Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 692 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.09.2018 16:54:46   Re: Kauza Bezak pokracuje

od 05.08.2018 10:56:57
napísal 49 príspevkov
legionar, fakticka poznamka. KKP znamenalo Kodex kanonickeho prava, to nebola skratka pre katechizmus.

S ostatnym suhlasim. Myslim, ze v tych slovach z Evanjelia (“co je cisarovo, cisarovi, a co je Bozie, Bohu”) je vyjadrena urcita dualita medzi svetskym a duchovnym; to spravne “vybalansovanie” povinnosti voci obidvom sferam akoby sme sa doteraz nenaucili. To bola aluzia na inu temu, co tu bola debatovana.

Poslať 11.09.2018 19:47:02   Re: Kauza Bezak pokracuje

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
jochanan píše:
legionar, fakticka poznamka. KKP znamenalo Kodex kanonickeho prava, to nebola skratka pre katechizmus.

S ostatnym suhlasim. Myslim, ze v tych slovach z Evanjelia (“co je cisarovo, cisarovi, a co je Bozie, Bohu”) je vyjadrena urcita dualita medzi svetskym a duchovnym; to spravne “vybalansovanie” povinnosti voci obidvom sferam akoby sme sa doteraz nenaucili. To bola aluzia na inu temu, co tu bola debatovana.
Aj ten napisala Kuria ... :) (a este vselico ineho)
Aj ja suhlasim ... :)

Poslať 12.09.2018 9:38:49   Re: Kauza Bezak pokracuje

napísal 49 príspevkov
Citácia:
Aj ten napisala Kuria ... :) (a este vselico ineho)
legionar, ano napisala, oba dokumenty boli promulgovane sv. JP II. (KKP v r. 1983 a KKC v r. 1997).

Pri katechizme mi neda nespomenut slova misajogiho o “uceni Cirkvi s 2 000 rocnou tradicou, ktore sa nebude len tak menit zo dna na den”. Netreba chodit po priklady daleko, staci KKC a klucova tema, ako napr. podmienky spasy. V predchadzajucej verzii katechizmu (v Tridentskom katechizme) bolo uvedene, ze ku spase je mozna cesta jedine cez Krista. V aktualnom KKC je uvedene, ze plan spasy zahrna aj moslimov (bod 841) a dokonca ateistov (bod 847). Tato "revolucna zmena" nenastala v dosledku dlhotrvajuceho “historickeho vyvoja”, ale akoby smahom prutika v druhej polovici minuleho storocia.

Poslať 12.09.2018 14:35:51   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11972 príspevkov
Citácia:
KKP znamenalo Kodex kanonickeho prava, to nebola skratka pre katechizmus.
asi je lepsie pouzit skratku CIC Codex Iuris Canonici
aby nenastala mylka oproti KKC

Citácia:
V predchadzajucej verzii katechizmu (v Tridentskom katechizme) bolo uvedene, ze ku spase je mozna cesta jedine cez Krista. V aktualnom KKC je uvedene, ze plan spasy zahrna aj moslimov (bod 841) a dokonca ateistov (bod 847). Tato "revolucna zmena" nenastala v dosledku dlhotrvajuceho “historickeho vyvoja”, ale akoby smahom prutika v druhej polovici minuleho storocia.
Dobry otazka
avsak treba sa spytat ake je zdovodnenie noveho pohladu
naozaj uz neplati ze spasa je JEDINE skrze Jezisa Krista?
pokial viem stale to plati (vid nedavna encyklika Dominus Iesum) len sa kontastovalo ze Boh ma aj cesticky pre moslimov a ze aj oni sa mozu spasit skrze Jezisa Krista, ved uz Pavol ucil ze ti ktori Jezisa nepoznaju(vratane ateistov) budu sudeni podla zakona svedomia
takze dojem "zmeny smahom prutika" moze byt ale nezodpoveda skutocnosti, ma to korene dokonca u v Pisme.

nechodme len po povrchu veci ale pozerajme na zmysel a dovod

Poslať 12.09.2018 15:21:47   Re: Kauza Bezak pokracuje

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
misojogi píše:
len sa kontastovalo ze Boh ma aj cesticky pre moslimov
Proste multikulti, inakosť a tak :)

Poslať 12.09.2018 15:42:39   Re: Kauza Bezak pokracuje

napísal 49 príspevkov
Citácia:
nechodme len po povrchu veci ale pozerajme na zmysel a dovod
misojogi, ak ma ucenie KC pevne zaklady, t.j. “nebude sa len tak menit zo dna na den”, tak doleuvedeny obrat o 180 stupnov rozumne nezdovodnis nicim. Expressis verbis uvadzam zopar ustanoveni vybranych zo stareho a noveho katechizmu (jednej a tej istej Cirkvi). Nie je mozne, aby po Druhom Vatikane Cirkev tak otocila; ak ano, tak po povrchu chodis Ty, ak si myslis, ze doleuvedene sekcie su v logickej zhode.

KATECHISMUS Z NAŘÍZENÍ SNĚMU TRIDENTSKÉHO, NÁKLADEM DĚDICTVÍ SV. PROKOPA, CISLO IV., v PRAZE 1867, s.167:

OTÁZKA XXX.
Křest svatý jest každému k spasení potřebný. Ačkoliv pak jest známost všech věcí, jež se doposud vykládaly, věřícím nad míru užitečná: přece nic nemůže se povazovati za tak potřebné jako to, aby poučeni byli, že zákon křtu dán jest od Pána všem lidem, tak že, kdyby skrze milost křtu v Bohu znovu se nezrodili, od rodičů svých, buďež oni věříci anebo nevěrící, zplozeni byli by jen k věčné bíde záhubě. Pročež budiž čast verícím od pastýrův duchovních vykládáno, co v evangelii čteme: „Nenarodi-li se kdo z vody a z Ducha Svateho, nemůze vjíti do království Božího.“

Alebo

Dr. Antonín Podlaha, VÝKLAD velikého katechismu katolického náboženství, Praha 1900, s. 22:

21. Je-li víry ke spasení třeba?
Víry je ke spasení nevyhnutelně třeba, neboť „bez víry nemožno jest Bohu se líbiti.“ (Sv. ap. Pavel v listě k Židům 11, 6.)
Abychom věčné blaženosti došli, musíme věřiti, co Bůh zjevil, neboť Bůh dal nám nadpřirozené zjevení a postaral se o to, abychom je poznati mohli. Proto má Bůh právo, od nás víru ve své zjevení žádati, a my jsme povinni tento požadavek našeho Stvořitele a nejvyššího Pána plniti. Kdo tedy nevěří, protiví se Bohu a zbavuje se přátelství Božího zde na zemi i na věčnosti, i nemůže spasen býti.

A teraz sucasny KKC body 841 a 847:

841 Vzťahy Cirkvi k moslimom. "Spasiteľný plán zahrňuje aj tých, čo uznávajú Stvoriteľa a medzi nimi predovšetkým moslimov, čo tvrdia, že sa pridŕžajú Abrahámovej viery a spolu s nami sa klaňajú jedinému a milosrdnému Bohu, ktorý bude súdiť ľudí v posledný deň".

847 Toto potvrdenie nemá na mysli tých, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Krista a Jeho Cirkev: Tí, čo bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo Evanjelium a Jeho Cirkev, ale hľadajú Boha úprimným srdcom a usilujú sa pod účinkom milosti plniť Jeho vôľu, ktorú poznávajú z hlasu svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu.

Poslať 12.09.2018 19:29:58   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
tak doleuvedeny obrat o 180 stupnov rozumne nezdovodnis nicim.
ja to nevidim ako obrat o 180 stupnov ale proste najdenie dovodu ktory to realne umoznuje - a ten dovod je z PIsma
mimochodom Podlaha nie je dostatocny argument pretoze ide o katechizmus minor, dostatocny dovod su koncilove dokumenty Tridentskeho koncilu alebo katechizmus major, co by mohol byt pripadne ten tridenstsky ale tam si musim pozriem aj dalsie odstavce a nevidiet len jeden podstavec
cele sa to toci ohladom zasady ako chapat extra ecclesiam nulla salus
https://en.wikipedia.org/wiki/Extra_Ecclesiam_nulla_salus

a z Pisma a Posvatnej tradicie sa to odvodit da
skoda ze nemam v elektronickej podobe skripta z CMBF na tuto temu kde je to vysvetlene. Poslal by som ti ich.

Poslať 13.09.2018 10:08:38   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 241 príspevkov
späť k téme ... teda Bezák, Čaputová, relativizovanie myšlienok neoliberalizmu z úst katolíckeho biskupa atď. ...

Páčia sa mi myšlienky jedného kardinála(môjho obľúbeného) a tak ich zopár k veci zacitujem.

Na vzopretie sa zabíjaniu nenarodených detí, umelému oplodneniu a gender ideológii „sú potrební nekompromisní katolíci.“

Už nie je čas nečinne sa prizerať alebo hovoriť o kompromisoch. Rovnako je nelegitímne rezignovať.[!] Tichá rezignácia tvárou v tvár psychologickej, morálnej a duchovnej deštrukcii predstavuje formu kompromisu so zlom.

Koniec tichu, koniec úzkosti, koniec zbabelosti. Je nevyhnutné svedčiť o Kristovej pravde, potvrdiť prirodzené právo, pripomenúť zdravú katolícku doktrínu a postaviť sa proti bujnejúcim pervernostiam relativizmu a sekularizmu voči Cirkvi, voči životu a voči rodine,

Istá laxnosť v minulých dekádach umožnila vznik a posilnenie falošných ideí. Boj proti pravde, kráse a dobru by bol vo svojej dnešnej krutosti nepredstaviteľný, ak by polovičatosť nevstúpila do Cirkvi, povedal kardinál. „Skutočný katolík verí úplne v každú pravdu učenú Cirkvou bez kompromisu. Označenie „čiastočne katolícky“ a „sčasti katolík“ je protirečením.

Dnes je viac než kedykoľvek nevyhnutné „povedať sebavedomé nie potratom a antikoncepčnej mentalite.“ V tomto zmysle je ešte potrebnejšie „hlasné nie Prijímaniu pre politikov, ktorí konajú v rozpore s morálnym zákonom, aby sa predišlo svätokrádeži konzistentným konaním, a aby sa veriaci ochránili pred verejnou hanbou.

Školy a rodiny by mali bez váhania „bojovať proti diktátu dekadentnej gender teórie. Rodičia musia dohliadať na vzdelávanie svojich detí tak, aby boli pravdivo vzdelávané v oblasti ľudskej sexuality a aby boli chránené pred falošnými posolstvami, ktoré majú byť implementované do škôl a médií,“

Obamova vláda, povedal kardinál *** „priniesla urýchlenie perverzných teórií.“ Politika „amerických prezidentov sa stáva stále nepriateľskejšou voči kresťanskej civilizácii. Mnohí verní katolíci sa museli vysporiadať so stále rastúcou perzekúciou. Bohužiaľ, je tu stále dojem, že významná časť populácie si poriadne neuvedomuje, čo sa v súčasnosti deje.

Tak si predstavujem vyjadrenia katolíckeho biskupa.

Dovetok. Aj mne bola spočiatku sympatická cesta otca Bezáka, bral som ho pod vplyvom médii niečo ako mučeníka pravdy. Jeho posledné kroky ho však diskvalifikujú a je skôr paródiou na biskupa ako emeritným biskupom.

Poslať 14.09.2018 16:01:27   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3711 príspevkov
Súhlas. DISKVALIFIKÁCIA. To musí vidieť aj školáčik, nie to ešte živý katolík.
Podstatnejší dôvod ako ochrana života a rodiny ťažko nájsť. NEEXISTUJE.

Poslať 14.09.2018 17:48:32   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
jery píše:
misojogi píše:
len sa kontastovalo ze Boh ma aj cesticky pre moslimov
Proste multikulti, inakosť a tak :)
nie celkom
ono je to totizto uz v sv Pisme v NZ v Pavlovych listoch.

Poslať 14.09.2018 18:40:50   Re: Kauza Bezak pokracuje

napísal 18265 príspevkov
Vlkodlak píše:
Skutočný katolík verí úplne v každú pravdu učenú Cirkvou bez kompromisu.
Prepac, ale z tohoto mne osobne by vychadzalo, ze skutocny katolik je proste blbec. A to snad nie ! :roll:
Vlkodlak píše:
Školy a rodiny by mali bez váhania „bojovať proti diktátu dekadentnej gender teórie. Rodičia musia dohliadať na vzdelávanie svojich detí tak, aby boli pravdivo vzdelávané v oblasti ľudskej sexuality a aby boli chránené pred falošnými posolstvami, ktoré majú byť implementované do škôl a médií,“
Jasne. Dost sa uz nabojovali za tie starocia proti diktatu RKC, treba najst ich novu ulohu. Namiesto UCENIA ... :lol: Co je to "pravda v oblasti ludskej sexuality" ? :roll: A odkial vieme, ze posolstva RKC nie su falosne ? ;)

Poslať 14.09.2018 19:26:33   Re: Kauza Bezak pokracuje

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 241 príspevkov
legionar,
1. môj príspevok porovnáva vyjadrenie dvoch katolíckych biskupov
2. koho z katolíkov zaujíma či si myslíš o nás že sme blbci, resp. či si myslíš o učení RKC že je falošné alebo nie ? Mňa absolútne nie.

Poslať 14.09.2018 19:59:54   Re: Kauza Bezak pokracuje

napísal 49 príspevkov
Vlkodlak píše:
legionar,
1. môj príspevok porovnáva vyjadrenie dvoch katolíckych biskupov
2. koho z katolíkov zaujíma či si myslíš o nás že sme blbci, resp. či si myslíš o učení RKC že je falošné alebo nie ? Mňa absolútne nie.
Vlkodlak, ale uz toho, co si napisal, vyplyva, ze s Cirkvou, resp. jej ucenim nie je cosi v sulade s kostolnym poriadkom. Tvoj oblubeny kardinal je fajn, trefne to povedal o polovicatosti, viere bez kompromisu a perverznostiach relativizmu (pozri napr., co Cirkev dokazala urobit s dogmou “extra eclessiam nula salus” a co tu v suvislosti s tym napisu poniektori katolici). Ku cti mu sluzi aj to, ze sa ostro ohradil proti snaham “vylepsit” ucenie o podavani Eucharistie rozvedenym a opatovne (civilne) zosobasenym, a to v kontexte, ked je v Cirkvi "silna spolocenska objednavka", aby takymto ludom bolo umoznene pristupovat ku sv. prijimaniu.

Poslať 14.09.2018 20:31:26   Re: Kauza Bezak pokracuje

napísal 18265 príspevkov
Vlkodlak píše:
To je absolutne v poriadku.
Pokial nebudes kvoli tomu svojmu "uceniu" chciet ist "do stretu" s inymi ludmi, ktori maju na to iny nazor ... :D
Lebo to potom "tych druhych" moze zacat "zaujimat" a jedno Ti to urcite nebude.
(Vyjadril si totiz suhlas s "militantnym" chapanim nabozenstva v spolocnosti!)

Poslať 14.09.2018 20:47:40   Re: Kauza Bezak pokracuje

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 299 príspevkov
jochanan
Citácia:
ak ma ucenie KC pevne zaklady, t.j. “nebude sa len tak menit zo dna na den”, tak doleuvedeny obrat o 180 stupnov rozumne nezdovodnis nicim. Expressis verbis uvadzam zopar ustanoveni vybranych zo stareho a noveho katechizmu (jednej a tej istej Cirkvi). Nie je mozne, aby po Druhom Vatikane Cirkev tak otocila; ak ano, tak po povrchu chodis Ty, ak si myslis, ze doleuvedene sekcie su v logickej zhode.
Ale veď tému o Extra ecclesiam nulla salus sme tu už mali a hádam aj zodpovedali. Predsa stále platí, že mimo Cirkvi niet spásy. Len treba správne počúvať.

[ Príspevkov: 692 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť