Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi


 [ Príspevkov: 228 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Nekorektná argumentácia je už hneď od začiatku oháňanie sa iba bibliou sola skriptura
to som nevymyslel ja ale protestanti konkretne M Luther, takze na neho sa mozes obratit s kritikou :-D
Citácia:
Nevidím žiaden racionálny dôvod prečo a) sola scriptura alebo b) biblia + tradícia, že jedno z toho je viac ako druhé.
+tradicia znamena zasadenie do dejin a kultury
to je zakladny zmysel
a druha vec na ktoru poukazal S Hahn je ze sola scriptura je oxymoron, vec sporna sama v sebe (patri to medzi zakladne druhy dokazov vo filozofii, teoria sa aplikuje sama na seba ....)
Citácia:
snaží sa to obhájiť sám pred sebou.
on sa to praveze nesnazil pred sebou obhajit, ale opacne
a opat kniha je jeho svedectvi, zivotny pribeh
Citácia:
A popritom to píše ako 5tak na ZŠ.
to tentoraz myslis ako Scot Hahn?
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
celkom zaujimavy ekumenicky pohlad
autor clanku je knaz Starokatolickej cirkvi

https://dennikn.sk/blog/sviatok-vsetkych-svatych/?ref=top-cl

Citácia:
Kresťanské cirkvi chápu úctu k svätým rôzne. Kým niektoré počas dejín vyhlasovali za svätých ľudí hodných nasledovania v každej dobe, a niektorí ich aj aktívne prosia v modlitbách o pomoc, iné si pripomínajú len tých, o ktorých hovoria biblické texty, no ani tých neprosia o príhovor, keďže podľa nich dnes ešte nie sú v nebi, ale „spia spánkom pokoja“ a očakávajú spolu so všetkými zosnulými vzkriesenie na konci vekov.

V zásade však platí, že aj cirkvi, ktoré ľudí vyhlasujú za svätých (tzv. kanonizačným procesom, či svätorečením), vyberajú takýchto ľudí žijúcich príkladným životom len spomedzi vlastných radov veriacich. Z minulosti síce existujú príklady svätých, ktorých si rôznym spôsobom ctia naprieč kresťanskými tradíciami, no tie sú zvyčajne staršie, ako samotné rozdelenie kresťanských cirkví (v našom prostredí napr. Cyril a Metod). A práve túto skutočnosť považujem v 21. storočí za zaujímavú výzvu.
Citácia:
Som presvedčený, že kresťanské cirkvi by mohli nájsť takú formu inkluzívneho liturgického jazyka, ktorá by v sebe dokázala zahrnúť viacero tradičných konceptov úcty k svätým popri sebe.

V cirkvách, ktoré sa hlásia ku katolíckej tradícii sa v istých momentoch počas bohoslužieb používajú tzv. litánie ku všetkým svätým, ktorých veriaci prosia o príhovor. V praxi to vyzerá asi tak, že spevák či kňaz postupne menuje dlhý rad zoznamu oficiálne uznaných svätých, pričom veriaci odpovedajú - oroduj za nás, teda modli sa za nás u Boha.

Naša česká starokatolícka cirkev sa však podstúpila dve zaujímavé zmeny v tejto liturgickej praxi. Jednak u nás nehovoríme o litániách ku všetkým svätým, ale so všetkými svätými. Táto na prvý pohľad nepatrná zmena má pomerne veľký teologický význam, keďže hovorí o tom, že kanonizovaní svätí nie sú nadradení nad zhromaždenými veriacimi, ale tvoria s nimi jedno spoločenstvo (communio), ktoré spoločne Boha prosí o príhovor. Naša bohoslužobná formulácia teda neznie svätý ... - oroduj za nás, ale so svätým/svätou ... - chválime ťa, Pane.

Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
cudne
Profesor Barth: bonnských seminaristov môžu za účasť na tradičnej latinskej omši ´vyhodiť´ zo školy
http://d8.lifenews.sk/13942/profesor-barth-bonnskych-seminaristov-mozu-za-ucast-na-tradicnej-latinskej-omsi-vyhodit-zo-skoly

Citácia:
Vyzerá to tak, že sa nám všetkým možným spôsobom pripomína koncepcia, že sa už vlastne ničím nelíšime od laikov, hoci máme ku kňazstvu oveľa bližšie, než kedykoľvek predtým.

(...)

Nedajte sa pomýliť: táto posadnutosť povyšovaním laicizmu, vštepovaná do každodenného života seminaristov, nevýslovne škodí všetkým mladíkom, ktorí vstupujú do seminára s presvedčením, že sú povolaní ku kňazstvu. Seminaristov učili inak zmýšľať o kňazstve, no teraz sa im neustále pripomína, že sú v skutočnosti len laici, ktorých prijali na cirkevnú akadémiu. Vedú ich k tomu, aby sa obliekali ako laici. Nabádajú ich, aby viedli život svetského vysokoškoláka, ako sa len dá. (Samozrejme, že sa to dá, ale, vďaka Bohu, nie vždy!) A po vysvätení si majú uvedomiť, že laici prakticky prenikajú do všetkých oblastí pastoračnej starostlivosti – od lektoriek a lektorov, cez akolytky a akolytov (čo je iróniou, títo sa už ani neoznačujú za ´laických služobníkov´) až po mimoriadnych rozdávateľov (mužov aj žien) svätého prijímania, atď.

Novovysvätení kňazi zistia aj to, že kňaz sa považuje len za toho, kto „predsedá“ Eucharistii – nie za „celebranta“, ktorý je jedinečný, pretože iba on, kňaz, dokáže priniesť Najsvätejšiu obetu sv. omše. Ešte stále sa čudujete, že po Druhom Vatikánskom koncile nastala takáto bezprecedentná kríza identity v kňazstve? Ešte stále sa čudujete, že tento smutný stav vecí prispieva k obrovskému poklesu počtu povolaní ku kňazstvu?
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 228 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: