. Od kedy hovoríme o vesmíre? Tak isto platia isté pravidlá logiky. Ak máme dve možnosti pričom jedna je jednoduchšia a druhá komplikovanejšia, tak zvyčajne je správna tá jednoduchšia. Lebo jednoduchosťou sa dostávame bližšie k podstate veci.
Prave si pouzil priklad, ktory tak trochu zneistuje Tvoje tvrdenia. :)
Pretoze o Vesmire naozaj NEVIEME, co bolo v bode nula. Takze ani nemozeme tvrdit, odkedy je vesmir vesmirom.
Pokusat sa RETROSPEKTIVNE ist do minulosti vedie k uplnym sialenostiam. :)
Podobne je to aj s tou zygotou ...
(Logika, na ktoru sa odovolavas, tiez neodpoveda na otazku, kedy uz je z jedneho zrnka pridavanim po jednom zrnku KOPA.
Opacne vzate: ked odoberas z kopy piesku po jednom zrnku a na konci Ti zostane to posledne, je to este ta KOPA PIESKU ? :) )

Poslať 24.09.2018 8:14:04   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
(Logika, na ktoru sa odovolavas, tiez neodpoveda na otazku, kedy uz je z jedneho zrnka pridavanim po jednom zrnku KOPA.
Opacne vzate: ked odoberas z kopy piesku po jednom zrnku a na konci Ti zostane to posledne, je to este ta KOPA PIESKU ? :) )
zaujimavy argument, dobry priklad
tu je asi naozaj problem najst ostru hranicu, ale myslim si ze v pripade cloveka to tak neplati
Citácia:
Pokusat sa RETROSPEKTIVNE ist do minulosti vedie k uplnym sialenostiam. :)
Podobne je to aj s tou zygotou ...
zygoty vznikaju aj v sucasnosti, nemusime ist do minulosti a podla mna je to jediny rozumny bod zlomu(neviem o inom) - vzniku novej entity = cloveka, kde sa mozeme opriet o nejaky napriklad biologicky jav, vsetky ostatne neskorsie okamihy su uz spojity vyvoj.

Odoberanie z cloveka kusok po kusku?(ako z kopy piesku?) Asi by mali k tomu co povedat ludia ktori spadli do rieky s piranami :-D

ale ano
asi treba definovat inak pojmy ktore oznacuju mnozinu o n>1
a pojmy ktore oznacuju prvok skladajuci sa z viacerych komponentov ktore synergicky spolupracuju

Poslať 24.09.2018 11:45:44   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
legionar píše:
Logika, na ktoru sa odovolavas, tiez neodpoveda na otazku, kedy uz je z jedneho zrnka pridavanim po jednom zrnku KOPA.
ked ich je 60 :D

Poslať 24.09.2018 11:49:01   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3883 príspevkov
jery píše:

To hovorí genetika. Splynutím mužskej a ženskej pohlavnej bunky vzniká kompletná sada ludských chromozómov a preto od toho okamihu môžeme hovoriť o vzniku nového ludského jedinca, aj ked zatial nevyvynutéhe len vo forme zygoty. Ale geneticky je to človek a má rovnakú genetický materiála ako v dopselosti.

Poslať 24.09.2018 12:58:51   Re: Dalsia blahoslavena ?

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
KOPA. ked ich je 60 :D
a ked ich je 30 tak je to pol-Kopa? A co takto kopa hnoja?

Poslať 24.09.2018 13:33:45   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18268 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
Logika, na ktoru sa odovolavas, tiez neodpoveda na otazku, kedy uz je z jedneho zrnka pridavanim po jednom zrnku KOPA.
ked ich je 60 :D
42 ... :) (Stopárov sprievodca galaxiou)

Poslať 24.09.2018 13:36:48   Re: Dalsia blahoslavena ?

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
misionar3 píše:
jery píše:

To hovorí genetika. Splynutím mužskej a ženskej pohlavnej bunky vzniká kompletná sada ludských chromozómov a preto od toho okamihu môžeme hovoriť o vzniku nového ludského jedinca, aj ked zatial nevyvynutéhe len vo forme zygoty. Ale geneticky je to človek a má rovnakú genetický materiála ako v dopselosti.
Genetika určite nehovorí, odkedy je zhluk buniek s jedinečnou DNA človekom. Genetika je veda ktorá skúma dedičnosť a premenlivosť. Sleduje variabilitu, rozdielnosť a prenos druhových a dedičných znakov medzi rodičmi a potomkami aj medzi potomkami navzájom.
Ale určite genetika nerieši kedy je bunka s osobitnou DNA už človek a kedy už nie.
Správne je to čo si napísal o splynutí buniek a vzniku bunky s jedinečnou DNA, zvyšok od "...a preto od toho okamihu môžeme hovoriť o vzniku nového ludského jedinca..." je čiste tvoja projekcia. Svoje želania podávaš ako fakty.

Ak je u teba človek človekom od okamihu vzniku bunky s jedinečnou DNA, veľmi by ma zaujímalo, dokedy je potom podľa teba človek človekom. Dovtedy, kým existujú bunky s jeho DNA?

PS: nerozumiem, prečo sa tu znova rozvíja diskusia, ktorá tu už raz bola viewtopic.php?f=58&t=5678&start=105#p288487
Nechce sa mi dokola opakovať argumentáciu, v tej diskusii je.

Poslať 24.09.2018 13:38:20   Re: Dalsia blahoslavena ?

napísal 18268 príspevkov
misionar3 píše:
Myslim, ze nemas celkom pravdu.
https://www.webnoviny.sk/stres-v-ranom-veku-meni-dna/
DNA sa meni !
Nie je to ziaden "na DVD napaleny program", ktory vznikne "hashovanim" dvoch inych DNA a od chvile napalenia sa uz nemeni.

[ Príspevkov: 110 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť