Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy

[ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 11.03.2021 0:32:44   Re: Sola Scriptura v Starom Zákone

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Citácia:
Ak by vedci potvrdili že povodný text bol napísaný Matúšom v gréčtine tvrdil by si "aha, Irenej o tom hovoril", no ked sa to ukázalo ako mylný predpoklad tak tvrdší "Treba Irenejovo svedectvo chápať inak než ako ho chápeme dnes"........ Proste výhovorku si vždy nájdeš.
fakt si nieco nastuduj z historickych postupov, skoc napr na HU SAV a porozpravaj sa s ludmi a precitaj si nejake knihy ... atd
Vidim ze zjavne nechapes moju argumentaciu ..... vybral si si len to co si pochopil a to je zalostne malo ...
Pre teba je to vyhovorka pretoze tomu nerozumies - to naozaj chces aby som ti vysvetloval vsetko od piky? inokedy by ma to aj bavilo ale teraz riesim koronu ....
Co keby si si nieco nastudoval aj sam ? o postupoch historickej kritiky a ine .... zaklady logiky a zaklady pochopenia pisaneho textu ... ja sa tiez neustale vzdelavam .... ale na rozdiel od teba si nemyslim ze som zozral vsetku mudrost sveta .... a ze som za 5 dni zmakol nieco na com premyslali cele generacie
ale mozno je to tym ze si mlady a plny hormonov :-)
.
Citácia:
tak to znamenalo to, že proste žiaden vodca tam neexistoval.........
fakt si precitaj toho historika JND Kellyho
http://www.paseka.sk/index.php?&page=katalog&book=96974
.
Citácia:
Ja verím Písmu, a tam sa hovorí o tom, že ich napísal Mojžiš.
v tej dobe bolo zvykom ze sa takto menom oznacovali aj knihy ktore boli este prerobene a redigovane po smrti autora .... pretoze vychadzali z jeho myslienok
aj dnes mas knihy ktore boli vydane posmrtne - na zaklade autorovych poznamok boli dopisane, Napr. posledna kniha Nienackeho alebo posledna kniha Dicka Francisa atd a ine ....
.
Citácia:
Ja verím Písmu, a tam sa hovorí o tom, že ich napísal Mojžiš.
ake jednoduche, vsetko ja jasne, tak naco este studovat a premyslat ... ze ano ....
. rypem do Teba ja viem ale snazim sa aby si sa troska nad sebou zamyslel ... aby si prestal tak strasne zjednodusovat svet lebo potom je vsetko jasne a svet je gombicka, ale nie je :-(
-

Poslať 11.03.2021 0:37:36   Re: Sola Scriptura v Starom Zákone

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18667 príspevkov
Stefan dobre si to napisal .. ba velmi dobre
Jano555 to ze niektorym veciam, nerozumie zakryva tym ze to oznacuje za vyhovorky - uprimne si to totiz mysli, ale je to preto lebo o tom nic nevie
Priznam sa ze kedysi som tiez mal podobne pocity z katolickej telogie a az postupne som pochopil jej hlbku argumentacie. Ale na rozdiel od Jana som si nemyslel ze som majster sveta ...
Ja si myslim ze by mu velmi pomohlo keby isiel studovat ten MATFYZ, naucil by sa co je logika a co je presne vyjadrovanie a rozmyslanie v suvislostiach, myslim si ze este stale su tam kvalitni profesori a prednasajuci .....
-
JANO555
precitaj si napriklad tohto cloveka, to je priklad dobrej argumentacie
https://katkryptolog.wordpress.com/category/apologetics/
alebo si precitaj Ratzingera bez preskakovania .....
alebo si precitaj Scota Hahna , atd atd atd

Poslať 11.03.2021 0:51:40   Re: Sola Scriptura v Starom Zákone

od 23.11.2020 1:18:43
napísal 341 príspevkov
STEFAN :

Citácia:
Jano555, prosím Ťa, vráť sa k detskému katechizmu. To nehovorím ako posmešku, ale úplne úprimne s dobrým srdcom. Čo to prosím Ťa je sola scriptura v Starom zákone? To je tvoj výmysel, alebo to pochádza z tej cirkvi "slovo života"? Veď to čo píšeš vôbec nedáva zmysel. Píšeš, že Mojžiš je priamym autorom Tóry. Ty sám si aspoň kúsok z Pentateuchu prečítal? Veď o Mojžišovi sa tam píše v tretej osobe
Ak veríš Písmu, už to by ti malo stačiť ako dokaz. Ze Písmu neveríš, ale viac veríš tomu, čo ten či onen knaz povie, je už na zamyslenie......

Dal som tu jasné verše, kde sa píše že celý Zákon bol spísaný Mojžišom do knihy. Z Nového Zákona som dal tiež asi 4 verše, ktoré hovoria o Mojžišovi ako o tom čo napísal Toru. Ak to chces spochybnvoať, spochybnuj, ale načo máš potom tú bibliu ked jej neveríš ? Rovno ju v takom prípade možeš zahodiť do koša. Bude to lepšie než vyberať si čo ti z nej sedí.......

Evanjelium podľa Matúša 10:3
"Filip a Bartolomej, Tomáš a mýtnik Matúš, Jakub Alfejov a Tadeáš"

Evanjelium podľa Jána 21:7
"Učeník, ktorého Ježiš miloval, povedal Petrovi: „To je Pán.“ Len čo Šimon Peter počul, že je to Pán, pripásal si šaty - bol totiž nahý - a skočil do mora."

Prečo evanjelista Matúš a Ján o sebe hovoria v 3 osobe ?

Citácia:
opisujú sa tam deje, ktoré Mojžiš nemohol zažiť, vyslovene sa tam píše o jeho smrti a pod. Ak sola scpriptura Starého zákona, tak ktoré knihy, iba tých 5 Mojžišových? A čo ostatní proroci a spisy?
No a ? Prečo potom veríš v knihy prorokoch a v zjavenie Jána ked sa tam opisujú budúce veci ktoré dotyčný nemali ako vedieť a nezažili ich ? Veríš ty vlastne tomu, že v biblii existuje aj niečo ako prorocky Duch, vdaka ktorému učeník pozná budúcnost a može o nej dopredu napísať ? Očividne v to neveríš, inak by si sa nemohol tak hlúpo pýtať.

Citácia:
A kedy prestalo platiť sola scriptura Starého zákona? Nový zákon je už iné sola scriptura?
Sola Scriptura platilo po celý čas. Ak chceš spochybniť Sola Scriptura v Starom Zákone, v tom prípade by si musel dnes uznať židovskú Tradíciu ktorou je Talmud, Mišna...... Uznávaš ju ? Lebo tvoja cirkev ju neuznáva.... ale potom neviem prečo popiera Sola Scripturu v Starom Zákone

Vieš ty vlastne aký je rozdiel medzi Starým a Novým Zákonom ?

Citácia:
A aký máš problém s Irenejom už vôbec nechápem. V jeho čase v jeho oblasti prevládal názor a on ho reflektoval /tak ako asi všetci otcovia vrátene Hieronýma/. Novodobý výskum hovorí, že evanjelium nie je prekladom z hebrejčiny /aramejčiny/. Ale vôbec nie všetci odborníci s týmto súhlasia.
Vždy sa nájde dakto kto má iný názor, možeš sa teda držať názoru jedného biblistu, a názory večšiny z nich ignorovať, ked myslíš že si tým obhájiš svoj názor......

Ja len skúmam Ireneja kriticky ! Ty ho skúmaš nekriticky, pretože Irenej je jediný cirkevný otec do 4 storočia, ktorý písal o pápežstve, preto si ho ceníte ako drahokam a bojíte sa ho kriticky spochybnovať........ Ja som však Irenejove tvrdenie o tom že Rímsku cirkev založil Pavol, preskúmal, a nezakladá sa na pravde.... teda samozrejme za predpokladu ze veríš Písmu.....

Poslať 11.03.2021 5:52:50   Re: Sola Scriptura v Starom Zákone

od 29.01.2021 16:37:53
napísal 52 príspevkov
V starozákonnej biblii, v tej najstaršej časti, okolo Abraháma, sa spomína kňaz Melchisedech, ktorý už takmer v kompletne pohanskom svete ešte držal tú pravú vieru v pravého Boha. Aj Abrahám ju poznal. A zdá sa, že v ich prípade sa jedná o vieru prenášanú ústnym podaním – tradovaním. Tam teda tú Tradíciu môžeme vypozorovať. Nie je tam náznak, žeby mali nejakú knihu. Tam môžeme vidieť len Tradíciu.

Keď sa izraeliti usadia v Egypte, ako si držia svoje náboženstvo? Rovnako žiadne stopy po knihách. Stále len tá prastará Tradícia... A neskôr do tejto tradovanej viery prináša Mojžiš konečne prvé písma, kamenné tabule a potom ďalšie... No tá pradávna tradovaná viera je takto tými textami len doplnená.

Poslať 11.03.2021 8:24:39   Re: Sola Scriptura v Starom Zákone

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 21987 príspevkov
jano555 píše:
Dal som tu jasné verše, kde sa píše že celý Zákon bol spísaný Mojžišom do knihy. Z Nového Zákona som dal tiež asi 4 verše, ktoré hovoria o Mojžišovi ako o tom čo napísal Toru. Ak to chces spochybnvoať, spochybnuj, ale načo máš potom tú bibliu ked jej neveríš ? Rovno ju v takom prípade možeš zahodiť do koša. Bude to lepšie než vyberať si čo ti z nej sedí.......
Je tam aj napisane, ze Boh stvoril Zem za 6 dni.
A nie je to pravda. :lol:

[ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť